Svetska zdravstvena organizacija je 2016. godine na sednici Okvirne konvencije o kontroli duvana predstavila poseban izveštaj o elektronskim cigaretama i sličnim proizvodima, razmatrajući glavne podatke i dokaze o štetnosti ovih proizvoda koji su tada bili dostupni, navodi za RSE direktor SZO u Srbiji dr Marijan Ivanuša.
"Utvrđeno je da aerosol odnosno tečnost u okviru e-cigareta obično uključuje različite hemijske supstance. Mnoge od ovih hemikalija su toksične i poznato je da mogu uticati na zdravlje što za rezultat ima patološke promene u različitim organima", objašnjava Ivanuša i dodaje da je SZO prijavljeno da se u različitim elektronskim cigaretama koristi oko 8.000 aroma, čiji efekti po zdravlje čoveka još nisu poznati.
Ono što je isto za sve države na Zapadnom Balkanu jeste da je zakonom zabranjena prodaja duvanskih proizvoda mlađima od 18 godina.
'Mamac' za mlade
SZO je postavila pitanje da li novi proizvodi na tržištu, poput elektronskih cigareta i zagrejanog duvana, privlače nove korisnike, naročito mladih.
"Ono što se u organizmu dešava kod osobe koja konzumira elektronsku cigaretu jeste što, na prvom mjestu, nastupaju promjene na ćelijama mozga, razvija se ovisnost zbog nikotina. Razvijaju se glavobolje, pospanost, premor, i kod dugotrajne konzumacije ovog proizvoda imamo sve elemente ovisnosti. Na plućima se zbog sastojka koji se zove diacetil razvijaju trajna oštećenja plućnog tkiva, kojim se povećava rizik za nastanak raka pluća", pojašnjava Ramić-Čatak štetne efekte e-cigarete na zdravlje.