Sve što ste hteli da znate o novcu, a niste imali koga da pitate

Zadnje pitanje u školi još nismo učili.. B-)
:D Ни нећеш, а и то остало што си учила, не узимај здраво за готово, него критички размишљај и логички повезуј. То што је неко професор, не значи да ти говори истину, чак и кад има добре намере. То се нарочито односи на новац и банкарство.
 
ni pod razno. kamatne stope odredjuju nacionalne centralne banke. placanja opet ne sprovodi MMF niti odredjuje monetarne politike nezavisnih zemalja.
da skratim, MMF je americka banka stvorena kao instrument za nametanje dolara.
MMF kad da kredit naciji, novac koji da na pozajmicu stvori niizcega.

ja koliko sam upoznata sa MMF-om znam da je to organizacija, banka nikako..O.O tako me bre učili 3 godine..-.-




pogledaj pod MMF.



da, sa tim sto broker ne daje samo savete, vec i izvede celu radnju, znaci kupi ili proda po nalogu klijenta. i plus necije akcije iznajmi trecem licu na odredjeno vreme uz proviziju, da bi taj neko odradio naked shorting. ceo ugovor jeste derivat.

da jeste sve to tačno, ali ja sam to napisala čisto neke osnove, nisam znala da baš moram da detaljišem...-.-
 
:D Ни нећеш, а и то остало што си учила, не узимај здраво за готово, него критички размишљај и логички повезуј. То што је неко професор, не значи да ти говори истину, чак и кад има добре намере. То се нарочито односи на новац и банкарство.

ma znam sve to.. :D
 
ЗАШТО НОВАЦ НИЈЕ РОБА?

Једна од великих заблуда у свакодневном животу јесте веровање да је новац роба. Међутим, он то напросто није и то се лако може доказати. Новац сам по себи нема никакву употребну вредност, тј. корисност. Има само разменску, симболичку или номиналну вредност. Не можете га јести, пити, обући... У случају новчаница, можете са њим евентуално потпалити ватру, али то нико не ради јер је бесмислено. Са жиралним или електронским не можете ни то. Ником од нас не треба новац ради новца, већ због тога што са њим можемо потраживати робу и услуге, дакле праве употребне вредности.

Да би ово потпуно разумели, направите један мали мисаони експеримент. Замислите да се налазите на пустом остврву са џаком пуним пара (може и златника, свеједно). Какву корист би имали од тога? Нити можете нешто да купите тим парама, нити их можете практично употребити. Али, ако бисте уместо тога имали код себе нешто хране или алат да направите сплав или привремено склониште, е то би онда било нешто опипљиво, нешто што има употребну вредност.

Савремена размена се назива робно-новчана, управо да би нагласила разлику између робе и новца. Неко би могао поставити питање, а шта је са златом, житом или живом стоком који су се некада користили као средство размене? У принципу, свака роба или предмет се могу монетизовати и прогласити средством размене, уколико се људи тако договоре. Али није свако средство размене новац! Оно што новац чини новцем је његова апстрактна (информациона или симболичка) природа.

То су знали и неки антички народи, па су тако на пример стари Римљани правили бронзани новац вишеструко веће номиналне вредности него што је била вредност самог метала, док су у Спарти користили гвоздене новчиће претходно потопљене у киселину док је гвожђе још било вруће, како би што више уништили вредност супстанце, да га људи не би посматрали као робу (нешто опипљиво), јер новац то није. Да су знали за папир или да су имали компјутере, ови антички народи би сигурно прешли на још апстрактнији, тј. прави новац попут новчаница и жиралног новца (бројке или стања на текућим рачунима). И никада га не би звали робом.

Поједини „експерти“ ће вам тврдити да је новац роба јер има своју цену, иако израда новчанице од $100 кошта 4 цента! Сличне релације важе и за динарске новчанице, док рецимо креирање (записивање) жиралног или електронског новца не кошта ни толико.

