SVETI TRIFUN ILI SVETI VALENTINO?

Свети Трифун је рођен у селу Кампсади у Фригији, родитељи су му били сиромашни. И још од самог детињства на њему је била велика благодат Божја, те је имао дар да исцељује болесне, и да изгони зле духове. У то време владара Римског царства био је цар Гордијан III, чија је ћерка Гордијана напрасно полудела. Сви лекари у царству нису могли да је излече. Тада зли дух из девојке проговори и рече да њега нико не може истерати, осим, угодника Божјег, Трифуна.
Цар нареди да се на двор доведу сви људи из царства који су се звали Трифун. Правог Трифуна су довели у Рим где је исцелио цареву ћерку. Цар му подари многе дарове, које Трифун при повратку раздели сиромасима. У свом селу продужи овај свети младић да чува гуске и моли се Богу. Када се зацари христоборни Декије Трајан, у великим прогонима које тада нареди цар и свети Трифун би мучен за Христа. Но, он поднесе сва мучења с радошћу великом, говорећи: "О кад бих се могао удостојити, да огњем и мукама скончам за име Исуса Христа Господа и Бога мога!" Све муке ништа му не нашкодише, и мучитељи га посекоше мачем. Пред смрт Трифун се помоли Богу и предаде душу своју Творцу своме 250. године.
У православној цркви празнује се 14. фебруара по новом, односно 1. фебруара по старом календару.
Значи пошто сам Србин,Православац нема дилеме...
 
Свети Трифун је рођен у селу Кампсади у Фригији, родитељи су му били сиромашни. И још од самог детињства на њему је била велика благодат Божја, те је имао дар да исцељује болесне, и да изгони зле духове. У то време владара Римског царства био је цар Гордијан III, чија је ћерка Гордијана напрасно полудела. Сви лекари у царству нису могли да је излече. Тада зли дух из девојке проговори и рече да њега нико не може истерати, осим, угодника Божјег, Трифуна.
Цар нареди да се на двор доведу сви људи из царства који су се звали Трифун. Правог Трифуна су довели у Рим где је исцелио цареву ћерку. Цар му подари многе дарове, које Трифун при повратку раздели сиромасима. У свом селу продужи овај свети младић да чува гуске и моли се Богу. Када се зацари христоборни Декије Трајан, у великим прогонима које тада нареди цар и свети Трифун би мучен за Христа. Но, он поднесе сва мучења с радошћу великом, говорећи: "О кад бих се могао удостојити, да огњем и мукама скончам за име Исуса Христа Господа и Бога мога!" Све муке ништа му не нашкодише, и мучитељи га посекоше мачем. Пред смрт Трифун се помоли Богу и предаде душу своју Творцу своме 250. године.
У православној цркви празнује се 14. фебруара по новом, односно 1. фебруара по старом календару.
Значи пошто сам Србин,Православац нема дилеме...

Hajde, zivota ti, kazi mi iz kojih dokumenata je to otkriveno? Gdje su dokazi? Kad je proglasen za svetitelja i kad je uvrsten u Trebnik i kad je taj Trebnik sastavljen?
 
Извини ја нисам историчар,а и питање ти је тотално глупо.
Сад ја треба да ти покажем неке папире јел' ?
Докази ? Боже ме сачувај и опрости свим нама грешнима...
Део цитата "Ћирилице"
У силовитом насртају на темеље српског духовног и националног бића, на стубове српског идентитета и српске самосвојности, већ годинама, па и деценијама, врши се силовити, некада видљив и бруталан, некада перфидни и закулисни, покушај измене српског Предања, Светосавске Вере, вишевековног памћења српског народа.
Тај удар можда достиже свој зенит управо последњих година, на крилима замаха јунака нове октобарске, овај пут Петооктобарске, револуције, који од тада готово слепо, са мањим или већим одступањима од случаја до случаја, слушају своје господаре са Запада, који су их на власт довели, и који су их свим потребним средствима снабдевали.
У том циљу се у српско биће убацује још „ампула“ са отровним садржајем, која нам стиже са Запада (након разних парада „поноса“, „ријалитија“, уз отимање Косова и Метохије, даље дробљење српских територија, фаворизовање муслимана, све отвореније унијаћење…), у виду прослављања некаквог „светог Валентина“, уз приписивање томе „празнику“ скаредних садржаја.
 
Sta god,ali cinjenica je da,bar u mom okruzenju,vidim muzeve sa cvecem,ko da je 8.Mart(koji inace smatram zescom gluposcu i narocito muskarce koji tad ukrute tri karanfila),a sve su to pravoslavci!Pa mi se namece pitanje,znaju li oni ista o Pravoslavlju,ili su tako deklarisani po nasledju?

