Uvoz - korak po korak (dobavljac->granica->prodavnica)

gost 41782

Elita
Poruka
19.638
Postovani forumasi,

da li moze neko da objasni proces uvoza korak po korak i gde dodajemo poreze, carine i koliko. Bukvalno kao nekom ko bas nije narocito pametan treba neko to da mi objasni jer ne kapiram. Evo i ucim o tome a opet mi se cini da je to sve nekako nejasno objasnjeno.


Mene najvise zanima deo oko spedicije.
Koliko oni uzimaju ?
Ko stavlja deklaracije ?

Kako to funkcionise?

Ko mi objasni dobije deo zarade jednog dana kad otvorim prodavnicu:mrgreen:


Evo na primeru uvoza tipa 250 kisobrana. Lupila sam.
Vi kupite 250 kisobrana za po 0.5 dolara. ..............i sta se onda desi?
 
Након што се са добављачем договориш око услова плаћања, превоза и адресе испоруке робе коју увозиш мораш да пронађеш шпедитера који ћете заступати пред царином у процесу увозног царињења робе.

Можда је најбоље да ти шпедитер завршава цео посао око транспорта и царињења, јер ти укупан рачун у том случају изађе повољније. Уколико се ради о мањој количини робе онда шпедитер укључује твоју пошиљку у збирни транспорт.

Царину и ПДВ плаћаш одмах након што царина изда царинску фактуру, а она се формира на следећи начин:

Набавна вредност робе * царинска стопа = износ царине

Набавна вредност робе + износ царине * стопа ПДВ = ПДВ

У царинску основицу ти улази и вредност транспорта.

На конкретном примеру 250 кишобрана које си рецимо платила 0,5 евра по ком добављачу.

Износ фактуре према добављачу 250*0,5= 125 евра
Трошкови превоза (пример) 100 евра
Царинска основица = 125+100
Царинска стопа (нека је рецимо 15% јер не могу да тражим у тарифи колико је тачно за кишобране у Србији) 225Е * 15% = 33,75евра
Основица за пдв је вредност робе плус царина: 225 + 33,75 = 258,75*20% = 51,75 евра.
Царински трошкови 1% (У конкретном примеру) 3,10 Евра
Када се заврши царињење добићеш фактуру за царину и пдв у износу од 88,6 евра да уплатиш након чега ти се роба ослобађа и можеш је преузети
Услуга шпедитера се креће од 40 до 100 евра зависи од доста фактора.

Када добијеш робу, мораш се обратити некој од овлашћених фирми за контролу квалитета робе (ради се само приликом првог увоза. Ако касније опет увозиш тај исти модел не мораш).
Када ти овлашћена фирма изда сертификат о квалитету онда сама штампаш декларације које стављаш на робу и које морају имати све законом прописане елементе везано за одржавање, гаранцију, податке о увознику итд
 
Када продаш те производе, уколико ти је фирма у систему пдв-а онда ћеш платити само разлику пдв-а ако није у систему не плаћаш ништа.

Конкретно, продала си све те кишобране за 1200 евра. Од тих 1200, пдв ти је 200 евра.
Приликом увоза ти си већ платила пдв у износу 51,75 и сада ћеш само да платиш разлику 200 - 51,75 = 148,25
 
Не, већ када робу увезеш, јер се заједно са узорком робе подноси и увозна документација.

И да... трошкови тог прегледа нису "џабе", јер ни једна фирма не ради ради подстицања алтруизма, већ интереса. Колика је цена те услуге зависи од врсте робе, врсте тестова које предузимају итд.
 
Не, већ када робу увезеш, јер се заједно са узорком робе подноси и увозна документација.

И да... трошкови тог прегледа нису "џабе", јер ни једна фирма не ради ради подстицања алтруизма, већ интереса. Колика је цена те услуге зависи од врсте робе, врсте тестова које предузимају итд.

hm znaci treb prvo kupiti uzorak i traziti testiranje da ne bi posle bilo vracanja....je l' tako?
 

Back
Top