Vlast i dalje krije kome su prodate obveznice Srpske!?

комшија

Stara legenda
Poruka
96.548
1619221516839.png





Vlast i dalje krije kome su prodate obveznice Srpske!?


Tri dana nakon što su prodane obveznice Republike Srpske na Londonskoj berzi, ne zna se ko ih je kupio. Ministarstvo finansija Republike Srpske nije odgovorilo na upit Radija Slobodna Evropa (RSE) da dostavi spisak o tome ko je sve kupio obveznice.

960x0.jpg


23.04.2021 | 21:03

Obveznice su dužnički vrijednosni papiri koji se izdaju s ciljem prikupljanja finansijskih sredstava i sa unaprijed definisanim rokom povrata, te unaprijed utvrđenom kamatom. Predstavljaju alternativu bankovnom kreditu.

Vlada je, u saopštenju za javnost 20. aprila, navela da je u transakcijama u Londonu bilo više od 54 učesnika među kojima fondovi, banke i kvalifikovani investitori.

„Najveći i najznačajniji su iz Velike Britanije, SAD, Švajcarske, Njemačke, te samo jedan finansijski investitor iz Republike Srpske", navedeno je u saopštenju.

Vlada Republike Srpske saopštila je 20. aprila da su prodate obveznice ovog bosanskohercegovačkog entiteta na međunarodnom tržištu u iznosu od 300 miliona evra s kamatom od 4,75 posto. Obveznice su prodane, a tek nakon toga je Vlada Republike Srpske održala posebnu sjednicu i donijela Odluku o prihvatanju zaduženja.

Izlazak na Londonsku berzu će tako poreske obveznike u Republici Srpskoj koštati dodatnih 375 miliona evra u narednih pet godina. Novac je namijenjen, kako je rečeno iz Vlade, za povećanje plata i penzija u Republici Srpskoj. Sve se dešava nešto više od godinu dana od opštih izbora u Bosni i Hercegovini.


Sumnjiv posao?


„Sve ovo je jako čudno. Prvo su obveznice prodate u toku dana, a onda je Vlada naknadno naveče donijela odluku o prihvatanju zaduženja. To je po meni kršenje svih mogućih zakona“ , kaže ekonomska analitičarka i bivša ministrica finansija Republike Srpske Svetlana Cenić za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Ona ocjenjuje da se radi „o sumnjivom poslu“, jer vlada nije najavila da će izaći na Londonsku berzu.

„Kreditni rejting B3 sam po sebi govori špekulativno i visoko rizično“, kaže Cenić.

Profesor ekonomskih nauka, Mladen Ivanić, naglašava da je ključno pitanje ko je kupio obveznice Republike Srpske u Londonu.

„Ovi koji su kupili obveznice Republike Srpske po kamatnoj stopi od gotovo pet posto su uradili dobar posao. Takav prinos malo ko će u ovom trenutku dobiti. Mislim da je Republika Srpska mogla da se zaduži na domaćem tržištu uz puno nižu kamatu. Kad budemo znali da li su kupci ljudi sa kapitalom iz Republike Srpske, Mađarske i Rusije, a mislim da jedan dio jeste, onda će se znati zašto je kamata tako visoka i zašto su oni tako dobro oplodili svoj novac“, kaže Ivanić.

Prema riječima ekonomiste Zorana Pavlovića, londonska finansijska priča građane Republike Srpske će koštati mnogo više od 300 miliona evra za koje se vlada zadužila putem obveznica.

„Da bi bilo ko mogao da emituje obveznice mora sklopiti ugovor sa berzom, mora biti definisan onaj ko će voditi taj proces i ko će pomoći da se izvrši priprema za plasman. U ovom slučaju to su bili Societe Generale Group, Intesa Sanpaolo Banka i Unikredit Banka. Po mojoj procjeni, sa kamatom to će biti pet posto u odnosu na glavnicu, odnosno oko 15 miliona evra godišnje“, objašnjava Pavlović.

Societe Generale je jedna od vodećih evropskih grupacija za finansijske usluge, a Intesa Sanpaolo banka i Unikredit banka posluju i u Bosni i Herecegovini.

