Угроженост ћирилице

Како дефинисати писмо

  • Искључиво ћирилица

  • Ћирилица и латиница

  • Исккључиво латиница


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Alekasandar2:
Лупеташ, читај од почетк, неко је поставио тезу да трреба да пишемо латинуцом јр је доминантно писмо пш да га ми прихватимо-

наравно да треба да шишемо ћирилицом.

pazi to i cemu ti govoris tj to kako bi "zabranjivao latinicu" moze da se odnosi samo na sluzbeni jezik ali novine bi opet mogle da stampaju na kom god hoce pismu tj i sad mogu i na kineskom ali im se isplati...cak i kad bi se prisilno uvelo samo jedno pismo kao zvanicno(sto nema sanse) opet bi se oni koji pisu latinicom mogli tretirati kao manjina pa bi im morao obezbediti nacin da sa svojim pismom imaju pristup drzavnim institucijama(recimo mogli bi da imaju tumaca) pa valjda shvatas do kakvog bi to apsurda dovelo.
 
Iron Lord:
Ako равnoprавно pišеш ćirилицом и латиnicom неће бiti проblema.
Poздрављам postaвљача теме.

Овако нешто сам и хтео да напишем, баш си брз... Када читам некакав текст, уопште не обраћам пажњу да ли је латиница или ћирилица у питању, шта више, многи су ме питали приликом решавања укрштеница како решења пишем ћирилицом, а текст је латинични (и обрнуто, наравно). Просто не могу да верујем да постоје људи који за себе тврде како су писмени, образовани итд., а праве разлику у писму.

Поготово неки лик што га омета пребацивање "језика"...Мислим, стварно "тешко". Клиkete-кlик, и naпишesh kako poжелиš...

Zabavno, zar ne?
 
Arhangel NS:
Овако нешто сам и хтео да напишем, баш си брз... Када читам некакав текст, уопште не обраћам пажњу да ли је латиница или ћирилица у питању, шта више, многи су ме питали приликом решавања укрштеница како решења пишем ћирилицом, а текст је латинични (и обрнуто, наравно). Просто не могу да верујем да постоје људи који за себе тврде како су писмени, образовани итд., а праве разлику у писму.

Поготово неки лик што га омета пребацивање "језика"...Мислим, стварно "тешко". Клиkete-кlик, и naпишesh kako poжелиš...

Zabavno, zar ne?
Pa ako si mislio na mene ja i pisem kako zelim,problem je sto nekom to smeta.A da klikcem nemam potrebu.Meni odgovara ovako a posto nije zabranjeno nema potrebe ni za menjanjem.Ako je tebi zabavno ti se igraj.
 
Alekasandar2:
Лупеташ, читај од почетк, неко је поставио тезу да трреба да пишемо латинуцом јр је доминантно писмо пш да га ми прихватимо-

наравно да треба да шишемо ћирилицом.

Лупеташ ти. Прочитај и ти од почетка, па ћеш видети да већина на овом посту, као и ја покушавамо да објаснимо да је потребно да службено писмо буде ћирилица, али да се не одричемо латинице јер је ова (српска латиница) ткђ. наше писмо и да треба да гајимо и негујемо оба...
Реагујеш превише исхитрено...
 
fortes:
i da razmisljam pri kucanju gde je koji nas font kojih nema u engleskom alphabetu.Da kuckam jednim prstom pa i da mi bude svejedno,ali kad godinama koristis odredjeni redosled slova onda mozes da kucas ne gledajuci u istu.Ako bi ubacio nase fontove to ne bih mogao jer bi stalno zagledao gde su nasa slova.Mozda bi se i navikao posle izvesnog vremena,ali zasto bi gubio vreme sa tim ako nemam potrebe.

Кажеш зашто би губио време. Па рецимо да једног дана одлучиш да пишеш књиге, жалбе, молбе, научне радове...
Ево ти моје искуство...
Купио сам тастатуру са нашим словима (на којој, наравно, постоје и сва слова из енглеског алфабета), инсталирао енглеску (америчку), српску (ћирилица) и српску (латиница) тастатуру и немам никаквог проблема. У делу поред сата имаш индикацију којим словима пишеш и то је то...
Ако се одлучиш да од почетка радиш исправно, касније нема проблема.
 
