Suština

moca77

Ističe se
Poruka
2.006
Želim da izvučem jedan zaključak, pa su mi potrebna različita gledišta. Ponekad čovek otkrije svoju subjektivnu suštinu, koja se oblikuje tokom života, iskustava i vremena. To je poput trenutka kada neko postane stručnjak u određenoj oblasti, posvećen službi čovečanstvu, kada usred mora sličnosti i različitosti odabere samo jedno područje i posveti se tome, imajući jasno razumevanje zašto je baš to izabrao. To je slično kao kada se od kamena stvara određeni kristal. Postoji jednako mnogo takvih različitih suština i životnih svrha koliko i ljudi. Mnogi tokom svog života nikada ne odaberu ništa konkretno. Filozofija takođe teži ka pronalasku jedne univerzalne Suštine, a sama težnja ka toj Suštini čini filozofiju velikom naukom. Ipak, do potpune univerzalne Suštine ne možemo u potpunosti doći, a pitanje ove teme je - zašto?

A) Prvi razlog može biti što se ta Suština nalazi tamo gde ljudski um ne može dopreti. Ipak, ljudski um može razumeti mnoge stvari, pa mi nije jasno zašto ne bi mogao razumeti Suštinu. Možemo razumeti čak i šta je, na primer, žuta boja, iako se ona ne može opisati rečima, dovoljno je uporediti je sa bojom Sunca. Možemo razumeti objektivan pogled neke treće osobe, poput kamere koja nas snima odozgo, gde bismo mi sami bili objekat i slično. Razlog za ovaj nedostatak razumevanja Suštine može biti na pr. postojanje mnogih različitih univerzalnih Suština, baš kao što postoje mnoge različite subjektivne suštine. Pošto smo navikli da naš um traži samo jednu subjektivnu suštinu, možda nije sposoban da u potpunosti shvati metafiziku mnogih Suština odjednom. Ipak, i u tom slučaju bilo bi donekle razumljivo da postoji više različitih Suština istovremeno, što bismo mogli prihvatiti. Tako da mi nije jasno zašto ne možemo razumeti i kako znamo da ne možemo razumeti? Zapravo, osecamo da ne razumemo do kraja, fali nam neka karika u objasnjenu, fale nam informacije ali da li zaista ne bi smo mogli razumeti te informacije kada bi nam neko ko zna to recima objasnio do kraja?

B) Zbog toga se prirodno javlja drugi razlog zašto ne poznajemo Suštinu. Taj razlog može biti da je Suština namerno skrivena. Razlog za to može biti da nije korisno za čoveka da zna šta je Suština, jer bi se u suprotnom izgubio smisao. Kao što je jednom rekla Desanka Maksimović: "Sreća je samo dok se očekuje". Iz toga proizilazi pitanje: Ko je onda sakrio istinu od čoveka?

Šta mislite, da li je Suština nedokučiva, skrivena ili možda nešto treće i zašto?
 
Poslednja izmena:
Slažem se da je za mene suština sreća (za neke je nesto drugo bitnije), ali to je subjektivna suština. Sreća je kompleksna stvar. No, bitno pitanje u vezi ove teme je šta predstavlja objektivnu, (univerzalnu) suštinu.
 
Suština je rešavati probleme jedan po jedan redosledom jer ne možemo mi rešavati kompleksne probleme koji čekaju buduće generacije već naše sadašnje.
 
Sta bi tebi odgovaralo da ima kao osobine objektivna sustina....?

Sustina je da je ljudski zivot ogranicen
Sustina je da ljudi racunaju na to , pa pustaju zlo da traje jer nece neograniceno
Sustina je da sami biraju putanju zadovoljstva bez razmisljanja o svim proizvodima tog izbora.
Sustina je da se ne razmislja ni 5 min dnevno , prosecan covek ima ljudi koji razmisljaju stalno.
Sustina je da bolje prolazi onaj koji ne razmislja nego onaj koji razmislja jer je vise onih koji ne razmisljaju.
Sustina je da se mnoge zelje ne ostvaruju neke zbog drugih neke zbog sebe sto ne forsiras svaku zelju , neke zbog posledice samog ispunjenja zelja...
 
