Ulazak u EU i raskid ugovora o slobodnoj trgovini sa Kinom i Rusijom

Meliot

Elita
Poruka
17.543
Mnogi zaboravljaju da je Evropska unija trgovinski blok i da slobodna trgovina važi samo unutar nje, ali EU prema drugim zemljama ima protekcionističku politiku, odnosno prema drugim zemljama ima carinske barijere. Ako Srbija uđe u EU ona će morati da uskladi carinsku politiku sa njom, odnosno sa njenim članicama, a to znači da će morati da raskine ugovore o slobodnoj trgovini sa Rusijom i Kinom, i da uvede carine na uvoz njihove robe, a samim tim će i one uvesti carine na izvoz robe iz Srbije.

Da li se onda Srbiji isplati da ulazi u EU i time naruši svoje dobre sa Kinom I Rusijom, a i sa ostalim zemljama sa kojima ima potpisane trgovinske ugovore?
 
Srbija i EU su se dogovorile da će Srbija pred ulazak uskladiti svoju spoljnu politiku sa EU... a obe strane znaju da od ulaska nema ništa. Formalnost je formalnost jbg.
Onda bi Srbi možda bilo bolje da bude neka vrsta pridruženog člana EU, da sa njom ima ugovor o slobodnoj trgovini i uspostavljen bezvizni režim putovanja (kao i do sada), da možda učestvuje na radnim sastancima koje organizuje Evropska unija ali da naravni nema pravk glasa iki pravo veta jer nije njen punopravan član.
 
Mnogi zaboravljaju da je Evropska unija trgovinski blok i da slobodna trgovina važi samo unutar nje, ali EU prema drugim zemljama ima protekcionističku politiku, odnosno prema drugim zemljama ima carinske barijere. Ako Srbija uđe u EU ona će morati da uskladi carinsku politiku sa njom, odnosno sa njenim članicama, a to znači da će morati da raskine ugovore o slobodnoj trgovini sa Rusijom i Kinom, i da uvede carine na uvoz njihove robe, a samim tim će i one uvesti carine na izvoz robe iz Srbije.

Da li se onda Srbiji isplati da ulazi u EU i time naruši svoje dobre sa Kinom I Rusijom, a i sa ostalim zemljama sa kojima ima potpisane trgovinske ugovore?

Naravno da se isplati. Nama je 90% trgovine sa EU. Sa Rusijom i Kinom vrlo malo. Mi tamo gotovo ništa ne izvozimo, slobodna trgovina sa tim zemljama može da ide samo na našu štetu. Zapravo naš odnos sa Rusijom i Kinom je više politički nego ekonomski. Mi njima pomažemo da "buše" zapad a oni nama pomažu da se inatimo zapadu. Balkanska retardirana politika ;)
 
Naravno da se isplati. Nama je 90% trgovine sa EU. Sa Rusijom i Kinom vrlo malo. Mi tamo gotovo ništa ne izvozimo, slobodna trgovina sa tim zemljama može da ide samo na našu štetu. Zapravo naš odnos sa Rusijom i Kinom je više politički nego ekonomski. Mi njima pomažemo da "buše" zapad a oni nama pomažu da se inatimo zapadu. Balkanska retardirana politika ;)
Pa mi i sada imamo slobodnu trgovinu sa EU. Drugo ovde proizvode mnoge firme iz EU, tako da i njima odgovara da svoje proizvode izvoze u Kinu i Rusiju bez carina.

Mi ne možemo da bušimo EU i NATO jer nismo članovi tih organizacija. A i sitni smo mi da takvim velikim savezima možemo napraviti bilo kakvu štetu. Rusija i Kina su velike sile i oni se sa EU i SAD direktno suprotstavljaju.
 
Pa mi i sada imamo slobodnu trgovinu sa EU. Drugo ovde proizvode mnoge firme iz EU, tako da i njima odgovara da svoje proizvode izvoze u Kinu i Rusiju bez carina.

Mi imamo slobodnu trgovinu sa EU ali opet u njihovu korist. Njihovo tržište ne koristimo. Jesi video nekad Acu Srbina da ode u inostranstvo, u neku zapadnu državu i ugovori neki posao za naše firme? Naravno da ne. On ode tamo da se njemu uvale proizvodi. Tako da nas realno u trgovinskom smislu guzi i zapad i istok a predsednik mora da trpi trpanje jer je to cena što ga tolerišu na vlasti. Potpuno neka šizofrena politika. Da imamo normalan režim, koji vodi normalnu politiku, koja ima ugled i poštovanje na zapadu, onda bi mogli više da se okrenemo ekonomiji i kako da budemo konkurentni i iskoristimo ogromno tržište koje nam stoji na raspolaganju kao na tacni.

