U Beogradu postavljen Ginisov rekord

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.741
186258_tan2023-07-2712280555-4_s.jpg


U Beogradu je danas oboren Ginisov rekord kada je u pitanju konstrukcija objekta sastavljenog isključivo od plastičnih flaša.
Sudija Ginisove knjige rekorda Pravin Patel utvrdio je da na Savskom jezeru plutajući objekat sadrži tačno 57.288 plastičnih boca.
Pre Beograda, Ginisov rekord za najviše plastičnih boca od kojih je sastavljen neki objekat iznosio je 43.296 boca i postavljen je 2014. godine u Italiji.

"Nije ovde samo do brojki. Moraju da se poštuju stroga pravila o tome šta je tačno rekord. Važno je da je objekat načinjen isključivo od plastičnih boca i da struktura objekta bude bez vidljivih šupljina, u šta smo se jutros i uverili. Takođe, objekat mora biti načinjen od boca koje se mogu kupiti u slobodnoj prodaji ili koje su reciklirane", izjavio je Patel.

Objekat, nalik na pontonski most, prostire se celom širinom Savskog jezera, što, po rečima organizatora, iznosi oko 250 metara.
Napravljen je u znak završetka ekološke kampanje "Plus za planetu - promena počinje od tebe", započete još 16. juna, Svetskog dana ponovne upotrebe plastične ambalaže.
186259_tan2023-07-2712280985-3_iff.jpg

link
 
Ne postoji reciklaža u srbiji.

Gde odlazi naš otpad iz uličnih kanti za reciklažu? Rezultati jednog eksperimenta
kanta-900x560.jpg

U ambalaže za reciklažu stavili smo GPS trakere i pratili njihovo kretanje na teritoriji Beograda. Šta je otkrio ovaj mali eksperiment?
Nakon jednog dugog, prednovogodišnjeg dana na poslu, odlazim u prodavnicu i kupujem flašu kisele. Nakon što je popijem, kao savesna građanka, bacam je u malu uličnu kantu za reciklažu blizu svoje kuće, piše autorka portala Klima101.rs.

Ali ovaj put sam uradila još nešto. U flašu sam sakrila GPS traker koji će mi razotkriti njenu sudbinu. Gde će završiti moja flaša kisele: na deponiji, u reciklažnom postrojenju ili negde sasvim treće?

Gradska čistoća iz Beograda tvrdi sledeće:


„Proces prikupljanja i transporta reciklabila se vrši putem namenskih transportnih vozila sa lokacije prikupljanja do reciklažnog centra – Pogona za prikupljanje i promet sekundarnih sirovina na dalji tretman sortiranja i baliranja.”

Ono što bi, prema birokratskom rečniku nadležne službe, trebalo da usledi nakon što otpad napusti reciklažne kante jeste tzv. sekundarna separacija, koja se na teritoriji Beograda jedino vrši u sortirnici u Višnjičkoj ulici. To nam je potvrđeno i u telefonskom razgovoru sa Pogonom Gradske čistoće Čukarica. https://www.danas.rs/vesti/drustvo/...i-za-reciklazu-rezultati-jednog-eksperimenta/
 
Понекад се направи превише буке за оно што не захтева много размишљања и труда...
Ако треба папир, пластику, стакло и метал да бацимо у посебно ђубре а не у обично... нека тако буде. Нека се прати шта са свим тим касније буде. Али да иду новинари, да се сними и прикаже. Да се не играмо праћења ми обични становници Београда... Има нас разних.
 

Back
Top