Ti si naš, duguješ nam

Loki

Iskusan
Poruka
6.113
Ovo je tema o toksičnim porodicama koje guše,eskspoatišu,zahtevaju i vređaju se,guraju grižu savesti ako im se zahtevanja ne ispune po svaku cenu...koje te ubeđuju da polažu veća prava od tebe samog na tvoj život,tvoj novac...koji od tebe zahtevaju da im ugađaš na sve moguće načine,čak da ti diktiraju ko treba da budeš i šta moraš a šta ne smeš da osećaš.Koje obezvređuj tvoja osećanja i želje jer se ne uklapaju u ono što oni od tebe zahtevaju da moraš da želiš i osećaš jer im duguješ to da budeš ono što oni žele.
Već neko vreme sam primoran da živim opet sa mojima i malo po malo počinjem da se prisećam zašto sam se odvojio...
Zahtevaju sav moj novac koji zarađujem i vređaju se,ljute i ubeđuju me da sam sebičan šta god da kupim za sebe od čega lično oni nemaju koristi ili ako ostavim nešto sa strane da uštedim kao da sam im zakinuo nešto što im sleduje.
Najozbiljnije se ljute na mene što im ne dam potpuni uvid u moju privatnost i što ne dozvoljavam da mi čačkaju po kompujteru i telefonu da vide s kim se sve dopisuje i zašto.
Ljute se i vređaju i optužuju me da ih ne poštujem i ne volim što hoću malo da se osamim i posvetim sebi bar malo.
Ljute se što se ne družim s ljuima za koje oni misle da treba da mi budu prijatelji...
Ljute se i ponašaju kao da sam nezrelo dete koje ne zna šta hoće što sam raskinuo sa osobom sa kojom nije išlo iz nekih naših privatnih razloga zato što je ta osoba bila prikladnog pola (mislim da i vrapci znaju to da sam bi) jer je njima to bilo lepo i mogli su da zažmure na jedno oko i prave se kao da sam potpuno strejt...sad bukvalno paranoišu zbog potencionalne mogućnosti da sledeća osoba za koju ću imati ineteresovanje može da ne bude prikladnog pola po njihovom mišljnenju.I guraju mi grižu savesti,da se osećam kao potpuni promašaj od osobe što nisam ono što oni od mene očekuju.
Zahtevaju od mene da menjam frizuru,da menjam način oblačenja...da se "sredim" jer im izgledam zapušteno kao klošar i to je ružno,ja nisam klošar.
Ljute se i ubeđuju me da sam razmažen ako kažem da nisam zadovoljan poslom kojim se trenutno bavim i koji je užasno dosadan i monoton i psihički me izcrpljuje jer ja po njihovom treba da budem srećan i zadovoljan time i da to prihvatim kao svrhu mog postojanja bez ikakvih ciljeva i ambicija.

Trenutno imam osećaj kao da sam izgubio sav progres koji sam napravio kao osoba do sad...svo samopouzdanje koje sam vremenom skupio polako isparava i osećam se isto kako sam se osećao kao klinac.
Moraću da se selim ranije nego što sam planirao...ovaj put ne u drugu kuću u istom dvorištu jer čak i tu daju sebi slobodu da mi povremeno upadnu i zahtevaju svašta,obrazložavaju kako polažu pravo na to što zahtevaju,kritikuju to što se njima ne sviđa i sav progres koji naprasvim je minimalan,sa gorkim osećajem da sam sebičan jer želim da živim svoj život i ne ispunjavam njihove zahteve.

Koliko je još ljudi kojima je sudbina dodelila tako toksičnu porodicu sa kojom su doživljavali slične stvari?
Koliko je njih uspelo da se isčupa,odseli i minimalizuje kontakt s njima?
Koliko je ljudi koji još uvek oklevaju da se udalje jer ih idalje drži osećaj da su sebični ako odu i napuste ih?

Pričajte,diskutujte...pišite o svojim iskustvima,rešenjima i tom osećaju frustriranosti koji ide uz takve situacije
 
"Kapija da te deli, ali da te deli"!
Roditeljima pomažeš u skladu sa svojim mogućnostima. Sebi si na prvom mestu, sve dok ne dobiješ dete (decu), dok je sa partnerom obostrani kompromis u svemu ili nikako.
Eto,...u kratkim crtama kako.
Srećno!
P.S. Ne gubi živce i ne razmišljaj mnogo o tome, zašto su takvi...ne pokušavaj mnogo ni da ih da razumeš, niti da kritukuješ.Takvi su, kakvi su,...ali su tvoji roditelji! Gledaj sebe, svoj život i kako bi ti mogao da živiš svoj, onako kako ti želiš. Nije lako,...ali je bitno da ne promašiš poentu, jer u krajnjem sami smo odgovorni za svoj život.
 
Poslednja izmena:
Не оклевам да се удаљим због родитеља.
Први новац сам зарадио са 10 година, а и пре него што сам нашао посао...
радио сам као црнац, дакле у свој зони.
Код родитеља сам тренутно јер помоћ треба другој особи из фамилије.
Кад се то промени, ћаос.
То је све што ћу речи, јер на овом форуму ако превише кажеш...
развлаче те будале овуда као пси коску.
 
Da im podvikne, gleda ih besno u oci, kad zatreba pripreti fizicki, ne bi bilo problema
Što bi to sebi uopšte radio?
Lepo se odseli i živi svoj život. Ne mora otići na kraj sveta.
P.S. Meni da neko "podvikne", taj bi završio priču sa mnom zauvek!
Pod uslovom da ga prethodno ne odrobijam. 😁
Poenta ove teme jeste, da im ne duguje ništa!
 
