Vaskrsenje kao temelj nase hriscanske vere - Biblijski dokazi

evo pitanja o sedmorici braće i ženi i kod Luke

Luka 20,33O vaskrseniju dakle koga će od njih biti žena? jer je ona sedmorici bila žena.
Luka 20,34I odgovarajući Isus reče im: djeca ovoga svijeta žene se i udaju;
Luka 20,35A koji se udostoje dobiti onaj svijet i vaskrsenije iz mrtvih niti će se ženiti ni udavati;
Luka 20,36Jer više ne mogu umrijeti; jer su kao anđeli; i sinovi su Božiji kad su sinovi vaskrsenija.

ako su kao anđeli onda se ne radi o materjalnom svetu nego o duhovnom...vaskrsenje iz mrtvih je odlazak u duhovni svet...oni koji se udostoje da uđu u duhovni svet su sinovi Božji...ovo implicira da po smrti ne nastavljaju sve duše da žive u duhovnom svetu nego samo odabrane...
 
ovo iznad je sve što je Isus rekao o vaskrsenju u tri prva jevanđelja...Jovanovo jevanđelje je kasnije pisano i postoje sumnje da su neke reči stavljane Isusu u usta....ipak ajde da vidimo šta se iz tih reči može zaključiti o vaskrsenju....

Jovan 5,21Jer kako što otac podiže mrtve i oživljuje, tako i sin koje hoće oživljuje.
Jovan 5,22Jer otac ne sudi nikome, nego sav sud dade sinu,
Jovan 5,23Da svi poštuju sina kao što oca poštuju. Ko ne poštuje sina ne poštuje oca koji ga je poslao.
Jovan 5,24Zaista, zaista vam kažem: ko moju riječ sluša i vjeruje onome koji je mene poslao, ima život vječni, i ne dolazi na sud, nego je prešao iz smrti u život.
Jovan 5,25Zaista, zaista vam kažem: ide čas i već je nastao, kad će mrtvi čuti glas sina Božijega, i čuvši oživljeti.
Jovan 5,26Jer kako što otac ima život u sebi, tako dade i sinu da ima život u sebi;

ovde se mrtvi odnosi na duhovno mrtve...kao što je bilo u onome da puste mrtve da sahranjuju svoje mrtve....ko sluša i razume i primenjuje Isusove reči ne ide na sud (jer je ljubav i zato nema grehova) nego ima život večni..tj. prolazi selekciju koja se radi u trenutku smrti...
 
evo pitanja o sedmorici braće i ženi i kod Luke

Luka 20,33O vaskrseniju dakle koga će od njih biti žena? jer je ona sedmorici bila žena.
Luka 20,34I odgovarajući Isus reče im: djeca ovoga svijeta žene se i udaju;
Luka 20,35A koji se udostoje dobiti onaj svijet i vaskrsenije iz mrtvih niti će se ženiti ni udavati;
Luka 20,36Jer više ne mogu umrijeti; jer su kao anđeli; i sinovi su Božiji kad su sinovi vaskrsenija.

ako su kao anđeli onda se ne radi o materjalnom svetu nego o duhovnom...vaskrsenje iz mrtvih je odlazak u duhovni svet...oni koji se udostoje da uđu u duhovni svet su sinovi Božji...ovo implicira da po smrti ne nastavljaju sve duše da žive u duhovnom svetu nego samo odabrane...
kao sto sam u uvodna 3 posta objasnila iz Biblje
postoje dve vrste vaskrsenja zemaljsko koje ocekuju svi umrli starozavetnog doba
jer je tek Hrist svojom smrcu i uskrsenjem otvorio put vaskrsenja

A Isus Hrist je vaskrsao na nebo i tako otvorio put nebeskog uskrsenja
Tako da ti stihovi govore o nebeskom vaskrsenju
kada se kaze u Luki 20:36
Oni više neće moći ni umreti, zato što će biti kao anđeli. I budući da će uskrsnuti*, biće Božja deca.
kao sto su andjeli sinovi Bozji i oni ce biti to...