Londonska berza nije jedina putem koje se Vlada RS zadužila. U junu 2018. godine, vrijednosni papiri su prodani na Bečkoj berzi. Njihova vrijednost je 200 miliona evra. Tada su izdate petogodišnje obveznice sa rokom dospijeća glavnice 28. juna 2023. godine.

“U ovom ugovoru iz Beča piše da, ako Republika Srpska ne vrati sredstva kreditorima, nosioci obveznica imaju pravo zapljene bilo koje kompanije koja je više od 51% u vlasništvu Republike Srpske. To su vrlo strogi uslovi, pa ukoliko se cijeli iznos ne vrati 2023. godine, moglo bi se desiti da neko dođe i uzme naprimjer, dio Elektroprivrede RS”, objašnjava Pavlović.


Zbog čega se Vlada RS zadužila na Londonskoj berzi?


Bosna i Hercegovina pregovora sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), od 2020. godine o novom finansijskom aražmanu vrijednom 750 miliona evra. Da bi dobila novac, Bosna i Hercegovina mora ispuniti uslov, a on se odnosi na uspostavu registra računa fizičkih lica u Centralnoj banci BiH.

Republika Srpska smatra kako se radi o prenosu nadležnosti na Bosnu i Hercegovinu i ne pristaje na ovaj uslov.

Istovremeno, u MMF ocjenjuju da sve zavisi od vlasti u zemlji i njihove političke volje, te da uslovi koje je postavio MMF nikada nisu bili lakši.


res_1619205265_vlast-i-dalje-krije-kome-su-prodate-obveznice-srpske[1].jpg


Andrew Jewell, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH izjavio je u januaru za RSE kako bi kredit pomogao građanima i oporavku posrnule ekonomiji pogođene pandemijom COVID-a 19.

Razlog zbog kojeg MMF traži uspostavu registra, naveo je Jewell, je to što Evropska unija (EU) u borbi protiv pranja novca zahtijeva od svih zemalja članica da uspostave ovakve registre na nivou svojih zemalja.

Drugi razlog je što bi to ohrabrilo i podstaklo banke da daju više zajmova, jer bi olakšalo bankama naplatu dugova i naplatu potraživanja.

Takođe, ova mjera koja je standardna u zemljama EU, korištena je od MMF-a i u aranžmanima sa drugim zemljama.


Prodaja smanjila kreditni rejting Republike Srpske


Agencija za kreditni rejting Moody's 14. aprila objavila je na web stranici da je dodijelila privremeni rejting B3 emisiji obveznica Republike Srpske na Londonskoj berzi.

Moody's Public Sector Europe je specijalizirana firma za servisiranje evropskog javnog sektora.

U svom izvještaju navode da će svrha obveznica biti refinansiranje većine domaćeg duga koji dospijeva u iznosu od 180 miliona evra i finansiranje planiranog budžetskog deficita od 178 miliona evra.

„Rejting Republike Srpske i dalje je ograničen visokim teretom duga, koji se sa 135% stvarnih prihoda u 2019. godini povećao na oko 160% u 2020. Ponovljeni pristup spoljnom finansiranju biće ključan za Republiku Srpsku da finansira svoje srednjoročne prioritete, s obzirom na vrlo visoke potrebe za finansiranjem u iznosu od preko milijardu KM u 2021.godini ( više od 500 miliona evra) i 800 miliona maraka 2022. godine (više 400 miliona eura)“, navodi se u ovom izvještaju.

Istovremeno, u Centralno banci BiH za RSE navode da najnovije zaduženje Republike Srpske neće uticati na kreditni rejting Bosne i Hercegovine koji takođe ima kreditni rejting B3 (rizično).

„Trenutna emisija obveznica Republike Srpske, u odnosu na dosadašnje pokazatelje, ne predstavlja značajan rizik i ne može narušiti suvereni rejting BiH“, kaže Belma Čolaković iz Centralne banke BiH za RSE.

Dug Bosne i Hercegovine iz godine u godinu raste. Samo u 2020. godini javni dug je povećan za 480 miliona evra.

Prema izvještaju Ministarstva finansija i trezora BiH, na kraju 2020. godine, BiH je bila zadužena 6,2 milijardi evra, na spoljni dug otpada 4,42 milijarde evra, a na unutrašnji dug 1,78 milijardi evra.


