Vojne penzije i stanovi za vojne penzionere

Pre svega hvala kolegi Aci950 na vrlo detaljnoj analizi ali ja moram da priznam da taj Akt Vlade o regulisanju duga do dan-danas nisam video. Dajte molim Vas, ko to ima neka okači ovde navedeni dokument. Znam da je Ministarstvo formiralo radnu grupu od raznoraznih članova, i da ništa nisu završili odnosno da su napravili Predlog Akta ali Akt nisam video.

Koliko je meni poznato:

- Problem nije rešio Zakon o Vojsci Srbije clan 193. Vlada Republike Srbije u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona donece akt kojim ce urediti nacin, postupak i dinamiku izmirenja dospelih, a neizmirenih obaveza prema korisnicima vojnih penzija, koje su nastale po propisima iz penzijskog i invalidskog osiguranja vojnih osiguranika do stupanja na snagu ovog zakona.
- Problem nije rešio Zakon o PIO Члан 79[с4] изузетно од става 3. овог члана, преузимање се не односи на обавезе доспелих а неизмирених новчаних потраживања корисника војних пензија, по основу делимичног усклађивања пензија и новчаних накнада, утврђених у члану 193. став 2. Закона о Војсци Србије ("Службени гласник РС", бр. 116/07 и 88/09), а насталих до ступања на снагу овог закона, за које ће се средства обезбедити у буџету Републике Србије, у складу са законом и посебним актом Владе.
- Problem nije rešila UREDBA O OBIMU I NAČINU PREUZIMANJA IMOVINE, OBAVEZA I ZAPOSLENIH OD FONDA ZA SOCIJALNO OSIGURANJE VOJNIH OSIGURANIKA U REPUBLIČKI FOND ZA PENZIJSKO I INVALIDSKO OSIGURANJE, Član 5. Sredstva neophodna za namirenje dospelih a neizmirenih novčanih potraživanja korisnika vojnih penzija po osnovu delimičnog usklađivanja penzija i novčanih naknada, utvrđenih u članu 193. stav 2. Zakona o Vojsci Srbije ("Službeni glasnik RS", br. 116/07 i 88/09), obezbediće se posebnim zakonom kojim se reguliše javni dug, a u skladu sa fiskalnim pravilima utvrđenim zakonom kojim se uređuje budžetski sistem.
- Problem nije rešio ЗАКОН о јавном дугу „Службени гласник РС“, бр. 61 од 18. јула 2005, 107 од 23. децембра 2009, 78 од 19. октобра 2011, 68 од 4. августа 2015.

Da li postoji konkretan Akt i konkretan stav u tom aktu zbog kojeg se RF Pio uzdržava od svoje Žalbe, za koju smatram da uvek ima pravo da se žali pa neka Sud presudi da li je žalba osnovana ili nije.

Znaci ne interesuje me političko mešetarenje i Vulinovi "probni" baloni. Pa koliko je siguran u sebe a i Zaključak Vlade, kad ga voditeljka u jutarnjem programu pita, a g. ministre šta ako Ustavni Sud presudi da KVP imaju pravo i na onih 4,21% nas cenjeni ministar, zastane, pa kaže... Onda ćemo poštovati Odluku Ustavnog Suda.
 
Ako PIO ne prihvati da snosi "Troskove sudjenja" , oni "padaju na teret tuzioca ukoliko odustane od Tuzbe" , a samim cinom "Prihvacanja ponude PIO - a se smatra odustanak od Tuzbe, jer i PIO trazi Potvrdu od strane Suda da se odustalo od Tuzbe da bi izvrsili uplati onog ponudjenog iznosa" .
Troskovi advokatima i sudski troskovi mogu da se krecu od 60 - 100.000 dinara ,a to se proverava kod advokata za konkretne situacije , pa se Vi preracunajte pre konacne odluke .
 
