Vera

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zilot cacanski:
angel 021:
CERO,IMAS LEPE USNE NA AVATARU,IDI PRICAJ O KARMINIMA ILI PROCITAJ BAREM DVE KNJIGE PRAVOSLAVNE.... 8-) :idea:

Zilote, znamo se mi, odavno. ..Što se čitanja knjiga tiče, trebaće ti bar par života da me stigbeš. A i što se avatara tiče, bolje bi ti bilo da se sakriješ u nekoj šumi, da ti kožu ne oderu..takav, ni u crkvu, ni međ' ljude... :lol:
 
Hellen:
Расправа на нивоу малог Перице!

Ти си одабрао да будеш атеиста и да не верујеш у Бога, али не видим разлог зашто имаш потребу да другима намећеш свој избор?!
Такође не мислим да неко треба било шта да ти објашњава и да те убеђује, ти си већ изабрао и не верујем да желиш да будеш убеђен у супротно. Исто тако ни онај који верује нема разлога да жели да га неко убеђује у супротно.

Навикните се већ једном да толеришете различитости.

napokon netko normalan...
 
@hellen
moze neko da veruje i u letece leptire samoubice, i to je ok...
problem nastaje kada ovi sto veruju u bogove pocnu to da namecu kao jedino i konacno resenje univerzuma i svega.
problem se siri kada pokusaju da ismeju nauku kao sarlatansku i diletantsku....
 
НеШко:
E, malo se osećam povređenim. Moja prava ateiste niko ne štiti i niko ne stavlja pod bilo kakvu zaštitu. Štite se prava verujućih i nekulturno je, a i protivzakonito, nekoga vređati na religioznoj osnovi. Slažem se s tim. Uvažavam sve vernike svih vera, a sam se osećam obespravljenim. Moje pravo da ne verujem ni-u-kakvog boga niko ne štiti. Postoji ministarstvo vera, ali ministarstvo ateista ne verujem da će ikada postojati. Čak postoji spremnost da me odmah svrstaju u komuniste bez moje volje i pristanka. Zar su samo komunisti ateisti? Sa komunizmom nemam nikakve veze, kao što se ne palim ni na imaginacije poznatih mi religija. Jednostavno, ne verujem.
Skoro sam (na Svetu Jelenu Anžujsku) bio u pravoslavnoj crkvi kako bih ispoštovao uverenja prijatelja koji slave taj dan. Na moje zaprepašćenje u crkvi smo prepoznali skoro ceo nekadašnji opštinski politbiro. Jeza. Isti oni ljudi od kojih nisam mogao da se približim veri kad mi je bilo vreme. Sada je teško i opredeliti se. Ako se toliko razlikuju vere, pa i hrišćanske, neko mora da nije u pravu. Bog, ako postoji, kazniće one koji su se opredelili na pogrešnu stranu. Oni koji pogreše i treba da budu kažnjeni. Kao ateista imam manje šanse da pogrešim nego da se opredelim za pogrešnu, ako je samo jedna vera ispravna.
Zato, predlažem da se formira društvo za zaštitu prava ateista i da se iz državne blagajne odvoje pare za ovu zaštitu, da se garantuje pravo na neispovedanje vere i na neodlazak u crkvu. Dobro bi bilo da se obezbede ateisti od religioznih uznemiravanja od strane svih vera, vernika i ideologija i da se ograniči (u decibelima) jačina zvona na crkvenim tornjevima i ispuštanje glasova sa minareta. Voleo bih da se kao ateista ne osećam manje vrednim članom društva. :)

uh ..ovo je dobro..hehe..sto se ja toga ne sjetih...citav zivot pokusavam da propagiram toleranciju medu ljudima a nisam bila ni svjesna zasto?..ja sam ona ebena ugrozena manjina...
 
