TI ČUDESNI INSEKTI

Zaboravili ste na skakavce..ta dosadna stvorenjca koja nas nerviraju skakutanjem
prilikom svake šetnje livadom...
...:D..a inače, posebna tema za paukove..uh, sjajna ideja..

Skakavci (lat. Saltatoria ili Caelifera) su insekti pravokrilci čija su glavna karakteristika snažno razvijene zadnje noge koje im omogućavaju kretanje skokovima. Mnoge vrste mogu da prave skokove koji su i do 200 puta veći od njihove sopstvene dužine. Veličina im se kreće od 3 do 65 mm, a kod tropskih vrsta ona može da bude i do 25 cm. Najviše vole suva i topla stepska staništa.Glava je u tzv. ortognatom položaju, odnosno, upravljena je nadole. Usni aparat je prilagođen za grickanje, a antene se sastoje od velikog broja članaka (do 550) i najčešće su čekinjaste ili končaste. Hrane se uglavnom biljnom, a ređe životinjskom hranom (insektima i dr.).

Imam i neke svoje sličice tih insekata (tačnije, vrsta izduženih skakavaca veličine 50mm), gde se vidi i koliko je kod njih razvijena i moć kamuflaže..a uzgred budi rečeno, mogu i da bocnu jer imaju i rogić na glavi...:)

k0hsar.jpg


2afhp51.jpg


r8wehk.jpg
 
Sredinom juna, svake godine samo ako je reka čista Tisa procveta. Pred smiraj dana, kada izgleda da sunce lagano tone u liniju horizonta, iz dubine reke Tise započinje neobičan svadbeni ples.

Nije reč o vodenoj biljci, u stvari se radi o insektu, zvanom "Tiski cvet". Tiski cvet ili Palingenia longicauda je prirodni fenomen, koji osim na Tisi u Severnom Banatu i Potisju, postoji još u Velikoj žutoj reci u Kini. Prva dva dana ciklusa je povremena pojava, da bi od trećeg do petog dana dosegla svoj vrhunac. Iako se insekt “Tiski cvet” smatra jednodnevnim, on zapravo živi tri godine, od čega skoro sve vreme kao larva na glinovitom dnu reke. Prvo izlaze mužjaci kao larve u beličastoj čauri na površini vode. Jedan, pa drugi, potom više desetina hiljada. U roku od nekoliko minuta, niotkuda, pojavljuju se ružne larve, od kojih, za samo minut postaju divni leptiri.

Tada započinje svadbeni let. Ovi insekti se pripremaju da urade samo jednu stvar - da produže svoju vrstu.

Oblaci insekata kovitlaju se, a nad mirnom rekom, od lepeta krila desetine hiljada "Tiskog cveta", ne mogu se čuti ni talasi. Posle ovog ritualnog parenja ženke padaju na vodu i tu opstaju još neko vreme, taman toliko da polože jajašca, a mužjaci iscrpljeni ugibaju. Ovi insekti nemaju usta, ni organe za varenje i žive dok postoji energija koju su akumulirali još kao larve. Svaka ženka položi oko 6-7.000 jajašca, koja padaju na glinovito dno, gde će naredne tri godine živeti i čekati svoju šansu da produže vrstu.

tiski_cvet_p.jpg


610x.jpg


fotograf_na_delu_1.4ddzlhp9dt4w40c8wogok880g.eg22q9bld60ok80cogcggwso4.th.jpeg
 
PČELA


red: Hymenoptera
podred: Apocrita
(neklasifikovan) Anthophila ( = Apiformes)
natporodica: Apoidea

Jednu dvanaestinu kašičice meda proizvede jedna pčela tokom svog života. Pčela mora da sakupi polen sa 40 hiljada cvetova za proizvodnju samo 100 grama meda.