Svaki entitet u svijetu nosi u sebi svoju specifičnu suštinu, nepipljivu i neuhvatljivu, formiranu, formiranu kroz kompleksno tkivo ideja i umske konstrukcije. Suština je, ja bih rekao, rezultat aktivnosti uma, odnosno stvaranje i reinterpretacija IDEJE. Postojni težnja odnosno volja prema apsolutnoj istini, no sama priroda stvarnosti i uma ima granice razumjevanja. Nemogućnost potpunog shvatanja suštine može proisteći iz intrizičnih ograničenja ljudskog uma ili kompleksnosti same stvarnosti. Čovjek može shvatiti mnoge aspekte, ali postavlja se pitanje da li je moguće potpuno razumjeti suštinu koja je višeslojna, višeznačna i fluidna. Drugi relevantan aspekt, kada sam prvi put razmišljao o ovoj temi, jeste nedokučivost suštine iz perspektive mogućnosti namjernog skrivanja iste. Na kraju krajeva treba znati, da se stvarnost konstruište u umu, što sam već rekao, pa na koncu toga, ljudski um nije još u stanju oblika percepcije da spozna apsolutnu suštinu. No, ipak ta sustina, iako nepojmljiva moze biti dosegnuta ili barem naslucena putem duhovnog traganja, introspekcije i transcedencije. Na sustinu treba gledati kao na transcedentni entitet koji se ne moze dokuciti putem cula, vec uma i DUŠE. Unutrasnje iskustvo i intuitivna spoznavanja. Suština nije samo proizvod vanjske stvarnosti koja se odvija izvan nas, već i rezultat unutrašnjeg duhovnog procesa. Put ka spoznaji suštine zahtjeva odricanje od materijalnih distrakcija i usmjerenosti prema duhovnom putovanju. Ja, iskreno, vjerujem da suština nosi i važnost moralnih vrijednosti i duhovnog razvoja. Ali te duboke moralne zakonitosti treba razumjeti kako bismo postigli viši stupanj duhovne spoznaje. Sada, što se tiče samog pojma suštine u samom sebi kao pojma, ne termina. Imamo ih više ontološke, epistemološke, estetske, funkcionalne, moralne, dužnosti, duševne, transcedentalne, ali nas interesuje ona apsolutna, o svakoj pojedinacno neki drugi put.

Bergson bi rekao da je "intuicija metod kojom se um direktno povezuje sa sa stvarima, gledajuci ih u njihovoj jedinstvenoj stvarnosti" - tako da suština je svakako tamo nedje apsolutna, ali mi nikada ne mozemo posjedovati njenu cjelinu. Zasto? Zato sto smo mi sami po sebi nista drugo nego apsolutne aktivnosti volje, te tako ne vidimo da ne postoji nista drugo u nasim zivotima do ta aktivnost. Samo negacijom iste, koju sam naslutio gore, indirektno u pasusu, mozemo napraviti prvi korak ka spoznaji neceg.
 
Slažem se da je za mene suština sreća (za neke je nesto drugo bitnije), ali to je subjektivna suština. Sreća je kompleksna stvar. No, bitno pitanje u vezi ove teme je šta predstavlja objektivnu, (univerzalnu) suštinu.
Tesko mi je da razmisljam o objektivnoj sustini, jer ne mogu ni da zamislim da objektivno sustina uopste postoji.
 
Suština je rešavati probleme jedan po jedan redosledom jer ne možemo mi rešavati kompleksne probleme koji čekaju buduće generacije već naše sadašnje.
Jeste, covek je između ostalog, mašina za rešavanje problema. To može biti zanimljivo, interesantno i ispunjavajuće, ali isto tako može biti veoma mučno, kao što je borba sa rakom.
 
Sta bi tebi odgovaralo da ima kao osobine objektivna sustina....?

Sustina je da je ljudski zivot ogranicen
Sustina je da ljudi racunaju na to , pa pustaju zlo da traje jer nece neograniceno
Sustina je da sami biraju putanju zadovoljstva bez razmisljanja o svim proizvodima tog izbora.
Sustina je da se ne razmislja ni 5 min dnevno , prosecan covek ima ljudi koji razmisljaju stalno.
Sustina je da bolje prolazi onaj koji ne razmislja nego onaj koji razmislja jer je vise onih koji ne razmisljaju.
Sustina je da se mnoge zelje ne ostvaruju neke zbog drugih neke zbog sebe sto ne forsiras svaku zelju , neke zbog posledice samog ispunjenja zelja...
Razmišljam o suštini stvari, poput toga šta je Bog, kako je zivot nastao, i šta predstavlja ta stvar sama po sebi.
Znaci ona sustina koja izlazi iz naseg ogranicenog iskustva, iz nase stvarnosti, kada bi izbrisali ono nase "covek je centar svega i sve se oko njega okrece".
 