Ту причу пласирају банкари и њихове слуге, јер су ти исти банкари узурпирали емитовање националне валуте. Међутим, новац не мора увек да има своју „цену“, јер у одређеним случајевима може и треба да се емитује бескаматно или чак некредитно (без обавезе враћања). Али банкари онда не би могли да уцењују и рекетирају читаво друштво кривотворећи новац/кредите, па вам ту могућност ни не помињу. Иначе, за тако нешто им нису потребне штампарске пресе, јер се све ради електронски, једноставним уписивањем бројки на текуће рачуне.

Новац је само белешка о потраживању, нумеричка вредност уписана на неки носач информације, који служи да олакша и подстакне размену робе и услуга, што би била његова права дефиниција и улога. У супротном, размена би морала да се обавља простом трампом, а са њом нема специјализоване привреде ни развоја.
 
Kako da nadmudrite kurs
Terminska kupovina deviza jedan je od načina zaštite od valutnog rizika, podsećaju u Narodnoj banci Srbije.Finansijski direktor jednog velikog izvoznog preduzeća u Srbiji ovih dana će u banci podići novac po kursu od 107 dinara za evro bez obzira na to što se srednji kurs nacionalne valute vrti oko stotke. A recept za nadmudrivanje kursne liste, kako kaže, jeste zaštita od valutnog rizika.Pre šest meseci je dinare oročio u banci po nešto nižoj kamati od uobičajene, ali se ugovorom istovremeno zaštitio od valutnog rizika. Odnosno zatražio je da na dan dospeća dobije najmanje 107 dinara za jedan evro plus kamatu.– Moram da priznam da sam to naučio od banaka. Kao što oni, kad meni pozajmljuju novac mogu sa svojim parama da rade šta hoće, tako i ja sa svojim novcem radim šta mi je volja – kaže ovaj privrednik koji ne želi da mu se ime spominje u novinama.Pre šest meseci mogao je da bira: ili će dinare oročiti u banci po znatno većoj kamati ili da zarada bude manja, ali da valutni rizik bude nula. Izabrao je ovo drugo.....ceo text na http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/Kako-nadmudriti-kurs.lt.html
Ovaj tekst sam dao u copy-paste skracenoj verziji,kako bih naglasio dve stvari:malverzacije banaka koje i dalje traju te nizak kurs ovih dana koji je potpuno nelogican,znajuci stanje nase privrede,slabo i nikakvo trziste,broj nelikvidnih firmi,problem sa izvozom nase robe i prilivom deviza...
 
ФАМОЗНИ ДЕВИЗНИ КУРС

Последица наопаког посматрања новца као робе, довела је и до погрешног веровања да се вредност динара одређује девизним курсом. Међутим, ни динари ни девизе нису роба, па их тако не треба ни третирати. Девизни курс једноставно представља паритет по коме се различите валуте међусобно размењују, као последица циркулисања у различитим привредним системима, са различитим ценовним односима. Тако би барем требало, а зашто није можемо „захвалити“ банкарима који фалсификујући новац и уз примену пливајућег курса, остварују огромне зараде на курсним разликама.

Вредност динара одређује искључиво његова куповна моћ на домаћем тржишту, што важи и за девизе у њиховим домицилним земљама. Запитајте се, када би на свету постојала само једна држава, како би се мерила вредност њене валуте? Девизама којe не постоје?! Апсурд, зар не? Ово је довољно јасан и недвосмислен доказ да девизни курс нема никакве везе са вредношћу националне валуте.

Девизни курс добија на важности само када је земља задужена инокредитима, као и динарским кредитима са девизном клаузулом, што је еквивалент војној окупацији, само без испаљеног метка. Таквом штеточинском политиком, монетарне власти излажу земљу девизним токовима, каматама и ризицима над којима Србија нема контролу, јер не може да емитује девизе. Може само динаре и то под условом да поврати монетарни суверенитет. Када би се земља раздужила или макар увела мораторијум на плаћање, уз укидање девизних клаузула, и фамозни девизни курс би изгубио свој значај, нити би то људе толико интересовало.

