Угроженост ћирилице

Како дефинисати писмо

  • Искључиво ћирилица

  • Ћирилица и латиница

  • Исккључиво латиница


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Wilkołak:
Zaboravljas na ruske programske jezike i racunare po njihovim podmornicama i vojnim centrima ... Cirilica! Racunar iz jedne takve podmornice mozes baciti sa 5. sprata i ostace citav i radice kao da se nista nije desilo...
da,samo i rusi sve vishe i vishe koriste latinicu.a i ta cirilica koju rusi koriste je njihova modifikacija cirilice,a ne nasa.
 
Oximoron:
da,samo i rusi sve vishe i vishe koriste latinicu.a i ta cirilica koju rusi koriste je njihova modifikacija cirilice,a ne nasa.

Samo sam hteo da ti ukazem da ipak postoje programski jezici, pa i operativni sistemi koju u svom sorsu imaju cirilicu, nista drugo. Ne zelim da ulazim u to cija je cirilica vec samo da ti skrenem paznju da ne tvrdis neke stvari tek tako, na bon-jour :-). Nista drugo!
 
Analiticar60:
gde je taj aplauz, forumasi...ma, ne za draga...nego za mene....koji sam uveo u brazdu drageca....koji vise ne vredja...mada mu je malo falilo...da se izuje oko majmuna...jer je tu, s onon natuknicom oko genetike, krenuo da me uvredi....ali se zaustavio u aluziji...sto pokazuje njegovu nameru...ne samo da vredja...nego i da razmislja...zato mu, kao doktor analitike, javno propisujem lek...da na gladan drob popije jos dve do tri analiticke replike... da bih mu zaokruzio intelektualnu terapiju....

Obraćaš se nekome posebno ili meni???
Smešan si, znaš.
Što se brazde tiče, pa ****** ti navalio da me uvodiš u brazdu, ja vučem uzde na drugu stranu, al' džaba uvuče ti i mene i plug i sve redom. ;)
Eh, što ti je tvrdoglavost...
Nego kako to "drob" (stomak op.a.) i "dve" u istoj rečenici. Ama "čoveče" ne ide to zajedno!!!
 
Analiticar60:
deluje, deluje...dragec je upristojen...ali se bojim da ce moji pokusaji da ga naucim da razmislja ostati bezuspesni...jer coveku doslovno sve moram da objasnjavam....dragec se, recimo iscudjava kad ja napisem GLEDE SRBSTVA....pa se, onako zabezeknut, dohvati lingvisticke egzegeze....ne uocavajuci dvostruku metaforicnost sintagme...isto ko sto ne uocava da ja ne polemisem sa svim srbima...nego samo s pojedincima...poput njega.. i kao da ja ne znam da svi srbi nisu nacionalisti...a da su samo pojedinci, poput drageca, hteli da sve srbe stave u jednu drzavu...

He, he, jesi li ovo sam sastavio ili si zamolio učiteljicu???
 
Pa kud je bas samo nama nametnu, mi uvek izvucemo deblji kraj :)

Dajte ljudi, pola sveta pise latinicom pa im nista ne fali. Slazem se i ja da cirilica treba da bude zastupljena zvanicno, ali novine, televizije i slicno su privatne institucije i mogu da koriste bilo koje pismo. Moze i Duh Sekire sutra da pokrene casopis o taoizmu i da ga stampa u ideogramima, ko ce da mu zabrani?

Ja, recimo, stampano pisem latinicom, pisano cirilicom, tako mi lakse. Tastatura uvek i iskljucivo English-US, opet zato sto je MENI tako lakse. Kome se kako hoce....

Sto se tice gorespomenutih medija, cak i da imaju losu nameru i da im je cilj iskorenjivanje cirilice (u sta licno ne verujem), protiv toga se treba boriti kulturom, ne daj boze nekim aktom.
 
fortes:
Pa ako si mislio na mene ja i pisem kako zelim,problem je sto nekom to smeta.A da klikcem nemam potrebu.Meni odgovara ovako a posto nije zabranjeno nema potrebe ni za menjanjem.Ako je tebi zabavno ti se igraj.