буди срећна што је тако то иде у корист вама неправославнима
 
Nije mi jasno čemu navodna dilema kada je poznato da je Sveti Valentino izbačen iz katoličkog kalendara još davne 1969 godine.

A što se tiče Svetog Trifuna dotični nikada nije zvanično proglašen ...svetim...

O Trifunu se zna veoma malo kao recimo da je u detinjstvu čuvao guske i da je kasnije iscelio kčerku cara Gordija.

Ovaj dan zaljubljenih teško da ima veze sa Trifunom izuzev toga što se dan navodno Svetog trifuna poklapa sa danom Sv.Valentina a koji je inače ukinut.

U suštini priča se svodi na potgrebu ljudi za postojanjem jednog takvog dana zaljubljenih.
 
Nije mi jasno čemu navodna dilema kada je poznato da je Sveti Valentino izbačen iz katoličkog kalendara još davne 1969 godine.

A što se tiče Svetog Trifuna dotični nikada nije zvanično proglašen ...svetim...

O Trifunu se zna veoma malo kao recimo da je u detinjstvu čuvao guske i da je kasnije iscelio kčerku cara Gordija.

Ovaj dan zaljubljenih teško da ima veze sa Trifunom izuzev toga što se dan navodno Svetog trifuna poklapa sa danom Sv.Valentina a koji je inače ukinut.

U suštini priča se svodi na potrebu ljudi za postojanjem jednog takvog dana zaljubljenih.

Vrlo tačno. S tim da bi pravoslavci kao pokrovitelja tog dana rado imali jednog što se razume u guske. :D
 
буди срећна што је тако то иде у корист вама неправославнима

Bre,Sale,ne radi se ovde o takmicenju,vec je evidentno da vecina pravoslavaca ne zna mnogo o veri kojoj pripada,jer se nije od oca nasledila vera vec obicaji!Niko u sustini ne veruje,vec je tu zato sto tako treba i iz straha da im se nesto lose ne desi!Slave i sahrane su se pretvorile u zurke,a ja se secam kako je moj pokojni deda Slavu slavio,i jedino tada sam osecala neku duhovnost u toj ceremoniji!Sada su to zurke sa muzikom,"svedskim"stolom,i sve se svodi na provod i jelo!U mestu gde zivim,covek otvorio kafanu gde se goste gosti nakon sahrane.
 
Nije mi jasno čemu navodna dilema kada je poznato da je Sveti Valentino izbačen iz katoličkog kalendara još davne 1969 godine.

A što se tiče Svetog Trifuna dotični nikada nije zvanično proglašen ...svetim...

O Trifunu se zna veoma malo kao recimo da je u detinjstvu čuvao guske i da je kasnije iscelio kčerku cara Gordija.

Ovaj dan zaljubljenih teško da ima veze sa Trifunom izuzev toga što se dan navodno Svetog trifuna poklapa sa danom Sv.Valentina a koji je inače ukinut.

U suštini priča se svodi na potgrebu ljudi za postojanjem jednog takvog dana zaljubljenih.


14 - Ob - rad
sv. Cirion i drugovi
sv. Valentin; (Valentina, Zdravko)
Post 4,1-15. 25
Ps 50,1. 8. 16-17. 20-21
Mk 8,11-13

iz katolickog kalendara za Godinu 2011


Uskrs: 24.04.2011

Liturgijska godina: A

Ponedeljak 14 1 FEBRUAR – Sveti mučenik Trifun (Pretpraznično Sretenja) Pravoslavni kalendar za 2011godinu .


Ne znam odakle ti navedene informacije.
 
Nije mi jasno čemu navodna dilema kada je poznato da je Sveti Valentino izbačen iz katoličkog kalendara još davne 1969 godine.

A što se tiče Svetog Trifuna dotični nikada nije zvanično proglašen ...svetim...

O Trifunu se zna veoma malo kao recimo da je u detinjstvu čuvao guske i da je kasnije iscelio kčerku cara Gordija.

Ovaj dan zaljubljenih teško da ima veze sa Trifunom izuzev toga što se dan navodno Svetog trifuna poklapa sa danom Sv.Valentina a koji je inače ukinut.

U suštini priča se svodi na potgrebu ljudi za postojanjem jednog takvog dana zaljubljenih.

Довољно је да погледаш у Православни календар или Пролог од Светог Николаја Жичког и видећеш о Светом мученику Трифуну.
Није проглашен светим? Сачувај Боже и спаси нас !
 