Da pokrenemo novo pitanje, nije loše zbog predstojećih izbora.
Premijer vlade Srbije u intervjuu TV Pink (ako je verovati svojim ušima i očima) izjavio 21.01.2016. godine u Dalosu gde se održava svetski ekonomski forumu, da Srbija daje subvencije stranim poslodavcima radi ulaganja u privredu Srbije.
Zaključak je da su pare od poreza na penzije i poreza javnim preduzećima otišle strancima. Da li može biti drugi zaključak?
Koliko je para dobijeno od nametnutog poreza, a koliko ima stranačih zapošljavanja (koje je normalno od 2000-te godine, a i pre) i viška zaposlenih, opet po stranačkoj liniji.
Uskoro će izbori, na zadnjem mestu je upisan "Šoić". Eto rešenja, što bi rekao Radovan III.
 

"Zahvalnost" svih penzionera bi upravo na Izborima trebala da se iskaze , a "ona nije mala "...!
Pocev od onih povecanja i isplata razlika i kamata za "stari dug" , pa da se prenese i na ovaj tzv. "novi , mali dug" , a da se ne prica o "solidarnom porezu na penzije i razna socijalna davanja" ...!!!

pozdrav svim kolegama penzionerima .Imao bih jedno pitanje ako bih netko mogao da mi pojasni ,ukolikoje lice penzionisano na osnovu povrede zadobivene tokom vrsenja sluzbe ,da li ga sleduje broj bodova na listi za stan .za godine staza koje je imao do tog trnutka ili ga sleduje bodovanje kao da je navsio puni staz .HVALA
 
Pozdrav clanovima i ako Vam nije tesko bacite pogled na ovu stranicu Glasa Osiguranika naseg cenjenog RF PIO.
Znate li gde je i kada je Ustavni Sud objavio da se primanja vojnih penzionera uvecavaju za 6,57 % ?
Ja ne znam, ali godine cine svoje...

RF PIO Glas Osiguranika 31 jan 2015.jpg
 
Закључком Владе Републике Србије од 23. јануара ове године утврђено је да се пензије и новчане накнаде које исплаћује РФ ПИО од исплате за децембар 2015. године увећају за 1,25 одсто. Исто толико – 1,25 одсто увећава се вредност општег бода...

Gde se ovo moze pročitati u "integralnoj" verziji iz Sl.Glasnika ? Nešto nam Vlada mnogo Zaključaka donosi u poslednje vreme.
Evo šta sam primetio i naravno ne dopada mi se.

U “Službenom glasniku” se objavljuju propisi koje donose Skupština, Vlada i pojedinačna ministarstva. Ti akti se, gotovo bez izuzetka, mogu naći na njihovim internet sajtovima. Međutim, kako kažu u “Transparentnost Srbija”, pojedini zaključci Vlade se uopšte ne objavljuju u “Službenom glasniku”.
- Najveći probem sa neobjavljivanjem predstavljaju pojedini zaključci Vlade. Zaključak Vlade u stvari nije propis, već odluka o nekom pojedinačnom pitanju.
 
Neki od "Zakljucaka Vlade Srbije" su pobijeni i ponisteni Odlukom Ustavnog suda Srbije , tako da bi i to , mozda bio jedan od razloga za to sto je u prethodnom postu navedeno ...
Recimo , onaj Zakljucak od pre par godina o "Povezivanju radnog staza za bivse zapoaslene u DP" , a na koji je "Unija Privatnih Poslodavaca" pisala Tuzbu Ustavnom sudu i ona je usvojena .


:rtfm:

Jedan koristan link i posebno obratiti paznju na neke od komentara na njemu :

http://www.uvps.rs/index.php?option...em-vojnih-penzija&catid=1:najnovije&Itemid=14

Izmedju ostalih :