Alekasandar2:
Проблем је што је ћирилица званично писмо, али фактички протерана. на ТВ и у медијима потпуно преовлађује Латиница. Зар тиоме нису угрожена уставна права Српског народа?

sasa opasno konkurise eremitici, dragu, opanku i duhu sekire....jer ima slicne dileme...tipa ugrozenosti cirilice...koju bi, kako vidim, on spasio...ustavnim ogranicenjem upotrebe latinice....cime bi se sprecilo nekontrolisano sirenje iste...pa bi sasici bilo lakse oko srca...i mozga...posto ne bi morao uciti srbozdersku latinicu...zbog cega bi bio dobar srbin...ali, los intelektualac....sto sasi ne bi smetalo....jer misli da bi bio bogatiji....ako bi bio siromasniji za latinicu....zato ga pitam koliko bi procenata latinice njegovo ustavno srpstvo moglo istrpeti, a da se ne oseti ugrozenim....
 
Analiticar60:
sasa opasno konkurise eremitici, dragu, opanku i duhu sekire....jer ima slicne dileme...tipa ugrozenosti cirilice...

A ti baš voliš da sve ljude trpaš u isti koš. Tebi su izgleda svi ili bad guys ili good guys. Ti izgleda nisi čuo da i siva boja ima mnogo nijansi, a o ostalima da ne pričamo.
JBT-e čitaš li ti šta ljudi pišu ili samo pročitaš Nick name i odmah udaraš kontru...
 
DraGo70:
A ti baš voliš da sve ljude trpaš u isti koš. Tebi su izgleda svi ili bad guys ili god guys. Ti izgleda nisi čuo da i siva boja ima mnogo nijansi, a o ostalima da ne pričamo.
JBT-e čitaš li ti šta ljudi pišu ili samo pročitaš Nick name i odmah udaraš kontru...


cekaj, cekaj...jesi li ti onaj drago koji je sa mnom obustavio polemiku...ili si onaj stari drago....koji je promenio misljenje...kad je shvatio onaj princip stotog majmuna....inace, ti si, ako se obracam nekom novom dragu, OK....sto se cirilice tice...ali nisi, ako pisem starom dobrom dragecu, nimalo OK....sto se tice nekih tvojih ranijih dilema...glede srbstva...
 
Ja sam onaj Drago koji te je pokušao naučiti gramatiku i dokazati ti da iako vuk dlaku (nick) menja, ćud ne menja (stil pisanja, izražavanja...) pa sam te već provalio i pod starim nadimcima.
Što se majmuna tiče, ne znam otkud ti tolika inspiracija njima, kada u tvojoj državi nema zoološkog vrta. Mora da je nešto genetsko u pitanju.
Inače što se polemike tiče, pa vidiš i u ovom postu si ti mene prvi pomenuo iako si ponovo pokazao veliku dozu nepoznavanja bilo koje teme koje si se dohvatio...
Da, naravno da ću ponovo prekinuti polemiku s tobom čim ponovo kreneš da nadomešćuješ nedostatak argumenata i intelektualnu inferiornost uvredama i psovanjem, kao prošli put.
 
I da dodam, "glede srbstva" (čudna kombinacija hrvatskog i starosrpskog) možda bi trebalo "povodom srBstva" ili "glede srPstva", ovako ne ide...
Nego da se vratim tvom crno-belom pogledu na svet pa time i na srpstvo. Shvati već jednom da nisu svi Srbi isti. Niti su svi nacionalisti, niti su svi šovinisti, niti su svi liberali, monarhisti, republikanci, vernici, pravoslavci...
Svaki čovek je jedinka za sebe, svaki pojedinac sam određuje šta će biti, u šta će verovati...
A tvoji pokušaji da Srbe "dozoveš pameti" i "pokažeš im pravi put" kako si sam u više navrata pisao, najviše govori o tebi samom.
 
DraGo70:
Ja sam onaj Drago koji te je pokušao naučiti gramatiku i dokazati ti da iako vuk dlaku (nick) menja, ćud ne menja (stil pisanja, izražavanja...) pa sam te već provalio i pod starim nadimcima.
Što se majmuna tiče, ne znam otkud ti tolika inspiracija njima, kada u tvojoj državi nema zoološkog vrta. Mora da je nešto genetsko u pitanju.
Inače što se polemike tiče, pa vidiš i u ovom postu si ti mene prvi pomenuo iako si ponovo pokazao veliku dozu nepoznavanja bilo koje teme koje si se dohvatio...
Da, naravno da ću ponovo prekinuti polemiku s tobom čim ponovo kreneš da nadomešćuješ nedostatak argumenata i intelektualnu inferiornost uvredama i psovanjem, kao prošli put.

gde je taj aplauz, forumasi...ma, ne za draga...nego za mene....koji sam uveo u brazdu drageca....koji vise ne vredja...mada mu je malo falilo...da se izuje oko majmuna...jer je tu, s onon natuknicom oko genetike, krenuo da me uvredi....ali se zaustavio u aluziji...sto pokazuje njegovu nameru...ne samo da vredja...nego i da razmislja...zato mu, kao doktor analitike, javno propisujem lek...da na gladan drob popije jos dve do tri analiticke replike... da bih mu zaokruzio intelektualnu terapiju....
 
