Vera

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ово је добронамерна критика која је усмерена свима како би ово све добило неки смер!

Треба правити разлику између:

1.Хришћанства – као система идеја, веровања и обредне праксе.

2. Вере – као индивидуалног, субјективног или личног чина неког појединца. Човек који верује не поступа према принципима разума, логичног расуђивања и закључивања, већ то чини у зависности или од неког спољњег ауторитета, или од властитог осећања, субјективног става. Човек који верује у ''спасење'' и који се ''нада изгледнијој будућности'' не долази до таквог становишта рационалним путем, нити за такво веровање може навести образложен став. Вера се разликује и од:

3. Теологије, као учења о богу, па према томе и од

4. Теолога, који располаже нарочитим знањем о богу. Док теолог не мора безусловно и да верује у Бога, дотле верник може поседовати врло оскудно знање знање о теолошким стварима, али и бити фанатичан присталица једне религије.

5. Црква је, међутим, организована, институционализована вера. Уз помоћ свештенства и других великодостојника Црква успоставља контакт са верницима и посредује у циљу успостављања ближег односа верника и божанства – као циља вере, било преко верских обреда у храму, цркви, било на други начин: приликом опела у кући умрлог, на гробљу, код обреда сахрањивања, за време помена, задушница.

Само мало разумевања, свако има свој став, нема шансе(ни потребе) да иког убедимо преко форума да постане атеиста, или да неког убедимо да постане верник, међутим о вери се може дискутовати у другом облику, само треба разумети да нису сви људи исти, да су оба становишта тачна и да се ово ни са једне стране не може оспорити, мало разумевања и ово би можда добило неки смисао.
 
Da dodam, još jednom, ono što napisah ranije: Tema je VERA.
Smeta mi, što je jedan uski krug ljudi svodi isključivo na hrišćanstvo...pa još uže, na pravoslavlje.
Verovati se može u sve, svakog i svašta...u život, u prijatelja, u sebe..
A ako već celu diskusiju usmeravate isljučivo na religiju i veru u Boga, onda imajte bar sluha i poštovanja za sve religije, i sve vere, i svakog Boga, ma kako ga ko zvao.
 
angel 021:
Ne postoji ni jedan jednini razlog zbog kog bi to učinio. Tvoj post je dotakao mnoge, ljudi su to javno izneli, uostalom to je jedan krajnje dobronameran i lični pogled na temu.
Не, не у међувремену сам написао један други пост. Који је био погрешно приказан и који сам обрисао.
 
Такође да додам, појам вере у религиском смислу, треба разликовати(наравно) од својеврсног филозофског појма вере неког појединца, на пример, вере у властити изабрани пут којим остварује идеале у животу.
 
marko717:
Такође да додам, појам вере у религиском смислу, треба разликовати(наравно) од својеврсног филозофског појма вере неког појединца, на пример, вере у властити изабрани пут којим остварује идеале у животу.

Slažem se, Marko.
Ali, i dalje ostaje pitanje: O čemu ovde diskutujemo?
 
citajuci sve postove na ovoj a i na drugim temama, moram da kazem da je marko717 najnormalniji od svih nas (osim nas "naucnika" ;) )

@marko
dzabe tebi to sto pises, ja se slazem sa tvojim prethodnim postom 100%, ali, ono sto si ti pokusao da razgranicis vecina ljudi brka i mesa...od tacke 1 do tacke 5
 
angel 021:
Ne postoji ni jedan jednini razlog zbog kog bi to učinio. Tvoj post je dotakao mnoge, ljudi su to javno izneli, uostalom to je jedan krajnje dobronameran i lični pogled na temu.
A ja bih pitala sledeće: Šta je uopšte suština ove rasprave?
Da vernici ubeđuju ateiste....da se ateisti suprostavljaju vernicima?
Vera je, po meni, krajnje lična, da ne kažem intimna stvar koja zadire u suštinu čoveka...Toliko srećnih i uspešnih na ovome svetu, a o veri znaju samo iz istorije! Toliko usamljenih i nesigurnih, a verujućih...
I obrnuto, naravno. I, šta nam to dokazuje?
Da svako živi prema svom ličnom uverenju i nahođenju.

...pa naravno,tema je upravo da sagledamo naše poglede....mislim da kada ovako lepo teče iznošenje stavova,može svakom da koristi...da se utvrdi u svom stavu...ili da ga preispita....
 
marko717:
Ово је добронамерна критика која је усмерена свима како би ово све добило неки смер!

Треба правити разлику између:

1.Хришћанства – као система идеја, веровања и обредне праксе.