"
#4 knez 14-12-2013 18:29
Poštovane kolege, korisnici vojnih penzija,
Na žalost nemamo razloga za euforiju. Ništa nije završeno. Pravi se još jedan krug. Upravni sud će sada usvojiti žalbu podnosioca ove pretstavke, neće ništa rešiti u sporu pune jurisdikcije, nego sve ide na početak, još jedan krug u trajanju od recimo 2 godine. Leđa Upravnom sudu drži VKS kao najviši sud u državi. Parnični sudovi moraju postupati po odlukama VKS ili te sudije mogu odmah tražiti drugi posao. Što je Upravni sud promenio stanovište i uveo kriterijum 60% nije zakonom zabranjeno jer se isti sud zaklinje u dužnost praćenja i nadziranja upravnih postupaka po službenoj dužnosti. Što su ranije parnični sudovi sudili u korist vojnih penzionera nije relevantno posle prihvaćene revizije po predlogu Apelacionog suda iz Novog Sada. Videli smo u obrazloženju revizije kako je VKS tretirao sudije sudova koji su doneli presude: te požurili su, te nisu dobro shvatili, te pogrešno su protumačili itd. kao da te sudije nisu pravnici ili da prvi put meritorno odlučuju.
Ustavni sud ima na raspolaganju jednu jedinu mogućnost, nemušto definisanu u Zakonu o Ustavnom sudu, da će odluke ovog suda, ako zatreba, sprovoditi vlada. Očito je da vlada ustvari nama i ne dozvoljava da ostvarimo svoje pravo te ne treba očekivati nikakvu značajnu reakciju vlade po ovom pitanju.Posledica ove ujdurme za konkretnog kolegu je da ne može da se obrati Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu ili Savetu za ljudska prava Ujedinjenih nacija (UHRC) pri Generalnoj Skupštini UN jer nisu iscpljene sve domaće institucije. Znam da ću zbog ovog teksta od kolega dobiti mnogo negativnih glasanja ali na žalost istina je ovde surova. Po mom mišljenju za ovog kolegu je bilo povoljnije da mu je Ustavna žalba odbijena i već bi sutra mogao praviti pretstavku za Strazbur i za jednu godinu dana dobiti 100% obavezu države da mu namiri sve moguće troškove i uskladi penziju.Pretstavka ovom sudu ne košta ništa i može se pisati na čistom našem srpskom jeziku, te poslati poštom. Iza presude suda u Strazburu stoji Evropska vlada (Evropska komisija)te nema problema kod izvršenja. Ja takođe imam tužbu kod Upravnog suda u drugom krugu, uskoro ću da opomenem sud na "razuman rok". Pravit ću Ustavnu žalbu ali bi lično voleo jedino da bude što pre rešena ili odbačena. Više bih volio da bude odbačena. Onda brate po pravo u Evropu i takođe u NJujork.tamo nema krugova, vraćanja, odugovlaćenja, namigivanja izvršne vlasi predsednicima sudova da zakoče, šta žure, nije za državu dobro da ljudi ostvare svoja prava a u suštini je goli lični i korporativni interes. Naše političke stranke rade po logici najokrutnijih korporacija: smrvi, satari, otmi, prevari, podmiti, zapreti, potkupi, izigraj zakon itd. za što veću materijalnu korist te družine.
Pozdravljam sve moje poštovane kolege kao i upravu UVP, bore se, ali nemaju velikih mogućnosti koje nisu koristili." .
 
Poslednja izmena:
Ljudi šta se dešava sa postupcima onih koji nisu pristali na vansudsko poravnanje? Npr. meni je doneta prvostepena presuda i delimično su mi priznali dug. Nisu mi priznali 2008. i 2009. godinu, navodno zbog zastare. Advokat se naravno žalio i otišlo je na viši sud. Da li je nekome doneta drugostepena presuda? Kako sud nije uzeo u obzir da je dužnik - RF PIO, u celosti priznao dugovanje onima koji su pristali na vansudsko i da u tom slučaju ne može da se poziva na zastarevanje? Time nismo ravnopravni pred zakonom. Što je najsmešnije, ili najtužnije, priznaće i meni ako do kraja godine potpišem vansudsko. Ipak radi se i o kamati za ove dve godine. Šta odlučuje viši sud?
 
И виши суде као првостепени. Застара је застара, и наступа после три године.

Па не може се баш тако тврдити. Нпр. чл. 387. Закона о облигационим односима, а то је и наш случај. Дужник (Влада РС - Држава) је признао дуг у целости и тиме прекинуо застарелост. Када се то деси , онда нема рока од 3, пет или десет година. У крајњем они ће исплатити и тај део дуга, само што неће законску затезну камату у целости. Судови се овде опет не понашају по закону!
 

Back
Top