dakle to se odnosi samo na odabrane
a svi ostali ocekuju vaskrsenje na Zemlji
 
Jovan 6,27Starajte se ne za jelo koje prolazi, nego za jelo koje ostaje za vječni život, koje će vas dati sin čovječij, jer ovoga potvrdi otac Bog.
Jovan 6,28A oni mu rekoše: šta ćemo činiti da radimo djela Božija?
Jovan 6,29Odgovori Isus i reče im: ovo je djelo Božije da vjerujete onoga koga on posla.
Jovan 6,30A oni mu rekoše: kakav dakle ti pokazuješ znak da vidimo i da vjerujemo? šta radiš ti?
Jovan 6,31Ocevi naši jedoše manu u pustinji, kao što je napisano: hljeb s neba dade im da jedu.
Jovan 6,32Tada im reče Isus: zaista, zaista vam kažem: Mojsije ne dade vama hljeba s neba, nego vam otac moj daje hljeb istiniti s neba;
Jovan 6,33Jer je hljeb Božiji onaj koji silazi s neba i daje život svijetu.
Jovan 6,34Tada mu rekoše: Gospode! daj nam svagda taj hljeb.
Jovan 6,35A Isus im reče: ja sam hljeb života: koji meni dolazi neće ogladnjeti, i koji mene vjeruje neće nikad ožednjeti.
Jovan 6,36Nego vam kazah da me i vidjeste i ne vjerujete.
Jovan 6,37Sve što meni daje otac k meni će doći; i koji dolazi k meni neću ga istjerati napolje.
Jovan 6,38Jer siđoh s neba ne da činim volju svoju, nego volju oca koji me posla.
Jovan 6,39A ovo je volja oca koji me posla da od onoga što mi dade ništa ne izgubim, nego da ga vaskrsnem u pošljednji dan.
Jovan 6,40A ovo je volja onoga koji me posla da svaki koji vidi sina i vjeruje ga ima život vječni; i ja ću ga vaskrsnuti u pošljednji dan.

za život je potreban hleb...u duhovnom smislu Isus tj. njegovo učenje je hleb sa neba koji omogućava duši da preživi smrt tj. da u taj svoj poslednji dan vaskrsne u duhovnom svetu....
 
Jovan 6,53A Isus ime reče: zaista, zaista vam kažem: ako ne jedete tijela sina čovječijega i ne pijete krvi njegove, nećete imati života u sebi.
Jovan 6,54Koji jede moje tijelo i pije moju krv ima život vječni, i ja ću ga vaskrsnuti u pošljednji dan:
Jovan 6,55Jer je tijelo moje pravo jelo i krv moja pravo piće.
Jovan 6,56Koji jede moje tijelo i pije moju krv stoji u meni i ja u njemu.
Jovan 6,57Kao što me posla živi otac, i ja živim oca radi; i koji jede mene i on će življeti mene radi.
Jovan 6,58Ovo je hljeb koji siđe s neba: ne kao što vaši ocevi jedoše manu, i pomriješe; koji jede hljeb ovaj življeće vavijek.

šta znači jesti telo Isusovo i piti krv njegovu....njegovo učenje je njegovo telo i njegova krv...ko živi njegovo učenje on stoji u Isusu i Isus u njemu...on će biti vaskrsnut u duhovni svet u svom poslednjem danu i živeće zauvek
 
Jovan 11,23Isus joj reče: brat će tvoj ustati.
Jovan 11,24Marta mu reče: znam da će ustati o vaskrseniju, u pošljednji dan.
Jovan 11,25A Isus joj reče: ja sam vaskrsenije i život; koji vjeruje mene ako i umre življeće.
Jovan 11,26I nijedan koji živi i vjeruje mene neće umrijeti vavijek. Vjeruješ li ovo?
Jovan 11,27Reče mu: da, Gospode! ja vjerovah da si ti Hristos sin Božij koji je trebalo da dođe na svijet.

