Transferi u domaćem i inostranom fudbalu

Ugovori sportista i transferi klubova poslovna tajna
Blic

Transferi i ugovori srpskih sportista sa stranim klubovima su potpuna poslovna tajna na koju se obavezuju sve strane u poslovnom odnosu, ali visoke novčane svote podležu obaveznim poreskim stopama.


Nedavna akcija MUP-a Srbije, koji proverava materijalno-finansijsko poslovanje Crvene zvezde, Fudbalskog saveza Srbije (FSS) i još nekih klubova i asocijacija, otvorila je u našoj javnosti priču o "tabu-temi" još iz vremena amaterskog sporta, kada su najbolji pojedinci, daleko od očiju javnosti, "ispod stola" dobijali ogromne svote novca.

Danas se kod nas i u svetu, međutim, otišlo mnogo dalje, ne samo zbog visokih ugovornih obaveza, nego, pre svega, u čuvanju tajni i poslovnih aranžmana kao zaštite interesa oba poslovna partnera.

Visoki transferi sportista danas "bodu" oči, ali je javnost malo upućena u njegove tokove. "Kod nas javnost malo zna da FSS nema uvida u ugovore koje sklapaju klubovi prilikom prodaje ili kupovine igrača. To je praksa i u drugim nacionalnim savezima, jer nas na to obavezuje Statut Međunarodne fudbalske federacije (FIFA)", izjavio je Tanjugu predsednik FSS Zvezdan Terzić.

On je podsetio da klubovi posredstvom ovlašćenih menadžera direktno međusobno komuniciraju i da se u tom trouglu sklapaju poslovni aranžmani. Menadžer istovremeno sa klubom koji želi da dovede fudbalera posebno razgovara oko finansijskih uslova.

Ugovorom dva kluba se precizira svota koju, recimo, Juventus treba da isplati Partizanu za Stevana Jovetića, a tek potom se direktno dogovaraju klub i igrač. Kod nas vlada pogrešno uverenje da transfer vredan, recimo, deset miliona evra ide na konto fudbalera, iako se taj iznos u celosti uplaćuje u klupsku kasu. Fudbaleri najčešće potpisuju klasičan ugovor iz radnog odnosa sa određenom visokom platom koja se obavezno čuva kao najstroža poslovna tajna.

"Pre desetak i više godina FS Jugoslavije je od svakog transfera fudbalera uzimao proviziju od tri posto. Danas se to izričito zabranjuje, jer je FIFA takvu praksu ocenila kao klasično reketiranje igrača", pojasnio je Terzić, dodajući da naš savez zato nema uvid čak ni u sadržaje ugovora koji se sklapaju između domaćih klubova.

Podrazumeva se, kaže Terzić, da se može prodati samo igrač pod ugovorom, jer je nakon Bosmanovog zakona ukinuta mogućnost da klubovi i za slobodnog fudbalera dobijaju obeštećenje. Trenutno u Evropi samo se u Engleskoj zagovara transparentnost u sklapanju transfera i primanjima igrača.

Tako je nedavno Mančester junajted objavio da je sa našim reprezentativcem Nemanjom Vidićem sklopio ugovor kojim mu je predviđena nedeljna plata od 70.000 funti.


Vujadin Boškov: Od igrača više para nego od fabrike

Bivši selektor reprezentacije Jugoslavije Vujadin Boškov, koji je najveći deo trenerske karijere proveo u Italiji, Španiji i Švajcarskoj, često je govorio da vlasnici klubova prodajom igrača ostvaruju mnogo veći profit nego u osnovnoj delatnosti privrednika ili vlasnika fabrika.

"U Italiji nijedan vlasnik kluba ne može da ostvari profit od, recimo, 150 miliona evra od rada njegove fabrike, kao što to može za samo nekoliko nedelja trgovinom i prodajom fudbalera", govorio je Boškov. Ne treba, međutim, uopšte sumnjati da su fudbaleri takvom poslovnom politikom oštećeni. Naprotiv, većina naših profesionalaca zarađuje ogroman novac ne samo od plata, nego i od premija, sponzorskih ugovora, nastupa na velikim takmičenjima, kao i od prodaje ili reklamiranja delova sportske opreme. Njihovi prihodi umnogome zavise i od umešnosti menadžera da profit ostvaren od fudbala plasiraju i u druge delatnosti. Sredinom prošle decenije, kada su Ujedinjene nacije uvele sankcije SRJ, nastala je "bežanija" naših sportista u inostranstvo, a prednjačili su fudbaleri koji su se razišli širom Evrope i sveta. Prema preciznoj evidenciji iz tog vremena, koju je vodila sekretar Međunarodne komisije FS Jugoslavije Nikol Mišić, naša kuća fudbala je za samo godinu dana izdala oko 4.500 sertifikata za odlazak u strane klubove.

