Vodič kroz Skill Assessment

Dobro decko :mrgreen: Nazire se da imas duha (dobro da ima sta da ti ubiju ovi sto ih ovde zovu "hladni englezi) :per:. Pitao sam te jer i ne mozes odmah da radis kao elektricar kad dodjes, a inace uvek je komplikovano dobiti skill assessment za elektricara. Ali dokazano je i da nije nemoguce, pa vozi... kad se izgubis navrati i pitaj.
 
Pozdrav svima!

Proučavajući booklet za skill assessment izdat od strane EA zaključujem da mi iz Srbije kao diplomirani inženjeri elektrotehnike moramo ići na CDR kao i na ovu dodatnu varijantu sa njihovim mišljenjem o našem radnom iskustvu. Ovo ukupno košta 850 AD plus priprema papira kod nas (fotokopije, over i slanje)
Ako nisam dobro razumeo molio bih za nečije mišljenje i ispravku.
Ono što me mnogo više interesuje jeste samo sastavljanje CDR sa preko 3000 reči i opisivanja svog inženjerskog znanja.
Ima li ko iskustva sa ovim?
Može li neko nešto o ovom delu priznavanja naše diplome?

Unapred zahvalan
 
Dobro si shvatio - za sada ;). Ja sam pre par dana poslao dokumente za EA, pa ćemo za par meseci videti da li sam ja dobro shvatio :). Barney G je dobio pozitivan assessment pre par nedelja http://forum.krstarica.com/showthre...Assessment?p=23413314&viewfull=1#post23413314 , on je očigledno sve shvatio :D.

Po meni, te tri epizode o karijeri moraju da ispune sve tačke Summary Statement-a koji kasnije ispunjavaš. Znači, prvo opišeš svoja tri najveća dostignuća / projekta / zadatka sa po 1000-2000 reči, pa ih onda dopunjavaš ako ima stavki iz Summary Statement-a koje nisu pomenute. Tako ja razmišljam... Prvi deo je lak, drugi je naporan.

P.S. Ako nisi primetio, moraš da položiš i IELTS sa ocenama većim od 6.
 
Miroslave hvala za odgovor,

Već sam polagao IELTS 27.10.2012. i dobio sledeće ocene: reading 8,5 listening 8,0 writing 6,0 i speaking 6,5 tako da sam zakazao još jednom 01.12. pa šta bude. A nadam se malo boljim ocenama.
Nego me mnogo više buni pisanje CDR-a. Lično radim od 01.01.2004. na inženjerskim pozicijama ali kad vidim ono primena matematičkih metoda i slično ne znam da li ću napisati pravu stvar.
Zato me interesuje ko je sve za našu struku slao CDR pa da razmenimo iskustva.
Ja planiram da sačekam rezultate ovog IELTS-a (14.12.) i da do početka januara spremim i pošaljem papire za assessment.

I čisto me interesuje: kako si ti lično platio EA za assessment? Mislim koji tip kartice i u kojoj banci ili kako već, pošto ja imam račun u Komercijalnoj i tamo ima više tipova kartica, čak i dva tipa Visa ako sam ja dobro shvatio. Mada se do sada nisam opterećivao tim problemom, ali polako se približava i taj trenutak.
 
Već sam polagao IELTS 27.10.2012. i dobio sledeće ocene: reading 8,5 listening 8,0 writing 6,0 i speaking 6,5 tako da sam zakazao još jednom 01.12. pa šta bude. A nadam se malo boljim ocenama.

Writing moraš da vežbaš, skini knjigu Ace The IELTS i sledi uputstva. Priča je više stvar iskustva, prošao si ispit, razmisli gde si grešio i pokušaj to da ispraviš sledeći put. Upiši se u http://forum.krstarica.com/showthread.php/306058-Ko-kada-kako-gde ako hoćeš...

Nego me mnogo više buni pisanje CDR-a. Lično radim od 01.01.2004. na inženjerskim pozicijama ali kad vidim ono primena matematičkih metoda i slično ne znam da li ću napisati pravu stvar.
Zato me interesuje ko je sve za našu struku slao CDR pa da razmenimo iskustva.