Marta veruje u judejsko učenje o vaskrsenju na kraju sveta....Isus je ispravlja i kaže ko živi i veruje mene tj. živi i veruje u Isusovo učenje ako i umre živeće..to jest za takvog smrt nije kraj...što opet implicira lično suđenje i smrt ili vaskrsenje u duhovni svet na kraju svačijeg života i oni koji žive kako Isus propoveda imaju večni život
 
eto to što sam nabrojao je svešto Isus kaže o vaskrsenju...drugi izvori poput Otkrivenja, Savla i starozavetnih proroka su irelevantni....
da zaključimo...Isus veruje da oni koji žive ono što on uči i propoveda imaju život večni tj. vaskrsavaju po smrti u duhovni svet i imaju večni život...znači nije po njemu svaka duša besmrtna. nego samo ona koja živi kako je on učio tj. koja živi jubav i milosrđe pre svega.
 
Otkrivenje je halucinacija jednog od Isusovih sledbenika....psihotična deluzija.....ništa više od toga....
netacno.
Otkrivenje je Bozja rec kao sto kaze Otkrivenje 1:1

Otkrivenje* Isusa Hrista, koje mu je dao Bog, da pokaže svojim robovima ono što će se uskoro dogoditi. On je poslao svog anđela i preko njega pokazao to u znakovima svom robu Jovanu,
2 koji je posvedočio o Božjoj reči i o svedočanstvu Isusa Hrista – o svemu što je video.

3 Srećan je onaj ko čita* i oni koji čuju reči ovog proročanstva i koji se drže onoga što je u njemu napisano, jer je blizu vreme da se to ispuni.
 
eto to što sam nabrojao je svešto Isus kaže o vaskrsenju...drugi izvori poput Otkrivenja, Savla i starozavetnih proroka su irelevantni....
da zaključimo...Isus veruje da oni koji žive ono što on uči i propoveda imaju život večni tj. vaskrsavaju po smrti u duhovni svet i imaju večni život...znači nije po njemu svaka duša besmrtna. nego samo ona koja živi kako je on učio tj. koja živi jubav i milosrđe pre svega.
Hoćeš li se sutra probuditi i verovati isto?
 
Jovan 6,27Starajte se ne za jelo koje prolazi, nego za jelo koje ostaje za vječni život, koje će vas dati sin čovječij, jer ovoga potvrdi otac Bog.
Jovan 6,28A oni mu rekoše: šta ćemo činiti da radimo djela Božija?
Jovan 6,29Odgovori Isus i reče im: ovo je djelo Božije da vjerujete onoga koga on posla.
Jovan 6,30A oni mu rekoše: kakav dakle ti pokazuješ znak da vidimo i da vjerujemo? šta radiš ti?
Jovan 6,31Ocevi naši jedoše manu u pustinji, kao što je napisano: hljeb s neba dade im da jedu.
Jovan 6,32Tada im reče Isus: zaista, zaista vam kažem: Mojsije ne dade vama hljeba s neba, nego vam otac moj daje hljeb istiniti s neba;
Jovan 6,33Jer je hljeb Božiji onaj koji silazi s neba i daje život svijetu.
Jovan 6,34Tada mu rekoše: Gospode! daj nam svagda taj hljeb.
Jovan 6,35A Isus im reče: ja sam hljeb života: koji meni dolazi neće ogladnjeti, i koji mene vjeruje neće nikad ožednjeti.
Jovan 6,36Nego vam kazah da me i vidjeste i ne vjerujete.
Jovan 6,37Sve što meni daje otac k meni će doći; i koji dolazi k meni neću ga istjerati napolje.
Jovan 6,38Jer siđoh s neba ne da činim volju svoju, nego volju oca koji me posla.
Jovan 6,39A ovo je volja oca koji me posla da od onoga što mi dade ništa ne izgubim, nego da ga vaskrsnem u pošljednji dan.
Jovan 6,40A ovo je volja onoga koji me posla da svaki koji vidi sina i vjeruje ga ima život vječni; i ja ću ga vaskrsnuti u pošljednji dan.

za život je potreban hleb...u duhovnom smislu Isus tj. njegovo učenje je hleb sa neba koji omogućava duši da preživi smrt tj. da u taj svoj poslednji dan vaskrsne u duhovnom svetu....
Ovde Isus jasno kaze

Jovan 6: 40 Jer volja mog Oca je da svako ko prihvata Sina i veruje u njega dobije večni život, a ja ću ga uskrsnuti u poslednji dan.“

To se odnosi na buducnost...
 
