Studiram u USA, pa ako nekoga zanima nesto...

u jednom jedinom danu da se kvota napuni..kako to,pa radi se o brojci od nekoliko desetaka tisuća ljudi?

Tacno tako... Moja firma i sve ostale za koje znam su cekali i par dana pre nego sto se otvorio "konkurs", oni su poslali sve kandidate za H1 vizu. Posto je vec prvog dana bilo vise prijava od broja H1 viza koje su se dodeljivale te godine, radili su "lutriju" izvlaceci slucajnim izborom medju prijavama koje su stigle tog prvog dana.
 
Tacno tako... Moja firma i sve ostale za koje znam su cekali i par dana pre nego sto se otvorio "konkurs", oni su poslali sve kandidate za H1 vizu. Posto je vec prvog dana bilo vise prijava od broja H1 viza koje su se dodeljivale te godine, radili su "lutriju" izvlaceci slucajnim izborom medju prijavama koje su stigle tog prvog dana.
Da ne povjeruješ..da je tolika potražnja i da tako kratko traje..to je ono,moraš najmanje godinu dana započeti s procesom da dobiješ sve na vrijeme..
 
Kada je taj dan u godini kada se napune h1b vize? Bilo je tako nekada u doba najveceg ludila, ali mislim da nije sada tako jer je kriza.

Hmmm, istina... Vidim po informacijama na: http://en.wikipedia.org/wiki/H1B_visa da vise nije tolika guzva da se popuni za tako kratko vreme... :think:Valda guzva kad ja konkurisem za vizu. :zcepanje:
Ja dajem info na osnovu onoga sta sam ja prosla... izgleda da je to bilo odavno, pa informacije nisu vise bas toliko sveze...
 
@redsonia
Mene zanima studiranje na Maharishy University. Pročitala sam ovu cijelu temu na forumu i posjetila stranice fakulteta, ali bi htjela saznati neke dodatne stvari koje tamo ne pišu. :)

Dakle, ja sam trenutno 2 godina informatičkog fakulteta (studiram po bolonji), a na taj fakultet sam namjeravala otići nakon 3 godine jer moj fakultet traje 3 godine. Da li postoji šansa da se automatski upadne na master bez obzira što nemam 4 godinu, jer kod nas se studira po bolonjskom sistemu, što znaći 3 godine (preddiplomski) i 2 godine master? Također imam radno iskustvo od 7 godina, s time da sam od toga 3 godine u IT-u, ali ne u području programiranja već u poslovima implementacije i konzaltinga (Oracle).Prosjek ocjena mi je 4.3 , da li je to dovoljno za taj fakultet?

Također sam primjetila da postoji entry exam koji zahtjeva znanje programiranja. Koliko je to zahtjevno? Naime, ja do sada posjedujem znanje iz Visual Basica, nešto malo C, a namjeravala sam sada upisati i dodatni tečaj iz Jave. Pošto na fakultetu učimo samo Visual Basic, da li bi na na Maharishy University prihavatili moj dodatni certifikat iz Jave? I da li se mogu na fakultetu pojaviti samo sa znanjem Visual Basica i Jave ili je bolje da malo više proučim C? Koliko je fakultet zahtjevan, da li se sve stigne naučiti u nekom normalnom roku, da li profesori izlaze u susret?

Vidjela sam da fakultet nudi financial aid i čini mi se zaista fer ponuda. Zanima me da li postoje još neki dodatne troškovi koji nisu bili pokriveni tim financial aidom? da li su knjige uključene u tu pomoć? jer koliko sam razumjela, smještaj i hrana su osigurani kao i troškovi studiranja. I još se dobije 100 dolara mjesečno. Da li se može samo s time "preživjeti" ili se svakako treba još pobrinuti za dodatni novac za tih 8 mjeseci? Pretpostavljam da se dodatni posao ne može odmah naći, bar ne odmah kada dođeš na fakultet, jer bilo bi super kada bi se moglo zaraditi još "nešto sa strane". Znači, nakon 8 mjeseci se više nema pravo živjeti u campusu i mora se pronaći posao? što ako se posao ne pronađe, da li se još uvijek može raditi preko nekih studentskih honorarnih poslova i tako preživljavati dok se ne nađe konkretni posao ili kako?
Hvala unaprijed na odgovorima! :)
 
Dakle, ja sam trenutno 2 godina informatičkog fakulteta (studiram po bolonji), a na taj fakultet sam namjeravala otići nakon 3 godine jer moj fakultet traje 3 godine. Da li postoji šansa da se automatski upadne na master bez obzira što nemam 4 godinu, jer kod nas se studira po bolonjskom sistemu, što znaći 3 godine (preddiplomski) i 2 godine master? Također imam radno iskustvo od 7 godina, s time da sam od toga 3 godine u IT-u, ali ne u području programiranja već u poslovima implementacije i konzaltinga (Oracle).Prosjek ocjena mi je 4.3 , da li je to dovoljno za taj fakultet?

Sve informacije sto se upisa tice su ti na sajtu...
Na http://mscs.mum.edu/requirements.html imas info: "Candidates with a 3-year degree will be considered for acceptance only if they have a minimum of 3 years of verifiable paid professional IT experience, and a high grade average in prerequisite computer science courses."
Ako ti treba nesto bas-bas konkretno vezano za tvoju situaciju, napisi e-mail Univerzitetu. Korektni su i dosta brzo odgovaraju na upite. Jedino oni mogu precizno da ti odgovore na pitanja.

