Toma Nikolic se izajasnio oko placanja skolarina za crnogorske studente

_Milanche_:
Mae ne pricam ja o nacionalnosti nego o drzavljanstvu...Studenti iz BiH mogu se upisati na budzet koliko znam i dobiti dom a sigurno ne placaju skolarinu kao strnaci jer postoji sporazum za BiH o tome...Iz hrvatske ne mogu nema sporazuma Hrvatskom.Tako ce se isto uraditi sa Crnom Gorom naravno ja tako mislim da ce biti...mozda i nece....nego kazem da mi tako izgleda....a i Tomi :-)
ja se sećam pominjanja tog sporazuma ali je činjenica da ga se ne primenjuje! a na dom se to ne može odnositi, domova nema dovoljno ni za domaće studente!
Samo, eto, opet je to međunarodni sporazum , nešto kontam, pašće on još nekome na pamet sem Tomi! ;)

Ali, isto tako, doći će i do drastičnog pada broja studenata iz Cg kao što se, uostalom, dešavalo i sa ostalim republikama!
 
_Milanche_:
moguce da nemaju ulazak na budzet nisam siguran...ali kao sto rece Coke sto pre se moraju i kod nas skinuti fakulteti sa budzeta i poceti da se finansiraju studenti stipendijama...


ma, dobro, to je drugi par rukava. kada se ukine "budžetsko studiranje" (samo da Lexa ne virne ovde! :) ) onda će opet, mogućnost stipendiranja imati domaći a ne strani studenti pa sve u krug!
 
mozda i nece a mozda i hoce...vidi sta pise u konkursu za upis studenata u prvu godinu ciji je osnivac republika pod tackom 6.

KONKURS za upis studenata u prvu godinu osnovnih studija na fakultetima ciji je osnivac Republika

6.Pripadnici srpske nacionalne manjine iz susednih zemalja mogu se skolovati u Republici Srbiji na fakultetima pod istim uslovima kao i gradjani Republike Srbije.
 
_Milanche_:
6.Pripadnici srpske nacionalne manjine iz susednih zemalja mogu se skolovati u Republici Srbiji na fakultetima pod istim uslovima kao i gradjani Republike Srbije.
E, tu sad nema specifikacije po republikama (Hrv.- BiH) dakle, nije tačno tj. bar na svim fakultetima se ne sprovodi u praksi! Sećam se mučnih razgovora koje su neke moje kolege vodile u sekreterijatu kad su dobijali odgovore- Šta vi očekujete, ne tražimo vam nacionalnost nego državljanstvo! Vi u svojoj republici možete besplatno studirati, ovde studiraju besplatno državljani Srbije!
 
intra:
Studiranje treba da se plaća po ekonomskoj cijeni i da ga plaćaju svi studenti, ali da se obezbjede studentski krediti i stipendiranje za talentovane i socijalne kategorije jedino tako će kvalitet školovanja rasti.

Eto tako!
I to je trebalo tako regulisati nevezano za politicko stanje. A ne razvuku njih gomila, pa drzavi na grbacu!
 
Slovačka i Češka imaju sporazum o međusobnom stipendiranju studenata.
To nije ništa neobično, ako Beograd proceni da ima veću korist od novih stuidenata iz CG može im unilateralno odobriti da studiraju u BGukao dpomaći.

Ipak da ponovim "svi treba da plaćaju svoje studije." Onda se ovakve dileme gube.

mogućnost stipendiranja imati domaći a ne strani studenti pa sve u krug!

onda će opet, mogućnost stipendiranja imati domaći a ne strani studenti pa sve u krug!

zapravo ne jer država stipendira one od kojih će kasnije imati najveću korist i tu treba jedino spsosobnost da bude merilo.
 
Da je srece skola bi bila besplatna za sve koji zele da stidiraju i da se obrazuju.Srbija danas ima manjak obrazovanih ljudi jer sve sto valja bjezi glavom bez obzira.Ali ne,i onako siromasan narod mora plati brajko moj,ako hoce da bude obrazovan,a od cega da plati?Boli njih za to,oni samo zele da se stoka od naroda svadja jer sto se vise svadja to ce manje misliti o tome kako se vodi drzava.Eto sada ispade najveci problem da li ce crnogorci placati skolarinu.CG i SR ce se dogovoriti o svemu tome po principu reciprociteta i kraj.Onaj ko je placao do sada,placace i od sada i kraj.
 
Coke:
ako Beograd proceni da ima veću korist od novih stuidenata iz CG može im unilateralno odobriti da studiraju u BGukao dpomaći.
Ako
Srbija
proceni
da je to
u njenom
ekonomskom
interesu.

I samo tada.

P.S. A nema suvisle ideje da želiš da finansiraš studente druge države, ako si država sa problemima kakve naša ima. Gde god napolju da odeš ili platiš studije, ili ih odradiš debelo za drugu državu. Manite se patetike već jednom.
 
Coke:
Slazem se.
Srbija ce imati koristi od toga da bude akademski centar Balkana.
i ja
al da plate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
i opet !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! DA PLATE! kao i svi ostali stranci chiji roditelji ne odvajaju u nash budzet!

shto mi da placamo porez za njihovo shkolovanje, a oni i da ne vide predavanja, a zavrshe mnogo lakshe od nas?

ne zato shto su pametniji vec zbog "plemenskih obaveza".

a 10 god "studiraju" o nashem troshku, a mogu da zavrshe za 1!

amerika je bombardovala i gradjane koji su bili prozapadni, da vas podsetim.
meni veoma debilno da nekog finansiramo zato shto smo mu kao "dragi". veoma patetichno, shta vishe.

nisu oni glasali za SCG zato shto nas vole vec zato shto im koristimo!
 

Back
Top