Hoće li se zaduživati Federacija BiH?


U ukupnom dugu Federacija Bosne i Hercegovine učestvuje sa 51 posto, a Republika Srpska sa 48 posto. Preostalih jedan posto odnosi se na dug institucija BiH i Brčko distrikta.

U Vladi Federacije BiH, govoreći o zaduživanju na stranim berzama, navode kako se taj FBiH neće zaduživati.

Savjetnik za ekonomska pitanja u Vladi Federacije BiH, Goran Miraščić, naglašava za RSE kako ta izvršna insititucija "ne planira skori izlazak na međunarodno finansijsko tržište kapitala".

„Federacija Bosne i Hercegovine nije imala potrebe da se zadužuje na ovaj način međutim, vidjećemo da li će biti za tim potrebe u budućnosti. S obzirom da se ovdje radi o javnom novcu, prvenstveno se tu gleda kamatna stopa i vrijeme otplatnog perioda, i mi ćemo tražiti mogućnost za jeftinije zaduženje kako bismo što manje koštali naše poreske obveznike“, kaže Miraščić.

Zakonom o zaduženju, dugu i garancijama Bosne i Hercegovine definisano je da se, osim države, na inostranom finansijskom tržištu mogu zadužiti i entiteti i distrikt Brčko BiH ( samostalna jednica na sjeveru BiH).

link

Додигк и руски олигарх Малофејев (власник ланца коцкарница у кинеској провинцији Макао) желе да преко Лондонске берзе купе обвезнице мањег босанско-херцеговачког ентитета и на тај начин оперу сопствени прљави новац, плус да зараде милионе евра на камати од 4,5 посто на годишњем нивоу. Додик и Малофејев улажу сваки по 175 милиона евра, а излазак на Лондонску берзу који кошта три до четири посто од висине емисије, платиће мањи босанско-херцеговачки ентитет. То де факто значи да ће ентитет за акцију прања новца коју ће на овај начин да одраде Додик и Малофејев да плати између 22,5 и 30 милиона евра. Али шта има везе, Србија ће то да "рефундира".
 

Da li je poslednje zaduženje pokriće za bankrot Srpske?

Novo zaduženje Republike Srpske zvanično je potvrđeno u Službenom glasniku Republike Srpske, gdje su otkriveni detalji zaduženja. Iako se od predstavnika vlasti nedavno moglo čuti da je prodaja obveznica od 300 miliona evra na Londonskoj berzi dobra za Srpsku, gosti emisjie “Izazovi" BN TV tvrde suprotno.

1619226239565.png


23.04.2021 | 23:06

Ekonomisti navode da će troškovi prodaje navedenih obveznica u narednih pet godina iznositi skoro 150 miliona maraka. Kažu da je problem što se nije čekalo na bolju bonitetnu ocjenu za plasman tih obveznica, jer da jeste, kamata bi bila upola manja, a ovako iznosi 4,75% , što je trošak koji će platiti građani Srpske.

“Da je Republika Srpska vodila računa ili vlast, režim o interesima građana ne bi se zadužila po kamatnoj stopi od 4,75%, već po kamatnoj stopi koja je tržišna za ovoliki iznos od 0,85%, pa čak i niže. I tada bi građani Republike Srpske umjesto 750 miliona maraka u narednih pet godina, vraćali 630 miliona KM. Ovdje se postavlja ključno pitanje: Zašto je ovo rađeno? Zbog ove razlike od 130 miliona KM. Ovdje je bilo ključno, bitno da pojedinci koji su pravili ovaj katastrofalni krediti aranžman dođu do razlike ili da se ugrade u ovaj jedan loš kreditni aranžman za iznos od 130 miliona KM”, rekao je predsjednik PDP-a Branislav Borenović

Ekonomisti dodaju da je ova kamata najviša od svih zemalja u regionu koje su takođe trgovale obveznicama na istoj berzi što je dokaz lošeg kreditnog rejtinga.

“Sve zemlje u okruženju imaju bolji kreditni rejting od Republike Srpske, pa ona idu afričke zemlje (Uganda, Ruanda…), a mi smo negdje kao Nigerija za koju znamo koji nivo korupcije ima i kako se tamo posluje. E,mi taj kreditni rejting imamo”, kaže ekonomista Svetlana Cenić.

