Da li je Jahve zahtevao žrtvovanje prvorođene dece?

S obzirom da se ističe ovde kako je Jahve drugačiji od ostalih antičkih bogova jer nije zahtevao prinošenje na žrtvu dece, interesuje me šta kaže Biblija o tome, da li je to zaista bilo tako?

evo par stihova iz Biblije koje ukazuju na to da je i Jahve zahtevao žrtvovanje prvorođene dece

2. Mojsijeva 22,29Od ljetine svoje i od žitkih stvari svojih nemoj se zatezati da prineseš prvine; prvenca između sinova svojih meni da daš.
2. Mojsijeva 22,30Tako čini s volom svojim i s ovcom i s kozom; sedam dana neka bude s majkom svojom, a osmoga dana da ga daš meni.

Jezekilj 20,25Zato im i ja dadoh uredbe ne dobre i zakone kroz koje neće živjeti.
Jezekilj 20,26I oskvrnih ih darovima njihovijem što propuštahu kroz oganj sve što otvori matericu, da ih potrem, da poznadu da sam ja Gospod.

jerusalimska Biblija doslovnije prevodi isto
Izlazak 22,28Ne oklijevaj s prinosima od svoga obilja s gumna i od svoga mladog vina! Meni daj prvorođenca od svojih sinova.
Izlazak 22,29Isto učini sa svojim govedima i sitnom stokom: sedam dana neka ostane sa svojom majkom, a osmoga dana da si ga meni dao!

Ezekiel 20,25I zato im dadoh uredbe koje ne bijahu dobre, zakone koji usmrćuju:
Ezekiel 20,26da se oskvrnjuju svojim prinosima, provodeći kroz oganj svoju prvorođenčad. Htjedoh tako da ih zastrašim, neka znaju da sam ja Jahve.
Не знам шта си ти хтео, али си се запетљао. Никада то Јахве није тражио.
Цитирао си нешто што не доказује ништа у прилог твоје тврдње.
to je pretpostavka jevrejskih autora od pre 2500 do 3000 godina...svi narodi su imali neke priče o postanku...
Аутор Библије не предпоставља да постоји Бог, није то кладионица па да се ради вероватноћа и коначни исход.
Аутор Старог Завета зна да Бог постоји.
Предпоставка је једно а знање друго.
 
svako može da tvrdi i veruje da je pokrenut Svetim Duhom...muslimani isto veruju da im je tako dat Kuran...a da li je?
Па упореди живот Мухамеда са Старим Заветом.
Види се јасно разлика.
У Старом Завету се јасно виде пророштва о Христу и то да је читаво човечанство ишчекивало његово рођење.
 
Mислиш да је случајно Јуда издао Христа за 30 сребрника ?
10Потом узех свој штап „благост” и сломих га да раскинем савез свој са свима народима. 11У дан кад га раскинух, трговци овцама који су то гледали схватише да је то била реч Господња. 12Ја им тада рекох: „Ако вам је то добро, дајте ми плату моју, ако није, немојте.” Они ми одбројаше плату – тридесет сребрника. 13Тада ми рече Господ: „Баци лончару ту ‘високу цену’ којом су ме проценили!” Ја узех тридесет сребрника и бацих их у храм Господњи лончару.
https://srpski.global.bible/bible/ccae70e924e03490-01/ZEC.11
 
Mислиш да је случајно Јуда издао Христа за 30 сребрника ?

https://srpski.global.bible/bible/ccae70e924e03490-01/ZEC.11
a kako bi pisac jevanđelja mogao da zna koliko je Juda dobio novca? sve što čitaš je editovano da se stvori privid da je Isus Mesija kog su Jevreji čekali...on je možda bio i više od toga ali nije bio stvarno prorečen u SZ...vidi na linku gore kako sam te ideje demontirao u svom umu...
 
a kako bi pisac jevanđelja mogao da zna koliko je Juda dobio novca? sve što čitaš je editovano da se stvori privid da je Isus Mesija kog su Jevreji čekali...on je možda bio i više od toga ali nije bio stvarno prorečen u SZ...vidi na linku gore kako sam te ideje demontirao u svom umu...
Ма не вреди да ти причам, ти си изгледа отворио тему да нас просветлиш а не да разговараш.
Ово нема везе са истином, то изгледа да си покупио на Јутјубу.
Ако је нешто едитовано, то се доказује, нема ту празних прича и бесмислица.
 

Back
Top