netacno.
Otkrivenje je Bozja rec kao sto kaze Otkrivenje 1:1

Otkrivenje* Isusa Hrista, koje mu je dao Bog, da pokaže svojim robovima ono što će se uskoro dogoditi. On je poslao svog anđela i preko njega pokazao to u znakovima svom robu Jovanu,
I ja kad pišem mogu da tvrdim da mi je Bog diktirao...takve tvrdnje ništa ne dokazuju autentičnost izvora....
Isus nema iz duhovnog sveta znanja nego mu ih Bog daje kroz halucinogene tripove u kojima je navodno kodirana neka budućnost....Isus ne može direktno da se obrati Jovanu nego šalje anđela? Jel Isus lenj ili je jovan nedostojan ili taj anđeo uopšte nije od Isusa?
2 koji je posvedočio o Božjoj reči i o svedočanstvu Isusa Hrista – o svemu što je video.
što mu Isus nje onda objasnio viziju nego sve neki simboli...malo preuzeto od Danila, malo iz mašte....
3 Srećan je onaj ko čita* i oni koji čuju reči ovog proročanstva i koji se drže onoga što je u njemu napisano, jer je blizu vreme da se to ispuni.
vidim kako je bilo blizu vreme da se ispuni tad kad je zapisano pre skoro 2000 godina....čega to da se čovek drži u proročanstvu koje je svo po sistemu plava riba kljukana dinastija...držite se bolje Isusovih reči nego što tumačite Jovanove fantazmagorije
 
Ovde Isus jasno kaze

Jovan 6: 40 Jer volja mog Oca je da svako ko prihvata Sina i veruje u njega dobije večni život, a ja ću ga uskrsnuti u poslednji dan.“

To se odnosi na buducnost...

Jovan 6,40A ovo je volja onoga koji me posla da svaki koji vidi sina i vjeruje ga ima život vječni; i ja ću ga vaskrsnuti u pošljednji dan.

odnosi se po mom shvatanju na poslednji dan te osobe....vaskrsnuti znači oživeti posle smrti....kad umreš po mom shvatanju Isusovih reči nije nužno da ćeš oživeti tj. vaskrsnuti u duhovnom svetu...Isus tvrdi da će se on postarati da oni koji ga vide i veruju tj. oni koji žive njegovo učenje vaskrsnu tj. ožive u duhovnom svetu po smrti u fizičkom...
 
I ja kad pišem mogu da tvrdim da mi je Bog diktirao...takve tvrdnje ništa ne dokazuju autentičnost izvora....
Isus nema iz duhovnog sveta znanja nego mu ih Bog daje kroz halucinogene tripove u kojima je navodno kodirana neka budućnost....Isus ne može direktno da se obrati Jovanu nego šalje anđela? Jel Isus lenj ili je jovan nedostojan ili taj anđeo uopšte nije od Isusa?

što mu Isus nje onda objasnio viziju nego sve neki simboli...malo preuzeto od Danila, malo iz mašte....

vidim kako je bilo blizu vreme da se ispuni tad kad je zapisano pre skoro 2000 godina....čega to da se čovek drži u proročanstvu koje je svo po sistemu plava riba kljukana dinastija...držite se bolje Isusovih reči nego što tumačite Jovanove fantazmagorije
Ja ne tvrdim tek tako nego je dokazano nadahnuce Biblije - cele time i Otkrivenja
Cela Biblija je Bozja rec, dakle to je dokazano...
 
Ja ne tvrdim tek tako nego je dokazano nadahnuce Biblije - cele time i Otkrivenja
Cela Biblija je Bozja rec, dakle to je dokazano...
iracionalna si kad je vera u pitanju....
nije dokazano ni da Bog postoji a kamoli da je neka trećerazredna knjiga jevrejskih pastira njegova reč..jedino što vredi u Bibliji su jevanđelja u kojima je ostalo ponešto od onoga što je Isus podučavao...
već smo raspravljali o tome
mišljenje fariseja Savla da je svo pismo od Boga nadahnuto nije nikakav dokaz
Savle je priznao da obmanjuje ljude da bi ih "spasao" pokrštavanjem...
izblamirao se neviđeno otkrivajući "tajnu" da će se njegovo telo pretvoriti u neraspadljivo za života a da će mrtvi tad da ustanu iz grobova...on je farisejsku priču o vaskrsenju u telu ugurao na mala vrata u hrišćanstvo tom izjavom...Isusovo shvatanje vaskrsenja je verujem onako kako sam protumačio u postovima iznad
 