2. Вере – као индивидуалног, субјективног или личног чина неког појединца. Човек који верује не поступа према принципима разума, логичног расуђивања и закључивања, већ то чини у зависности или од неког спољњег ауторитета, или од властитог осећања, субјективног става. Човек који верује у ''спасење'' и који се ''нада изгледнијој будућности'' не долази до таквог становишта рационалним путем, нити за такво веровање може навести образложен став. Вера се разликује и од:

3. Теологије, као учења о богу, па према томе и од

4. Теолога, који располаже нарочитим знањем о богу. Док теолог не мора безусловно и да верује у Бога, дотле верник може поседовати врло оскудно знање знање о теолошким стварима, али и бити фанатичан присталица једне религије.

5. Црква је, међутим, организована, институционализована вера. Уз помоћ свештенства и других великодостојника Црква успоставља контакт са верницима и посредује у циљу успостављања ближег односа верника и божанства – као циља вере, било преко верских обреда у храму, цркви, било на други начин: приликом опела у кући умрлог, на гробљу, код обреда сахрањивања, за време помена, задушница.

Само мало разумевања, свако има свој став, нема шансе(ни потребе) да иког убедимо преко форума да постане атеиста, или да неког убедимо да постане верник, међутим о вери се може дискутовати у другом облику, само треба разумети да нису сви људи исти, да су оба становишта тачна и да се ово ни са једне стране не може оспорити, мало разумевања и ово би можда добило неки смисао.
Bravo. Ovo je izvanredan post. Pa u čemu je onda problem? E problem je tačka 2 koju neće da prihvati ni jedan vernik sa ovog Foruma (osim mozda markoman, ili tako nekako).
Zato očekujem oštre reakcije svih njih, zbog onoga što sam podvukao a što je, po mom mišljenju, istina.
 
Epikop pravoslavni i papa na molitvi!!!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/mile_mija_nikolic/detail?.dir=3cc0&.dnm=fc09re2.jpg
Vaseljenski patrijarh "pričešćuje" latine
http://pg.photos.yahoo.com/ph/mile_mija_nikolic/detail?.dir=3cc0&.dnm=8196re2.jpg
parijarh i vladike u crkvi latinskoj u Beogradu na misi,zdušmo se mole u oltaru latinskom
http://pg.photos.yahoo.com/ph/mile_mija_nikolic/detail?.dir=3cc0&.dnm=94cbre2.jpg
sad se opet mole,ali sastav vladika je proširen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/mile_mija_nikolic/detail?.dir=3cc0&.dnm=20c5re2.jpg
Poglavar latinski i patrijarh čestitaju jedan drugom vaskrs u patrijaršiji
http://pg.photos.yahoo.com/ph/mile_mija_nikolic/detail?.dir=3cc0&.dnm=9095re2.jpg
 
Zilot cacanski:
...pa naravno,tema je upravo da sagledamo naše poglede....mislim da kada ovako lepo teče iznošenje stavova,može svakom da koristi...da se utvrdi u svom stavu...ili da ga preispita....


Kako ti s*res zilote..u oove svete dane pljujes Patrijarha Pvala..Bartolomeja...i sve sto se popljuvati moze..
Posle tvojih postova ,tvoj sugradjanin Antuntun ,izgleda mi kao Beli andjeo...a ono drustvo sa istorije kao apostoli..smanji dozivljaj covece!!!
 
Ale djubre:
Kako ti s*res zilote..u oove svete dane pljujes Patrijarha Pvala..Bartolomeja...i sve sto se popljuvati moze..
Posle tvojih postova ,tvoj sugradjanin Antuntun ,izgleda mi kao Beli andjeo...a ono drustvo sa istorije kao apostoli..smanji dozivljaj covece!!!

:lol:
 
stnco:
Bravo. Ovo je izvanredan post. Pa u čemu je onda problem? E problem je tačka 2 koju neće da prihvati ni jedan vernik sa ovog Foruma (osim mozda markoman, ili tako nekako).
Zato očekujem oštre reakcije svih njih, zbog onoga što sam podvukao a što je, po mom mišljenju, istina.
Сада ћу ти нешто рећи, а ти схвати како желиш. Трудио сам се да будем колико год могу јасан и неутралан. Међутим, стварно се питам чему све ово...сад кад си ти ово написао, видим да ово нема смисла, и да никад не би добило неку неутралну форму, што сам мислио да је могуће. Што се мене тиче, нећу више писати постове на ову тему.