Da im podvikne, gleda ih besno u oci, kad zatreba pripreti fizicki, ne bi bilo problema
Mislim da cak nije ni do toga.
Nego do nase spremnosti da se odupremo.
Kada stanemo iza sebe to se oseti, pa nas druga strana ne gura na granicu izdrzljivosti.
Samo sto nije uvek lako u porodicnim odnosima odrediti ko je kome koliko "duzan" i ko je kome koliko "pruzio" emotivno, materijalno.
A kada smo sami zbunjeni tesko da mozemo biti odlucni.
 
Mislim da cak nije ni do toga.
Nego do nase spremnosti da se odupremo.
Kada stanemo iza sebe to se oseti, pa nas druga strana ne gura na granicu izdrzljivosti.
Samo sto nije uvek lako u porodicnim odnosima odrediti ko je kome koliko "duzan" i ko je kome koliko "pruzio" emotivno, materijalno.
A kada smo sami zbunjeni tesko da mozemo biti odlucni.
Da, moje je da budem tvrd ma kako se kome svidi. Moze i na finiji nacin
 
Naravno. Ako zaradjuje nije im na teretu zasto bi morao da mu otice mozak zbog roditelja
Ne mora,...njegov je izbor, hoće li to raditi ili ne. Kao i da li želi i dalje sa njima živeti ili ne.
Kontam da je svakome duševni mir na prvom mestu, kao preduslov da može normalno živeti.
Ne mislim da se treba odseliti iz kuće po svaku cenu, samo da bude svestan posledica.
 
Odlazak rano od roditelja bi trebalo da bude obavezno da je kod nas moguce. A realno sa nasim platama mogao bi da zakupi lezaj u dvokrevetnoj sobi u Ovci
Realno,...roditelji bi trebali da podrže decu u tome. Kad je reč i dođe vreme za osamostaljivanje i odvojeni život. Sad što na Balkanu ne postoji takva " kultura življenja", to je već druga stvar.
Ali,...to ne znači da po defoltu mora trpeti šta mu ne odgovara.
 
Srž ove teme su toksični roditelji i otrovna sredina.
Nije u pitanju nikakva slabost , nemogućnost opiranja, postavljanje granice..
Možeš sve to da uradiš , "bolesnici" to ne shvataju ,
oni će i dalje da truju i da smatraju da su u pravu .
Kada ti godinama rovare po psihi , a ti nemaš kuda...
Pa jeste.
Da bi postavio granicu moras da osvestis ko si, sta si, u kom pravcu treba da krenes.
A kada te neko citav zivot zbunjuje, nije lako odvojiti ono sto mislis o sebi od onoga sto oni misle o tebi.
Ja nisam ni rekla da je postavljanje granice jednostavno i da ide na tri, cetiri ajde...
Ima pre te tacke mnogo posla.
 
nije stvar u tome da ja njima popuštam...ne popuštam uglavnom...stvar je da mi prave da se osećam sebično i nezahvalno zbog toga i frustrira me to kako se ništa nije promenilo u međuvremenu od kad sam zadnji put morao da živim u toj kući s njima i uslovno rečeno moram da pobegnem isto kao i prošli put
Šta si očekivao? 😁
Razumem sve,...polako i doćiće sve na svoje.
 
nije stvar u tome da ja njima popuštam...ne popuštam uglavnom...stvar je da mi prave da se osećam sebično i nezahvalno zbog toga i frustrira me to kako se ništa nije promenilo u međuvremenu od kad sam zadnji put morao da živim u toj kući s njima i uslovno rečeno moram da pobegnem isto kao i prošli put
Ne može da se promeni .oni su bili takvi i ostaće .
i pri tome veruju da jesu u pravu .
znam , i ja sam bila u toksičnoj porodici.
tu ništa ne možeš promeniti ..Ili ideš
ili poludiš ili saviješ leđa i budeš -nula.

ja sam izabrala ono prvo.
 
ne znam...očekivao sam da će malo da se urazume u međuvremenu koliko da budu podnošljiviji za to vreme dok sam tu...
al slaba vajda...od nekih ljudi je jednostavno najbolje da se kloniš maksimalno pa makar ti bilii najrođeniji...
Ofc,...normalno je da prvo pođeš od toga da u porodici nađeš razumevanje i podršku.
Ako toga nema,...moraćeš da nađeš na drugom mestu. Sam, sa prijateljem, partnerom. Uostalom sa roditeljima i ne možeš izgraditi svoj život.
 
ne znam...očekivao sam da će malo da se urazume u međuvremenu koliko da budu podnošljiviji za to vreme dok sam tu...
al slaba vajda...od nekih ljudi je jednostavno najbolje da se kloniš maksimalno pa makar ti bilii najrođeniji...
Loki, čitam različite komentare.
Lično, ne volim kontrolu, savete, konfliktne situacije koje guše.

Ako sam dobro razumela, imao si odvojen život od roditelja ali u zajedničkom dvorištu.
Zašto si se vratio u zajednicu?
Učestvuješ li u podeli troškova i kućnih poslova?

Niko nije dužan da trpi nekoga ako ovaj ima iritantno i sebično ponašanje, pa makar to bili roditelji. Ili sin jedinac.
 

Back
Top