Svaki entitet u svijetu nosi u sebi svoju specifičnu suštinu, nepipljivu i neuhvatljivu, formiranu, formiranu kroz kompleksno tkivo ideja i umske konstrukcije. Suština je, ja bih rekao, rezultat aktivnosti uma, odnosno stvaranje i reinterpretacija IDEJE. Postojni težnja odnosno volja prema apsolutnoj istini, no sama priroda stvarnosti i uma ima granice razumjevanja. Nemogućnost potpunog shvatanja suštine može proisteći iz intrizičnih ograničenja ljudskog uma ili kompleksnosti same stvarnosti. Čovjek može shvatiti mnoge aspekte, ali postavlja se pitanje da li je moguće potpuno razumjeti suštinu koja je višeslojna, višeznačna i fluidna. Drugi relevantan aspekt, kada sam prvi put razmišljao o ovoj temi, jeste nedokučivost suštine iz perspektive mogućnosti namjernog skrivanja iste. Na kraju krajeva treba znati, da se stvarnost konstruište u umu, što sam već rekao, pa na koncu toga, ljudski um nije još u stanju oblika percepcije da spozna apsolutnu suštinu. No, ipak ta sustina, iako nepojmljiva moze biti dosegnuta ili barem naslucena putem duhovnog traganja, introspekcije i transcedencije. Na sustinu treba gledati kao na transcedentni entitet koji se ne moze dokuciti putem cula, vec uma i DUŠE. Unutrasnje iskustvo i intuitivna spoznavanja. Suština nije samo proizvod vanjske stvarnosti koja se odvija izvan nas, već i rezultat unutrašnjeg duhovnog procesa. Put ka spoznaji suštine zahtjeva odricanje od materijalnih distrakcija i usmjerenosti prema duhovnom putovanju. Ja, iskreno, vjerujem da suština nosi i važnost moralnih vrijednosti i duhovnog razvoja. Ali te duboke moralne zakonitosti treba razumjeti kako bismo postigli viši stupanj duhovne spoznaje. Sada, što se tiče samog pojma suštine u samom sebi kao pojma, ne termina. Imamo ih više ontološke, epistemološke, estetske, funkcionalne, moralne, dužnosti, duševne, transcedentalne, ali nas interesuje ona apsolutna, o svakoj pojedinacno neki drugi put.

Bergson bi rekao da je "intuicija metod kojom se um direktno povezuje sa sa stvarima, gledajuci ih u njihovoj jedinstvenoj stvarnosti" - tako da suština je svakako tamo nedje apsolutna, ali mi nikada ne mozemo posjedovati njenu cjelinu. Zasto? Zato sto smo mi sami po sebi nista drugo nego apsolutne aktivnosti volje, te tako ne vidimo da ne postoji nista drugo u nasim zivotima do ta aktivnost. Samo negacijom iste, koju sam naslutio gore, indirektno u pasusu, mozemo napraviti prvi korak ka spoznaji neceg.
Pretpostavimo da ne možemo razumeti suštinu, slično kao što životinja ne može razumeti ljudske aktivnosti. To implicira da je čovek potpuno nebitan. Pitanje se postavlja gde je tu Bog i zašto ništa ne znamo o Njemu, zbog cega je toliko tajanstvan. Ako Bog ne postoji, ako suština ne postoji, kako onda postojimo mi, nebitni?
 
Kreni od jednostavnog , kako osoba niske IQ da prepozna osobu visoke IQ?
Онда смо у том случају нечији украс, као што су нама рибице у акваријуму. Те рибице не треба ништа да знају, само да пливају и да буду лепе.
 
Онда смо у том случају нечији украс, као што су нама рибице у акваријуму. Те рибице не треба ништа да знају, само да пливају и да буду лепе.
Moje iskustvo je da su Srbi ukras, a znas li zasto. Zato sto im je bitno sad i odmah, a to ne ide sa spoznajom, a jos manje sa spoznajom sustine...
Da bi video nesto , npr 3D treba da vidis bar 360 uglova u 2D pa onda se pomeris malo pa onda jos 360 uglova malo vece visine, elevacije...ali zadrzacu rec visine...