Ništa nije zabranjeno, ne znam o čemu pričaš... :roll:

Samo konstatujem da je dobro ako neko koristi oba pisma ravnopravno, tako da i ne uočava razliku prilikom čitanja/pisanja teksta. Toliko.

Ćirilica nije ugrožena, bar ne formalno-pravno, a to što narod koristi latinicu više no ćirilicu je stvar izbora, pomodarstva, praktičnosti, ko zna čega sve ne.

Nemam potrebu da menjam tastaturu (moja je engleska), vrlo se lako može zapamtiti raspored slova, kako kod srpske latinice, tako i ćirilice.

Neko je već napisao - bogatstvo je poznavati oba pisma. O stranim jezicima da ne govorim...
 
КАКО УНИШТИТИ ЈЕДАН НАРОД ?

Како нацију обележава ЗАЈЕДНИЧКИ језик, писмо, историја и култура, напор да се ти стубови националног бића сатру једнаки су МЕНТАЛНОМ ГЕНОЦИДУ тј. меморијском и суштинском спаљивању српске нације. Такав задатак добили су наши еуропејци од својих послодаваца, од своје Социјалистичке интернационале, уосталом то се уопште и не крије. Многи своје "задаће" спроводе наводном потребом и агитацијом за спровођење "денацификације"изједначавајући српски народ са Немцима после 2.св.рата. Србофоби тј. англофили ће пронаћи милион и један разлог да оправдају своје подле и покварене захтеве од позивања на учињене злочине у грађанском рату - па све до цијукања о "равноправности".

Уништавање народа тзв."мирним путем" зацртано је у англосаксонским плановима у којима су Срби уписани као народ непожељног менталног склопа па стога доста непријатни за употребу у спровођењу уницификације и глобализације , јер тврдоглаво не дозвољавају брисање сопственог идентитета што је предуслов
за наводно "придруживање и улазак у ЕУ" - ОДРЕЋИ СЕ НАЦИЈЕ, ВЕРЕ, ИСТОРИЈЕ, КУЛТУРЕ, ИНТЕГРИТЕТА.

************************************************** *********************************

ПИСМО

По садашњем Уставу ћирилица је службено писмо И ТАКО ТРЕБА И ДА ОСТАНЕ.
Сви држављани Србије треба да знају и да читају и да пишу ћирилицу. Али и латинично писмо није противзаконито, већ је употреба латинице регулисана
сходно законима.

По садашњем Уставу употреба латинице је такође регуларна, што се у пракси злоупотребљава на најгори могући начин. Али и такав Устав и таква пракса НЕКИМА ОЧИГЛЕДНО НИЈЕ ДОВОЉНА, него се тражи да се и ћирилица и латиница прогласе СЛУЖБЕНИМ ПИСМОМ - е да би могли потпуно опуштено и евентуално у складу са новим уставом и на државном(службеном) нивоу истиснути ћирилицу. Барјак антисрпства у уставним решењима носи ДС у свом
предлогу новог Устава
. Зато и није случајно што потпредседник Шутановац (који, наравно није Србин) ИЗЈАВЉУЈЕ ДА ЋЕ ДС СРБИЈОМ ВЛАДАТИ УЗ ПОМОЋ
НАЦИОНАЛНИХ МАЊИНА.

Верујем да ће се о овом озбиљном националном питању питати СТРУКА И НАУКА и да озбиљни људи неће дозволити уништење ћирилице једног од стубова националног идентитета .
 