Kad treba da se oslobode stršljenova koji napadaju njihovu košnicu, japanske pčele primenjuju posebnu tehniku: one se tada ne trude da ga ujedu, već ga jednostavno opkole – na stotine njih nagomilaju se oko njega, prosto kao slepljene jedna za drugu i posle petnaestak minuta temperatura se penje na 47 stepeni Celzijusa. A stršljen, koji ne može preživeti na temperaturi višoj od 44 stepena ugiba živ pečen.
Da bi nekoga ubola, pčela koristi 22 različita mišića.
Med koji sakupljaju pčele u Brazilu kiselog je ukusa.
Pčele imaju hladnu krv.
Kada pčela pronađe biljke bogate nektarom, ona se vraća u košnicu i počinje da igra balet. Ostale pčele po njenim pokretima znaju u kom pravcu da lete da bi stigle do tog nektara.
Matica pčela je izuzetno plodna. Nije duža od dva centimetra, a dnevno izleže prosečno 2500 jaja i to po 2 jajeta u minutu. Inače matica samo to i radi celog života, tako da ukupno snese oko 2 miliona jaja tokom svog veka.
Pčele su starije od cveta punih 87 miliona godina!
U središtu roja pčela, koji pri rojenju izleti iz košnice i zaustavi se na nekoj grani drveta, stvara se toplota od oko 36 stepeni i to od lepršanja krila pčela koja se nalaze na spoljnoj strani roja. Pčele novo stanište za svoj roj mogu da pronađu brzo jedino dok su još tople.
Pčelinji med se nikada ne kvari.
U košnici može da živi do 8000 pčela.
U podne, sve su pčele u košnici, jer kada je sunce u zenitu pčele ne mogu da se orijentišu napolju!
Pčele se međusobno prepoznaju po mirisu koji im prenosi kraljica pčela.
Sva pčelinja jajašca liče, ali kada se izlegu, neke larve se hrane kraljevskim mlečom – te će postati kraljice, a ostale samo medom – te će postati radilice.
Pčele imaju izrazito razvijeno čulo mirisa – najmanje 40 puta jače nego ljudi.
170 gena namenjenih mirisanju omogućava pčelama da u košnici razviju istančani sistem hemijskog signaliziranja.
Kada medonosna pčela radilica ubode čoveka ili telo kakve mesnate životinje, ona umire. Bodljike drže žaoku čvrsto zabodenu u meso, pa kad pčela pokuša da se odvoji od sopstvene žaoke, ona smrtonosno rastrgne svoje telo.
Brzina kojom pčela kruži na levo i na desno govori o udaljenosti. Što su cvetovi udaljeniji, to pčela sporije kruži natrag ka polaznoj tački. Na primer, ako učini 10 krugova za 15 sekundi, cveće je udaljeno oko 100 metara. Ako se međutim, usporeno kreće, recimo, 2 kruga za 15 minuta, cveće je daleko preko 6 km!!
Kada pčela izvidnik naiđe na blago, ona napuni rezervoar, natrpa kotarice i kreće pčelinjom stazom ka košnici. Gomila pčela se okupi oko izvidnika da čuje nalaze. Ako to čini talasastim plesom, pri čemu se okreće prvo na levu, pa na desnu stranu, znači „izobilje svuda naokolo, idite i nakupite!“ Ako se međutim blago nalazi na dalekoj udaljenosti od košnice i predstavljeno je možda jednim drvetom ili malom skupinom cveća, pčela izvidnica mili u pravoj liniji i klati trbuhom i kao da govori tražite iglu u plastu sena!! Ovaj čudesan način kako se pčele obraćaju jedna drugoj otkrio je strpljivi naučnik Karl fon Friš.
Pčele ne mogu da lete po kiši.
Pčele nikada ne spavaju zimi.
Pčele prvo odaberu cvet po boji, pa tek onda po mirisu.
Oko 1/3 svega što jedemo oslanja se na oprašivanje cvetova koje obavlja medonosna pčela.
Postoji otprilike 20000 vrsta pčela.
Pčele putuju brzinom od oko 30 km/sat!
Za jedan jedini dan matica položi oko 2000 jaja - količinu 4 puta težu od nje same. To uspeva zahvaljujući izvanrednoj moći posebne hrane koja se zove mleč. Ta hrana, koja izgleda kao kakav lepljivi krem, stvara se samo u glavi mlade pčele, štaviše, pčela mora imati određenu starost da bi proizvela mleč - od 6. do 12. dana života. Tokom te nedelje one žvaću polen iz skladišta u saću i mešaju ga sa nekom naročitom vrstom pljuvačke i rezultat je mleč. Kad matica polaže jaja oko nje se nalaze 20-ak pčela čiji je jedini zadatak da je hrane mlečom.
Nekoliko naročito krupnih pčela - trutova - odnosno pčelinih mužjaka nikad ništa ne radi. Oni čekaju da im se ukaže prilika da se vinu u nebo svega jedan jedini put, u poteri za maticom.

