Void Linux

Sta ce ti ovo reboot? Toliki je to poraz, kad kernel su napravili da moze live update, bez reboot-a...

Увек ја урадим reboot осим кад баш не морам.

Иначе когод хоће да иде на Void треба да зна да runit нема способност да аутоматски рестартује deamon-e већ мораш или ти ручно или ако их има пуно онда урадиш reboot јер је далеко ефикасније пошто reboot Void-a траје свега пар секунди...

Значи ако ти се надоградио docker на пример онда мораш да урадиш sv restart docker или /etc/init.d/docker restart :pivce:
 
Poslednja izmena:
Сад ми се управо догодило да сам на Void-у уништио систем јер нисам имао довољно простора на диску. Void у фазону терај то до краја, нема везе што није конфигурисан кернел, што сам изгубио приступ интернету... :D

Решење:

1. Ушао сам revovery mode и избрисао кернел
2. Бутовао сам систем са старијим кернелом
3. Обрисао сам све заостале пакете које су чувају у кешу
4. Надоградио сам поново кернел са xbps-install -u linux6.1
5. И ете га...


VirtualBox_Void Linux_16_12_2023_17_03_17.png
 
Poslednja izmena:
Сад ми се управо догодило да сам на Void-у уништио систем јер нисам имао довољно простора на диску. Void у фазону терај то до краја, нема везе што није конфигурисан кернел, што сам изгубио приступ интернету... :D

Решење:

1. Ушао сам revovery mode и избрисао кернел
2. Бутовао сам систем са старијим кернелом
3. Обрисао сам све заостале пакете које су чувају у кешу
4. Надоградио сам поново кернел са xbps-install -u linux6.1
5. И ете га...


moPogledajte prilog 1465283
Kad je na bare metalu, najlakse sa live cd-a, pa chroot i onda sredis.
 
Kad je na bare metalu, najlakse sa live cd-a, pa chroot i onda sredis.

Тако обично и радим него Void за разлику од Artix-a када подигне систем у recovery mode-у подигне јако минимални систем. Пола ствари нема тамо...
 
Ако су вам инсталиране две верзије SDL пакета нећете моћи да надоградите систем јер ће да вам се жали за потпис који недостаје пакету SDL што је "false alert". Проблем се појавио само код Void (glibc) верзији!

Решење:

  1. Ставите SDL пакет на hold са sudo xbps-pkgdb -m hold SDL
  2. Очистите од заосталих пакета са sudo xbsp-remove -o
  3. Урадите надоградњу система са sudo xbps-install -Su
  4. Избришите само пакет SDL игнорисаћи зависности са sudo xbps-remove -F SDL
  5. Инсталирајте SDL пакет поново са sudo xbps-install SDL
  6. Unhold-ујте пакет SDL са sudo xbps-pkgdb - m unhold SDL
  7. Покрените поново sudo xbps-install -Su писаће вам да су сви пакети up to date.
Напомена:
Листу пакета који су на холду можете да проверите са xbps-query -H :pivce:
 
Због надоградње mesa-e може да дође до грешке у приказивању дисплеј-сервера. Како Void Linux нема способност да рестартује сервисе приликом надоградње урадите само sudo xcheckrestart

xcheckrestart ако нисте можете да инсталирате тако што ћете да инсталирите пакет xtools.
 
Јеси ти некад пробао да користиш Линукс ?
У командној линији је лакше и брже.
Чак и Мајкрософт има свој PowerShell.
Поједине апликације се такође могу инсталирати директно са интернета и преко Windows-a, исто као што се ради у Линуксу.
 
Јеси ти некад пробао да користиш Линукс ?
У командној линији је лакше и брже.
Чак и Мајкрософт има свој PowerShell.
Поједине апликације се такође могу инсталирати директно са интернета и преко Windows-a, исто као што се ради у Линуксу.

С тим што код Void Linux-а и не можеш да инсталираш пакете графички. Дакле, мораш све кроз терминал..
 
С тим што код Void Linux-а и не можеш да инсталираш пакете графички. Дакле, мораш све кроз терминал..
Наравно, при чему је терминал примарни, у појединим дистрибуцијама је терминал секундарни јер је акценакт на квалитетном GUI-u.
У свакој дистрибуцији постоји терминал само што је за почетнике лакше ставити и неки GUI.
 
Наравно, при чему је терминал примарни, у појединим дистрибуцијама је терминал секундарни јер је акценакт на квалитетном GUI-u.
У свакој дистрибуцији постоји терминал само што је за почетнике лакше ставити и неки GUI.

Рецимо за професионалце које више воле GUI а желе један поуздан и добар систем моја препорука је да пробају Mageia-у. :pivce:
 

Back
Top