Danas je tražnja naših sportista u svetu mnogo manja i daleko je od te brojke.
 
Maniš stavljen na transfer listu
Portugalski fudbaler Maniš najverovatnije će napustiti madridski Atletiko u zimskom prelaznom roku. Igrač sredine terena razljutio je trenera Havijera Agirea pred utakmicu Kupa Španije sa Granadom, kada je glumio povredu kako ne bi bio u konkurenciji za startnih 11. Agire je o tome obavestio upravu kluba i Maniš je momentalno stavljen na transfer listu. Kao nove destinacije 30-godišnjeg fudbalera pominju se Fiorentina i Inter.

Maniš je ponikao u Benfici, tri godine je proveo u Alverci, potom se vratio u matični klub, a punu afirmaciju doživeo je u Portu, sa kojim je osvojio Ligu šampiona 2004. godine.

Stagnirao je prelaskom u moskovski Dinamo, koji je napustio jer nikako nije mogao da se privikne na vremenske uslove u Rusiji. Kratko vreme je proveo na pozajmici u Čelsiju, a od 2006. godine je igra u Atletiku. Za reprezentaciju Portugala nastupio je 44 puta i postigao 7 golova.

Ove sezone je pružao odlične partije i bio jedan od ključnih igrača 'jorgandžija' na sredini terena. Iako je počeo karijeru na bočnim pozicijama, njegovo prava pozicija je centralni vezni. Karakteriše ga razoran šut sa distance, a vrlo je snažan i u duel igri.
 
Ninkov i Blažić u Zvezdi, Djordjević u Nantu
Cetvrtak, 27. decembar 2007. 23:50

Dvojica ponajboljih fudbalera Čukaričkog u jesenjem delu sezone, desni bek Pavle Ninkov i levi spoljni igrač Marko Blažić, na proleće će verovatno nositi dres Crvene zvezde, nezvanično saznaje MONDO.

Tim sa Banovog Brda je pod vodjstvom Dragoslava Stepanovića bio hit prvog dela prvenstva, a Ninkov i Blažić, obojica dvadesetdvogodišnjaci, su kao standardni prvotimci takodje pobudili interesovanje "večitog rivala" Partizana.

To se posebno odnosi na Ninkova, koji bi bio idealna alternativa Antoniju Rukavini, u slučaju da on ode u inostranstvo.

Prema informacijama kojima raspolaže MONDO, Ninkov i Blažić dali su pristanak crveno-belima, pa sada ostaje samo da se Zvezda i Čukarički dogovore oko visine obeštećenja.

Istovremeno, mladi napadač Filip Djordjević dobiće priliku da se u narednih šest meseci dokaže u inostranstvu. On će biti ustupljen francuskom drugoligašu, slavnom Nantu.

Mladi reprezentativac Srbije, koji je letos igrao u kvalifikacijama za Ligu šampiona, tako će (neočekivano) postati klupski drug Stefana Babovića, koji mu je kapiten u dresu "orlića".

Imajući u vidu i odlazak Nenada Jestrovića, na Marakanu će gotovo sigurno stići barem jedan provereni golgeter...
.......................
 
Počinje prelazni rok - zvezda Kačar

U utorak 8.januara počinje zimski prelazni rok u MSL. Iz godine u godinu ponuda je sve siromašnija, a zvezda u domaćem fudbalu sve manje. Medjutim, ni ove zime ne bi trebalo da izostanu uzbudjenja na domaćoj „pijaci“ Prvo ime prelaznog roka trebalo bi da bude Gojko Kačar, fudbaler Vojvodine za koga se interesuju moskovski CSKA, Dinamo, Crvena zvezda... Pažnju će svakako privući i fudbaler Hajduka Ljubomir Fejsa, tandem Čukaričkog Ninkov-Blažić...

kompletna vest: http://www.b92.net/sport/fudbal/vesti.php?yyyy=2008&mm=01&dd=07&nav_id=279465
Dakle, počinje najzanimljiviji deo našeg prvenstva :D, početak snova i nova nadanja - prelazni rok. Kao da će nešto doprineti kvalitetu fudbala kad uvek najbolji odlaze u inostranstvo. :roll: A vreme leti i leti...
 
dali je moguce da partizan ili zvezda dovedu nekog engleza francuza italijana a ne sve fudbalere iz afrike koji igraju gore nego ovi nasi........:roll::roll::?::?:

ni jedan od ova dva kluba nije reko da ce da dovede nekog igraca.....dali ce doveti neko pojacanje:?:


i koji bi klub ove godine mogo da iznenadi i da se ove godine pojavi u evropi sem partizana i zvezde
 
poz iz barcelone (mon Zuik)
 

Back
Top