"Ud koji produžava ljudski rod tako je glup i tako smešan da mu ni ime ne možeš izreći bez kikotanja."

Pre svega, šta može biti slađe i dragocenije od života?
A u rađanju živih bića ko više sudeluje od mene?
Ni koplje Palade, kćeri moćnoga oca, ni egida Jupitera koji skuplja oblake ne utiču na oplođavanje i
rasplođavanje ljudskoga roda. Čak i sam otac bogova i kralj ljudi, koji jednim migom zatrese ceo Olimp,
mora — o, jadnika — da odloži svoju trozubu munju i da ublaži svoj titanski pogled kojim, ako mu se svidi,
zastrašuje sve bogove, pa da, po glumačkom običaju, uzme tuđ lik, ako ponekad zahte da radi ono što
radi uvek, tj. da pravi male bogove!

Stoici smatraju da su najbliži bogovima.
A pokažite mi samo jednoga, pa ma on bio i tri i četiri i hiljadu puta stoik, koji ne bi, ako ne svoju bradu,
znamenje mudrosti (koje, uostalom, nosi i jarac), a ono svakako uklonio strogost s lica, izgladio bore na
čelu, odbacio svoja čelično tvrda načela i za kratko vreme počeo praviti ludosti i budalaštine; ukratko,
mene, tvrdim, mene mora pozvati dobri mudrac ako hoće da postane otac!
A zašto ja ne bih, po svom običaju, govorila s vama otvorenije? Pitam ja vas, zar bogove ili ljude rađaju
udovi kao što su: glava, lice, grudi, ruke, uši, koji se smatraju kao ugledni udovi tela? Ne bih rekla!
Ud koji produžava ljudski rod tako je glup i tako smešan da mu ni ime ne možeš izreći bez kikotanja.
On je onaj sveti izvor iz koga sve crpe život i pouzdaniji je od poznate Pitagorine četvorke.


Koji će čovek, molim vas, navući bračni jaram sebi na vrat, ako samo, kao što obično čine filozofi,
prethodno proceni nezgode zajedničkog života?
Ili, koja će žena pristati na bračne dužnosti, ako sazna ili promisli kako je opasan porođaj i kako je
teško vaspitanje deteta?
Prema tome, ako za život dugujete zahvalnost braku, a za brak dugujete zahvalnost mojoj sluškinji
Lakomislenosti, pomislite onda koliko li tek zahvalnosti dugujete meni!
Pa dalje, koja bi žena htela, kad je već jednom sve iskusila, da počne iznova ako pored nje ne bi
stajalo božanstvo zaborava?
A ni sama Venera ne može poreći, pa neka Lukretije govori šta hoće, da njena moć nije jalova i
uzaludna bez moje pomoći i zaštite

Iz te moje pijane i vesele igre rađaju se, dakle, veliki filozofi i njihovi sadašnji naslednici, monasi i
kraljevi u purpuru i pobožni sveštenici i triput svete pape;
i, najzad, čitava četa pesničkih božanstava čiji je broj tako golem da Olimp, koji je vrlo prostran,
jedva može da ih primi.

Pozdravlja vas Erazmo

🌸 🌸 🌸
Свети Григорије Нисијски: „Најсветији органи људског тела су чедородни органи јер свим осталим органима човек служи самоме себи, а чедородни су једино окренути ка другом,новом животу".
;)
 

Back
Top