Zagonetka lampi koje večno gore

Zabranjena_Arheologija

Aktivan član
Poruka
1.104
Svetlost razgoni tamu - osim što je reč o jednostavnoj fizičkoj činjenici, ova tvrdnja je osnovna postavka ljudskog verovanja. Svetlost, kao dar bogova, razgoni tamu zla i neznanja. Ljudima je potrebna svetlost. Kao jedna od glavnih karakteristika, svetlost je rangirana na treće mesto - odmah posle hrane i skloništa. Traganje čovečanstva za čistim, dugotrajnim izvorom svetla započinje sa prvom, grubo zapaljenom vatrom i traje do danas. Baš kao što su ljudi sanjarili o slobodnoj energiji koja će obaviti taj posao - neprekidnom kretanju - sanjali su i o stalnom, večnom svetlu.

Srednji vek je često nazivan periodom mračnjaštva, u kome se nauka i učenje nisu mnogo cenili. Malo je učinjeno da se sačuvaju evropska znanja o paganskoj prošlosti. Medjutim, neke priče o postojanju večne svetlosti su ipak sačuvane. Pisac Markus Grekus (oko 1300.g.) napisao je Liber Ignium (Knjigu vatre) u kojoj tvrdi da se neiscrpna svetlost može dobiti pomoću smese samlevenih svetlećih crva i glista. Markus očigledno nije pravio razliku izmedju jednostavne luminiscencije i neke vrste večno gurućih lampi koje su opisivali Herodot i Plinije.

U petnaestom veku, Evropa postaje svesna svoje intelektualne i kulturne prošlosti. Renesansa je razvila nezasitu glad za drevnom umetnošću i naukom. Proučavani su spomenici prošlosti i njihove arhitektonske tajne, iskopavane su statue, kopirani kipovi. Grobovi Grka i Rimljana su prekopavani u potrazi za blagom. Kao rezultat ovog opsesivnog kopanja po prošlosti, otkrivene su i večno goruće lampe koje su u pojedinim grobnicama, na primer, neprestano gorele tokom nekoliko hiljada godina.

Grob Palasa, sina kralja Evandera iz trojanskog perioda, otkriven je 1401. godine. Grobnicu je osvetljavala lampa koja je još uvek gorela. Ovo je bilo zapanjujuće otkriće, ako se uzme u obzir da je Palas umro u 12. veku p.n.e. ali je još više šokirala činjenica da lampu nije bilo moguće ugasiti ni na koji način! Duvanje u plamen ga nije pomeralo, baš kao ni potapanje u vodu. Tek kada je ispuštena "tečnost" iz kugle lampe, ona se ugasila. Pri tom je gorela neprekidno 2600 godina!

Veronski biskup Ermalao Barbaro (1410-1471.) je najpoznatiji kao prevodilac Ezopovih basni. On je dosta pisao o brojnim otkrićima lampi koje večno gore. Posebno je zanimljiv detaljni opis jedne ovakve lampe, otkrivene 1450. godine. Neki je seljak, kopajući u polju u blizini Padove, otkrio veliki kovčeg. Ubeđen da je otkrio blago, nestrpljivo ga je otvorio. Unutra je bila velika glinena urna. Sa jedne strane urne nalazila se mala vaza od zlata, a sa druge strane vaza od srebra. Obe vaze bile su pune nekakve tečnosti potpuno nepoznatog sastava. Unutar glinene urne bila je keramička vaza u kojoj je gorela drevna lampa. Na spoljašnjoj strani glinene urne je pisalo na latinskoma: Ovaj je dar namenjen Plutonu. Lopovi, ne dodirujte ga! Ovo mesto je nepoznato jer ga skriva zemlja. Maksimus Olibius je ovaj uredjaj pohranio na ovom tajnom mestu, prinevši odgovaraju}e žrtve. Ovo je darežljivi zaštitnik njegovog života i bogatstva. Tečnost nije toliko vredna koliko sve ostalo. Poslednja rečenica je pomalo neiskrena, ukoliko se odnosi na gorivo za večno goreću lampu. Dalje piše: Odlazite odavde! Idite u dubine, lopovi! Vi, čija su lica i odeća lopovski. Odlazite brzo poput Merkura koji nosi kapu putnika i palicu glasnika. Ostavite veliki dar Maksimusa Olibiusa, odanog velikom Plutonu.

