Руски научници су синтетизовали нова једињења која су способна да сузбију три врсте ћелија рака: аденокарцином простате, рак јајника и рак дојке. Проналазак би могао да послужи као основа за стварање нових лекова против рака
„Антитуморска активност“: Руски научници стварају нова једињења за лечење рака 9. јануара 2025, 10:00 Надежда Алексејева
Хемичари говоре за РТ о развоју једињења против рака
Руски научници су створили нова једињења и тестирали их на аденокарциному простате, раку јајника и ћелијама рака дојке. Испоставило се да нови молекули потискују рак, па би у будућности могли да постану основа за лекове против рака. Аутори рада су такође креирали методу која ће омогућити да се ова једињења производе у индустријским количинама.
Руски научници са Томског политехничког универзитета (ТПУ) синтетизовали су нове супстанце против рака на бази хинона. Ово је класа хемијских једињења, од којих многа имају биолошку активност. Добијене супстанце потенцијално могу постати основа за нове лекове за лечење таквих врста онкологије као што су аденокарцином простате, рак јајника и рак дојке. О томе је РТ обавестила прес служба Министарства просвете и науке. Истраживање је подржано грантом Руске научне фондације. Резултати су објављени у International Journal of Molecular Sciences.
Како напомињу аутори рада, једињења хинона могу да испоље различите биолошке активности. Многи хинони и њихови деривати се већ користе као антитуберкулозни, анти-маларијски, антимикробни, антитуморски агенси и фунгициди.
Врста биолошке активности различитих хинонских једињења зависи од атома чијег елемента је додат молекулу супстанце. Дакле, увођење атома азота или сумпора у молекул даје целокупном једињењу антифунгалну и антитуморну активност. Повезан је са формирањем радикала - атома са неспареним електронима у спољним орбиталама, који су способни да поремете функционисање ћелијских протеина. Пре свега, ДНК малигних ћелија пати од ове акције, што доводи до њихове смрти.
Научници су синтетизовали нове супстанце – деривате 1,4-нафтохинон флуоросулфата. Истраживачи су затим тестирали једињења на аденокарциному простате, раку јајника и ћелијским линијама рака дојке.
„Добијени резултати указују на потенцијалну антитуморну активност проучаваних деривата нафтохинона. То значи да би ова једињења потенцијално могла да нађу примену као нова хемотерапеутска средства“, објаснио је за РТ Евгениј Плотников, ванредни професор на Истраживачкој школи за хемијске и биомедицинске технологије.
Експерименти су показали да су нека од једињења добијених од научника ефикаснија од лекова на бази платине који се тренутно користе за хемотерапију.
Аутори студије развили су и метод за одређивање супстанце у фармаколошкој супстанци. У будућности, у случају покретања индустријске производње лекова на бази добијених супстанци, то ће нам омогућити да утврдимо тачан хемијски састав сировина од којих ће се лек правити.
„Метода ће осигурати да лек испуњава стандарде квалитета и фармаколошке захтеве“, објаснила је за РТ Елена Короткова, шеф одсека за хемијско инжењерство на Факултету природних ресурса.
https://russian.rt.com/science/article/1408334-protivorakovye-molekuly-izobretenie