Apis_mellifera_bi.jpg


1511845751031451175S425x425Q85.jpg


Zloglasna pčela-ubica

honeybee.jpg


i, naravno:

DVD0207.jpg
 
priznajem jedino leptirice, sve ostalo treba pobiti :evil:

I bubamarice i vilinske konjice?! :sad2: Mene su ovi drugi oduvek fascinirali, čak sam 99% sigurna da bih, ako bih se tetovirala, odabrala taj motiv kao simbol dugotrajnosti i prilagodljivosti. Inače, ima ih na obali Ibra, svake godine se u toku leta pojave masovno plavi mužjaci i zelene ženke i fascinira me lakoća njihovog kretanja, elegancija i naročito oni crni vrhovi krila. :zaljubljena:

A ako mi se išta (što nema veze sa ljudima) gadi, onda su to gusenice, crvi i uopšte, te ljigave, gmizave stvarčice. Džabe leptirima sva lepota u adultnom stadijumu ako pre toga mora da bude masna, ljigava gusenica. z:hm:
 
Marvi su insekti izuzetno interesantni sa socijalnog aspekta koji svakim danom sve vise zadivljuju naucnike svoji nekada potpuno neocekivaim i inteligentnim ponasanjem.

Recimo, mravi cesto ratuju medju sobom i to ne samo da ratuju, vec razradjuju vojne strategije i taktike na kojima bi im mogli pozavideti i najveci vojni stratezi!

Neke vrste koriste zarobljenike kao robove, da rade za njih....Druge vrste su stocari, gaje svoja stada biljinih vasi, muzu ih redovno, odrzavaju cistocu, prenose ih na sveze "pasnjake" i cuvaju od predatora...

Neke vrste seku lisce i vredno nose u svoja skladista i na njima gaje gljivice koje koriste kao hranu....

Neke vrste mrava grade specijalne camce da premoste vodene prepreke, a primeceno je da pokusavaju cesto da pomognu ako se neki mrav iz njihovog roja nadje u nevolji...

U pustinji mravi mogu DA VRSE TRIGONOMETRIJSKA IZRACUNAVANJA i upravljaju se prema kretanju nebeskih tela! (Dokumentarni film Davida Attenborougha)

Lista stvari koje rade mravi je jos jako duga i fascinantna...

Postoje u Latinskoj Americi mravi koji kada krenu u potragu za hranom - sve zivotinje im se sklanjaju sa puta...Cak i one najopasnije i najotrovnije - skorpije, zmije, iguane....

Gde prodje kaznena ekspedicija tih mrava - nista zivo ne ostaje!

Ljudi se takodje sklanjaju pred ovom zivom najezdom koja traje par sati, ali kuce ostavlja potpuno ciste: bez glodara, stonoga, zmija, skorpija, krpelja....

hormigas.jpg
 
Ima kod insekata nesto sto je veoma neobicno, skoro misticno, sto zadire u sam osnov zivota i sto nije dovoljno razumljivo sa stajalista danasnje nauke.

To je STADIUM LUTKE.

AngleShadesPupaBS.jpg


Kada larva zavrsi svoj razvoj, pada u jednu vrstu transa, kome i pocinje da se zasticuje ili vlaknima ili hitinskim omotacem ili penom ili na neki drugi nacin...

Uz put polako pocinje da OBAMIRE.

Kada je zastita zavrsena, u telu larve se stvaraju celije (slicna belim krvnim zrncima?) koja RAZGRADJUJU, RAZARAJU TELO LARVE!