I zaista je to veoma zgodan dar mitološkom vladaru podzemnog sveta i bogu obilja. Načinjeni su neki pokušaji da se analizira nepoznata tečnost iz metalnih vaza, ali nauka tog vremena definitivno nije bila dorasla takvom zadatku. Na kraju, zaključeno je da se radi o nekoj vrsti "alhemijskog likvora". Upotreba termina "likvor" ukazuje na isparljivu supstancu, za razliku od stabilnijeg goriva kakvo je ulje.

Italija je prava riznica večno gorućih lampi otkrivenih u grobnicama. Gvido Panciroli opisuje početkom šesnaestog veka otvaranje groba Tulije, kćeri rimskog državnika Markusa Tulija Cicerona. Uprkos činjenici da je od sahrane Tulije do otvaranja njenog groba prošlo tačno 1550 godina, u grobnici je pronadjena lampa koja je i dalje gorela. Medjutim, za razliku od one pronadjene u Palasovoj grobnici, ova se lampa ugasila u trenutku kada je svež vazduh prodro u pogrebnu odaju.

I drugi su italijanski istraživači otkrivali slične artefakte. Ludoviko Vives je 1520. g. otkrio grobnu lampu koja je gorela 1050 godina. Djovani dela Porta beleži otkrće slične lampe u rimskom grobu na ostrvu Nezis. Grob je prethodio hrišćanskoj eri, pa ipak, lampa je još uvek gorela u trenutku kada je 1500. godine otkrivena. Lampa sa ostrva Nezis je zanimljiva i zbog jednog neobičnog detalja - gorela je unutar staklene boce. Ovo je već na prvi pogled poprilična misterija, s obzirom da svako sagorevanje zahteva kiseonik. Ukoliko je zapis tačan, da bi se plamen održao unutar zatvorene staklene posude potrebno je snabdevati ga svežim vazduhom, ili ukoliko gorivo koje se koristi uključuje kiseonik kao integralnu komponentu, što podseća na savremeno raketno gorivo.

U drugim delovima Evrope koji su svojevremeno pripadali rimskoj imperiji, takodje su otkrivene večno goreće lampe. Engleski istoričar Kambden u knjizi Opis Jorkšira iz 1586. piše da je upaljena lampa otkrivena u grobnici Konstanciusa Hlora. Hlor, otac imperatora Konstantina Velikog, umro je u Jorkširu 306.g. Još jedna večno goreća lampa je u Engleskoj otkrivena u vreme vladavine Henrija VIII. Kada je Henri prekinuo sve odnose sa Vatikanom i katoličkom crkvom, naredio je 1539. godine raspuštanje velikih manastira u Engleskoj. Tokom tih ozakonjenih pljački drevnih manastira, u jednoj tajnoj niši je otkrivena večno goreća lampa. Dokazi su potvrdili da je neprekidno gorela 1200 godina. Medjutim, lampa je proglašena papskom relikvijom i uništena. Druge lampe su sačuvane. Tvrdi se da dve poseduje kolekcija Univerziteta u Lajdenu.

Kako objasniti fenomen

Sredinom sedamnaestog veka mladi švajcarski vojnik iz Berna, Du Pre, služio je u blizini Grenobla u Francuskoj. U to vreme, Švajcarska je bila na glasu po plaćeničkoj vojsci koja se mogla iznajmljivati. Jednom prilikom, dok se šetao, Du Pre je otkrio ulaz u drevnu grobnicu. Počeo je da kopa, nadajući se da će otkriti zlato, medjutim, umesto toga je ugledao neobičnu lampu od stakla kako osvetljava do tada zapečaćenu grobnicu. Du Pre je svoj nalaz odneo u obližnji manastir, gde čak ni najučeniji medju kaludjerima nisu mogli da dokuče kako je lampa mogla da gori toliko dugo. U manastiru je lampa gorela i dalje i verovatno bi nadživela i svog pronalazača, da je neoprezni monah nije ispustio nekoliko meseci kasnije. Krhko staklo uredjaja se razbilo i večni plamen se ugasio. U svojim poznim godinama, Du Pre je ovu neobičnu priču ispričao Johanu Helfriku Jungkenu koji ju je objavio u svojoj raspravi iz 1681. g. pod naslovom Zanimljiva eksperimentalna hemija.
 