Odavde sledi da ti treba vremena puno , i brzine puno...
E sad postoje precice, npr kako sabrati broj zrna ako je na prvom polju sahovske table 1 zrno na drugom 2 zrna, a na trecem polju 4 zrna i tako do zadnjeg 64og polja....
Ali u svakom slucaju ti treba puno vremena i postupaka uz stalno posmatranje i povezivanje i shvatanje sta radis....i koja je razlika...

Nije to samo logika, nije to samo algoritam, nije to samo koriscenje cula, nije samo ni pracenje 5,6,7 pretpostavki koje su moguca resenja...
Nije to samo ni asocijacija na neko resenje iz prirode, pa ocekujes isti princip kreatora, sto ljudi cesto rade, a i ispadne cesto tacno....
To je razlog zasto misle da je sve stvorio Bog.
Sa druge strane, sva znanja se svuda primenjuju i onda to uzrokuje ove koincidencije....koje neki tumace kao Bog, a u sustini je osobina metafizike....a moze biti oba...nista ne iskljucuje osobinu metafizike i da je istovremeno i stvoreno delo Boga...

Ali sve ovo zahteva svaki postupni korak da se dokazuje, preispituje, drzi nepotvrdjen, drzi potvrdjen, a da se istovremeno i zivi.
Naravno , ko formira ili dodje u formirano okruzenje koje stedi vreme je na konju jer moze da koristi svoje osobine i brzinu..
Ocigledno ti treba ogromno vreme i ogromna brzina obrade, znaci inteligencija, pracenje, pamcenje racun....
Bez obzira sto se radi o filozofiji npr...totalno nema veze sto nema nijednog broja u filozofiji , treba ti enormna kolicina podataka koje moras da obradjujes i sabiras oduzimas, radis u paraleli, drzis po 30 100 300 hipoteza istovremeno na testu i aktivno..


Tu dolazimo do prve istine....ne moze svako do svake dubine.....cak i uz simulaciju...ili emulaciju...
Da pojasnim, ako si glup mozes posao koji tvoj drugar obavi za 5 min da odradis za 5h, jer radis isto samo sto sporije radis....Stari PC moze da odradi isto sto i novi PC samo 10 000 puta sporije...moze da simulira spectrum kao da imas stari kompjuter....samo ide korak po korak.

Druga istina je da ne moze svako do istih dubina u mnozini......zbog toga sto osica, onaj brzi svaki dan moze da predje 100 puta vise pa vise i napreduje, i razmak se sve vise povecava....

Razlika izmedju dve recenice je u sledecem...
Neko shvata sustinu obrade krompira do neke dubine, neko malo manje, ali istovremeno shvata i obradu jabuka, krusaka, crnog luka, belog luka...
Ovaj sto moze u dubinu , moze u dubinu svega i svacega, samo se ljudi zavaravaju zlom, a to je jedno od cescih zala, da ako jedan moze specijalno krompir , onda ne moze i sargarepu.....moze , samo mu treba vremena ....koje talenat moze da ubrza...

Naravno , ljudski zivot i zdravlje ogranicavaju u idealnom slucaju broj oblasti koje mozes da proucavas....
U neidealnom, ostanes u Srbiji i Srbi ti potrose vreme zaebavanjem i luftiranjem guzova dok rade i vise ne rade....troseci svoje vreme koje je jeftino jer ne razmisljaju vise od 5min dnevno , i vreme nekoga ko razmislja 6h dnevno , i nekoga ko razmislja 10h dnevno...


Svako ce doci do svoje neke sustine, na zalost onaj ko dolazi sa 5 min razmisljanja ce biti tako agresivan i bahat kao da je ono sto je natuknuo sa tih 5 min, jednako onome sto shvata neko ko 10h razmislja o tome....pokondirene tikve...

To je nepostovanje znanja ili ideja....i naravno da je tamo gde postoji negativna selekcija...
Sto vise ukrades nekome vreme to ste slicniji po vestini a prednost ima burazer ili neka druga korupcija..

Sustina je zato za svakoga....nekoga ko silji djokicu svo vreme i gleda gde da ga zavuce, takodje je sustina zlata vredna....
To je ljudska sustina....