Na kraju te rzgradnje dobijamo samo jednu MASU, PROTEINSKU SUPU bez ikakvih organa, ali ZIVU!

Onda se iz te mase prvo stvarju INICIJALNE CELIJE od kojih pocinje KONSTRUKCIJA sasvim novog organizma - ni nalik onome sto je uslo u ciklus (gusenica - leptir).

Kako se tacno taj proces odvija i zasto bas tako - jos uvek je jedna od najvecih misterija zivog sveta....
 
OSA

red: Hymenoptera
podred: Apocrita
natporodica: Vespoidea
porodica: Vespidae

Ose su insekti o kojima ima mnogo predrasuda (u našem narodu kaže se "ljut k'o osa"), verovatno zato što, za razliku od pčela, mogu ubosti žaokom više puta i što, ukoliko osete da su ugrožene, postaju agresivne.
Hrane se nektarom i medom. Ose su i strvinari: sleću i otkidaju komadiće mesa sa uginulih životinja. Svoje larve hrane kašom od sažvakanih insekata.
Oko 6000 osa radilica gradi osinjak koji je veličine lopte za odbojku i takva jedna košnica sadrži otprilike 14000 saća. Zanimljivo je da košnica osama služi samo jednu godinu.

Jedna od najrasprostranjenijih vrsta, Vespula vulgaris, prilično rado viđen gost u voćnjacima i baštama, jer se hrani štetočinama.:
image002.jpg


Ista osa, makro snimak:

http://2.***************/_lrAvA8IqVZM/SavsSHLgr0I/AAAAAAAAA1w/lRZooMVGzT8/s400/vespula_vulgaris_queen_face.jpg
Fascinantno! z:)

Jedna od brojnih varijacija osa kopačica, Velika zlatna kopačica:
great-golden-digger-wasp.jpg

Kopačice su dobile ime po tome što svoje gnezdo ukopavaju (u zemlju, u šupljine drveta i sl.)

Scolia procer – velika osa (5,5 cm) sa Jave, Bornea i Sumatre:
45039249.JPG



Najveća od svih vrsta osa, Pepsis heros, ili Lovac na tarantule, koja se – kako joj ime kaže – hrani paucima:
TarantulaHawk-large.jpg
 
Poslednja izmena:
firefly.jpg



Ево нешто са википедие

Krijesnice (Lampyridae) jedna su od porodica u razredu kukaca u koju širom svijeta spada oko 2.000 vrsta.
Mnoge, ali ne sve, vrste ove porodice mogu komunicirati pomoću svjetlosnih signala (bioluminiscencija). Ponekad se naziv "krijesnica" koristi za sve kukce koje imaju organe za bioluminiscenciju.

Svjetlosni signali se uglavnom odašilju radi pronalaženja i prepoznavanja mužjaka i ženki radi parenja. Sami signali su vrlo različiti. Kod nekih vrsta samo ženke imaju svijetleće organe, kod drugih ih imaju oba spola. Neke vrste trepere, druge odašilju trajno svjetlo. Signali su tipični za pojedinu vrstu i razlikuju se dužinom i ritmom. Kod sjevernoameričkog Photinus pyralis i mužjaci imaju svjetleće organe, a odgovor ženke s kašnjenjem od dvije sekunde je odlučujući za prepoznavanje.
Kod nekih vrsta sve jedinke iste vrste u okolini sinhroniziraju svoje signale, tako da čitavi nizovi grmlja ili stabala trepere u istom ritmu.

Većina vrsta hrani se nektarom i rosom, ali neke vrste su grabežljivci.

Kod nekih vrsta krijesnica je poznata pojava mimikrije. Ženke iz roda Photuris mogu oponašati svjetlosne signale ženiki roda Photinus kako bi primamile mužjake tog roda, i pojele ih. Neke druge vrste roda Photuris mogu oponašati signale više vrsta Photinus, ovisno koja se od tih vrsta trenutno nalazi u blizini.
Sve vrste krijesnica emitiraju svjetlosne signale samo noću. Signali nisu dovoljno snažni da bi se vidjeli danju i tako privukli partnera.
Mužjaci su uglavnom krilati, a neke su ženke beskrilne i potsjećaju na ličinke. Kod tih vrsta ženke su veće od mužjaka, i mogu pložiti više jajašaca. Ličinke se hrane malim količinama puževa i drugim beskralješnjacima.