U drugoj polovini sedamnaestog veka nije pronadjeno mnogo lampi. Previše grobnica iz preioda klasike je već bilo otkriveno i opljačkano. Večno goreće lampe su budile i dalje izuzetnu radoznalost i zanimanje naučnika i neki od najvećih umova sedamnaestog veka su se hvatali u koštac sa ovom misterijom. Francisko Toreblanko je objavio pravnu raspravu 1623. godine, u kojoj postavlja pitanje jesu li večno goreće lampe dokazi satanističke magije? Na kraju rasprave, španski jurist zaključuje da lampe spadaju u oblast "prirodne magije" ili, kako bismo to danas nazvali, nauke. Saglasivši se sa Plinijem, Toreblanko je verovao da je večno goreća svetlost ostvarljiva realnost, zahvaljujući pravim materijalima i sposobnom pronalazaču.

Posle njega i veliki broj drugih pisaca, lekara, naučnika i teologa je razmatrao ovaj fenomen. Samo nekolicina, poput Johana Stora (Lajpcig 1661.) i Isaka Kordosa(1673.) su razvili ideju da je večna svetlost samo obmana koju su stvorili zli demoni. Čist skepticizam je bio daleko uobičajeniji. Johanes Faber, ser Kenelm Digbi, Pjer Petit, Olaus Borikus i Johanes de Mej, tvrdili su da večno goreće lampe ne postoje. Uobičajeni argument koji ide u prilog njihovoj tvrdnji je da su sva otkrića takozvanih večno gorećih lampi izvršili nepismeni seljaci koji su u zamračenim grobnicama videli blesak metala ili nakita i pogrešno ga proglasili za upaljeni plamen.

Drugi naučnici ipak nisu tako olako odbacivali mogućnost postojanja autentičnih lampi. Francuski matematičar Marin Mersen (1588-1648.) ne samo da je prihvatio postojanje večno gorećih lampi, već je izumeo i tajni recept za pravljenje takve lampe. Korespodencija nekih Mersenovih kolega, svedoči da su i oni od Mersena tražili recept za takvu lampu. Nažalost, Mersenova formula je izgubljena. Možda je imala sličnosti sa receptom Benedeta Macota (1653.), benediktanskog monaha koji je rekao da se večno goreća lampa može napraviti upotrebom azbestnog tampona i ulja dobijenog iz nekoliko puta ponovljene destilacije ljudskog izmeta.

I Rene Dekaret zdao se da razreši problem večne svetlosti. Svoju sopstvenu teoriju je primenio u želji da objasni kako je moguće da jedna lampa gori večnim plamenom. U Dekartovom univerzumu sve stvari sačinjavaju tri elementa. Ti elementi, nazvani jednostavno prvi element, drugi i treći, više podsećaju na ono što savremeni naučnici nazivaju stanjem materije nego na aktuelnu materiju. Prvi element je veoma mala svetleća čestica ili energija koja se brzo kreće. Drugi element sačinjavaju veći okrugli oblici (sfere, kugle, lopte) materije, tako da mogu kliznuti jedna preko druge i lebdeti - otuda tečnost. Treći element je grub, čvrst, sačinjen od čestica blokova koje se medjusobno sabijaju u čvrstu materiju. Tako, prema Dekartu, svetleća tečnost načinjena od prva dva elementa u odgovarajućim proporcijama, može svetleti (iako ne i sagorevati) zauvek.

Nemački alhemičar Brand Hamburški, napravio je neku vrstu proboja 1669. Dok je tragao za kamenom mudrosti, naleteo je na čudan, mekani metal koji je svetleo u mraku, sagorevao u plamenu ako bi došao u kontakt sa vodom i često spontano sagorevao na otvorenom vazduhu. Danas se taj Brandov misteriozni metal naziva fosfor. Još jedan Nemac, Johan Kraft, proveo je nekoliko godina sledeće decenije putujući Evropom i prikazujući misterije fosfora znatiželjnicima. Mnogi naučnici su prihvatili ovo otkriće kao konačni dokaz o postojanju večno gorećih lampi. Kraft je posetio Englesku 1676.