Mi ne možemo da bušimo EU i NATO jer nismo članovi tih organizacija. A i sitni smo mi da takvim velikim savezima možemo napraviti bilo kakvu štetu. Rusija i Kina su velike sile i oni se sa EU i SAD direktno suprotstavljaju.

Sve tačno, osim što NAS koriste u suprostavljanju. Sami smo se namestili i volimo da budemo topovsko meso velikih sila. Pa kad odemo kod Markona, uvali nam avione koji nam realno možda i ne trebaju, kad dođe Si Điping, on ti uvali nešto drugo. Eno mali potpisao 30 nekakvih sporazuma. Misliš da zna šta je potpisao? Samo su ih doneli kinezi, predali Vučiću a ovaj mudro uvalio Malom da potpiše. To je srpska napredna politika.
 
Mi imamo slobodnu trgovinu sa EU ali opet u njihovu korist. Njihovo tržište ne koristimo. Jesi video nekad Acu Srbina da ode u inostranstvo, u neku zapadnu državu i ugovori neki posao za naše firme? Naravno da ne. On ode tamo da se njemu uvale proizvodi.
To ne treba da radi Vučić već je to posao kompanija koje rade i posluju u Srbiji. Njegov posao je da stvori uslove za tako nešto.
Sve tačno, osim što NAS koriste u suprostavljanju. Sami smo se namestili i volimo da budemo topovsko meso velikih sila. Pa kad odemo kod Markona, uvali nam avione koji nam realno možda i ne trebaju, kad dođe Si Điping, on ti uvali nešto drugo. Eno mali potpisao 30 nekakvih sporazuma. Misliš da zna šta je potpisao? Samo su ih doneli kinezi, predali Vučiću a ovaj mudro uvalio Malom da potpiše. To je srpska napredna politika.
Ne vidim kako mogu da koriste Srbiju protiv Zapada kada Srbija nije članica ni EU ni NATO-a pa ne može ni da narušava jedinstvo tih organizacija.
 
To ne treba da radi Vučić već je to posao kompanija koje rade i posluju u Srbiji. Njegov posao je da stvori uslove za tako nešto.

U normalnim zemaljama se politika koristi u svrhu ekonomije. Pa kad odeš u neku drugu državu, ugovoriš razne poslove za svoje kompanije. To Srbija ne radi jer naš predsednik u svetu nema ugled čoveka za saradnju već uvaljivanje. Posto naš doživljavaju kao neku šupavu gubavu banana državu i to je napredni imidž koji nas prati godinama, i verovatno ubuduće decenijama.

Ne vidim kako mogu da koriste Srbiju protiv Zapada kada Srbija nije članica ni EU ni NATO-a pa ne može ni da narušava jedinstvo tih organizacija.

Naravno da može. Šire svoj uticaj po Evropi. Ne bi dolazio kineski predsednik ili u vladi sedelo nekoliko ruskih ministara da nije tako. Srbija je vazda bila nakovanj između zapada i istoka, uvek nahebala zbog takve svoje uloge i ne uspeva da se izvuče iz takve pozicije niti pokušava. Kao da nam tako odgovara, napredno mazohistički ;)
 
U normalnim zemaljama se politika koristi u svrhu ekonomije. Pa kad odeš u neku drugu državu, ugovoriš razne poslove za svoje kompanije. To Srbija ne radi jer naš predsednik u svetu nema ugled čoveka za saradnju već uvaljivanje. Posto naš doživljavaju kao neku šupavu gubavu banana državu i to je napredni imidž koji nas prati godinama, i verovatno ubuduće decenijama.
Sa državnim delegacijama u posetama stranim državama idu i predstavnici privatnih kompanija, i u slučaju Srbije je takav slučaj, tako da mislim da nisi u pravu.
Naravno da može. Šire svoj uticaj po Evropi.
Sve zemlje EU i NATO-a su jako prozapadno orijentisane i Srbija ne može ništa da uradi po tom pitanju.
 
Sad trenutno ne, samo znam za proizvode namenske i industrije, ali verujem da ih ima puno. Znam da su sa Kinezima i Rusima ugovarali bescarinske kvote za Fiat 500L.

Namenska industrija izvozi oružje u Ukrajinu jer su nam tako tražili, nije to posao koji smo mi inicirali nego su se nama obratili jer imamo oružje koje je kompatibilno pa se sada ukazala prilika da to izvozimo. Stim što je i to koruptivni posao, pa naša namenska industrija ne izvozi direktno, to ide preko privatnih firmi koje posle uzimaju profit a namenska propada. Klasičan napredan model biznisa. A što se tiče Fiata, to jeste lep primer kako biznis treba da funkcioniše ali koliko se sećam, to je ugovorio Tadić. Od Ace Srbina nisam video da je ugovorio neke zaista korisne projekte za Srbiju. Uglavnom su to neke kombinacije za njegovu ekipu i to što dajemo Rusima i Kinezima rude i energente. Ekonomski model Srbije je pretvaranje u koloniju, zemlju jeftine rdne snage i prljavih tehnologija. Tako privlačimo strana ulaganja. Nažalost.
 