Ima jos jedno , vremensko trajanje, smena era....To je kontinuum razvoja i sabiranja ljudskih iskustava, a sto je zanimljivo Srbi su narod koji je pristao da ima diskontinuitet svoje kulture, sto je presedan , kao dobrovoljnost, obicno se to desava kad te neko osvoji i onda ti zatre seme...a kod Srba se to desilo kad se raspala Jugoslavija , svesno su prihvatili prekid svake kulture, znanja i iskustava koja poticu iz SFRJ pa su izbrisali knjizevnost, kulturu , finansije, zadruge, klastere.....

U ljudskoj istoriji obicno se radi suprotno , tj gomilaju se znanja....neka se gube, ne ostanu tragovi jer postoji ovaj Srpski recept zatiranja, ali obicno se ljudi koji su pametni trude da ostane iskustvo i znanje i kultura....i moral, zamisli i moral...iako je to dogovor vrednosti , i to se gleda da se sacuva....kroz tradiciju ili kroz price i predanja..


Tako se ubrzava donekle jer i dalje mora pojedinac da proveri sva ta predanja , rad na novim sustinama...od novih ljudi..
 
Poslednja izmena:
Subjektivna suština nije suština, već umišljaj, volja za nečim, izbor iz nekog razloga.
Ako ćemo cilj, ili nešto što volimo i radimo i sl. nazvati suštinom je paradoksalno, jer je to promenjiva kategorija, drugo, čovjek može da ostane bez bilo kakve te "suštine", npr. ako oboli od teške demencije, ili postane invalid nesposoban da obavlja i radi ono što je smatrao za svoju suštinu, ili upadne u stanje kome, šta je onda njegova suština?

Nama je neprihvatljiva ili teško prihvatljiva činjenica da je suština ona kodirana u nama, ili u bilo kakvom organizmu, vrsti itd. jako prosta stvar, tj. da opstane, takodje i da se reprodukuje, što znači nastavak života u drugom obliku, ako uzmemo u obzir i faktor evolucije koja rezultira boljom adaptacijom, onda se tu radi o unapredjenju i o boljem osiguranju opstanka.
Sve ovo vodi ka vječnom i beskonačnom životu koji je moguć samo u reproduktivnom smislu i u drugim formama koje su različite ali ipak imaju veze sa onim prošlim formama, isto tako podložne su kompletnom nestanku.
Ako idemo dalje, a to i jeste suština, da se dodje do srži suštine, smisla, to jednostavno ne možemo, otkud i zašto život. Prosta ali vječna, neodgovorena pitanja.
 
Odakle i zašto život? To je dobro pitanje, pa bih želeo da izvedem zaključak o tome zašto srz suštine ostaje misterija. Ponekad zavidim onima koji "znaju sve", iako me takvi najviše nerviraju. Dakle, da suzim izbor:

@Umri_muski tvrdi da bismo došli do suštine, trebalo bi znati sve, biti svuda istovremeno i posmatrati sve iz svih mogućih uglova odjednom. Ali i to je samo jedno nagađanje, tako da i u tom slučaju moramo zaključiti da nam je Bog tu suštinu namerno iz nekih razloga sakrio od nas jer ako je to istina što kaže @Umri_muski, onda bi to trebali svi znati, barem na informativnom nivou.

@sapiens tvrdi da se do suštine ne dolazi intelektom već intuicijom. Međutim, i u tom slučaju srz suštine ostaje skrivena jer svako dolazi do različitih zaključaka putem intuicije, zbog čega imamo dosta različitih duhovnih pravaca zbog kojih se neki bore jedni protiv drugih.

Uzmimo da Bog ne postoji. Uzmimo da ne postoji neko inteligentno biće koje u svojoj kuhinji sprema jelo zvano život, sto se mnogima podrazumeva. I dalje misterija ostaje netaknuta. I dalje je čudno kako to Prirodni Procesi sami stvaraju sve što postoji.

Tako da je moj zaključak isti kao i @Steinadlerov: "Prosta ali večna, neodgovorena pitanja." Drugim rečima, nisam uspeo da izvučem zaključak. Možda ćemo jednom znati, ko zna dokle će nas evolucija dovesti, ako uzmemo da evolucija nije ciklična. U svakom slučaju, mislim da je čovek samo jedna karika u celoj priči, gotovo nebitan, kao što je na primer pas ili mačka. Ne možemo odskočiti od funkcije i ograničenja koje su nam prirodno date.
 