Osam godina kasnije, engleski eksperimentator Robert Plot je dovršio naučnu studiju o večno gorećim lampama. On je proučio literaturu prethodnih šesnaest vekova i prikupio dovoljno svedočenja očevidaca da bi mogao pouzdano da tvrdi kako su takve lampe postojale, čak bile detaljno opisane po otkriću. Krenuvši od tih svedočanstava, Plot se zapitao od kakvog bi materijala mogao biti napravljen fitilj koji večno traje?

Azbest je već bio pomenut još u Plinijevo doba. Metal bi takodje bio dovoljan. Plot je napravio eksperimentalni fitilj od gvozdene žice koji, medjutim, nije mogao da zadrži dovoljno goriva kako bi se plamen održao. Zlato je bilo bolji izbor, otkrio je Plot. Moglo se usukati u žice debljine vlasi kose koje su sadržale zalihe ulja - zlato je takodje bilo otporno na koroziju. Plot se zapitao i kakvu bi vrstu goriva koristila takva lampa? Njegov zaključak je bio potpuno nov za to vreme. Nikakvo ulje, bez obzira koliko čisto, ne bi moglo da gori toliko polako da bi se plamen održao hiljadama godina. Ulje bi pre ili kasnije bilo ili potrošeno ili bi isparilo.

Ne, smatrao je Plot, količina goriva bi morala da bude ogromna. Nagovesto je da odgovor predstavljaju prirodni izvori bitumena. Bitumen je stari naziv za asfalt, a asfalt je prirodni nusprodukt petroleja. Plotovi "bitumenski izvori" bili su prirodni bunari nafte. To je neiscrpna količina goriva za malenu lampu - zakopane rezerve petroleja i prirodnog gasa. Ako je grobnica izgradjena na mestu prirodnog skladišta nafte, lampa bi mogla biti postavljena na vrhu gigantskog rezervoara goriva. Takav plamen može goreti milenijumima.

Još jedan problem sa kojim se Plot suočio je bilo pitanje vazduha. Kako je lampa mogla da gori u unutrašnjosti zapečaćenog groba? Iako kiseonik neće biti "otkriven" u sledećih stotinu godina, učeni ljudi Plotovog vremena su znali da je i za život i za plamen neophodan vazduh. Plot je zaključio da se, kao i u savremenom frižideru, svetlost pali kada se vrata otvore. Kako je to postignuto? Fosfor. Upredena zlatna žica bi mogla biti impregnirana dovoljnom količinom fosfora da upali gorivo. Fosfor često spontano sagoreva u kontaktu sa vazduhom, naročito ako je vazduh vlažan. Kada se provali u grobnicu, nalet svežeg vazduha upali lampu, tvrdio je Plot. Genijalan kakav je bio, Plot ipak nije rešio misteriju večno gortuće lampe.

Ne postoje dokazi da su u drevna vremena ljudi poznavali ili upotrebljavali fosfor. Šta više, svedočanstva govore da su neobične lampe sadržale uobičajenu količinu tečnosti. Nikakva creva ili cevi nisu ih povezivali sa podzemnim rezervoarima goriva.

Večne lampe i Rozenkrojceri

Od pokušaja Roberta Plota da naučno objasni fenomen večno gorećih lampi prošlo je preko tri stotine godina, a da se nismo približili ni korak rešenju ove zagonetke. Da li je sve to legenda? Simbolika svetla koje sija u zapečaćenom grobu je veoma jaka i razumljiva. Biskup Džon Vilkins u svojoj knjizi Matematička magija iz 1648. ponavlja apokrifnu priču o Kristijanu Rozenkrojcu, alhemičaru i osnivaču reda Rozenkrojcera.