Obersturmfuehrer:
@hellen
moze neko da veruje i u letece leptire samoubice, i to je ok...
problem nastaje kada ovi sto veruju u bogove pocnu to da namecu kao jedino i konacno resenje univerzuma i svega.
problem se siri kada pokusaju da ismeju nauku kao sarlatansku i diletantsku....

Tačno.Upravo defiluju po forumu i sve ih je više i više.Ako se baziramo na tome da je to model prosečnog građanina,stvar postaje veoma zabrinjavajuća.Različitost nija loša,ali ne po cenu negiranja čak i po cenu ugrožavanja osnovnih ljudskih prava i nametanja zaostalog shvatanja i mešanja baba i žaba.Dakle,ono što hoću da kažem vera nije znanje.
 
Hellen:
Чекај мало. Да ли неко тера те људе да плаћају или то сами бирају? Ако ЊИМА не смета, ако они желе да плате, зашто би то теби сметало???

Чуј, шепури се једна Цеца народњача са пластичним сисама и промуклим гласом, па народ ипак плаћа силну лову за њене концерте јер то жели, јер је то његов избор...Нико не каже: види Цеца какав ауто вози од народних пара!
Народ плаћа оно што жели, и то му не можеш забранити!
Свако прави своје изборе у животу и бира где ће да да новац!

cekaj malo ...placaju sto to zele..pa de probaj da ne platis..popljuvat ce te cijelo selo..gdje ti zivis?
Evo primjer...
posljednja zelja moje bake je bila da se sahrani bez popa..posljednja i jedina...nismo joj ju mogli ispuniti...nema danas kod nas sahrane bez popa...i di su sada tu moja prava?di je pravda?
Sto se tice religije veoma sam tolerantna..zbilja bez zezancije..ali sto je je...imam samo jednu zelju..da vjernici progledaju i budu tolerantni prema meni..upravo iz tih razloga proizlazi ogorcenje ateista zar je to toliko tesko shvatiti...
 
Goddess of the far east:
Tačno.Upravo defiluju po forumu i sve ih je više i više.Ako se baziramo na tome da je to model prosečnog građanina,stvar postaje veoma zabrinjavajuća.Različitost nija loša,ali ne po cenu negiranja čak i po cenu ugrožavanja osnovnih ljudskih prava i nametanja zaostalog shvatanja i mešanja baba i žaba.Dakle,ono što hoću da kažem vera nije znanje.

potpuno se slazem sa tobom i Obersturmfuehrerom,zaista se previse namecu a vera im je prilicno jadna i plitka.
 
Goddess of the far east:
Tačno.Upravo defiluju po forumu i sve ih je više i više.Ako se baziramo na tome da je to model prosečnog građanina,stvar postaje veoma zabrinjavajuća.Različitost nija loša,ali ne po cenu negiranja čak i po cenu ugrožavanja osnovnih ljudskih prava i nametanja zaostalog shvatanja i mešanja baba i žaba.Dakle,ono što hoću da kažem vera nije znanje.
Nikako ne bi trebalo da osećate ugroženost zbog vernika. Od njih vam nikada neće doći propast. Ona će vam doći sasvim sa druge strane. Eto, da vas ne bih ugrožavao, ja više neću postovati sa religioznim stavovima. Verom se, ipak, dobijaju znanja koja se na drugi način ne mogu dobiti.
 
ristob:
Nikako ne bi trebalo da osećate ugroženost zbog vernika. Od njih vam nikada neće doći propast. Ona će vam doći sasvim sa druge strane. Eto, da vas ne bih ugrožavao, ja više neću postovati sa religioznim stavovima. Verom se, ipak, dobijaju znanja koja se na drugi način ne mogu dobiti.

Hm...a koja znanja?:lol:
 
..oni koji nesto znaju...nemaju potrebe ni zelje da ubedjuju druge u to svoje znanje...to rade samo oni koji nisu sigurni u sebe i u svoje znanje..
 
