Vaskrsenje kao temelj nase hriscanske vere - Biblijski dokazi

Rođen si spreman.
Cekam aeterhum da mi potvrdi i desice se

.
15193454_978936018917750_7300589842462786388_n.jpg
 
NADA u vaskrsenje pripada osnovnim naukama Biblije i pruža duhovnu snagu


Jevrejima 6:1,2

Zato sada, pošto smo već prihvatili osnovna učenja o Hristu, napredujmo prema zrelosti, ne postavljajući iznova temelj – pokajanje zbog mrtvih dela, veru u Boga,
2 učenje o različitim krštenjima, polaganju ruku, uskrsenju mrtvih i večnom sudu

3 A napredovaćemo prema zrelosti, ako Bog to dopusti.

Jovan 5

„Istinu vam kažem, dolazi vreme, i već je došlo, kad će mrtvi čuti glas Božjeg Sina. I oni koji ga poslušaju, živeće

26 Jer kao što Otac ima život u sebi*, tako je i Sinu dao da ima život u sebi.
27 I dao mu je vlast da sudi jer je on Sin čovečji.
28 Ne čudite se tome, jer dolazi vreme kad će svi koji su u grobovima* čuti glas Božjeg Sina
29 i izaći će – oni koji su činili dobro u uskrsenje života, a oni koji su činili zlo u uskrsenje suđenja


30 Ja ne mogu ništa da učinim sam od sebe. Ja sudim na osnovu onoga što čujem i moj sud je pravedan, jer ne činim ono što je po mojoj volji, nego po volji onoga koji me je poslao.
 
Tvoji voljeni umrli — gde su oni?


ALEK je bio skrhan. Za nedelju dana, izgubio je dvojicu svojih prijatelja. Jedan od njih, Nevil, umro je od rane od metka. Drugi, Toni, poginuo je u automobilskoj nesreći. Pitanja koja ga ranije nisu uznemiravala sada su mučila tog 14-godišnjeg dečaka iz Južnoafričke Republike. ’Zašto ljudi moraju umreti? I šta se događa nakon smrti?‘ pitao se on.


Na svom putu na Nevilovu sahranu, Alek se iskreno nadao da će dobiti odgovore na ta pitanja. „Ali“, priseća se on, „sveštenik je samo čitao iz neke knjige i rekao da je Nevil otišao na nebo. Zatim je, kod groba, rekao da mi čekamo vaskrsenje. Bio sam zbunjen. Ako je Nevil na nebu, kako bi on mogao čekati vaskrsenje?“


Kasnije tog istog dana, Alek je bio na Tonijevoj sahrani. Ritualna služba je održana na jeziku koji on nije mogao da razume. Ipak, histerično ponašanje nekih ožalošćenih uverilo je Aleka da nije bila pružena nikakva nada. „Te noći“, objašnjava on, „bio sam strašno uznemiren. Osećao sam se bespomoćno i izgubljeno. Niko nije mogao da pruži zadovoljavajuće odgovore na moja pitanja. Po prvi put u svom životu, zaista sam se pitao da li postoji Bog.“


Svake godine milioni, poput Aleka, izgube voljene osobe u smrti. „Širom sveta“, objašnjava 1992 Britannica Book of the Year, „godine 1991. bilo je 50 418 000 smrtnih slučajeva.“ A koliko je još miliona umrlo otada? Zamisli reke suza koje su prolili ožalošćeni preživeli! Njihovu tugu povećava zbunjenost koju prouzrokuju protivrečna gledišta o smrti.


Tako mnogi, poput Aleka, postaju razočarani i sumnjaju da li postoji ikakav temelj za nadu u budući život nakon smrti. Prema Enciklopediji religija, „u svim vremenima, razumni ljudi su se izdvajali iz mnoštva... sumnjajući u to kako individualna duša ili život može postojati odvojeno od individualnog mozga i tela“.


Zanimljivo je da gornja enciklopedija priznaje da religiozna teorija o besmrtnoj duši koja postoji odvojeno od tela nema podršku u Bibliji. Istina, na nekoliko mesta, Biblija ukazuje na „dušu“ neke osobe kako odlazi i čak se vraća u mrtvo telo, ali u tim slučajevima „duša“ se koristi u smislu „života“, izgubljenog ili vraćenog (Postanje 35:16-19; 1. Kraljevima 17:17-23). Reč „duša“ se u Bibliji češće koristi da opiše vidljiva stvorenja od mesa i krvi, da, živa stvorenja (Postanje 1:20, DK; 2:7, fusnota). Zato Biblija uvek iznova navodi da duše umiru (Ezekjel 18:4, 20; Dela apostola 3:23, DK; Otkrivenje 16:3, DK). Božja reč kaže da kad su duše jednom mrtve, one „ništa ne znaju“ (Propovednik 9:5, 10).


S druge strane, Biblija sadrži izveštaje o mrtvim ljudima koji su bili obnovljeni u život. U slučaju Lazara, to se dogodilo nakon što je on bio mrtav četiri dana (Jovan 11:39, 43, 44). Ipak, šta će se dogoditi s ljudima koji su umrli pre stotine ili hiljade godina? Da li njihov izgled u budući život zahteva da Bog vaskrsne ono isto telo koje su imali kad su umrli?


Ne. Takva misao je nedosledna s onim što se događa s atomima koji sačinjavaju mrtvo telo. S vremenom, neke od tih istih atoma apsorbuje vegetacija koju, s druge strane, konzumiraju druga stvorenja i postaju deo njihovog tela.


Da li to znači da ne postoji nikakva nada za ljude koji su dugo mrtvi? Ne. Stvoritelj našeg ogromnog svemira ima ogromnu, neograničenu memoriju. U svojoj savršenoj memoriji, on ima sposobnost da zapamti ličnost i genetske karakteristike bilo kog umrlog čoveka koga on izabere da upamti. Osim toga, Jehova Bog ima moć da ponovo stvori ljudsko telo s tačnim genetskim kodom osobe koja je živela pre. On takođe u to telo može da stavi memoriju i ličnost onoga koga se on seća, kao što je Avraham.


Skoro dve hiljade godina nakon smrti Avrahama, Isus Hrist je dao sledeće zasiguranje: „Da mrtvi uskrsavaju i Mojsije pokaza kod kupine kad nazva Gospoda: Boga Avrahamova i Boga Isakova i Boga Jakovljeva. Bog nije Bog mrtvih nego živih, jer su njemu svi živi“ (Luka 20:37, 38). Osim Avrahama, Isaka, i Jakova, milioni drugih mrtvih ljudi živi su u Božjoj memoriji, čekajući dolazeće vaskrsenje. „[Biće] uskrsenje pravednika i nepravednika“, potvrđuje Biblija (Dela apostola 24:15).


Nekoliko nedelja nakon svog bolnog gubitka, Alek je pronašao odgovore na svoja pitanja. Jedan od Jehovinih svedoka došao je kod njega i pokazao mu šta Božja reč kaže o smrti i vaskrsenju. To je utešilo Aleka i njegovom životu donelo novi smisao.


Da li bi i ti voleo da saznaš više o nadi u vaskrsenje koja se temelji na Bibliji?
 

Back
Top