Међутим, покушаћу да ти укажем, на шта сам мислео, иако верујем да ћеш поново нешто рећи да усмериш ово што ја говорим(а ја не желим усмерење, ово није став, ово је ''мини анализа'', и покушај објашњења свега овде), но нема везе. Дакле започећу овако: ''Психолошка је чињеница да религиски симболи... уопште не потичу из духа, већ од негде другде, можда из срца... из неког психолошког дубоког слоја'', па због тога ''религиски симболи имају изразити 'карактер откровења' и представљају спонтане продукте несвесне психолошке делатности.''
Једном речи, основ религије и њених симбола, долази из једне друге сфере него што је то људска свест, људски разум. Осим ''логике разума'' постоји ''логика срца'', тако нешто неки тамо рече....
Само да напоменем, овде не кажем да сви треба да верују исл. нити да је вера ''добра'', нити да само лудак може да верује, само покушавам да прикажем одакле религија ''потиче'', и зашто је речено да религија није производ свести, нити разума.(зато што је производ ''срца'' односно нечег другачијег у нашем мозгу, другачијег од разума. Дакле нисам мислео да су неразумни они који верују, већ да то потиче од нечег другачијег)


Приказаћу ти нешто што нема везе са вером, али би могло да се повеже са оним што верник има према вери, и што сам желео да кажем....
Рецимо, да је неки човек усред неког великог проблема, и да му је изузетно тешко...
И онда тај човек каже себи, ''не брини сутра ће бити боље''....
Он то не закључује на основу разумног сазнања да ће сутра сигурно бити боље. Могуће је да га сутра удари аутомобил, да га опљачкају на улици, и самим тим њему не би било боље. Али он ипак, упркос томе што не зна каже себи ''биће боље''.... то се не заснива на размном објашњењу, нити на науци, нити би он могао да прорачуна ''сигурно ће бити боље'', али ипак има наду....Он је тиме доказао да је нада неразумна, јер не зна. Али се нада. Он је неразуман. Зар не? Е слично тако је ''неразуман'' један верник. То сам желео да кажем. Исто би било кад би неко рекао, мој сан је да имам велику кућу(нпр.). Да ли тај човек сигурно може да зна да ће имати велику кућу? Не. И не може то потврдити научним, разумним, закључком. Али он има те снове, те ''визије'', то сам желео да кажем.....зато сам рекао ''Човек који верује не поступа према принципима разума, логичног расуђивања и закључивања...'', тако и човек који кад му је изузетно тешко има наду, он је нема према принципима разума, логичног расуђивања и закључивања, већ према нечему што је блиско ономе што зовем ''срце''.....то не значи да ти немаш то ''срце, већ да га другачије користиш.

Надам се да си разумео, имај на уму, није мој циљ да ти будеш верник. Желим да ти приближим ''анализу верника'' како би имао веће разумевање за оне који верују....


Ја мислим да се овде на форуму не требамо бавити питањем да ли Бог постоји или не. Тачније, заиста не видим каква је сврха овога, јер као што се доказало, ово се завршава пуким пребацивањем и указивањем на оно чувено ''ја сам у праву!''. Не видим смисао свега овога. И као што рекох искључићу се из сваке даље расправе на ову тему.
 
Marko,,ziva ti majka..kazi im Marko da ,logika razuma nije najpogodnije sredstvo da bi se stiglo do Vecnih istina...Kazi im Marko,da tamo gde prestaje ljudski um,pocinje vera..
 
Ale djubre:
Marko,,ziva ti majka..kazi im Marko da ,logika razuma nije najpogodnije sredstvo da bi se stiglo do Vecnih istina...Kazi im Marko,da tamo gde prestaje ljudski um,pocinje vera..
Као што рекох, бити неутралан, било да си атеиста или верник, на форуму је немогуће, јер се увек нађе неко ко каже што ја нисам.

Само да ти кажем, ја не говорим о ''средству да би се дошло до ''великих истина'', и тиме мешаш оно што сам рекао 1.Хришћанство 2.Вера 3.Теологија

Ово што сам рекао је уопште о вери и верницима, односно о религији...не о хришћанству.......

Међутим, први коментар је овакав, тако да могу да очекујем, да ни други неће бити бољи...

Ја сам само желео да кажем stncо-у шта сам подразумевао под '' Човек који верује не поступа према принципима разума, логичног расуђивања и закључивања'', али ето поново осуде и изврћања речи, и то мешање ствари....

Ово све заиста нема смисла....није ми јасно о чему се овде дискутује????
 
Neutralan covek,ne moze donositi prave,jasne, sudove..samo skokom u visi krug,moze se dotaknuti vecnost,refleksija nije najpogodniji nacin.!!Opet me neces razumeti..ali nebitno..ziv ti bio.
pozdrav.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top