Namenska industrija izvozi oružje u Ukrajinu jer su nam tako tražili, nije to posao koji smo mi inicirali nego su se nama obratili jer imamo oružje koje je kompatibilno pa se sada ukazala prilika da to izvozimo.
To nije tačno. Srbija ne prodaje oružje Ukrajini. Da je tako Dačića ne bi primili u Moskvu kada su igrale reprezentacije Srbije i Rusije u fudbalu.
Od Ace Srbina nisam video da je ugovorio neke zaista korisne projekte za Srbiju. Uglavnom su to neke kombinacije za njegovu ekipu i to što dajemo Rusima i Kinezima rude i energente. Ekonomski model Srbije je pretvaranje u koloniju, zemlju jeftine rdne snage i prljavih tehnologija. Tako privlačimo strana ulaganja. Nažalost.
Srpske jabuke i šljive se prodaju u Rusiji. To je rezultat sporazuma o slobodnoj trgovini između Rusije i Srbije. Drugo rekao sam ti da sa srpskom delegacijom putuju i delegacije privatnih kompanija i da one ugovaraju poslove. Treće Kinezi su spasili Sartid i Bor i sada ljudi rade tamo i primaju plate. A NIS nije prodao Vučić već Koštunica i Tadić. Sad da li je prodat ispod cene ili po realnoj ceni to je druga priča.
 
... Da li se onda Srbiji isplati da ulazi u EU i time naruši svoje dobre sa Kinom I Rusijom, a i sa ostalim zemljama sa kojima ima potpisane trgovinske ugovore?

Не брини, нећемо ући у ЕУ,
нас само интересује да на путу ка ЕУ,
усвојимо и освојимо (прекопирамо са разумевањем) многа цивилизацијска достигнућа,
за шта би нам без њих требале силне године лупања главом о зид.

Али нећемо ући зато што поседујемо неке квалитете које они немају,
а које би ми морали да стрпамо под тепих,
и правимо се ненормални као и они што су.

Ко разуме, схватиће 😉
 
Naravno da se isplati. Nama je 90% trgovine sa EU. Sa Rusijom i Kinom vrlo malo. Mi tamo gotovo ništa ne izvozimo, slobodna trgovina sa tim zemljama može da ide samo na našu štetu. Zapravo naš odnos sa Rusijom i Kinom je više politički nego ekonomski. Mi njima pomažemo da "buše" zapad a oni nama pomažu da se inatimo zapadu. Balkanska retardirana politika ;)

Po Branku Dragasu najveci punioc budzeta Srbije je Gazprom.
 
Mislim da je to bio FIAT, ali nisam siguran. Ali svakako da je Gazprom veliki punilac budžeta Republike Srbije. Kao i Filip Moris nažalost.

Da bi se odgovorilo na tvoje pitanje mora da se napravi potpuni presek stanja - koliko zapravo novca ostaje u Srb od koga. To sto mi dobijemo 500 mil donacija od EU a oni iz Srbije iznesu 5 milijardi ne znaci da smo dobili od njih 0.5 mld vec da su oni nama uzeli 4.5 mld. A to se uopste ne primeti kad se kaze "dobili smo od EU donacije 0.5 mld".

Znaci samo total da bi se znalo pravo stanje sa kim nam se vise isplati da trgujemo. To sto nama EU uvaljuje svoju robu jer nam je unistila proizvodnju NIJE NISTA DOBRO PO NAS, a imamo veliku trgovinu sa njima.
 
Da bi se odgovorilo na tvoje pitanje mora da se napravi potpuni presek stanja - koliko zapravo novca ostaje u Srb od koga. To sto mi dobijemo 500 mil donacija od EU a oni iz Srbije iznesu 5 milijardi ne znaci da smo dobili od njih 0.5 mld vec da su oni nama uzeli 4.5 mld. A to se uopste ne primeti kad se kaze "dobili smo od EU donacije 0.5 mld".
Ne preteruj sa iznosima koliko zapadne firme iznose novac iz Srbije. Iznose ga i firme čiji su vlasnici građani Srbije. Firme iz Srbije se šire i u regionu. Kapital zapadne kompanije iznose iz svojih matičnih zemalja i otvaraju fabrike u drugim zemljama, između ostalog i u Srbiji.
 
raspali FIAT, ne vredi prebijene pare...Srbija subvencionise FIAT, a drzavni organi nabavljaju pezo ili skodu...sprdacina od drzave i lopovluka
Srbija subvencioniše FIAT a FIAT je bio najveći izvoznik u Srbiji, što znači da je punio budžet Srbije. Sada je možda zastoj jer se čeka da počne proizvodnja novog modela, ali kada krene mislim da će biti i kao pre.
 

Back
Top