Da li je poslednje zaduženje pokriće za bankrot Srpske, ekonomista Slaviša Raković odgovara:

“Jedan od skorijih prijmera u skorije vrijeme je Argentina. Ova klasa povjerilaca kod nas nije obavezna da stane iza duga.”

Zašto smo se zadužili na Londonskoj berzi, umjesto kod domaćih banaka ekonomista Marko Đogo, kaže da ni sam nema odgovor na to pitanje. Svaki domaći bankar bi jedva dočekao da kupi obveznice po kamatnoj stopi koja bi bila niža od ove koju ćemo platiti", rekao je ekonomista Marko Đogo.

“Ovaj dug dospijeva za pet godina, a ako mislte da će ga vraćati buduće generacije, to navodi da će Srpska za pet godina moći ponovo da se zaduži. Dug po stanovniku u Republici Srpskoj iznosi 5.300 KM",rečeno je na kraju emisije "Izazovi" BN TV.




BN TV
 
Poslednja izmena od moderatora:



"EKONOMSKA KATASTROFA" Trivićeva poručuje da će prodaja obveznica odvesti Srpsku u propast

kA3k9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWlRFN01EQV8vYWU2NWUxZDZlZGIxNzI5NzFjYzg5YzgzY2U4MGY3ZTQuanBnkZMCzQLkAIEAAQ


20.04.2021.

Ako su istiniti navodi da je Republika Srpska prodala obveznice u vrednosti od 300 miliona evra na Londonskoj berzi onda to nije nikakav uspeh niti znak snage, već zapravo znak jedne ekonomske katastrofe koja čeka budžet i narod Republike Srpske.
Kaže ovo poslanica PDP Jelena Trivić i dodaje da ključna rečenica lidera SNSD Milorada Dodika, da će ovo vraćati neka nova vlast pokazuje svu pogubnost ove odluke, piše Srpskainfo.

– Cilj je „pregurati“ naredne dve godine, a poslije njih potop. Zaista sramno, nečuveno, neodogovrno, reći ću i monstruozno prema svom vlastitom narodu – poručuje Trivićeva.

Pogubnost te odluke ona ilustruje podatkom da otplata glavnice po dospeću duga u celini znači da ćemo u jednoj godini iz budžeta morati obezbediti skoro 600 miliona maraka samo za vraćanje ovog duga plus još nekoliko stotina miliona ili milijarda rate za vraćanje svih drugih kredita.

– Koji budžet i koji rast prihoda ili bruto domaćeg proizvoda može da isprati ovoliku ratu kredita?! Budžet u toj 2026. godini ovo neće moći podneti, ali šta je njih briga šta će biti 2026. godine. Kamatna stopa od preko četiri odsto u uslovima u kojima se na domaćem tržištu mogla postići znatno niža kamatna stopa – ističe Trivićeva.

Ona dodaje da ako je sve u redu i ako treba da pokažemo svoju moć, zašto obveznice nisu emitovane na otvorenoj ponudi nego su se birali investitori koji će ih kupiti?!

– Koliko su plaćene konsultantske usluge izlaska na Londonsku berzu, s obzirom da je izlazak na Bečku berzu plaćen 22 miliona KM samo da bi se izašlo na tržište. Očigledno je da se radi o prljavom novcu koji je iznesen iz Republike Srpske i sada će se vratiti, a onima koji su novac izneli iz Republike Srpske, narod će još platiti kamatu i druge troškove zaduženja – ističe Trivićeva

Ona kaže da će PDP tražiti ocenu ustavnosti Zakona koji je Vladi omogućio da vodi ovakvu pogubnu politiku.

– I naravno i ono što je primarno, ovu vlast smeniti kako nikad više ne bismo bili u situaciji da nas neko vodi u ovakvu ekonomsku katastrofu – poručila je na kraju Trivićeva.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Kako te bre covece vise ne mrzi da postavljas teme o Republici Srpskoj?
To su nikakve pare, mozda je Dodik kupio te sve obveznice, a mozda
je neko i izmislio pricu da se na londonskoj berzi prodaju obveznice
u vrednosti od 300 miliona. To jednostavno nije moguce. Angola, Kongo,
Tanzanija mogu da prodaju milijarde i to je mozda nekim fondovima zanimljivo, ali Republika Srpska?
Mozda i Palma ima neke svoje na londonskoj berzi za kojima su
svetski fondovi ludi.
 