Србија треба да уведе фиксни девизни курс, при чему би се паритет динара према појединим валутама формирао на бази њихове куповне моћи у домицилној земљи. Примера ради, ако се за 1 евро може купити приближно исто робе из одабране корпе производа и услуга, као и за 100 динара, курс наравно треба да износи 1:100. Овако формирање девизног курса је најпоштеније и најлогичније, све остало је „лов у мутном“ који иде на руку само лажним банкарима и шпекулантима.

Девизе треба да се користе у мери у којој их има по основу извоза и дознака из иностранства. Нема прекограничних кредита који представљају омчу око врата домаћој привреди, ни задуживања банака у иностранству, а самим тим ни прилива страног шпекулативног новца.

Тражња за девизама би морала да се смањи и сведе у реалне оквире и то: протекционистичким мерама које би смањиле увоз, а подстакле домаћу производњу као једини одрживи извор нове вредности и друштвеног богатства, затим укидањем могућности девизне штедње у банкама, тј. приписа камате, као подривајуће и штеточинске појаве по домаћи привредни систем, што би смањило потражњу за девизама мотивисану пуким тезаурисањем, односно безризичним (неоправданим и нереалним) профитерством на туђој грбачи.

По потреби, увести мораторијум на постојеће дугове према иностранству, како би се привреда опоравила и дошла до даха. Оне који мисле да то није фер према инокредиторима, само бих подсетио и указао на чињеницу да се девизе данас, једнако као и динари, пуштају у оптицај фалсификовањем, тј. узурпацијом новчане емисије од стране банкара. Одлагањем обавезе плаћања, банкари не би имали никакав реални губитак. Чак и када би им одбили плаћати камату. Додуше, на то би мало теже пристали, али није згорег имати у виду када други пут чујете домаће политиканте и изроде како говоре о новим страним кредитима и дуговима.

Извор: http://narodnidogovor.rs/2011/04/famozni-devizni-kurs-2/
 
Поздрав,

Тешко да би прошло у облику папирног новца, јер ту монопол држи ЦБ (а и то је кобајаги, имајући у виду како та готовина доспева у оптицај). Али би зато могло у облику жиралног новца, који на крају крајева користе и банке, да се Власи не досете.

ЕДИТ: Мада, имаш примере у Бразилу, где се карте за јавни превоз користе као новац. Једино нешто на тај фазон.
 
Poslednja izmena:
Поздрав,

Тешко да би прошло у облику папирног новца, јер ту монопол држи ЦБ (а и то је кобајаги, имајући у виду како та готовина доспева у оптицај). Али би зато могло у облику жиралног новца, који на крају крајева користе и банке, да се Власи не досете.

ЕДИТ: Мада, имаш примере у Бразилу, где се карте за јавни превоз користе као новац. Једино нешто на тај фазон.

Не разумем како је правно дозвољен рачун а није папир.
Наравно на папиру не мора писати реч `новац`,
може то бити и неки бон или тако нешто.

На пример није дозвољено куповати страним валутама,
али бон који емитује неко удружење би требало да буде легалан.

Јер много је једноставније одштампати бон него организовати систем
безготовинског плаћања зар не?
 
ФАМОЗНИ ДЕВИЗНИ КУРС

Последица наопаког посматрања новца као робе, довела је и до погрешног веровања да се вредност динара одређује девизним курсом. Међутим, ни динари ни девизе нису роба, па их тако не треба ни третирати. Девизни курс једноставно представља паритет по коме се различите валуте међусобно размењују, као последица циркулисања у различитим привредним системима, са различитим ценовним односима. Тако би барем требало, а зашто није можемо „захвалити“ банкарима који фалсификујући новац и уз примену пливајућег курса, остварују огромне зараде на курсним разликама.

Вредност динара одређује искључиво његова куповна моћ на домаћем тржишту, што важи и за девизе у њиховим домицилним земљама. Запитајте се, када би на свету постојала само једна држава, како би се мерила вредност њене валуте? Девизама којe не постоје?! Апсурд, зар не? Ово је довољно јасан и недвосмислен доказ да девизни курс нема никакве везе са вредношћу националне валуте.

