Vuk

Заборавио сам да ,ако смем,дам један предлог Урошу.Ако већ волиш вукове а желиш да имаш кућног љубимца,онда је најбоље да узмеш "следећу најближу ствар",а то је нека од "примитивних"раса из групе V.Лично бих ти препоручио Сибирца или Маламута.Они имају довољно изражен карактер,нису слепи послушници и имају многе ,не само морфолошке,сличности са вуком(чопорски су пси,независни и поносни итд.)Ако си чове који воли да проводи време у природи у најбољем друштву које можеш да замислиш ,онда је такав пас за тебе.Ако још волиш и спорт видећеш шта имаш тек кад упрегнеш свог пса у тиму са другима његове расе било да су у питању санке,колица или бицикл.
 
Не могу да одолим а да не ставим неке фотографије овог младог пара поларних вукова у Београдском зоо врту.Они су релативно од скоро ту.Мекада је врт имао изванредан пар поларних вукова,али их је старост и смрт стигла ,а да не нису оставили потомство.Женка је имала неки тумор и није могла да остане скотна.
Pogledajte prilog 295828Pogledajte prilog 295829Pogledajte prilog 295830Pogledajte prilog 295832
 
Vuk jest divlja zivotinja, ali je nije ne moguce pripitomiti. Ako je imas od malenda, da je ti otranis, ponasat ce se gotovo kao i pas, vjerna i poslusna zivotinja.
Ovo je video gdje je covjek otranio vuka od malena, i da nema nikakvih cudnih ponasanja, niti da je pokazuje kakve cudne znakove (otranjen je sa psima) :
 
Jeste kao pas zato što živi sa psima i uči od njih, a i potpomaže to što je šarplaninac dominantan u tom čoporu, a ne vuk. Ne bih ja smeo držati vuka, čak i psima nekad nešto frćne u glavi pa napadnu nekoga(pogle' samo one lude pekinezere), neretko čak i gazdu napadnu, a kamoli vuk...nikad nisi 100% siguran.

Mada, meni je zanimljivija pripitomljena pisica, manje opasna, a cakanija. :D
 
Vuk jest divlja zivotinja, ali je nije ne moguce pripitomiti. Ako je imas od malenda, da je ti otranis, ponasat ce se gotovo kao i pas, vjerna i poslusna zivotinja.
Ovo je video gdje je covjek otranio vuka od malena, i da nema nikakvih cudnih ponasanja, niti da je pokazuje kakve cudne znakove (otranjen je sa psima) :

Mozes ti i medveda da drzis od malena i da ga pripitomis i da bude dobar kad poraste... Ali to je i dalje divlja zivotinja... Ima slucajeva kada su ljudi odgajali tigrove i lavove, pa ih ovi pamtili kad ih puste u divljinu, ali meni sve to nije normalno. Takav ti je covek, mora da se petlja, da potcini i da ima svog udela u svemu... Pustite divlje zivotinje da budu divlje, divite se njima i njihovom zivotu... Jednog dana cemo sve te vrste gledati samo po kavezima i tako vestacki pripitomljene, i tada ce covek izgubiti mnogo... Ne mozete ni da zamislite koliko cemo samo izgubiti tada...
 
To se kasnije ispostavi kao tacno, jer kao sto je Jevdjo rekao, kada odraste i postane polno zreo, pokaze se da je vuk nemoguc za dresiranje i veoma nepredvidiv, a ponekad i nezgodan, narocito ako se nalazi u istoj prostoriji sa decom ili manjim zivotinjama. To se najcesce desava usled neiskustva vlasnika i nerazumevanja razlike izmedju ponasanja psa i ponasanja vuka, sto dovodi do nepravilne socijalizacije i kasnijih problema.
Ja koliko znam Lilium,nijedna životinja, bio to pas ili vuk se ne dresira,kada polno sazrije,bar su mene tako učili od malena,i ja mislim da imam iskustva s tim jer je dosta pasa koje sam ja dresirao,završilo u policijskoj postaji među najboljim psima tragačima,ali dosta hvale hehe :whistling: :p znači,pas ili vuk se ne može dresirati kada polno sazrije.Pas ili Vuk se trenira par mjeseci nakon okota (tj kada progleda,kada dobije sluh-najbolji period za pocetak,da pas ima od 1 mjesec-do 3-4 mjeseca starosti).Dosta pasa sam dresirao,nikada to nisam naplaćivao,jer mi je to jedina ljubav,i jedinno što radim besprijekorno heheh,ali kao što svi kažete,nije vuk da se drži vezan mada bih volio da pokušam dresirati i njega,ali opet ima tu ona stara:"Vuk dlaku mjenja,al ćud nikada" :) Pozdrav svima :bye:
 
Da li je istina da vukovi napadaju ljude?

Nikada nije dokumentovan ni zabeležen napad zdravog vuka na čoveka. Vukovi su po svojoj prirodi životinje koje izbegavaju bilo kakav kontakt s ljudima. Zapravo su poprilično stidljivi.

Живо ме занима, да ли је и Кентон Џоел Карнеги веровао у ову будалаштину кад је одлучио да се сам и ненаоружан прошета шумом пуном вукова и постане њихова вечера? Кендис Бернер, кад је решила да џогира у природи Аљаске?
 