14 - Ob - rad
sv. Cirion i drugovi
sv. Valentin; (Valentina, Zdravko)
Post 4,1-15. 25
Ps 50,1. 8. 16-17. 20-21
Mk 8,11-13

iz katolickog kalendara za Godinu 2011


Uskrs: 24.04.2011

Liturgijska godina: A

Ponedeljak 14 1 FEBRUAR – Sveti mučenik Trifun (Pretpraznično Sretenja) Pravoslavni kalendar za 2011godinu .


Ne znam odakle ti navedene informacije.

Da ti malo pojasnim. Rimokatolička crkva je ukinula Valentinovo iz crkvenog kalendara ali...kako nisi shvatila šta to znači da ti o bjasnim. Ukidanjem iz crkvenog kalendara Valentinovo je prestalo da bude obavezno obeležavanje uz odgovarajuće crkvene ceremonije. E sada. Neka je druga stvar što rimokatolička crkva nije ''zabranila'' vernicima da taj dan neobavezno obeležavaju.
 
Довољно је да погледаш у Православни календар или Пролог од Светог Николаја Жичког и видећеш о Светом мученику Трифуну.
Није проглашен светим? Сачувај Боже и спаси нас !

I šta se zna u istorijskom smislu o Trifunu...Možeš li mi reći godinu njegtovog rodjenja...
Možeš li mi reći kako su mu se zvali mama i tata...da li je imao braće ili sestara...

Šta uopšte možeš da mi kažeš o njemu na osnovu bilo kakvog argumenta...

A kada pogledaš ovde u P R O L O G

zapazičeš pod datumom 14 februar prebodobnog Aksentija i Isakija ali ne i Trifuna...
Možda su ovi važniji likovi od Trifuna...

A posebno me interesuje šta to ima u Ohridskom prologu od Nikolaja Žičkog ili ti Velimirovića o ...Trifunu...izuzev onog da je kao mali čuvao neke guske te da je samo on mogao pomoći čerci cara Gordija, Gordijani i da je navodno ubijen 250 godine.

Možeš li to da mi objasniš argumentovano bez onog tvog...Сачувај Боже и спаси нас...
 
То би пре могло да се каже за тебе кад нса је било четворо против тебе једног.

Nije valjda da misliš da je brojčana nadmoć sagovornika na jednoj strani protiv nekog pojedinca neka bita stvar za neku diskusiju.

Ako neki pojedinac primera radi ima neke argumente onda nema nikakvog značaja da li će protiv istih biti jedan ili 100 istomišljenika.
 
Bre,Sale,ne radi se ovde o takmicenju,vec je evidentno da vecina pravoslavaca ne zna mnogo o veri kojoj pripada,jer se nije od oca nasledila vera vec obicaji!Niko u sustini ne veruje,vec je tu zato sto tako treba i iz straha da im se nesto lose ne desi!Slave i sahrane su se pretvorile u zurke,a ja se secam kako je moj pokojni deda Slavu slavio,i jedino tada sam osecala neku duhovnost u toj ceremoniji!Sada su to zurke sa muzikom,"svedskim"stolom,i sve se svodi na provod i jelo!U mestu gde zivim,covek otvorio kafanu gde se goste gosti nakon sahrane.
веру сваки појидинац доживљава наравно појединачно, обичаји, догме и филозофија је нешто друго.
дакле, то што неко тако ради не мора да значи да није верник, већ да не познаје обичаје које је прописала Црква

ево рецимо о сахрани а Црква каже

Сувишни обичаји

Међутим, у неким нашим крајевима, за погреб су везани бројни сувишни, погрешни и штетни обичаји, који су често, чак и у супротности са учењем цркве. Тешко је, разуме се, у народу мењати такве обичаје, нарочито оне који су вековима присутни. Али у новије време, заводе се нови обичаји, који се лако могу мењати. Један од таквих је и куповина венаца за сахрану, затим даривање разним даровима свих који присуствују сахрани. И једно и друго изискује велике издатке, а потпуно је сувишно. Много би боље било, да се новац за куповину венаца преда домаћину, или тој кући, што би добро дошло у сношењу трошкова сахране. Такође се уобичајила велика и обилна припрема јела и пића за сахране, па се дешава, да, када се гости наједу и напију, сахрана се претвори у гозбу, и учесници се почну у пијаном стању недолично и неприкладно понашати, што је недопустиви грех према покојнику и његовој родбини. Против оваквих појава треба да се бори свештеник и сви озбиљни и богомољни људи у нашем народу.

http://www.spcoluzern.ch/index.php?pg=914&lang=sr
 

Back
Top