Tacnost tumacenja

Врло радо.

Прво ћемо се реферисати на стих који си ти поставио:
"И *врати се прах у земљу, како је био, а дух се врати к Богу, † који га је дао." (Проповједникова 12:7).
Овдје се каже да је она компонента која при смрти напушта тијело дух (руах/пнеума).

Сада цитирајмо Књигу Постања:
"А кад се растављаше с душом те умираше, назва га Венонија; али му отац надједе име Венијамин." (Постање 35:18).
Овдје се та компонента која излази из тијела при смрти назива душом (нефеш/психе).
Dakle rastavjao se sa zivotnim duhom kojeg je dobio dod Boga sto je tipican,uobicajeni tok dogadjaja za kojeg sam vec dao konkretnog citata a ti si ga potvrdio.
Doi sada dakle nista novog,idemo dalje.
Дакле те двије компоненте дух и душа су очито сродне категорије међутим нису идентичне. Једино смислено објашњење је да су дух и душа спојени у једну нематеријалну компоненту човјека која приликом смрти излази из тијела. Ту компоненту можемо једноставно назвати душом. А људска душа је како Књига Постања и каже ЖИВА јер је са њом спојен животни дух од Бога. Жива усљед јединства са духом остаје и послије смрти која није ништа друго него одвајање живе душе од пропадљивог смртног тијела. За тијело се говори да пропада, иде у прах, да спава, да нестаје а не за душу.
Molim konkretnog Biblijskog dokaza da je Bog zaista "u čovjeku je stvorio dušu koja je svjesna i aktivna i pokreće tijelo" kao sto si vec tvrdio,ja ti potrazio dokaza a ti ga jos uvek nisi dao. !
Такође ми је нејасно зашто си зачуђен да се човјек састоји од духа, душе и тијела кад је то баш оно што и Свето Писмо каже:
"А сам Бог мира да вас посвети потпуно, и васцијели дух ваш и душа и тијело да се сачува без порока за долазак Господа нашега Исуса Христа." (1 Солуњанима 5:23).

Molim kokretnog dokaza KADA JE TO BOG STVORIO DUSHU u coveku sto je razlicito od onog sto sam vec citirao a od cega se jasno vidi da je covek POSTAO ZIVU DUSHU kada je Bog udahnuo zivotniog duha u telu kojeg je nacinio od praha zemaljskoga.
Molim te ne preleci levo desno poceli smo od pocetrka da bi utvrdili redosledni tok dogadjaja.
Izvoli.
 
Kako sam fino objasnio duša je stvorena onda kada je Bog udahnuo Svoj životni duh u čovjeka. Kada se kaže da je čovjek postao duša živa upravo se na to i misli da je dobio besmrtnu dušu koja pokreće i upravlja njegovim tijelom.
 
Kako sam fino objasnio duša je stvorena onda kada je Bog udahnuo Svoj životni duh u čovjeka.
Dozvoli mi da te potsetim da nam tekst kaze da je covek POSTAO ziva dusha a ne DA JE DOBIO DUSHU UNUTAR COVEKU,evo dokaza jos jednom:

1 Mojs.2,7:
"...A stvori Gospod Bog čovjeka od praha zemaljskoga, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovjek duša živa..."

Molim te navdi ovakvog,dakle jasnog i konkretnog Biblijskog teksta koji ce nam potvrditi da je Bog stvorio dushu unutar coveku a ne da je covek postao dusha ziva.
Kada se kaže da je čovjek postao duša živa upravo se na to i misli da je dobio besmrtnu dušu koja pokreće i upravlja njegovim tijelom.
Molim konkretnog dokaza u prilog ove tvrdnje koja je ocito direktno suprotna Biblijskom izvestaju !
Izvoli.
 
Poslednja izmena:
Izumi vremeplov pa da spriječimo da Adam pojede jabuku.
Samoizvorna samosvojna besmrtna nisam barem.ja .Jesam mozda stvorena za besmrtnost ko i svaki od nas ali to je blagi dar boziji a ne samoproizvod moje telesne duhovne idealistickebpriride.To je zabluda anticke misli.Cist spiritualizam da nadidjem sebe i da mi priroda predje u natprirodnu .
Da je tako zeznula sam bozu.Eto mu telo nek se slika sa njim odoh ja u vecnost haha.
 
Kako sam fino objasnio duša je stvorena onda kada je Bog udahnuo Svoj životni duh u čovjeka. Kada se kaže da je čovjek postao duša živa upravo se na to i misli da je dobio besmrtnu dušu koja pokreće i upravlja njegovim tijelom.
da, tako sam i ja shvatio jer zašto bi rekao čovek postade živa duša. dovoljno bi recimo bilo i "ožive blato i posta živ čovek."
2:7 A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovek duša živa.
 
Zamolio bih diskutante koje se "ne osecaju dobro rasoolozenim za trenutni tempo diskusije" da se ne ubacuju ovakvim nesmasnim komentarima ,narocito ne sada kada se Maki sprema za svoj sledeci odgovor !!!
Hvala na razumevanju.
 