DraGo70:
Obraćaš se nekome posebno ili meni???
Smešan si, znaš.
Što se brazde tiče, pa ****** ti navalio da me uvodiš u brazdu, ja vučem uzde na drugu stranu, al' džaba uvuče ti i mene i plug i sve redom. ;)
Eh, što ti je tvrdoglavost...
Nego kako to "drob" (stomak op.a.) i "dve" u istoj rečenici. Ama "čoveče" ne ide to zajedno!!!

dragec nije toliko zbunjen ....da ne uocava da se ne obracam samo njemu...prilikom privodjenja njegove malenkosti u intelektualnu brazdu....jer , kad kazem dragec ne mislim samo onu spodobu koji svoje lice skriva u franjevackoj odori....dragec je, istovremeno i eremitica...i opanak...i duh sekire...i sva ona srpska svest koja veruje da je marko kraljevic pio dvanaest oka vina...te da je postojala vila ravijojla...i da je bosko jugovic na koplje nabadao po devet turaka, cirka...i preko sebe ih bacao u vodu sitnicu...to je, dragec moj, a podrazumevam i sve narecene, mitoloska svest koja prebiva u emocionalnom mozgu mnogih nasih dicnih srba....koju ja polako ali sigurno isterujem intelektualnom sibom...a ta svest upravo ima prirodu divljeg konja...koga treba zauzdati....jer se otima ...isto ko dragec... koji sam kaze kako je nepocudan....i kako vuce uzde na drugu stranu,...uprkos mojim naporima...ali bitno je staviti uzde divljem konju dragove svesti ...otimace se on jos dve tri replike....ritace se dragec...i kopati zemlju ispod sebe...a onda ce mi pokorno pozobati kocku secera...iz ruke....svestan da u temi o jeziku nema sta da radi...jer mu nije jasno kako reci drob i dve idu zajedno...zbog cega bih morao da ovde odrzim predavanje o etimologiji....o kojoj dragec ima pojma taman koliko o hladnoj fuziji...
 
Analiticar60:
dragec nije toliko zbunjen ....da ne uocava da se ne obracam samo njemu...prilikom privodjenja njegove malenkosti u intelektualnu brazdu....jer , kad kazem dragec ne mislim samo onu spodobu koji svoje lice skriva u franjevackoj odori....dragec je, istovremeno i eremitica...i opanak...i duh sekire...i sva ona srpska svest koja veruje da je marko kraljevic pio dvanaest oka vina...te da je postojala vila ravijojla...i da je bosko jugovic na koplje nabadao po devet turaka, cirka...i preko sebe ih bacao u vodu sitnicu...to je, dragec moj, a podrazumevam i sve narecene, mitoloska svest koja prebiva u emocionalnom mozgu mnogih nasih dicnih srba....koju ja polako ali sigurno isterujem intelektualnom sibom...a ta svest upravo ima prirodu divljeg konja...koga treba zauzdati....jer se otima ...isto ko dragec... koji sam kaze kako je nepocudan....i kako vuce uzde na drugu stranu,...uprkos mojim naporima...ali bitno je staviti uzde divljem konju dragove svesti ...otimace se on jos dve tri replike....ritace se dragec...i kopati zemlju ispod sebe...a onda ce mi pokorno pozobati kocku secera...iz ruke....svestan da u temi o jeziku nema sta da radi...jer mu nije jasno kako reci drob i dve idu zajedno...zbog cega bih morao da ovde odrzim predavanje o etimologiji....o kojoj dragec ima pojma taman koliko o hladnoj fuziji...

Опет ти. Значи поново си дошао на посао (од 9 до 17) како ти једном рече "Европско радно време" па пошто ништа не радиш, одлучио си да замениш улоге оног који вуче узде и оног који вуче плуг.
Или ниси схватио или се само правиш. Тешко да плуг вуче човек... Ја сам мислио другачије... :)
Друго, ово није фрањевачка одора, али не вреди сада да ти објашњавам, поготово што нити имаш аватар, нити си написао одакле си... па ко се онда крије?
И на крају, осим што те сви форумаши заобилазе као турско гробље, не видим како си то било кога довео тј. одвукао (заједно са плугом) у интелектуалну бразду...
Ма знаш шта, боље ти ори и даље, тј. вуци плуг, а нас остави на миру. И не заноси се тиме да смо те уздигли до нивоа да ћеш добити коцку шећера за твој труд. Јер воловима се не даје коцка шећера, а док напредујеш до коња... има да прође времена и времена...
 