DraGo70:
I da dodam, "glede srbstva" (čudna kombinacija hrvatskog i starosrpskog) možda bi trebalo "povodom srBstva" ili "glede srPstva", ovako ne ide...
Nego da se vratim tvom crno-belom pogledu na svet pa time i na srpstvo. Shvati već jednom da nisu svi Srbi isti. Niti su svi nacionalisti, niti su svi šovinisti, niti su svi liberali, monarhisti, republikanci, vernici, pravoslavci...
Svaki čovek je jedinka za sebe, svaki pojedinac sam određuje šta će biti, u šta će verovati...
A tvoji pokušaji da Srbe "dozoveš pameti" i "pokažeš im pravi put" kako si sam u više navrata pisao, najviše govori o tebi samom.

deluje, deluje...dragec je upristojen...ali se bojim da ce moji pokusaji da ga naucim da razmislja ostati bezuspesni...jer coveku doslovno sve moram da objasnjavam....dragec se, recimo iscudjava kad ja napisem GLEDE SRBSTVA....pa se, onako zabezeknut, dohvati lingvisticke egzegeze....ne uocavajuci dvostruku metaforicnost sintagme...isto ko sto ne uocava da ja ne polemisem sa svim srbima...nego samo s pojedincima...poput njega.. i kao da ja ne znam da svi srbi nisu nacionalisti...a da su samo pojedinci, poput drageca, hteli da sve srbe stave u jednu drzavu...
 
Alekasandar2:
Значи ти би терао Мађаре и Хрвате да пишу Српски Ћирилицом уместо матерњим?

Одакле ти идеја да би писали ћирилицом? Писали би својим језицима као и до сад. ради се о одузимању права Српском народу на своје писмо. Ако мађари пишу латиницом, зашто да ми не пишемо ћирилицом?
Covece,o cemu ti pricas?Srpski jezik moze da se pise cirilicom i latinicom zbog pravila 'jedan glas jedno slovo',ali je to u madjarskom,engleskom,shpanskom ili mongolskom,nebitno,neizvodljivo,zato shto oni nemaju to pravilo.
 
Alekasandar2:
не постоји доминантни положај латинице, чак шта више у региону је ИСКЉУЧИВО користе македонија и Бугарска, као и пола "Босне"
У савременом свету електронских технологија, потребно је само убацивање фонтова, чак постоји интерфејс за ћирилицу за Виндоус ИксПе
Problem je shto nijedan programski jezik ne moze da radi u cirilici,a stvarno nema potrebe za pravljenje necega takvog.Ionako cirilicu pishe samo 1/24 stanovnistva,a i ti znaju latinicu,tako da nema potrebe za ubacivanjem cirilicnih znakova u programske jezike.
 
Analiticar60:
ti da cutis, kremenko...prvo skini taj kineski ideogram, pa polemisi o ugrozenosti cirilice....

Извињавам се на дигресији, овде полемишем о теби.
А што се тиче идеограма ја сам таоиста и имам право на различитост. Како рекох не морам да учествујем у присилним идентитетима. Као добро је да Србија буде добра са западом (и јесте у овој апроксимацији), сад сви има да им љубимо дупе...
Море заболе ме, неће нас бомбардовати ако ја опелетем по нету.
 
Oximoron:
Problem je shto nijedan programski jezik ne moze da radi u cirilici,a stvarno nema potrebe za pravljenje necega takvog.Ionako cirilicu pishe samo 1/24 stanovnistva,a i ti znaju latinicu,tako da nema potrebe za ubacivanjem cirilicnih znakova u programske jezike.

Zaboravljas na ruske programske jezike i racunare po njihovim podmornicama i vojnim centrima ... Cirilica! Racunar iz jedne takve podmornice mozes baciti sa 5. sprata i ostace citav i radice kao da se nista nije desilo...
 

Back
Top