Су-35, машина која одушевљава и плаши

Još nešto vezano za vazdušni boj:

Ova poslednja stvar koju sam video sa video izveštaja sa aviosalona Le Burže me je zaprepastila. Moja greška je bila da je konstrukcija aviona napravljena tako da trpi do 12G. To je zapravo bilo sedamdesetih godina, kada je napravljen prvi SU-27. Ona sada zapravo podnosi do 14,5G što je meni neverovatna stvar. Bravo za mašinskog konstruktora kostura letilice. To je priznaćete, nešto što oduzima dah.

Obično kada kucate čekićem esker, to je promena od reda 30-50G, a kada radite onako po malo čuk-čuk, to je otprilike tih 15G. Sa druge strane, pilot I dalje može podneti do 10G.


Od 1:05 min se može čuti izjava o G-opterećenjima.
 
Raketa ide brzinom od oko 4maha
Njena struktura nije predvidjena i ne moze da podnese zaokrete kakve moze da izvede avion sa dobrim akrobatskim sposobnostima, tj promenljivim vektorisanim potiskom, kojim upravlja iskusan pilot
Zar mislis da se ne obucavaju za to
I dobar pilot MIG-a 21 mogao je da izbegne minimum jednu.

Neki drugi validan razlog je vazdusna borba u kojoj protivnik koji nema jednake manevarske sposobnosti nemam nikakvu sansu

U stvari, avionovih 10G pri brzini od na primer 0,8maha bi bilo na primer 50G pri raketinih 3,2mah, koliko otprilike leti raketa AMRAAM, kada napada avion i približava mu se. Naravno, avionovih 10G pri toj brzini potroši njegovu brzinu i posle druge izbegnute rakete, dolazi u opasnost da uđe u brzine ispod statičkog leta. Kod vektorisanog potiska i ogromnih vrednosti potisaka, šanse da preživi napad takvih pet do šest uzastopno ispaljenih raketa, rastu.
 
Aerodinamički proračun za ovaj avion je inače po uzoru na aerodinamički proračun Alfreda Ludviga bartinija (ili kako je kod rusa dobio ime Alfred Ljudvigovič Bartini). Italijan iz Splita, koji je bio pilot u I sv. ratu i koji je tridesetih godina ponesen ideojm komunizma prebegao u SSSR. U SSSR-u je bio učitelj Koroljevu, Suhoju, Mikojanu, Gurjeviču, Mjasiščevu, Tupoljevu i Jakovljevu.

Pedesetih godina (daleko pre trke za nadzvučni putnički avion), Bartini je osmislio supersonični bombarder - hidroavion - nosač aviona. Sve tri funkcije je obavljao u jednoj istoj misiji. Sa vode je uzletao i na vodu je sletao. Na leđima mu je bio po tim planovima, izviđački hipersonični avion Cibin RSR.

Da bi Bartinijev bombarder dobro leteo kako podzvučno, tako i nadzvučno, moralo se posebno računati sa krilom. Bartini je prvi u svetu napravio proračun po kom je kasnije napravljen model takvog aviona, koji se prvi pokazao uspešnim za gore navedenu namenu.

Njegov bombarder nikada nije bio napravljen, ali je napravljen Suhoj T-4, Tupoljev Tu-144, MiG-29 i Suhoj Su-27. MiG-29 i Su-27 su upravo dva aviona-lovca, koji imaju aerodinamičku šemu po Bartinijevim formulama.
 

Back
Top