Не мрзи ме. Нека чита народ шта се тамо ради.

A šta se radi ..

Ovo je u rangu : Senzacionalno , baba Kosa sa trećeg sprata kupila jutros hleb ...

I onda se svi čude ...Šta će joj hlebe, odakle joj pare , da li je kupila ceo oili pola , ako je pola onda je cicija , ako je ceo , rasipa se , zašto ona da ide da kupuje , gde su joj deca , ti matori ustaju tako rano.. i slično

E takve su ove tvoje teme
 
Kako te bre covece vise ne mrzi da postavljas teme o Republici Srpskoj?
To su nikakve pare, mozda je Dodik kupio te sve obveznice, a mozda
je neko i izmislio pricu da se na londonskoj berzi prodaju obveznice
u vrednosti od 300 miliona. To jednostavno nije moguce. Angola, Kongo,
Tanzanija mogu da prodaju milijarde i to je mozda nekim fondovima zanimljivo, ali Republika Srpska?
Mozda i Palma ima neke svoje na londonskoj berzi za kojima su
svetski fondovi ludi.
Mora da ispuni dnevnu normu. Inače mu tekstove niko ne čita.
 

Koliko će RS koštati kredit na Londonskoj berzi

1619266176896.png


24/04/2021

Zvaničnici Republike Srpske ovih dana se hvale da je zaduženje na Londonskoj berzi veliki uspjeh ovog entiteta, predstavljajući to kao “uspješan izlazak na međunarodno tržište”.​


No, koliki je to zapravo uspjeh vidi se po cijeni zaduživanja. Podsjetimo, RS je na Londonskoj berzi ove sedmice prodala petogodišnje obveznice u vrijednosti od 300 miliona eura, odnosno oko 600 miliona KM.

Riječ je o petogodišnjim obveznicama koje su prodate po kuponskoj kamati od 4,75 posto.

Prema uputstvima sa Londonske berze, kupon je procenat koji onaj koji emituje obveznice svake godine plaća kupcu. Po roku dospijeća, vraća se cjelokupni iznos.

Šta to konkretno znači.

Republika Srpska je dobila 300 miliona eura od banaka, fondova ili drugih kupaca koji su kupili obveznice.

Republika Srpska njima svake godine mora plaćati 4,75 posto tog iznosa, dakle 14,25 miliona eura godišnje ili oko 28 miliona maraka. Ove isplate vršit će se svakog aprila. To čini ukupno 71,25 miliona eura ili oko 140 miliona KM u periodu od 5 godina, koliko će RS koštati ovo zaduženje.

Na datum dospijeća, dakle u aprilu 2026, RS mora isplatiti, odnosno vratiti cjelokupni iznos koji je dobila, dakle 300 miliona eura.

Ovo su znatno lošiji uslovi u odnosu na zaduženje kod MMF-a ili domaćih banaka.

Zanimljivo je da Ministarstvo finansija RS 6. aprila odbilo zaduživanje na Banjalučkoj berzi za 25 miliona KM zbog obrazloženja da su cijene bile visoke.
“Ministarstvo finansija Republike Srpske na današnjoj aukciji trezorskih zapisa nije prihvatilo ponude investitora zbog visoke cijene ovih hartija od vrijednosti. Iako su ponude dostigle iznos od 25,8 miliona KM, Ministarstvo finansija Republike Srpske je, procijenivši stanje na aukciji, odlučilo da ih ne prihvati”, navedeno je tada.

No, ponuđene kamate ponuđene na toj domaćoj aukciji bile su od 0,49 do 0,86 posto, dakle neuporedivo niže od ovih sa Londonske berze.
 
Poslednja izmena od moderatora:

ZVANIČNI DOKUMENT

Šta otkrivaju "londonski papiri": Američke sankcije Dodiku mogle bi naštetiti cijelom RS-u

b_210424053[1].jpg



Na Londonskoj berzi objavljen je dokument o zaduženju Republike Srpske za 300 miliona eura, sa svim detaljima i rizicima. Dokument potpisuju menadžeri ovog zaduženja, na čelu sa francuskom bankom Société Générale, inače jednom od najvećih finansijskih institucija na svijetu.