NO PROBLEM ,SLIKA JE UNIVERZALNA,NISAM SE HTEO NABACIVATI.POŠALJI MI E-MAIL,JA TEBI FOTKU JEDNE MONAHINJE,IGUMANIJE SRPSKOG MANASTIRA KOJI JE JEDINI ŽENSKI MANASTIR KOJI SE USPROTIVIO UNIJAĆENJU SA "SESTRINSKOM" CRKVOM...VIDIŠ,NIJE OPASNO I DA SI ŽENSKO.... :lol:
 
Zilot cacanski:
Na spasenje post.
........, vec posle procitanih nekih religijskih knjiga..............dragi prijatelju,citati NEKE knjige,nije isto sto i ljubiti Hrista svim svojim umom dusom ,srcem.Bitna je volja.Imas li volju za saznanjem i volju za spasenjem ili sve u startu odbacujes.Smatras se slobodnim jer si anti hriscanski nastroje ili cak bogoboran u bilo kojoj opciji.Citajuci NEKE knjige saznaces da je sloboda bez Hrista robovanje grehu, svojem umu i svojim strastima.Drugim recima covek kao bogoliko stvorenje ne obozavajuci tvorca Boga poconje da obozava sebe svoj um i svoje umovanje.Nije li to prica satanina.I on odbaci Boga pogordi se misleci da je dostigao savrsenstvo i da je svojim umom i lepotom ravan Bogu.U delicu trena on presta biti Arhangel koji obitava u svetlosti i ljubavi Bozijoj i posta rugoba paklena.Diskutovati o Bogu nije dostojno jednog Hriscanina,jer za mene nije tema diskusije da li Boga ima.Ali diskutovati o dobrovoljnom odstupanju od Boga, moze biti korisno za onoga koji je odstupio i koji se prelestio.Pozdrav


:lol: :lol: :lol:
Ja sam na Zemlji, a ti?
 
Zilot cacanski:
Pravoslavlje kao pravozivlje......... :shock: ......Pozdravljam urednike kultne teme........nadam se da su se pokajali i prisli pravoslavlju,pljunuli na svoj dosadasnji duhovno ne ispunjeni zivot...jos ako su resili da se krste.. :lol: ..Evo kuma........ ;-)


A je'l ti ono pitase:
OMILJENA "PESMA" SEHEREZADA??!!!! HEHEHEHEHE...
:roll: :roll: :roll:
:lol: :lol: :lol:
 
Сада ћу рећи моје мишљење о овој теми, дакле вери...не желим да се надовезујем на било чији пост, нити да убеђујем неког у нешто, једноставно рећи ћу своје мишљење, па ко хоће нек прокоментарише...
Ја верујем у Бога, идем (не стално, али одем понекад) у православну цркву. Али ту није питање зашто ја верујем у Бога. Питање је шта је за мене вера?

Људи веру у данашње време схватају за много шта, и ту долази до различитих схватања, мишљења итд.
По мени вера(хришћанска) је прихватање Христовог погледа на нас саме, на друге људе, на ствари око нас....а како је Христ гледао на то? Па мислим да то знамо, без обзира да ли смо читали књиге о томе или не, дакле најкраће речено мирољубиви поглед...
По мени веровати значи имати поверење у Бога. Па и за хришћане није суштинско питање: да ли верујеш у Бога, већ верујеш ли Богу...
Веровати за мене значи бити за друге. Вера је принос, даривање, ко највише верује тај највише даје... Вера је љубав, даје се све а не очекује ништа, јер ако се даје све да би се добило нешто, то за мене није вера...
Вера је нада, нада у боље, преко вере...
Веровати значи одрећи се себе и својег(своје ја, своје нације, партије, културе, идеологије...). Људи се често служе Богом, као да је он средство, а по мени вера их тера да служе Богу и ближњима....