Ja koliko znam Lilium,nijedna životinja, bio to pas ili vuk se ne dresira,kada polno sazrije,bar su mene tako učili od malena,i ja mislim da imam iskustva s tim jer je dosta pasa koje sam ja dresirao,završilo u policijskoj postaji među najboljim psima tragačima,ali dosta hvale hehe :whistling: :p znači,pas ili vuk se ne može dresirati kada polno sazrije.Pas ili Vuk se trenira par mjeseci nakon okota (tj kada progleda,kada dobije sluh-najbolji period za pocetak,da pas ima od 1 mjesec-do 3-4 mjeseca starosti).Dosta pasa sam dresirao,nikada to nisam naplaćivao,jer mi je to jedina ljubav,i jedinno što radim besprijekorno heheh,ali kao što svi kažete,nije vuk da se drži vezan mada bih volio da pokušam dresirati i njega,ali opet ima tu ona stara:"Vuk dlaku mjenja,al ćud nikada" :) Pozdrav svima :bye:
Па није ни рекао да се дресира кад полно сазре, него да кад полно сазре видиш да ти је дотадашња дресура била узалудна :)
 
Па није ни рекао да се дресира кад полно сазре, него да кад полно сазре видиш да ти је дотадашња дресура била узалудна :)

Прво треба да рашчистимо са тим термином " дресура". Обука паса је једно, а дресура је резервисана за циркус.
Као што људска деца уче од родитеља тако и штенци уче од родитеља. Код вукова постоји једна разлика у односу на остале животиње, а то је да читав чопор учествује у храњењу и обуци штенаца.
Вучје штене у људском окружењу ће своју обуку добити од људи и тиме престати да буде способно за живот као део неког чопора чак и да дође до такве ситуације.У најбољем случају ће га отерати, а вероватније је да ће га убити.Таква животиња да би преживела, а без подршке чопора, се окреће лову на стоку и представља велику опасност јер нема страх и урођену инхибицију од човека, а у исто време производи онај отпор који многи људи имају када су у питању вукови.
Дакле, ако човек стицајем околности дође у ситуацију да има вучје штене, треба да буде свестан да је то обавеза за читав живот тог штенета и његова одговорност. Зато треба да будемо свесни да и ако је идеја да имамо сопственог вука фасцинантна и примамљива , треба да се уздржимо од тога јер смо узимањем вучјег штенета оштетили неки чопор за једног члана, а то штене лишили вучје будућности.
Треба увек имати на уму да је вук у човековом окружењу у заробљеништву, без обзира на мотиве, љубав, жељу да му пружимо сигурност и слично.
Ако се ради о штенету које одраста са човеком и са другим псима оно ће научити да се понаша као пас, али неће постати пас.
Као што они који чувају " примитивне расе" паса врло добро знају да да се они значајно разликују од других паса, још је већа разлика у случају вука. Они који гаје поларне псе, на пример, врло добро разумеју о чему говорим.
С друге стране вук и човек имају неку " чудну везу" јер не треба заборавити да је вук отац свих врста паса.
Та веза је мистерија на коју нема рационалног одговора и објашњења - како се два велика предатора ( човек и вук) пошли заједничким путем и стврили псе. Шта је то што је довело једну вучицу преседамдесетак милиона година до одлуке да у људској пећини донесе на свет младунце и шта је то што водило људе који су живели у тој пећини да то прихвате.
 
-7.jpg
 
Samo ta žica kvari... :sad2:

Поставили су чак троструку жицу, тако да је готово немогуће снимати их. видиш на последњој слици да сам морао да се пењем на ограду да прескочим ту жицу. Срећом па ме је ова лепотица пратила и окретала се да могу да је снимим.
Пошто нисам био у врту од јесенас , прво нисам могао могао да их одмах нађем јер су их премесили горе , где су раије били само поларни вукови. Изненадило ме је такође и што великог броја вукова више нема у врту.То није случај само са вуковима него и са великим бројем других животиња.
Мислим да поглед овог старог канадског вука најбоље илуструје стање.

gpq8IM7.jpg
 
Da, definitivno. :( I na drugim slikama se vidi da su zabrinuti, koliko razumem pseći govor tela. Smanjuju troškove ishrane, štekaju za pingvinarijum garant. :evil:
 
Da, definitivno. :( I na drugim slikama se vidi da su zabrinuti, koliko razumem pseći govor tela. Smanjuju troškove ishrane, štekaju za pingvinarijum garant. :evil:

Како да да не буду забринути када су измештени из простора у коме су били годинама, плус се свугде нешто гради, зида лупа, раде бушилице и остале машине.То наравно не смета гостима Калемегданске терасе чији су столови тик онај високи зид, па могу да лавове , који су испод бацају згужване кесе од чипса.Много су високо у односу на место на коме стајао па нисам могао да им бацим камен на сто. Можда сам ја преосетљив, али оно што сам видео вуче на прављење забавног парка у коме ће да буде и неких животиња, а све мање на зоо врт. Надајмо се да ја грешим.
 
Manje životinja u zatvoru? Pa to je dobro. :) Naročito na sred istorijskog spomenika od neprocenjivog značaja, u apsolutno neprirodnim, neprihvatljivim uslovima. Oni beli lavovi koje sam viđala po slikama su premršavi, da ne idemo dalje... U svetu je beogradski zlovrt na lošem glasu čak i među velferistima.
 

Back
Top