Quantcast

Tajna konvencija između Austrougarske i Srbije 1881. godine

NickFreak

Veoma poznat
Poruka
11.135
Pa zato što je bila...tajna. :D
Па добро ја не верујем да је и данас све то баш јавно као што ни оно за Албанију није скроз јавно. Постоје неки документи и то али не све.
Ту мислим да је систем психологије примењен , не заташкавај ако нешто исцури , не дозволи да постане скоз јавно , али немој заташкавати јер ћеш људима који то прате дати јасан знак да је истина и да то кријете.

NickFreak

Veoma poznat
Poruka
11.135
Meni je jedan autohtonista pre 10ak dana rekao da nam je na toj konvenciji zabranjeno da budemo Iliri i Vinčanci.
Па ствари се намерно спинују у том правцу , сама тајновитост даје за право људимо да мисле шта хоће али ако цензуре постоје онда су везане за ближу прошлост не тако далеку јер такве доказе не може имати нико.

Нити Грци могу доказати да су антички Грци већ велика евроазијака помијара народа којима су енглески роматичари дозволили да легитимно гаје тај наратив.

Нити Јевреји могу доказати да су семитски Јевреји осим очуваног верског идентитета и предања али Јевреји нису били империја.
Док је Византија била шарена етничка иперија и унивезално хришћанско царство којим су владали са свих крајева царства.
Сам Цариград је око 15 пута променио комплетну структуру становништва а сад ајде нека буду антички Грци јесу онолико колико смо ми Винчанци.

Poruka
63.641
Па добро ја не верујем да је и данас све то баш јавно као што ни оно за Албанију није скроз јавно. Постоје неки документи и то али не све.
Ту мислим да је систем психологије примењен , не заташкавај ако нешто исцури , не дозволи да постане скоз јавно , али немој заташкавати јер ћеш људима који то прате дати јасан знак да је истина и да то кријете.

To su već spekulacije bez osnove.

Poruka
63.641
То мислим да не може рећи нико сем некога ко је приступио свим тајним архивама ове државе и Југославије излистао их тако исто и у Бечу и онда може речи 100% није тако!

Tako ne istorija, već nauke, jednostavno ne funkcionišu.

Mnogo puta do sada ponavljano. Tvrdnje se dokazuju da jesu. A ne da nisu.

NickFreak

Veoma poznat
Poruka
11.135
Tako ne istorija, već nauke, jednostavno ne funkcionišu.

Mnogo puta do sada ponavljano. Tvrdnje se dokazuju da jesu. A ne da nisu.

Па ово није само домен историје јер историја због истих ствари не зна шта се тачно десило у другом светском рату.
Остаје слобода избора да ли верујеш у поредак државе и њене институције или не! Ја сам по том питању анархиста.
Разумем и оне који верују да је тајна конвенција баш оно што им је приказано у документу да је била. Међутим од када је глобалне политике а знамо у којој преломној ситуацији се тада налазила Србија , њена државност је доведена у питање да су караљу Милану рекли да пуши морао би да пуши.
Да су Аустроугари били тако дарежљиви према Србији нису никад били! Направили су први конц логор са Србима. Учинили су небројане злочине над становништвом па царински рат па први светски.

Смешно ми је и размишљати у том правцу.

Poruka
63.641
Па ово није само домен историје јер историја због истих ствари не зна шта се тачно десило у другом светском рату.
Остаје слобода избора да ли верујеш у поредак државе и њене институције или не! Ја сам по том питању анархиста.
Разумем и оне који верују да је тајна конвенција баш оно што им је приказано у документу да је била. Међутим од када је глобалне политике а знамо у којој преломној ситуацији се тада налазила Србија , њена државност је доведена у питање да су караљу Милану рекли да пуши морао би да пуши.
Да су Аустроугари били тако дарежљиви према Србији нису никад били! Направили су први конц логор са Србима. Учинили су небројане злочине над становништвом па царински рат па први светски.

Смешно ми је и размишљати у том правцу.

Ne znam o kom pravcu govoriš. Zapravo, ne znam uopšte o čemu pričamo.

Scott Isle

Poznat
Poruka
8.510
Не знам чему име "тајна конвенција" сем ако су јој то име наденули теоретичари завера.

Bila je tajna konvencija jer clan IX izricito kaze da je dogovor tajan i nalaze stranama potpisnicama da se ne smije otkriti ni postojanje dogovora ni smjernice date u dogovoru ni jednoj drugoj vladi bez prijasnjeg razumjevanja izmedju potpisnica.

NickFreak

Veoma poznat
Poruka
11.135
Bila je tajna konvencija jer clan IX izricito kaze da je dogovor tajan i nalaze stranama potpisnicama da se ne smije otkriti ni postojanje dogovora ni smjernice date u dogovoru ni jednoj drugoj vladi bez prijasnjeg razumjevanja izmedju potpisnica.

ма јасно ми је то скроз , али ми није јасно када неко пише на пример" феномен лажне опозиције" у политици је свакодневно и поткован и тврди да се оо тајној конвенцији апсолутно све зна и да се ни једна одредба не тиче историје , можда не директно али историја директно утиче на политички курс те државе. На пример да су Руси били благонаклони према нама да ли би Аустроугари у оваквој ситуацији кад су готово васкрсли Србију и вратили јој све територије које је изгубила од Турака чак Милана Обреновића прогласили краљем рецимо скроз благонаклоно гледали на неки панславизам или некакво историјско збилажвање Србије и Русије у српском образовном програму?

Испада да су на,м Аустроугари то учинили очински и није им било битно да ли ћемо се окренути Русима и сутра ратовати против њих , то их се не тиче јер су они велики Србофили и то су нам учинили тотално пријатељску услугу не тражећи ништа за узврат.