Ne razumem te ljude koji bi a vaskrsnu u telu a vec imaju zivot.dyse.Misle da ce ga imati.Sta je problem.Pati sa tom dusom.u vecnosti jer nenaju telo.Zasto hoce da vaskrsne.
zato što tako zamišljamo, duša dobija neraspadljivo telo i večno živiš.
muslimani nemaju vaskrsenje al u zagrobnom životu dobijaju telo
nije šija neg je vrat
 
šta li je ovaj umislio 🤔

otvori blog i pozovi samo makia,
Zamolio sam diskutante koje ne mogu pratiti trenutni tempo diskusije i to su bile veoma pazljivo odabrane reci - ako mozes pratiti i adekvatno tome ucestvovati slobodno komentiraj,nije problem...ali da dajes komentare na koje sam reagovao jeste klasicno spamovanje s cime se degradira tekuca diskusija.
 
Dozvoli mi da te potsetim da nam tekst kaze da je covek POSTAO ziva dusha a ne DA JE DOBIO DUSHU UNUTAR COVEKU,evo dokaza jos jednom:

1 Mojs.2,7:
"...A stvori Gospod Bog čovjeka od praha zemaljskoga, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovjek duša živa..."

Molim te navdi ovakvog,dakle jasnog i konkretnog Biblijskog teksta koji ce nam potvrditi da je Bog stvorio dushu unutar coveku a ne da je covek postao dusha ziva.

Molim konkretnog dokaza u prilog ove tvrdnje koja je ocito direktno suprotna Biblijskom izvestaju !
Izvoli.
Evo vrlo jednostavno:
"I opomenuću se zavjeta svojega koji je između mene i vas i svake duše žive u svakom tijelu, i neće više biti od vode potopa da zatre svako tijelo." (Postanje 9:15).

Kristalno jasno da je duša nešto što se nalazi u tijelu a ne da je tijelo dio duše.
 
Zamolio sam diskutante koje ne mogu pratiti trenutni tempo diskusije i to su bile veoma pazljivo odabrane reci - ako mlozes pratiti i adekvatno tome ucestvovati slobodno komentiraj,nije problem...ali da dajes komentare na koje sam reagovao jeste klasicno spamovanje s cime se degradira tekuca diskusija.
kažem ti OTVORI BLOG pa prati tempo s kim hoćeš

forum funkcioniše na 99% spama. žali se administraciji.
 
Evo vrlo jednostavno:
"I opomenuću se zavjeta svojega koji je između mene i vas i svake duše žive u svakom tijelu, i neće više biti od vode potopa da zatre svako tijelo." (Postanje 9:15).

Kristalno jasno da je duša nešto što se nalazi u tijelu a ne da je tijelo dio duše.
Eureka !!!
Jeli Maki,a kako si ti shvatio Biblijski izvestaj koji nam je jasno otkrio da je Bog udahnuo zivotni duh u tijelu coveka ?
Dakle duh je deo zivog tela koje je ziva dusha - to nam kaze izvestaj stoga se daj fokusiraj da bi smo mogli dalje.
Ovo je bilo zagrevanje.
 
Eureka !!!
Jeli Maki,a kako si ti shvatio Biblijski izvestaj koji nam je jasno otkrio da je Bog udahnuo zivotni duh u tijelu coveka ?
Shvatio sam onako kako sam ti već pojasnio.

Dakle duh je deo zivog tela koje je ziva dusha - to nam kaze izvestaj stoga se daj fokusiraj da bi smo mogli dalje.
Ovo je bilo zagrevanje.
To bi bilo super da Pismo ne kaže DA JE DUŠA UNUTAR TIJELA. Dakle nije tijelo dio duše nego je duša u tijelu.
 
Shvatio sam onako kako sam ti već pojasnio.
Pa sto onda reterises demantirajuci samog sebe ?
To bi bilo super da Pismo ne kaže DA JE DUŠA UNUTAR TIJELA. Dakle nije tijelo dio duše nego je duša u tijelu.
Duh je u telu a covek postao ziva dusha i to je Biblijska realnost stoga se dobro proracunaj ko je taj koji pokusava uciniti teoloski inzinjering ?
 
Evo vrlo jednostavno:
"I opomenuću se zavjeta svojega koji je između mene i vas i svake duše žive u svakom tijelu, i neće više biti od vode potopa da zatre svako tijelo." (Postanje 9:15).

Kristalno jasno da je duša nešto što se nalazi u tijelu a ne da je tijelo dio duše.
Imaj u vidu...kada Bublija govori o duši...ta reč se odnosi i na život...
Mislim da sam ti ovo jednom pokazao...

Tako da je život svakako u telu...jer bez tela ne može nikako...
 
Imaj u vidu...kada Bublija govori o duši...ta reč se odnosi i na život...
Mislim da sam ti ovo jednom pokazao...

Tako da je život svakako u telu...jer bez tela ne može nikako...
Ili jednostavno da vjerujemo šta tamo piše da je duša u tijelu. Ako nefeš može značiti i život to znači da je izraž "živi nefeš" besmislica jer znači "živi život".
 

Back
Top