Pre svega, kao što reče Tree, budi kreativan :). Ja od 2006. radim na održavanju, u proizvodnji i projektovanju, ali sam upotrebljavao samo matematiku osnovne škole :(. Fiziku samo usmeno :-|. To ti je nivo većine mašinskih firmi u Srbiji, šrafciger industrija, no tešim se da se nisam bavio prodajom, već ipak nečim za šta su potrebne nekakve inženjerske kvalifikacije. Ali sam u tim svojim "dostignućima" našao mesta gde sam mogao i nešto da proračunam, pa sam to stavio kao korišćenje teorije u praksi. Svi kažu ( a ja ne znam da li je tako, nisam prošao proces ) da assessment institucije ne proveravaju ono što se pošalje, već da to ostavljaju DIAC-u. DIAC, opet kako kažu, vrši letimičnu proveru, daleko od toga da neko ulazi u detalje metodologije tvog rada. Najviše što su proveravali jeste da im ti pokažeš šta i kako radiš, ali ne i da li je sve što si napisao tačno ili da izračunaš nešto. Mnogo im je lakše proveriti verodostojnost drugih dokumenta: IELTS-a, diplome, pasoša, krštenica, overa, pa se verovatno koncentrišu na te stvari. Povrh svega, kroz ceo proces sastavljanja dokumentacije je potrebno pokazati određenu dozu snalažljivosti, koja će ti itekako biti potrebna kad dođeš tamo, tako da oni verovatno računaju s tim da nije sve 100% tačno, ali da će više koristi Australija imati od snalažljivog čoveka.

Ja planiram da sačekam rezultate ovog IELTS-a (14.12.) i da do početka januara spremim i pošaljem papire za assessment.

Po meni je za sve potrebno više vremena. Ja sam ih spremao od Juna do Novembra, s tim što sam sve sam preveo ( a prevodilac je samo overavao ), morao sam da uzimam dodatne dokumente sa fakulteta, jer sam počeo da radim pre diplomiranja, a ni plaćanje nisam mogao da obavim na uobičajen način... Sve to uz posao od 6 dana u nedelji + deset dana na moru :). Ako se do 14.12. koncentrišeš samo na IELTS, po meni je realno da sve završiš tek u Februaru, no videćeš sam :). Dobro isčitaj ceo onaj njihov booklet i obrati pažnju na uputstvo o overi. Imaš na prethodnoj strani nabrojane moje probleme sa overama.

kako si ti lično platio EA za assessment? Mislim koji tip kartice i u kojoj banci ili kako već, pošto ja imam račun u Komercijalnoj i tamo ima više tipova kartica, čak i dva tipa Visa ako sam ja dobro shvatio. Mada se do sada nisam opterećivao tim problemom, ali polako se približava i taj trenutak.

Ja sam, posle nekoliko mail-ova molbi dobio njihov račun i uradio transfer tih 850 AUD sa deviznog računa. Za plaćanje karticom ti je potrebna kartica koja podržava MOTO ( mail order - telephone order ) transakcije, što su kod nas isključivo kreditne, jer su banke blokirale MOTO na debitnim. Više im se isplati da im plaćaš mesečnu naknadu za kreditnu... Ja platu primam na ruke, pa nisam mogao da izvadim kreditnu karticu, a nisam imao nikoga kog bih mogao da zamolim da mi ustupi svoju karticu na nedelju-dve... Ako imaš kreditnu, ne bi trebalo da bude problem, ali se raspitaj u banci da li ti je povoljnije da uplatiš australijske dolare na karticu ili da na njoj držiš ekvivalent u evrima. Neke ( tj. većina ) banaka sve valute na računu pri plaćanjima konvertuje u evro, pa ih po potrebi konvertuje u valutu plaćanja. Nisam ekonomista ( jer zašto bih inače radio assessment kod EA :D ), ali mi je tako objašnjeno. Pošto sam imao 850 dolara hteo sam da izbegnem i to.
 