Девизни курс добија на важности само када је земља задужена инокредитима, као и динарским кредитима са девизном клаузулом, што је еквивалент војној окупацији, само без испаљеног метка. Таквом штеточинском политиком, монетарне власти излажу земљу девизним токовима, каматама и ризицима над којима Србија нема контролу, јер не може да емитује девизе. Може само динаре и то под условом да поврати монетарни суверенитет. Када би се земља раздужила или макар увела мораторијум на плаћање, уз укидање девизних клаузула, и фамозни девизни курс би изгубио свој значај, нити би то људе толико интересовало.

Србија треба да уведе фиксни девизни курс, при чему би се паритет динара према појединим валутама формирао на бази њихове куповне моћи у домицилној земљи. Примера ради, ако се за 1 евро може купити приближно исто робе из одабране корпе производа и услуга, као и за 100 динара, курс наравно треба да износи 1:100. Овако формирање девизног курса је најпоштеније и најлогичније, све остало је „лов у мутном“ који иде на руку само лажним банкарима и шпекулантима.

Девизе треба да се користе у мери у којој их има по основу извоза и дознака из иностранства. Нема прекограничних кредита који представљају омчу око врата домаћој привреди, ни задуживања банака у иностранству, а самим тим ни прилива страног шпекулативног новца.

Тражња за девизама би морала да се смањи и сведе у реалне оквире и то: протекционистичким мерама које би смањиле увоз, а подстакле домаћу производњу као једини одрживи извор нове вредности и друштвеног богатства, затим укидањем могућности девизне штедње у банкама, тј. приписа камате, као подривајуће и штеточинске појаве по домаћи привредни систем, што би смањило потражњу за девизама мотивисану пуким тезаурисањем, односно безризичним (неоправданим и нереалним) профитерством на туђој грбачи.

По потреби, увести мораторијум на постојеће дугове према иностранству, како би се привреда опоравила и дошла до даха. Оне који мисле да то није фер према инокредиторима, само бих подсетио и указао на чињеницу да се девизе данас, једнако као и динари, пуштају у оптицај фалсификовањем, тј. узурпацијом новчане емисије од стране банкара. Одлагањем обавезе плаћања, банкари не би имали никакав реални губитак. Чак и када би им одбили плаћати камату. Додуше, на то би мало теже пристали, али није згорег имати у виду када други пут чујете домаће политиканте и изроде како говоре о новим страним кредитима и дуговима.

Извор: http://narodnidogovor.rs/2011/04/famozni-devizni-kurs-2/

nocav jeste roba. fundamentalna greska u tekstu je da se paritet izmedju valuta odredjuje razmenom i raznim drugim nazivima, cirkulacija i to.
jednostavno, vrednost novca se odredjuje potraznjom i ponudom na trzistu novca, znaci kao i svaka roba.
drugo, pozajmljivanje novca uz kamatu novac pretvara u robu takodje.
iznajmis auto uz novcanau nadoknadu, iznajmis novac uz novcanu nadoknadu, na odredjen rok - poptuno ista prica
 
Не разумем како је правно дозвољен рачун а није папир.
Наравно на папиру не мора писати реч `новац`,
може то бити и неки бон или тако нешто.

На пример није дозвољено куповати страним валутама,
али бон који емитује неко удружење би требало да буде легалан.

Јер много је једноставније одштампати бон него организовати систем
безготовинског плаћања зар не?
Немам ништа против папирне варијанте у виду некаквих бонова или признаница, само не знам на какав "пријем" би то наишло код актуелне власти када схвате је у питању платежно средство.

Иначе, није дозвољен ни рачун, али пошто готово нико не зна да су текући рачуни такође новац, банкари користе рупу у закону да се као монополисти наметну читавом друштву. Власт на челу са банкарима мисли да су људи морони, па их тако и третира. Само ту су се мало зезнули, јер све више људи схвата чиме се банке заправо баве и какве то последице има по друштво.