Verovatno rodjen 1378, za Rozenkrojca se govorilo da je živeo 106 godina i umro 1484. Njegov grob je pronadjen početkom sedamnaestog veka. Unutrašnjost grobnice je obasjavala sjajna svetlost koja je dopirala sa malog stola. Naslonjen na sto bio je viteški oklop koji je držao žezlo-buzdovan. Kada su nametljivci prešli prag, oklop (zapravo neka vrsta preciznog satnog mehanizma - robota) iznenada se uspravio. Neustrašivi uljezi su prišli bliže, a oklopljeni mehanizam je podigao svoj buzdovan-žezlo. Svako bi u tom trenutku odustao, medjutim, uljezi su nastavili dalje. Kada su treći put zakoračili u grobnicu Kristijana Rozenkrojcera, oklopljeni čuvar je buzdovanom smrskao magičnu lampu koja je gorela na stolu.

Nije potrebno da čovek bude poznavalac semiotike da bi razumeo značaj ove priče. I mnogo verodostojnije priče o rimskim grobnicama u kojima su otkrivene večno goreće lampe imaju nesumnjiv simbolički značaj.

Svetlost antičke grčke i rimske kulture je sačuvana kroz evropsko mračno doba i otkrivena zahvaljujući upornim tragačima. Mogu li još uvek postojati neotkrivene grobnice u Italiji, Španiji, Francuskoj ili na Balkanu? Neosporno postoje. Možda bi savremena nauka uspela da razreši misteriju večnog svetla koje se nikada ne gasi. A možda i ne bi, s obzirom da uprkos tehnološkom napretku još uvek nismo uspeli da napravimo tako jedinstvenu i korisnu spravicu.


Izvor: http://www.paralelnisvet.com/Misterije_6_Zagonetka lampi koje vecno gore.htm
 
Poslednja izmena:
Slicna stvar kao i grcka vatra.Za one koji ne znaju sta je ovo,ukratko vatra koju su koristili grci u pomorskim borbama ili redje kopnenim koja kada bi se polivala vodom ne bi gasila nego bi se jos vise razbuktala.Sumpor i krec su bili deo ove smese ali nekada se nije otkrila cela formula.
Ovo kao i bagdadska baterija pa lobanja od kristala,mac od nepoznatog metala kao i mnogo drugih stvari dokazuju da su nasi preci znali puno stvari za koje mi nemamo pojma i bili mnogo vise upuceni u razne stvari nego sto smo mi mislili.
Inace mislim da je sama lampa proizvod nekog alhemicara iz proslosti.
 
Slicna stvar kao i grcka vatra.Za one koji ne znaju sta je ovo,ukratko vatra koju su koristili grci u pomorskim borbama ili redje kopnenim koja kada bi se polivala vodom ne bi gasila nego bi se jos vise razbuktala.Sumpor i krec su bili deo ove smese ali nekada se nije otkrila cela formula.
Ovo kao i bagdadska baterija pa lobanja od kristala,mac od nepoznatog metala kao i mnogo drugih stvari dokazuju da su nasi preci znali puno stvari za koje mi nemamo pojma i bili mnogo vise upuceni u razne stvari nego sto smo mi mislili.
Inace mislim da je sama lampa proizvod nekog alhemicara iz proslosti.

Kazi mi vise o macu od nepoznatog metala.
 
Kazi mi vise o macu od nepoznatog metala.

Ja ću da ti kažem ! :cool:

Mačevi i bodeži iz Damaska
Za vrijeme križarskih ratova do Evrope su stigle vijesti o iznimno kvalitetnim mačevima, prozvanim mačevi iz Damaska (''Damascus blade''), te su se pojavili mnogi mitovi i priče o vezi tih mačeva. Jadnu takvu priču opisao je Walter Scott u knjizi ''Talisman'' gdje opisuje scenu iz 1192. g. kada su se sreli kralj Rikard Lavjeg Srca i Saladin Saracenski s ciljem da okončaju treći križarski rat: ''…Rikard je nosio tipičan engleski široki mač, dok je Saladin imao zakrivljenu orijentalnu sablju, uske oštrice, koja se nije sjajila kao obični mačevi već je naprotiv bila zagasito plave boje, ukrašena s bezbroj zakrivljenih linija…''.

sword.gif


Najvjerojatnije proizvodnja tih mačeva datira od oko 500 g. pre Krista, a proizvodili su se iz posebne vrste željeza (ustvari neke vrste čelika), koji se nabavljao iz Indije i zvao se ''wootz''. Masovna proizvodnja sablji prestala je u 14. stoljeću kada je Damask osvojen i devastiran. Navodno su osvajači pokupili sve sablje i poveli sa sobom preživjele kovače, koji nisu mogli nastaviti proizvodnju uslijed nedostatka ''wootza''.
 