Poslednja izmena:
Pre svega hvala na savetu za IELTS.
Već sam skinuo knjigu i koliko danas ću je pročitati. Već sam počeo :)
Što se tiče CDR-a ne plašim se provera već toga da neko u EA sedne, pročita i kaže: ovaj je inženjer. Ne sumnjam u sebe ali bih voleo ovaj deo da utvrdim što više.
Znam da DIAC može da obiđe firme ali ako sam dobro shvatio one iz one tabele employment record ili kako se već zove. Totalno nevezano od CDR-a. Bar ja tako shvatam sve što sam pročitao do sada, ali opet ja sam kao mali Mujo pa možda nisam "pofatao" sve konce.
Što se tiče ostalih papira i njihovog prikupljanja već sam prikupio sve što mi treba sa fakulteta, našao prevodioca za 10 € po strani i po njihovom PS-u, drugarica mi radi u sudu na overi i već mi je obećala overu takođe po njihovom PS-u. Tako da mi ostaje da popunim employment record i da formiram preporuke koje mi odgovaraju i pošaljem firmama u kojima sam radio na overu, što je kalaj rabota i za nedelju dana ih imam. I naravno pisanje CDR-a koje će mi pojesti najviše vremena ali svastika mi je živela u Americi dugo godina i parla engleski ko srpski, magistar engleskog mi se ponudio za pomoć a i prijatelj u Perthu koji je obećao da mi pomogne pri dolasku ima sina koji tamo studira mašinstvo i ako sam dobro shvatio na trećoj je godini. On dolazi polovinom decembra u Srbiju i takođe će mi, nadam se i najviše, pomoći oko CDR-a. Ja imam vremena od 01.12. do njegovog dolaska da sve preliminarno spremim kako ti reče za popunjavanje rupa zato i hoću da što više pohvatam iskustva drugih kako biih što manje izgrešio u sastavljanju istog.

Ah da, ostaje i ona "sitnica" od 850 zelembaća ali ću i to srediti uspešno, nadam se. ;)

Puno pozdrava
 
Znam da DIAC može da obiđe firme ali ako sam dobro shvatio one iz one tabele employment record ili kako se već zove. Totalno nevezano od CDR-a.

Ja mislim da je povezano. Među papirima moraš da imaš "Certified documentary evidence of employment [must be provided if you have relevant work experience of 12 months or more, or if the work experience provides a basis of a career episode(s)]"

A da bi ti Engineers Australia procenio radno iskustvo, moraš da popuniš Skilled Employment Record, za traženo trajanje radnog iskustva.

Po nekoj mojoj logici u SER unosiš firme za koje daješ potvrde o zaposlenju. Jeste, ako si ti radio negde 3 meseca, pa o tome pišeš epizodu u karijeri, onda ne moraš da je stavljaš u SER, jer imaš osam godina iskustva, pa je tri meseca nebitno. Da, te liste ne moraju da se poklapaju, ali ako izostaviš neku firmu to ide na tvoju štetu.

Ja sam radio samo u dve, pa nemam takav luksuz :).

Evo ti jedan CDR, pa vidi na šta to liči: http://www.oztrovok.org/community/etc/CDR.html .
 
Poslednja izmena:
Hvala za ovaj CDR Miroslave,

Gde li si ga samo iskopao?
Ja sam, doduše, samo par puta bunario po netu ne bi li našao nešto slično ali nisam uspeo.

Nadam se da ću ga istrkeljisati sledeće nedelje. Danas treba da završim Ace the Ielts, ostalo mi još malo i da provežbam do subote kada mi je zakazan ispit a posle toga se okrećem isključivo na assessment.

E sad jedno pitanje vezano za WA. Vidim po forumu da se spominje da za njihov sponsorship trebaš da imaš 7 iz sva četiri dela Ieltsa. Sinoć sam bunario po netu ali nisam video taj uslov ni na jednom zvaničnom sajtu.
Znaš li možda nešto o ovome?

Hvala unapred
 
Hvala za ovaj CDR Miroslave, Gde li si ga samo iskopao?

Pa na Google-u :D.

jedno pitanje vezano za WA. Vidim po forumu da se spominje da za njihov sponsorship trebaš da imaš 7 iz sva četiri dela Ieltsa. Sinoć sam bunario po netu ali nisam video taj uslov ni na jednom zvaničnom sajtu.

Postoji jedan jedini zvanični sajt i dokument vezan za sponzorstvo i on ne postavlja uslov za ocene na IELTS-u: http://www.migration.wa.gov.au/Site...ATED state_sponsorship_criteria_2012_2013.pdf .
 
Između ostalih foruma, immi-jevog sajta i ostalih pogledao sam i ovaj, ali ipak hvala na linku.

Nadam se da smo obojica dobro shvatili jer me je iskreno malo "prepala" informacija za minimum 7 za sponsorship. Da li zbog treme da li zbog mog tripovanja mislim da ne mogu da navatam famoznih 65 bodova pa bi mi ovo samo zagorčalo sve.
 
Paramax odakle ti da je 60?

Na immi sajtu za vizu 175 stoji sledeće:

In addition to meeting the basic eligibility requirements you need to achieve a passmark score against the skilled migration points test. The points test pass mark for this visa is 65 points. If you score less than 65 points, your application will be refused.