За енглески није потребно знање латинице, већ латинске азбуке.Зато сви који су рекли да користе латиницу због енглеског или других страних језика,сви су лупили невероватну глупост
 
DraGo70:
Опет ти. Значи поново си дошао на посао (од 9 до 17) како ти једном рече "Европско радно време" па пошто ништа не радиш, одлучио си да замениш улоге оног који вуче узде и оног који вуче плуг.
Или ниси схватио или се само правиш. Тешко да плуг вуче човек... Ја сам мислио другачије... :)
Друго, ово није фрањевачка одора, али не вреди сада да ти објашњавам, поготово што нити имаш аватар, нити си написао одакле си... па ко се онда крије?
И на крају, осим што те сви форумаши заобилазе као турско гробље, не видим како си то било кога довео тј. одвукао (заједно са плугом) у интелектуалну бразду...
Ма знаш шта, боље ти ори и даље, тј. вуци плуг, а нас остави на миру. И не заноси се тиме да смо те уздигли до нивоа да ћеш добити коцку шећера за твој труд. Јер воловима се не даје коцка шећера, а док напредујеш до коња... има да прође времена и времена...

drageca taman covek pohvali, a on te ritne po cevanici...zato, kako ga je bog dao onako jogunasta, s njim covek mora oprezno...da ga ne bi zbunio...jer se dragu mora utuvljivati jedna po jedna informacija...jer drago, kao i svaki nepocudni parip, ne podnosi da ga zbunjuju....njemu covek, recimo, u jednoj replici samo sme da kaze odakle je...tek kad dragec to ukapira onda mu sukcesivno treba da objasnis ko si, sta radis, etc, etc...u protivnom ce te dragec zaobici kao tursko groblje....a onda ce te u tom zaobilazenju izgrditi i izvredjati na pasja kola...zbog cega cu ga intelektualno munuti uzengijom u sapi...pa da vidi svog boga...kad ga obodem niz strminu rasprave o jeziku....zbog cega ce i on ukapirati da mu je bolje da se ukljuci na temu koja prilici njegovom habitusu....kao sto je pletenje i kukicanje....pre nego sto isplazi jezik....od bezuspesnih pokusaja...da me zbaci s ledja....
 
Don't panic!:
Ma pusti coveka, vidis da neizmerno uziva u svoje tri tacke i kvazi-intelektualnim izjavama.

Analiticar, procitao sam vise tvojih postova, i mada se slazem sa dosta toga napisanog, mislim da ti se ego oteo kontroli

korigovacu te u proceni....nije rec o inflaciji mog ega....moras znati da nema kompromisa s nizom intelektualnom vrstom....jer su nas takvi kompromisi i doveli dovde...divljoj svesti srpske amigdale moras pokazati ko je gospodar...inace ce ona tebe zajasiti, dragi moj pajtone...a to, vec, ne mogu dozvoliti...uprkos tvom utisku da mi se ego oteo kontroli....
 
Ђуск:
За енглески није потребно знање латинице, већ латинске азбуке.Зато сви који су рекли да користе латиницу због енглеског или других страних језика,сви су лупили невероватну глупост

Тачно, а ваши рачунари чак немају латиницу већ енглески јеѕик, па морате да комбинујете слова, нека вам и фале

Ч,Ћ,Ш рецимо...
значи да латиница уопште није прилагођено писмо савременим технологијама.

П.С. Корејанци пишу латиницом, као и Турци, па да вас видим да ми одмах преведете несто :-)
 

Back
Top