Vlada Republike Srpske, što je veoma interesantno, usaglasila se sa svim njegovim detaljima. Mora se reći da, iako je Vlada RS-a naručilac dokumenta, koji je osnova za ovo zaduženje, on je u potpunosti objektivan i nezavisan, što se uostalom i vidi po sadržaju koji nimalo ne ide naruku entitetskim vlastima.
U dokumentu se najprije navode detalji samog duga, a riječ je o petogodišnjim obveznicama s godišnjom kamatom od čak 4,75 posto. To znači da RS investitorima svake godine mora plaćati po 14,25 miliona eura kamate, a 2026. vratiti kompletan iznos od 300 miliona eura. Ovo zaduženje Vladu RS-a će, dakle, koštati oko 140 miliona KM u petogodišnjem periodu, što je mnogo više u odnosu na kredite MMF-a ili zaduženje na domaćem tržištu kapitala.
No, u ovom dokumentu na čak 250 stranica ne govori se samo o novcu, već se do detalja analizira stanje u BiH, između ostalog i na političkoj sceni. Drugim riječima, sve ono što bi moglo ugroziti otplatu duga.

Upozorenje na sankcije Dodiku

Valja naglasiti da je svaki vid neizvijesnosti direktno proporcionalan visini kamate. S obzirom da je u BiH, odnosno RS-u, puno faktora rizika, samim tim je i kamata ovako visoka. Zanimljivo je da se u dokumentu, koji su investitori svakako detaljno proučili prije kupovine obveznica, napominje i činjenica da je Milorad Dodik na listi osoba koje su pod sankcijama SAD-a.

“U januaru 2017. američko Ministarstvo finansija, Ured za kontrolu strane imovine (OFAC), uveo je sankcije protiv Milorada Dodika, predsjedavajućeg Predsjedništva BiH (ali ne i trenutnog predstavnika Vlade RS-a) zbog njegove uloge u prkošenju Ustavnom sudu BiH. U budućnosti, ako bi gospodin Dodik bio izabran za člana Vlade Republike Srpske dok je i dalje pod sankcijama, to bi moglo imati nepovoljan učinak na Republiku Srpsku”, navodi se u ovom dokumentu.

Podsjetimo da je Dodik uvijek tvrdio da se radi o sankcijama koje su nametnute lično njemu, te da RS ne trpi nikakvu štetu od toga. No, ovaj izvještaj sada baca potpuno drugačiju sliku, odnosno ukazuje na to da bi čitav entitet mogao trpiti zbog Dodikovog uvršenje na crnu listu.


U dokumentu se također podsjeća da je u septembru 2018. OFAC nametnuo sankcije i Nikoli Špiriću, drugom potpredsjedniku Doma naroda BiH u vezi s njegovim navodim učešćem u korupcijskim aktivnostima.


“Iako BiH održava nezavisne diplomatske odnose sa SAD-om, bilo kakve nove sankcije mogu utjecati na ekonomske i političke odnose sa SAD-om i drugim zemljama, što bi također moglo utjecati na sposobnost RS-a da privuče strana ulaganja koja bi im olakšala privredni razvoj. Ti bi faktori mogli imati materijalno nepovoljan učinak na RS, njenu ekonomiju i sposobnost izvršavanja svojih obveza prema obveznicama”, navode menadžeri prodaje ovih vrijednosnih papira.


U dokumentu se, kako smo rekli, detaljno analizira politička situacija u BiH, a kao jedan od ključnih rizika izvaja se upravo Dodikova retorika, odnosno prijetnje odvajanja od BiH. Kako se ističe, naročito posljednjih godina, SNSD je promijenio svoju poziciju i zauzeo više nacionalističku agendu koja ide u korist otcjepljenju RS-a od BiH.