Hoćeš li se sutra probuditi i verovati isto?
to što sam izneo nije vera nego analiza onoga što se tvrdi da je Isus kazao...ja ne verujem da po smrti ide selekcija kojom vaskrsenje u duhu to jest večni život dobijaju samo oni koji su živeli na način koji Isus predlaže...mislim da je to isuviše surovo za Boga koji je ljubav....zato verujem u reinkarnaciju i beskonačno mnogo šansi za svaku dušu da izađe na pravi put...
 
to što sam izneo nije vera nego analiza onoga što se tvrdi da je Isus kazao...ja ne verujem da po smrti ide selekcija kojom vaskrsenje u duhu to jest večni život dobijaju samo oni koji su živeli na način koji Isus predlaže...mislim da je to isuviše surovo za Boga koji je ljubav....zato verujem u reinkarnaciju i beskonačno mnogo šansi za svaku dušu da izađe na pravi put...
A šta je po tebi pravi put?
 
iracionalna si kad je vera u pitanju....
nije dokazano ni da Bog postoji a kamoli da je neka trećerazredna knjiga jevrejskih pastira njegova reč..jedino što vredi u Bibliji su jevanđelja u kojima je ostalo ponešto od onoga što je Isus podučavao...
već smo raspravljali o tome
mišljenje fariseja Savla da je svo pismo od Boga nadahnuto nije nikakav dokaz
Savle je priznao da obmanjuje ljude da bi ih "spasao" pokrštavanjem...
izblamirao se neviđeno otkrivajući "tajnu" da će se njegovo telo pretvoriti u neraspadljivo za života a da će mrtvi tad da ustanu iz grobova...on je farisejsku priču o vaskrsenju u telu ugurao na mala vrata u hrišćanstvo tom izjavom...Isusovo shvatanje vaskrsenja je verujem onako kako sam protumačio u postovima iznad
I sama jevanđelja su protivrečna.
Kako je moguće da ta četverica jevanđelista različito interpretiraju događaj kome su svedočili.
Na primer : moment kada je Isus umro razapet na krstu
jedan jevanđelista kaže da je rekao
"Bože moj, zašto si me napustio"
drugi jevanđelista kaže da je rekao
"Bože u tvoje ruke predajem svoj duh"
Treći jevanđelista kaže nešto treće, četvrti kaže nešto četvrto itd.
Čudno je sve to 🤔
 
A šta je po tebi pravi put?
ljubav prema svima u smislu da vidiš Boga u svakome i svemu, empatija, mudrost, integritet, sve vrline ali sve to ne isfolirano zbog nekog straha od kazne nego zato što veruješ u to kao jedini smisleni način da živiš....sve dolazi iz ljubavi prema Tvorcu, odatle ide ljubav prema svima i svemu što je stvorio...
 
ljubav prema svima u smislu da vidiš Boga u svakome i svemu, empatija, mudrost, integritet, sve vrline ali sve to ne isfolirano zbog nekog straha od kazne nego zato što veruješ u to kao jedini smisleni način da živiš....sve dolazi iz ljubavi prema Tvorcu, odatle ide ljubav prema svima i svemu što je stvorio...
Lepo je to što si rekao.
Ali ja vidim, kako vreme prolazi sve veću i veću degradaciju i pojedinca i društva u svakom pogledu. A po tvojoj priči bi trebalo da bude obratno.
Kako to objasniti?
 
Lepo je to što si rekao.
Ali ja vidim, kako vreme prolazi sve veću i veću degradaciju i pojedinca i društva u svakom pogledu. A po tvojoj priči bi trebalo da bude obratno.
Kako to objasniti?
tehnologija....donela nam je mnogo toga dobrog, ali nas je otuđila jedne od drugih...doći će to na svoje mesto vremenom....samo da ne bude nekog svetskog rata u međuvremenu i da se odbranimo od pokušaja da nas uvedu u transhumanizam i spoje nas sa veštačkom inteligencijom....
 

Back
Top