Isto je i za 176 relative sponsored a i za 475 regional sponsored
 
Poslednja izmena:
Paramax odakle ti da je 60?

Na immi sajtu za vizu 175 stoji sledeće:

In addition to meeting the basic eligibility requirements you need to achieve a passmark score against the skilled migration points test. The points test pass mark for this visa is 65 points. If you score less than 65 points, your application will be refused.

Isto je i za 176 relative sponsored a i za 475 regional sponsored

Na immi sajtu ( http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/ ) stoji i:

"The following visas are closed to all new applications from 1 July 2012:

* Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175)
* Skilled – Sponsored (Migrant) Visa (Subclass 176)
* Skilled – Regional Sponsored (Provisional) Visa (Subclass 475)"

Zaboravi na njih, vize za koje možeš da se prijaviš su na http://www.immi.gov.au/skills/skillselect/ i za njih je potrebno 60 poena. Popravi malo IELTS i imaćeš i više od toga...
 
Vidiš nisam ni ja znao.

Ako ja dobro kapiram, jedna je (175) ako skupiš dovoljan broj bodova i sam predaš u ambasadu a druga (189) ako ideš preko skill select tj. skupiš dovoljan broj bodova, ispuniš EOI i čekaš da te pozovu da predaš u ambasadu.

Ne znam jesam li dobro ukapirao. A ako jesam koliko se otprilike produžava trajanje procedure sa EOI i njihovim pozivom?
 
ako skupiš dovoljan broj bodova i sam predaš u ambasadu a druga (189) ako ideš preko skill select tj. skupiš dovoljan broj bodova, ispuniš EOI i čekaš da te pozovu da predaš u ambasadu.

Sad sve ide preko Skillselect-a i EOI-a, nov je sistem, pa ne znamo da li je brže ili sporije. Pregledaj temu http://forum.krstarica.com/showthread.php/543172-Promene-od-1-jula-2012 .

Zaboravi i ambasadu, oni samo stavljaju vize u pasoše. Kad budeš išao po to, možeš usput da kupiš i avio kartu :). Svi dokumenti se šalju u DIAC, direktno u Australiju.
 
Jedno pitanje,

da li potvrde o radnom iskustvu od strane naših firmi kucati na engleskom (pa da budu original na memorandumu) ili na srpskom pa prevoditi i overavati kopije?

Sticajem okolnosti sam promenio više firmi pa će mi otići 100 evrića minimum za prevode i overe kopija. Malo li je? Pa rekoh ako neko ima iskustva u slanju značilo bi mi.
 
Jedno pitanje,

da li potvrde o radnom iskustvu od strane naših firmi kucati na engleskom (pa da budu original na memorandumu) ili na srpskom pa prevoditi i overavati kopije?

Sticajem okolnosti sam promenio više firmi pa će mi otići 100 evrića minimum za prevode i overe kopija. Malo li je? Pa rekoh ako neko ima iskustva u slanju značilo bi mi.

Moraju da budu na srpskom i da se overe i prevedu. Sto se tice para....e druze, mi smo pukli jedno 400e samo na prevod...
 
Jedno pitanje,

da li potvrde o radnom iskustvu od strane naših firmi kucati na engleskom (pa da budu original na memorandumu) ili na srpskom pa prevoditi i overavati kopije?

Sticajem okolnosti sam promenio više firmi pa će mi otići 100 evrića minimum za prevode i overe kopija. Malo li je? Pa rekoh ako neko ima iskustva u slanju značilo bi mi.

Meni su u firmi otkucali na engleskom i to sam poslao u Engineers Australia. Proslo je bez problema :)
 
da li potvrde o radnom iskustvu od strane naših firmi kucati na engleskom (pa da budu original na memorandumu) ili na srpskom pa prevoditi i overavati kopije

Ja sam sve uzeo na Srpskom. Jedna od dve osobe koja ih je potpisala je mogla da napravi i na Engleskom, ali drugi čovek ga ne zna, pa nema smisla... Ako bi ga neko pri proveri pitao nešto na Engleskom, bilo bi veselo :).

Uzeo sam potvrde u po dva primerka, da ne bih morao da overavam kopije. Stavljeni su pravi datumi izdavanja, jer su potvrde specifične, razlikuju se od preporuka. U potvrdi za DIAC je potrebno navesti i visine zarada, pa uzmi odvojenu za EA i DIAC.

Da li će proći, videćemo u Martu :).
 

Back
Top