На сличан начин би произвођачи робе и услуга могли организовати сопствени клиринг или компензациони систем, где се би се међусобна потраживања користила као новац. Као и банкари, нико та потраживања не би морао да зове новцем, а пошто је у питању затворен, уговором дефинисан систем, не би требало бити никаквих законских проблема. До проблема може доћи приликом плаћања пореза, јер власт тражи да се исти плаћају у националној валути.
 
Poslednja izmena:
novac jeste roba. fundamentalna greska u tekstu je da se paritet izmedju valuta odredjuje razmenom i raznim drugim nazivima, cirkulacija i to.jednostavno, vrednost novca se odredjuje potraznjom i ponudom na trzistu novca, znaci kao i svaka roba.
Проблем је што посматраш различите државе, уместо да се фокусираш на националну валуту као продукт домаћег законодавства. Новац није роба, јер нема употребну вредност, само номиналну или разменску. Оно што важи за динаре, важи и за девизе. Њихова међусобна конверзија не мења ту чињеницу, иако банкари-узурпатори тврде другачије, што је и логично јер им то иде у прилог.
drugo, pozajmljivanje novca uz kamatu novac pretvara u robu takodje.
Видиш да и сам кажеш "претвара у робу", што говори да новац то изворно није. Позајмљивање уз камату постојећег новца, чија количина у оптицају је ограничена или подложна ограничењима, је у суштини превара, само људи тога нису свесни. Што се тиче свежег или додатног новца, тек ту нема никаквог разлога да се зајми уз камату, имајући у виду смешно мале или у случају безготовинског новца непостојеће трошкове "производње". Може и уз камату (неку умерену), али да то ради држава која би их прикупљала уместо пореза и да се по потреби емитује некредитни новац како би се поправила ликвидност у систему.
 
Проблем је што посматраш различите државе, уместо да се фокусираш на националну валуту као продукт домаћег законодавства. Новац није роба, јер нема употребну вредност, само номиналну или разменску. Оно што важи за динаре, важи и за девизе. Њихова међусобна конверзија не мења ту чињеницу, иако банкари-узурпатори тврде другачије, што је и логично јер им то иде у прилог.Видиш да и сам кажеш "претвара у робу", што говори да новац то изворно није. Позајмљивање уз камату постојећег новца, чија количина у оптицају је ограничена или подложна ограничењима, је у суштини превара, само људи тога нису свесни. Што се тиче свежег или додатног новца, тек ту нема никаквог разлога да се зајми уз камату, имајући у виду смешно мале или у случају безготовинског новца непостојеће трошкове "производње". Може и уз камату (неку умерену), али да то ради држава која би их прикупљала уместо пореза и да се по потреби емитује некредитни новац како би се поправила ликвидност у систему.

poreklo novca je sasvim druga stvar. novac jeste roba, bio izdat od drzave ili od neke male komune, bio pokriven robom, zlatom ili cistom mentalnom ili fizickom manipulacijom. dolar vredi toliko i toliko jer je nametnut kao svetska rezervna valuta, i vredi yebiga, osh kupish naftu, moras da imas dolare a za dolare moras da izvezes svoju robu i zamenis za robu koja se zove dolar i koji je americki nacionalni produkt.

da li je to prljavo, da li je pokvareno, nije bitno u ovom slucaju. tvoj komsija rus ti kaze da ti nece prodati svoju naftu za tvoje dinare jer mu ne trebaju. nece ni za tvoju robu koju proizvodis, jer mu ne treba, ima je dovoljno. hoce dolare. a dolare moras da kupis ne po srednjem kursu nego po prodajnom, dakle uz marzu. dolar je time roba.
 