Krijesnice žive na svim kontinentima, osim na Antarktici. Na području Srednje i Južne Amerike živi vrsta Photinus pyralis. To je vrsta s najsnažnijim svjetlom. Na područjima gdje žive, nastanjuju raslinje, šume, livade, žive u tlu kao i ispod kamenja
 
PČELA


red: Hymenoptera
podred: Apocrita
(neklasifikovan) Anthophila ( = Apiformes)
natporodica: Apoidea

Jednu dvanaestinu kašičice meda proizvede jedna pčela tokom svog života. Pčela mora da sakupi polen sa 40 hiljada cvetova za proizvodnju samo 100 grama meda.

Kad treba da se oslobode stršljenova koji napadaju njihovu košnicu, japanske pčele primenjuju posebnu tehniku: one se tada ne trude da ga ujedu, već ga jednostavno opkole – na stotine njih nagomilaju se oko njega, prosto kao slepljene jedna za drugu i posle petnaestak minuta temperatura se penje na 47 stepeni Celzijusa. A stršljen, koji ne može preživeti na temperaturi višoj od 44 stepena ugiba živ pečen.
Da bi nekoga ubola, pčela koristi 22 različita mišića.
Med koji sakupljaju pčele u Brazilu kiselog je ukusa.
Pčele imaju hladnu krv.
Kada pčela pronađe biljke bogate nektarom, ona se vraća u košnicu i počinje da igra balet. Ostale pčele po njenim pokretima znaju u kom pravcu da lete da bi stigle do tog nektara.
Matica pčela je izuzetno plodna. Nije duža od dva centimetra, a dnevno izleže prosečno 2500 jaja i to po 2 jajeta u minutu. Inače matica samo to i radi celog života, tako da ukupno snese oko 2 miliona jaja tokom svog veka.
Pčele su starije od cveta punih 87 miliona godina!
U središtu roja pčela, koji pri rojenju izleti iz košnice i zaustavi se na nekoj grani drveta, stvara se toplota od oko 36 stepeni i to od lepršanja krila pčela koja se nalaze na spoljnoj strani roja. Pčele novo stanište za svoj roj mogu da pronađu brzo jedino dok su još tople.
Pčelinji med se nikada ne kvari.
U košnici može da živi do 8000 pčela.
U podne, sve su pčele u košnici, jer kada je sunce u zenitu pčele ne mogu da se orijentišu napolju!
Pčele se međusobno prepoznaju po mirisu koji im prenosi kraljica pčela.
Sva pčelinja jajašca liče, ali kada se izlegu, neke larve se hrane kraljevskim mlečom – te će postati kraljice, a ostale samo medom – te će postati radilice.
Pčele imaju izrazito razvijeno čulo mirisa – najmanje 40 puta jače nego ljudi.
170 gena namenjenih mirisanju omogućava pčelama da u košnici razviju istančani sistem hemijskog signaliziranja.
Kada medonosna pčela radilica ubode čoveka ili telo kakve mesnate životinje, ona umire. Bodljike drže žaoku čvrsto zabodenu u meso, pa kad pčela pokuša da se odvoji od sopstvene žaoke, ona smrtonosno rastrgne svoje telo.
Brzina kojom pčela kruži na levo i na desno govori o udaljenosti. Što su cvetovi udaljeniji, to pčela sporije kruži natrag ka polaznoj tački. Na primer, ako učini 10 krugova za 15 sekundi, cveće je udaljeno oko 100 metara. Ako se međutim, usporeno kreće, recimo, 2 kruga za 15 minuta, cveće je daleko preko 6 km!!
Kada pčela izvidnik naiđe na blago, ona napuni rezervoar, natrpa kotarice i kreće pčelinjom stazom ka košnici. Gomila pčela se okupi oko izvidnika da čuje nalaze. Ako to čini talasastim plesom, pri čemu se okreće prvo na levu, pa na desnu stranu, znači „izobilje svuda naokolo, idite i nakupite!“ Ako se međutim blago nalazi na dalekoj udaljenosti od košnice i predstavljeno je možda jednim drvetom ili malom skupinom cveća, pčela izvidnica mili u pravoj liniji i klati trbuhom i kao da govori tražite iglu u plastu sena!! Ovaj čudesan način kako se pčele obraćaju jedna drugoj otkrio je strpljivi naučnik Karl fon Friš.
Pčele ne mogu da lete po kiši.
Pčele nikada ne spavaju zimi.
Pčele prvo odaberu cvet po boji, pa tek onda po mirisu.
Oko 1/3 svega što jedemo oslanja se na oprašivanje cvetova koje obavlja medonosna pčela.
Postoji otprilike 20000 vrsta pčela.
Pčele putuju brzinom od oko 30 km/sat!
Za jedan jedini dan matica položi oko 2000 jaja - količinu 4 puta težu od nje same. To uspeva zahvaljujući izvanrednoj moći posebne hrane koja se zove mleč. Ta hrana, koja izgleda kao kakav lepljivi krem, stvara se samo u glavi mlade pčele, štaviše, pčela mora imati određenu starost da bi proizvela mleč - od 6. do 12. dana života. Tokom te nedelje one žvaću polen iz skladišta u saću i mešaju ga sa nekom naročitom vrstom pljuvačke i rezultat je mleč. Kad matica polaže jaja oko nje se nalaze 20-ak pčela čiji je jedini zadatak da je hrane mlečom.
Nekoliko naročito krupnih pčela - trutova - odnosno pčelinih mužjaka nikad ništa ne radi. Oni čekaju da im se ukaže prilika da se vinu u nebo svega jedan jedini put, u poteri za maticom.