Investitori upozoreni da je Dodik pod sankcijama SAD-a

Investitori upozoreni da je Dodik pod sankcijama SAD-a

“Buduće promjene u Vladi RS-a, velike promjene politike, povećane etničke napetosti ili povećani nedostatak konsenzusa među članovima Predsjedništva mogao bi pridonijeti porastu političke i socijalne nestabilnosti u BiH, što bi moglo imati materijalno nepovoljan učinak na RS, njenu ekonomiju i sposobnost izvršavanja obveza po izdatim obveznicama”, jasno se navodi.


U dokumentu se podsjeća na visok stepen percepcije korupcije u BiH, kao i na činjenicu da značajan dio privrede RS-a čini neformalna ekonomija. Također se upozorava na nivo duga u tom entitetu.


“Ako nivo duga RS-a nastavi rasti kako bi se finansirao budžetski deficit, to bi moglo imati materijalno negativne posljedice na ekonomiju”, navodi se.


Sve teže zaduživanje


Iz dokumenta se može iščitati da će buduća zaduženja RS-a biti mnogo teža.


“Sva značajna buduća zaduživanja, uključujući izdavanje unutrašnjeg duga za finansiranje fiskalnog deficita i izdavanje vanjskog duga na lokalnom i stranom tržištu kapitala, mogli bi povećati rizik od problema s dugom”, ističu autori.


Navodi se da bi smanjeni prihodi, zajedno s većim troškovima i fiskalni rizici koji proizlaze iz sistema socijalnog osiguranja, mogli negativno utjecati na sposobnost RS-a da otplati glavnicu i izvrši isplate kamata na upravo izdate obveznice.


Dodaje se da je ekonomija Republike Srpska mala i ovisna o vanjskoj trgovini, naročito uvozu, a da je infrastruktura nerazvijena. Također se iznosi jedna politička opservacija, a to je da BiH možda neće ući u EU u narednim godinama.
 
Poslednja izmena od moderatora:

BURNO U STUDIJU BIJELJINSKE TV: Da li je RS već bankrotirala? (VIDEO)

Novo zaduženje Republike Srpske zvanično je potvrđeno u "Službenom glasniku", gdje su otkriveni detalji zaduženja. Iako se od predstavnika vlasti nedavno moglo čuti da je prodaja obveznica od 300 miliona eura na Londonskoj berzi dobra za Republiku Srpsku, gosti emisjie “Izazovi" BN TV-a tvrde suprotno.

banka.jpg


Prije 13h

Ekonomisti navode da će troškovi prodaje navedenih obveznica u narednih pet godina iznositi skoro 150 miliona maraka. Kažu da je problem što se nije čekalo na bolju bonitetnu ocjenu za plasman tih obveznica, jer da jeste, kamata bi bila upola manja, a ovako iznosi 4,75 posto , što je trošak koji će platiti građani Republike Srpske.

“Da je Republika Srpska vodila računa ili vlast, režim o interesima građana, ne bi se zadužila po kamatnoj stopi od 4,75 posto, već po kamatnoj stopi koja je tržišna za ovoliki iznos od 0,85 posto, pa čak i niže. I tada bi građani Republike Srpske, umjesto 750 miliona maraka u narednih pet godina, vraćali 630 miliona KM. Ovdje se postavlja ključno pitanje: Zašto je ovo rađeno? Zbog ove razlike od 130 miliona KM. Ovdje je bilo ključno, bitno da pojedinci koji su pravili ovaj katastrofalni krediti aranžman, dođu do razlike ili da se ugrade u ovaj, jedan loš kreditni aranžman za iznos od 130 miliona KM”, rekao je predsjednik PDP-a Branislav Borenović.

Ekonomisti dodaju da je ova kamata najviša od svih zemalja u regionu koje su, također, trgovale obveznicama na istoj berzi, što je dokaz lošeg kreditnog rejtinga.

“Sve zemlje u okruženju imaju bolji kreditni rejting od Republike Srpske, pa onda idu afričke zemlje (Uganda, Ruanda…), a mi smo negdje kao Nigerija, za koju znamo koji nivo korupcije ima i kako se tamo posluje. E, mi taj kreditni rejting imamo”, kaže ekonomista Svetlana Cenić.

Da li je posljednje zaduženje pokriće za bankrot Republike Srpske, ekonomista Slaviša Raković odgovara:

“Jedan od skorijih primjera u skorije vrijeme je Argentina. Ova klasa povjerilaca kod nas nije obavezna da stane iza duga.”