Tržište novca ne funkcioniše tako kako se zamišlja jer su nas učili da tako treba da funkcioniše ili smo pogrešno informisani. Devize su potraživanja u novcu, a devizni kurs BI TREBALO da predstavlja odnos ponude i tražnje potraživanja u novcu koja se razmenjuju. Devizni paritet predstavlja zvanični kurs kojim monetarne gazde određuju vrednost jedne valute, odnosno jedinice razmene, u odnosu na neki monetarni denominator (npr. zlato), pri čemu novac koji puštaju u opticaj nema nikakvo pokriće u tom denominatoru. Kada uzmeš kredit, banka u svoja potraživanja dodaje taj iznos jednostavnim kuckanjem po tastaturi bez obaveze da novac koji ti posuđuje zaista i ima. Ona je samo dužna da tvrdi da tu sumu može krivotvoriti po zakonima koje su bankari izdejstvovali. Ti preuzimaš obavezu da taj novac zaradiš i vratiš sa kamatom. Kada ti to učiniš, banka ne povlači iz opticaja to potraživanje i kamatu, nego isti taj novac, koji je dakle falsifikovala da bi ti ga posudila, a ti morao da radiš godinama da bi joj ga vratio sa ogromnim kamatama, koristi kao podlogu za nova i sve veća zaduživanja naroda i privrede. I to funkcioniše dok se ne dođe dovde dokle smo mi došli. A onda se rasprodaje sve što se može prodati, uključujući i dušu za obezvređeni novac, odnosno dug. Gospodari novca, a bogami čak i zaposleni u bankama, zadovoljno trljaju ručice i smeše nam se sa reklama.
Oni koji ne znaju da može biti drugačije ubeđeni su da je sve pod kontrolom time što je već tako kako jeste i tvrde da novac treba da bude roba kad su ga već bankari u to pretvorili da bi imali na čemu da se obogate prodajući usput narodu demokratsko pravo da ostane glup. Ali stvari izmiču kontroli, znali mi to ili ne. Osećamo, a bojim se tek ćemo osetiti.
 
Poslednja izmena:
poreklo novca je sasvim druga stvar. novac jeste roba, bio izdat od drzave ili od neke male komune, bio pokriven robom, zlatom ili cistom mentalnom ili fizickom manipulacijom. dolar vredi toliko i toliko jer je nametnut kao svetska rezervna valuta, i vredi yebiga, osh kupish naftu, moras da imas dolare a za dolare moras da izvezes svoju robu i zamenis za robu koja se zove dolar i koji je americki nacionalni produkt.
Постави себи питање, ако је новац роба, шта ће му покриће у роби? :)
Или још боље, која то роба може да се креира и поништава законом? Колико ја знам, ни једна. Али може новац, јер је исти продукт закона или договора, тј. не потиче из природе нити је резултат људског рада.
da li je to prljavo, da li je pokvareno, nije bitno u ovom slucaju. tvoj komsija rus ti kaze da ti nece prodati svoju naftu za tvoje dinare jer mu ne trebaju. nece ni za tvoju robu koju proizvodis, jer mu ne treba, ima je dovoljno. hoce dolare. a dolare moras da kupis ne po srednjem kursu nego po prodajnom, dakle uz marzu. dolar je time roba.
Долар је посебна прича, али тако није одвек било. Он јесте злоупотребљен у међународној трговини, али ми овде причамо о домаћем привредном систему, односно о националним валутама. Да ли би Руси прихватили српску робу и услуге, када би домаћа економија била јача и имала шта да понуди. Такви аранжмани су постојали раније. У сваком случају ми треба да смањимо зависност од увозних енергента, били они руски или не знам чији. За то има доста неискоришћених потенцијала, нпр. когенерација приликом производње топлотне енергије (ту годишње бацамо милијарду долара) и веће коришћење алтернативних извора, нарочито биогорива, јер је то фабрика под отвореним небом.
 