Scott Isle

Poznat
Poruka
8.510
ма јасно ми је то скроз , али ми није јасно када неко пише на пример" феномен лажне опозиције" у политици је свакодневно и поткован и тврди да се оо тајној конвенцији апсолутно све зна и да се ни једна одредба не тиче историје , можда не директно али историја директно утиче на политички курс те државе.

Tacno. Posebno ako znamo politicke temelje, zidine, krov, namjestaj, i biosferu fakulteta u Beogradu. Onda nam je jasno da ta politicka beogradska banda koja se ne zna baviti naukom ali zna se baviti kominternovanjem jeste unapredjivala prevarantsku istoriografiju u duhu clana I i II tog tajnog dogovora koji kazu:
1. Postojace stabilan mir i prijateljstvo izmedju AU i Srbije. Te dvije vlade ce ostvarivati zajednicki prijateljsku politiku.
2. Srbija nece tolerisati politicke, religijske, i druge spletke koje bi sa njene teritorije bile usmjerene protiv AU Carevine . . .

Poruka
63.641
ма јасно ми је то скроз , али ми није јасно када неко пише на пример" феномен лажне опозиције" у политици је свакодневно и поткован и тврди да се оо тајној конвенцији апсолутно све зна и да се ни једна одредба не тиче историје , можда не директно али историја директно утиче на политички курс те државе. На пример да су Руси били благонаклони према нама да ли би Аустроугари у оваквој ситуацији кад су готово васкрсли Србију и вратили јој све територије које је изгубила од Турака чак Милана Обреновића прогласили краљем рецимо скроз благонаклоно гледали на неки панславизам или некакво историјско збилажвање Србије и Русије у српском образовном програму?

Испада да су на,м Аустроугари то учинили очински и није им било битно да ли ћемо се окренути Русима и сутра ратовати против њих , то их се не тиче јер су они велики Србофили и то су нам учинили тотално пријатељску услугу не тражећи ништа за узврат.

Potforumi Istorija i Politika su potpuno različiti, za početak; ako neko piše s jednakim stavom na obe teme, to može biti indikator nekih problema.
Nisam rekao nikada ni oko čega sve se zna. Već samo da se ne može pričati na osnovu...neznanja. Svaka tvrdnja mora na nečemu biti utemeljena, a ne u sferi spekulacija; tako je to slučaj i sa temom koju si pomenuo (bez obzira na to što ti je loš primer).

Skenirao sam, fotografisao i sa interneta digitalizovano skidao i kačio udžbenike na svim obrazovnim nivoima u Srbiji od sticanja nezavisnosti 1878. godine do Majskog prevrata 1903. Nastavni program za vreme vlasti kneza i docnije kralja Milana, kao i kralja Aleksandra, bio je vatreno proruski, panslavistički i po svim kriterijima nekompatibilan sa austrougarskim nastavnim programima. Generacije koje su učile školu te tri decenije, učile su da su Sloveni nastali od Srba, da na Balkanskom poluostrvu postoje samo tri naroda, Slovenci, Srbi i Bugari, i da se većina srpskih zemalja nalazi okupirana od strane Austrougarske monarhijom. Ljudi koji su učili školu pod Obrenovićima u vreme nezavisne Srbije, učili su da Istra čista srpska zemlja; najekstremnije rodoljublje, u suštini potpuno megalomanskih razmera, tada je dominiralo u obrazovnom sistemu Kneževine i Kraljevine Srbije...a udžbenike iz obrenovićevske Srbije AU je zabranjivala i spaljivala.

Koliko samo apsurdno izgledaju te neke spekulacije dok imaš tu notornu činjenicu na umu?

Poslednja izmena:

NickFreak

Veoma poznat
Poruka
11.135
Оно што сам хтео да ти кажем да такве ствари не можемо посматрати одвојено од политичке ситуације. Поставио сам ти парслелу да објасним правац у ком размишљам везано за то. Јер тиме што сам то повезао само сам ти објасно на који начин сагледавам овај догађај.

Политика је свакако повезана са политичком историјом једног нсрода.
Ту тему сам похвалио ако се сећаш а корисна је као пример јер почиње од Књаза Миколе али сасвим сигурно у Европи много раније.

Poruka
63.641
Оно што сам хтео да ти кажем да такве ствари не можемо посматрати одвојено од политичке ситуације. Поставио сам ти парслелу да објасним правац у ком размишљам везано за то. Јер тиме што сам то повезао само сам ти објасно на који начин сагледавам овај догађај.

Политика је свакако повезана са политичком историјом једног нсрода.
Ту тему сам похвалио ако се сећаш а корисна је као пример јер почиње од Књаза Миколе али сасвим сигурно у Европи много раније.

Pa i ja insistiram na istom. Zato kažem da ne znam o čemu pričamo, tj. pričamo u prazno. :D

Od knjaza Nikole I Petrovića? Šta to?

NickFreak

Veoma poznat
Poruka
11.135
Pa i ja insistiram na istom. Zato kažem da ne znam o čemu pričamo, tj. pričamo u prazno. :D

Od knjaza Nikole I Petrovića? Šta to?
Рецимо да се политички систем није много мењао до данас , сем да су одређене групације мењале боје као камелеон.
Свари које су политички очекиване и могуће данас , нису биле немогуће ни онда. С тим да се правни положај Србије био можда тада у горем положају него данас.

Poruka
63.641
Рецимо да се политички систем није много мењао до данас , сем да су одређене групације мењале боје као камелеон.
Свари које су политички очекиване и могуће данас , нису биле немогуће ни онда. С тим да се правни положај Србије био можда тада у горем положају него данас.

Naravno. Ali treba uvek razlikovati zamislivo i moguće.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.