Apis_mellifera_bi.jpg


1511845751031451175S425x425Q85.jpg


Zloglasna pčela-ubica

honeybee.jpg


i, naravno:

DVD0207.jpg

"Pčela mora da sakupi polen sa 40 hiljada cvetova za proizvodnju samo 100 grama meda."-med nastaje od nektara ne od polena.polen sluzi za ishranu larvi radilica trutova i maticnih larvi..

"Pčele novo stanište za svoj roj mogu da pronađu brzo jedino dok su još tople"-novo staniste su one odabrale jos pre nego sto su se izrojile...
"U košnici može da živi do 8000 pčela. "-optimalan broj pcela italijanske rase u kosnici je 60000 jedinki,kod nase kranjske opt je po J.Kulincevicu oko 45000 jedinki...mogu se dva drustva spojiti pred glavnu pasu ali o efektu i rezultatima misljenja su podeljena...
"Za jedan jedini dan matica položi oko 2000 jaja - količinu 4 puta težu od nje same"ovo je samo kada su pcele na vrhuncu snage-jun mesec..
 
Hvala, brgrabovac. Iznenađena sam koliko pčela može da živi u košnici. Meni je i onih 8000 izgledalo kao popriličan broj. z:lol:

Moja ideja je, inače, da se ovde međusobno ispravljamo i nadopunjujemo.

da samo sto broj varira iz meseca u mesec.vrhunac razvoja je junu mesecu-milina je tada otvoriti kosnicu ili skidati prirodni roj sa mesta gde se trenutno po izletanju zaustavio....
najlakse je raditi oko pcela u periodu medenja bagrema.pcele su tada mirne tako da se i bez dimilice i zastitne maske ili kape moze raditi.....
 
Tema je divna... ne verujem da sam o insektima čitala i gledala slike sa toliko zainteresovanosti i uzbuđenja a da se nisam ježila :lol: I jedno pitanje.... kako u svari izgleda buba švaba ona što živi u Srbiji? Ja sam bila ubeđena da je to ona velika crna buba sa tvrdim oklopom a sad me neko zbunio sa slikom one tačkaste...
 

Back
Top