Постави себи питање, ако је новац роба, шта ће му покриће у роби? :)
Или још боље, која то роба може да се креира и поништава законом? Колико ја знам, ни једна. Али може новац, јер је исти продукт закона или договора, тј. не потиче из природе нити је резултат људског рада.Долар је посебна прича, али тако није одвек било. Он јесте злоупотребљен у међународној трговини, али ми овде причамо о домаћем привредном систему, односно о националним валутама. Да ли би Руси прихватили српску робу и услуге, када би домаћа економија била јача и имала шта да понуди. Такви аранжмани су постојали раније. У сваком случају ми треба да смањимо зависност од увозних енергента, били они руски или не знам чији. За то има доста неискоришћених потенцијала, нпр. когенерација приликом производње топлотне енергије (ту годишње бацамо милијарду долара) и веће коришћење алтернативних извора, нарочито биогорива, јер је то фабрика под отвореним небом.

da se vratimo na glavno, poreklo novca je problem na ovom topiku. ali da idemo u krajnjost da novac negiramo potpuno, da mu negiramo da je roba recimo je ekstremizam koji ne sluzi svrsi. novac jeste roba jer se kupuje, prodaje, iznajmljuje uz marzu i profit i to je to.

poreklo, manipulacije, banke chifuti i ostala kosher nostra su druga stvar.
 
da se vratimo na glavno, poreklo novca je problem na ovom topiku. ali da idemo u krajnjost da novac negiramo potpuno, da mu negiramo da je roba recimo je ekstremizam koji ne sluzi svrsi. novac jeste roba jer se kupuje, prodaje, iznajmljuje uz marzu i profit i to je to.

poreklo, manipulacije, banke chifuti i ostala kosher nostra su druga stvar.
Ваљда си свестан да не постоји јединствени новац, нити јединствени привредни систем. У Србији се промет добара и услуга обавља динарима, а не доларима, еврима или форинтама. Статус долара нас се тиче само у домену међународне (спољне) трговине, пре свега нафтом, због поменутих злоупотреба, али ми овде говоримо о нашем привредном систему. Све док је тако, важе сви они аргументи које сам навео да национална валута није роба. Камате на кредите, нарочито на новоемитоване динаре и манипулације девизним курсом су последица узурпације монетарне политике, али се то може променити монетарном реформом.

Како се долази до девиза или барем како би требало? Извозом и дознакама из иностранства. Тако би куповали нафту, и остало што нам треба. Задуживање као опција није одржива. Видимо ефекте такве политике јако добро. Пошто се не би задуживали, користили би реалан девизни прилив (резерве) и то према фиксном паритету који одговора домаћој привреди и друштву у целини, а не банкарима, тајкунима и шпекулантима.
 
Evo i ja procitah celu temu pa rekoh da postavim par pitanja. Inace, nije mi prvi put da naletim na ovakve tvrdnje i teorije, slicno sam citao i u knjizi Nevidljiva ruka autora Ralfa Epersona i filmu Zeitgaistgeist. U njima je gotovo ista prica, ali je naznaceno da je Sistem Federalnih Rezervi (americki ekvivalent za Centralnu Banku) u privatnom vlasnistvu tj. u rukama tih istih medjunarodnih bankara koji se ovde spominju, za razliku od nase Centralne Banke. Prema tome, FED (Sistem Federalnih Rezervi), kao privatna institucija moze da odlucuje koliko ce novca da kreira, dok o tome kod nas odlucuje NBS koja je drzavna institucija. Neverovatno je da s jedne strane, NBS pokusava da obuzda inflaciju (a ako je verovati clanu Astral-Blade, to je samo obmanjivanje javnosti), a s druge strane, ta ista NBS i drzava dozvoljavaju poslovnim bankama da same kreiraju novac i tako generisu inflaciju. Zar nije malo neverovatno da niko od drzavnih institucija, revizorskih kuca, policije, novinara... ne primeti da je poslovna banka prilikom multiplikacije depozita ucinila nesto sto je protivno zakonu i ustavu, pa cak i knjigovodstvenim pravilima, kada je odobravajuci kredit drugom klijentu, zaboravila da smanji ili izbrise stanje na mom tekucem racunu, kako je Astral-Blade naveo. Osim toga, ako je stvarno tako kao sto se govori u tekstu na pocetku teme, kako se uopste izboriti protiv toga, jer ti medjunarodni bankari su izuzetno mocni likovi i mogu samo da pomislim sta bi uradili jednoj zemlji koja bi pokusala da im se suprotstavi. Njima nisu uspele da se odupru ni mnogo vece i jace zemlje od ove nase.
 

Back
Top