Цитираћу нешто занимљиво:

''Постмодерни ''клуб себичних'' и Бога претвара у ''тржишни производ''који се нуди и моделира за потребе клијената. ''Гладни у изобиљу'' црквену веру мере што она чини за човека(нацију, партију, државу, свет) а не по ономе што она јесте. За хришћанску веру је значајније бити, него имати.
Људи данас често трансформишу Цркву у религију, потом религија постаје култура, па политика и на крају се утопи у тржиште. Многи људи стално нешто траже од Бога, тргују са Њим. Траже да он врши њихову вољу, да реализује њихове планове, уместо да они творе вољу Божљу(дакле да ''воле ближњег свог као самог себе'').....''

Тешко је објаснити схватање вере и кад би разговарали дуго, а камо ли једним постом, али надам се да сте ме разумели...
 
marko717:
То је моје схватање, а колики сам ја верник.....не знам.....
Ni ja ne znam koliki si ti vernik, jer ja nisam vernik da bih to mogao da procenim. Ali bilo koliki da si vernik sa stanovišta drugih vernika, ti si tip vernika kojeg ja jedino poštujem. Vernik koji iz nekog njemu znanog ili neznanog razloga veruje u Boga, i ne pada mu na pamet da druge ubeđuje u objektivno postojanje Boga. Vernik koji samo veruje u Boga a ne postavlja Boga kao objektivnog stvaraoca. Vernik čije verovanje u Boga je jedan njegov filozofski stav i ne pada mu na pamet da tog Boga suprostavlja nauci, što je ovde čest slučaj a što je, blago rečeno, vrlo smešno u veku u kome živimo.
 
marko717:
Сада ћу рећи моје мишљење о овој теми, дакле вери...не желим да се надовезујем на било чији пост, нити да убеђујем неког у нешто, једноставно рећи ћу своје мишљење, па ко хоће нек прокоментарише...
Ја верујем у Бога, идем (не стално, али одем понекад) у православну цркву. Али ту није питање зашто ја верујем у Бога. Питање је шта је за мене вера?

Људи веру у данашње време схватају за много шта, и ту долази до различитих схватања, мишљења итд.
По мени вера(хришћанска) је прихватање Христовог погледа на нас саме, на друге људе, на ствари око нас....а како је Христ гледао на то? Па мислим да то знамо, без обзира да ли смо читали књиге о томе или не, дакле најкраће речено мирољубиви поглед...
По мени веровати значи имати поверење у Бога. Па и за хришћане није суштинско питање: да ли верујеш у Бога, већ верујеш ли Богу...
Веровати за мене значи бити за друге. Вера је принос, даривање, ко највише верује тај највише даје... Вера је љубав, даје се све а не очекује ништа, јер ако се даје све да би се добило нешто, то за мене није вера...
Вера је нада, нада у боље, преко вере...
Веровати значи одрећи се себе и својег(своје ја, своје нације, партије, културе, идеологије...). Људи се често служе Богом, као да је он средство, а по мени вера их тера да служе Богу и ближњима....

Цитираћу нешто занимљиво:

''Постмодерни ''клуб себичних'' и Бога претвара у ''тржишни производ''који се нуди и моделира за потребе клијената. ''Гладни у изобиљу'' црквену веру мере што она чини за човека(нацију, партију, државу, свет) а не по ономе што она јесте. За хришћанску веру је значајније бити, него имати.
Људи данас често трансформишу Цркву у религију, потом религија постаје култура, па политика и на крају се утопи у тржиште. Многи људи стално нешто траже од Бога, тргују са Њим. Траже да он врши њихову вољу, да реализује њихове планове, уместо да они творе вољу Божљу(дакле да ''воле ближњег свог као самог себе'').....''

Тешко је објаснити схватање вере и кад би разговарали дуго, а камо ли једним постом, али надам се да сте ме разумели...

pa cekaj malo sada si me zbunio ja razmisljam skoro isto tako...a nisam vjernik...nemoj majke ti da se sada ispostavi da ipak jesam...sranje..ili ti mozda ipak nisi....uh koja zbrka..
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top