Kada su treći put zakoračili u grobnicu Kristijana Rozenkrojcera, oklopljeni čuvar je buzdovanom smrskao magičnu lampu koja je gorela na stolu.

Nije potrebno da čovek bude poznavalac semiotike da bi razumeo značaj ove priče. I mnogo verodostojnije priče o rimskim grobnicama u kojima su otkrivene večno goreće lampe imaju nesumnjiv simbolički značaj.

Sredinom sedamnaestog veka mladi švajcarski vojnik iz Berna, Du Pre, služio je u blizini Grenobla u Francuskoj. U to vreme, Švajcarska je bila na glasu po plaćeničkoj vojsci koja se mogla iznajmljivati. Jednom prilikom, dok se šetao, Du Pre je otkrio ulaz u drevnu grobnicu. Počeo je da kopa, nadajući se da će otkriti zlato, medjutim, umesto toga je ugledao neobičnu lampu od stakla kako osvetljava do tada zapečaćenu grobnicu. Du Pre je svoj nalaz odneo u obližnji manastir, gde čak ni najučeniji medju kaludjerima nisu mogli da dokuče kako je lampa mogla da gori toliko dugo. U manastiru je lampa gorela i dalje i verovatno bi nadživela i svog pronalazača, da je neoprezni monah
nije ispustio nekoliko meseci kasnije.



Da su te lampe ikada nadjene zavrsile bi po kraljevskim dvorovima ili kod papa, a ne bi "gorjela i dalje u manastiru". Cijela prica sarena laza!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Kazi mi vise o macu od nepoznatog metala.
Mac o kome govorim razlikuje se od onog sto je opisao Oziman,ovaj mac je iz prvog drugog veka n.e. .E sad ono sto je zanimljivo jeste to da je mac 100% ocuvan,ostar kao skalpel,opet da napomenem da je i drska maca koja je koliko se secam bila od drveta bila potpuno ocuvana.Mac je naden na mestu na kojem je ovakva ocuvanost nemoguca (mislim da je bilo u zemlji ili izmedju nekog kamenja u nekoj grobnici).Mac nije bio zardao uopste.Ono sto je takodje zanimljivo jeste to da mac izgleda kao srednjovekovni mac (sredje duzine).Takodje mac je bio smesa legura najtvrdeg celika i oko 40% (vise manje) udela potpuno nepoznate supstance.Za mac se veruje da je apravljen od meteora koji je sa neobicnim metalom pao na zemlju.
Svi smo cula za troju jel tako?Vidite u to doba ljudi su imali bronzane maceve.Takvi macevi bi se posle par udaraca krivili.Ono sto je bilo smesno je to sto i jedna i druga strana mora da posle 10min pravi pauzu da bi ispravljala maceve.Ako bi u ovo doba neko iskovao mac sa legurom iz svemira on bi jednostavno bio super mac.Mozda je Ekskalibur bio upravo iskovan od neke legure celika i kao takav bio 10 puta bolji od svih maceva tog vremena.Verovatno je tako nastao mit o samom macu.
P.S.>Ako i ima gramatickih gresaka ne mojte odmah vristati jer je tekst pisan u zurbi:)
 
Ja lepo kazem da nepoznati metali postoje. Jednom smo raspravljali oko toga,i ja sam bio na strani nepoznatih metala kojih u svemiru ima X vrsta. Iako nemam dokaza za to,svemir skoro da nema kraja i u njemu ima nepoznat broj svetova,sa nepoznatim brojem metala,i ostalih prirodnih bogatstava.

Nepoznate legure - to je ok
Nepoznati metali - ne bih rekao da postoje
U svemiru se mogu ocekivati sve moguce i nemoguce varijante.
 

Back
Top