Zašto smo se zadužili na Londonskoj berzi, umjesto kod domaćih banaka, ekonomista Marko Đogo kaže da ni sam nema odgovor na to pitanje. Svaki domaći bankar bi jedva dočekao da kupi obveznice po kamatnoj stopi koja bi bila niža od ove koju ćemo platiti", rekao je ekonomista Marko Đogo.

“Ovaj dug dospijeva za pet godina, a ako mislite da će ga vraćati buduće generacije, to navodi da će RS za pet godina moći ponovo da se zaduži. Dug po stanovniku u Republici Srpskoj iznosi 5.300 KM", rečeno je na kraju emisije "Izazovi" BN TV-a.

 
Poslednja izmena od moderatora:

Radovane, narod nije rodio Izvršni komitet SNSD-a!

"Pozivam SNSD da hitno prestane sa praksom da najvažnije odluke u Republici Srpskoj donosi Izvršni komitet SNSD-a", izjavio je predsjednik DNS-a Nenad Nešić.



res_1619430139_radovane-narod-nije-rodio-izvrsni-komitet-snsd-a[1].jpg


26.04.2021 | 11:25

"Svjedoci smo da se posljednjih mjeseci sve najvažnije odluke koje se tiču rada Vlade Republike Srpske prvo donose i objavljuju na Izvršnom komitetu SNSD-a, a onda ih u djelo sprovodi premijer Višković sa svojim ministrima, što je strašna bruka i najgrublje gaženje zakona i demokratije", izjavio je Nešić.

"Za to vrijeme, odluke o zaduživanju po najvišim kamatnim stopama u regiji donose se tako što se one u Vladi proglašavaju tajnim. Novac se troši ne prema potrebama građana Srpske nego prema procjenama Izvršnog komiteta SNSD-a", istakao je on.

"Gospodine Viškoviću, ovim ste samo potvrdili da ste nedostojni mjesta koje zauzimate. Niste Radovane pali sa Marsa, kao što nije ni pošten narod Republike Srpske. Ne zaslužuju oni, koje je rodila velika Republika Srpska, premijera od kojeg je jača zapisničarka Izvršnog komiteta SNSD-a", naglašava Nešić u saopštenju.

Nešić je ostakao da je naša Republika srpska zemlja evropskog naroda.

"Evropa traži procedure, javnost, odgovornost, debatu i snažne lidere. U nedostatku svega toga napravili ste Centralni komitet i više ličite na zastarjele komunističke strukture srednje Evrope nego na političare 21 vijeka", zaključio je Nešić.


(BN)
 
Poslednja izmena od moderatora:

Ljudi trebaju tražiti odgovornost zbog skupog kredita

„Ponuda MMF-a od 750 miliona evra još je na stolu, umjesto toga Republika Srpska je izabrala, uz nizak stepen transparentnosti, da proda obveznice na Londonskoj berzi. Sama razlika u kamati je 60 miliona evra u odnosu na uslove MMF-a, to će poreski obveznici morati platiti. Pitanje je zašto i o tome ljudi trebaju razmisliti i tražiti odgovornost“, istakao je Nelson.


res_1619454260_ljudi-trebaju-traziti-odgovornost-zbog-skupog-kredita[1].jpg


26.04.2021

Trenutno je – Jedinstveni registar računa fizičkih lica je praktična potreba i ne bi trebao biti političko pitanje. To je baza podataka koja pomaže u borbi protiv pranja novca, protiv korupcije i finansiranja terorizma, rekao je u intervjuu za portal CAPITAL ambasador Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Bosni i Hercegovini (BiH) Erik Nelson.

On je istakao da uslovi Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) nisu uslovi, već podsticaji reformama u BiH od kojih će građani i privreda imati koristi.

„Ponuda MMF-a od 750 miliona evra još je na stolu, umjesto toga Republika Srpska je izabrala, uz nizak stepen transparentnosti, da proda obveznice na Londonskoj berzi. Sama razlika u kamati je 60 miliona evra u odnosu na uslove MMF-a, to će poreski obveznici morati platiti. Pitanje je zašto i o tome ljudi trebaju razmisliti i tražiti odgovornost“, istakao je Nelson.




(BN)






(BN)
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top