I zamisli dodjes kod mene da trazis posao.....
Da li bih ti dao posao?
Ili hoces da budes igrac u NFL, da li bi prosao draft?
Ne bi.....

Osoba koja ne kopa , ne donosi maksimum.....
 
Covek je danas zaveden sopstvenim neuspesima....ljudima koji su neuspesi , ali su motivisani i angazovani da pokriju to i onda pretvaraju sebe u uspesne ljude, prodaju magiju oblaka....cak 65% ljjudi su takvi , destruktori koji okrecu svrhe u nebitnosti a bezvrednosti u motive..

Da se trenutno desva katastrofa koja ce unistiti zemlju , ljudi bi poslusali takve i mirno se predali , pre toga su generacijama ubijali one koji su mogli da donesu resenje i prezivljavnje..
Jer se uvek slusaju takvi kojima su trenutni ciljevi jedino sto ima smisla...

Resenje iz prsta , opet dolazimo do Srpskog filozofskog podijuma...
 
Kad bi religija imala recenicu , mi poticemo od kosmosa i ako ga ne prihvatimo bicemo smlavljeni od njega....Da li bi ljudi onda bili dominantno okrenuti sticanju bogatstva i ratovima ili bi bili okrenuti da sto pre steknu nezavisnost polozaja u kosmosu, da budu intergalakticki....?

Medjutim ta sustina je trenutno van domasaja vecine ljudi , ali ne i svih ljudi...
Ko predstavlja ljudsku rasu?
Moj komsija lopov i krmak iz Bojnika , njegov brat nasilnik koji ne moze da dodje u BG a da se ne potuce sa nekim usred BG? Ili neki , po njima jalovi kratko osisani i uredni , mislima posvecen tip koji trckara izmedju Zeneve, Pariza, Minhena i pomaze da se ljudi osveste i odmaknu od zemlje...
 
Gledam 10 filmova sa jednog sajta za studente filmske umetnosti , pri tome sam iskljucio filmove studenata, kad gledam i te filmove, onda je brojka 40...
Sta je zajednicka primedba...
Pa iako su filmovi A produkcije, zajednicko je da su reziseri tih holivud ili engleskih ili australijskih ili francuskih produkcija pucali sebi intelektualno u glavu..

Tolika zelja da budu dubokosmisleni a u praksi je napravljen buckuris koji ne da nije duboko smislen, nego je haotican i nejasniji u poruci nego malo bolji holivudski besmisleni film...

To se narocito povecalo posle 2021 tj Covid....
Ali je nekako povezano i sa ovim mladim generacijama sada....njihov mrezni zivot kao da ih drzi u nekom mehuru koji je istovremeno apstrakcija njima prihvatljiva a ustvari totalno bezvredna, a njima ostavlja utisak da je bar malo vredna...
Jednostavno receno , kao da misle da gledalac gleda scenario dok gleda film, a to naravno niko nema mogucnost....kao da su film pravili za nekog profu koji cita i scenario i gleda onda film....sto je morate priznati mozda i logicno za studenta filmskih umetnosti ali za seminarski rad..
Ali ne da kasnije, kad udje u produkciju i realne projekte ponavlja istu gresku, cak ni kao debitantski film to nije opravdano..

Dakle imamo gubljenje u sustini novih mladih ljudi , jednostavno se vidi siromasnost iskustva u osecanju sustine...
To je mnogo zeznuta posledica, jer jedan 14godisnjak moze nadvisiti mnoge ako je kupan u mnostvu svakodnevnih smislenih okolnosti....zivot mu pruza toliko primera u realu da hteo ne hteo , postaje kompleksno ispovezano svesno bice...

Sa druge strane, ovi sto prate mreze , i umisle da su sira svesna bica odjednom pokazuju koliko su hendikepirani tim svojim svakodnevnim i da nisu kupani odavno u mnostvu smislenosti u realu....a mozda vise njihova realnost i nema puno smislenosti , oseca se i to da je sve manja ponuda smislenog u realu....ali besmisao sire upravo mrezni korisnici...
 
Такође је хипотеза да свет постоји одувек и да никад није настао.
To je logicnije. Kako nesto ne moze nastati ni iz cega, uvodimo Kreatora koji je oduvek postojao.
No onda mozemo napraviti redukciju, eliminisemo Boga, i kazemo da je univerzum oduvek postojao.
 

Back
Top