Također sam primjetila da postoji entry exam koji zahtjeva znanje programiranja. Koliko je to zahtjevno? Naime, ja do sada posjedujem znanje iz Visual Basica, nešto malo C, a namjeravala sam sada upisati i dodatni tečaj iz Jave. Pošto na fakultetu učimo samo Visual Basic, da li bi na na Maharishy University prihavatili moj dodatni certifikat iz Jave? I da li se mogu na fakultetu pojaviti samo sa znanjem Visual Basica i Jave ili je bolje da malo više proučim C? Koliko je fakultet zahtjevan, da li se sve stigne naučiti u nekom normalnom roku, da li profesori izlaze u susret?

Na sajtu: http://mscs.mum.edu/entry-tracks.html imas linkove ka primerima testova...
http://admin.cs.mum.edu/Pretest/sampletest.htm
http://mum.edu/compro/mppexam.html
Koliko je zahtevno - zavisi koliko ti znas i koliko ti vremena treba da naucis.
Java je dovoljna za predavanja/ispite, to je "glavni" programski jezik, ali ako ga ne znas, mozes koristiti i neki drugi OO programski jezik, ako ti profesor tog predmeta odobri; ako on ne zna C#, nece ti odobriti da ti radis ispit na tom jeziku.
Koliko profesori izlaze u susret - zavisi od profesora. Uglavnom su korektni i pomazu... ali nece ti nista servirati "na tacni", ipak su to masters studije i ocekuje se predznanje i samostalnost u savladavanju gradiva.

Vidjela sam da fakultet nudi financial aid i čini mi se zaista fer ponuda. Zanima me da li postoje još neki dodatne troškovi koji nisu bili pokriveni tim financial aidom? da li su knjige uključene u tu pomoć? jer koliko sam razumjela, smještaj i hrana su osigurani kao i troškovi studiranja. I još se dobije 100 dolara mjesečno. Da li se može samo s time "preživjeti" ili se svakako treba još pobrinuti za dodatni novac za tih 8 mjeseci? Pretpostavljam da se dodatni posao ne može odmah naći, bar ne odmah kada dođeš na fakultet, jer bilo bi super kada bi se moglo zaraditi još "nešto sa strane". Znači, nakon 8 mjeseci se više nema pravo živjeti u campusu i mora se pronaći posao? što ako se posao ne pronađe, da li se još uvijek može raditi preko nekih studentskih honorarnih poslova i tako preživljavati dok se ne nađe konkretni posao ili kako?

Knjige nisu ukljucene u cenu. Mada, imas biblioteku, pa mozes iznajmiti knjige ako treba, a nisi kupila.
Da, u cenu je uracunato: troskovi studiranja, smestaj u studentskom domu i hrana u menzi. Dobijes i $100/mesecno. Da li se moze preziveti sa time - zavisi koje su ti potrebe. Da li ces kupovati sebi racunar, odecu, obucu, izlaziti... imas li neke druge troskove...?
Mozes dobiti posao uz studije na kampusu tokom studiranja, nakon par predmeta, ako imas dobre ocene.
Mozes ostati i duze od 8 meseci na kampusu, ali to nije uracunato u cenu i morala bi platiti dodatno. Ako ne nadjes posao u IT industriji, nakon zavrsetka predavanja, dobila bi (najverovatnije) posao na kampusu... nije bas neka plata u tom slucaju, ali se moze preziveti dok ne nadjes neki "konkretan" posao.
 
1. koliko si dobila na GMAT-u?
2. koliko po tvom misljenju rezultat GMAT-a utice na selekciju kandidata koji nisu amerikanci ili sa nekog engleskog govornog podrucja?
3. da li znas nekog ko je upisao doktorske studije?
4. da li imas uvid u to koliko se zahtevi za doktorske studije i MBA studije razlikuju u smislu rezultata na GMAT-u, tj. da li je za phd program potreban veci ili isti broj poena?

imam jos puno pitanja, ali za nekog ko se razume u doktorske studije, na BS u USA... pa ako ima neki phd student, molim da se prijavi da ga detaljno preispitam za neke detalje :lol:

caos

i mene intersuju doktorske studije u US, pa ako mozete i mene da stavite u cc :)

hvala puno !!!
 
@Redsonia

Zdravo, zovem se Marko i jako sam zainteresovan da nastavim skolovanje na nekom americkom univerzitetu/koledzu.
Video sam ovaj thread na krstarici i kapiram da mozete da mi pomognete po ovom pitanju.
Inace zavrsio sam srednju skolu pre par nedelja, smer "elektrotehnicar racunara", sa programiranjem jednim od
bitnijih predmeta. Nazalost nisam do sada imao neke ambicije sto se tice skolovanja u inostranstvu pa sam stalno
mislio "diploma je diploma" tj. nije mi previse bitan prosek, tako da nisam ulozio onoliko truda koliko sam mogao.
Inace, zanima me vase misljenje i preporuke sta bi mogao da uradim po tom pitanju, tj. koje su mi opcije sto se tice
nastavka skolovanja u americi u otprilike istoj oblasti kao moj smer iz srednje skole( ili cak malo drugaciji nije problem).
Da li mi je veliki minus ako upisem privatni univerzitet poput Megatrenda za koj sam konkurisao, iako je akreditovan.
Sad krecem da citam ceo thread ali , kao sto rekoh, nisam imao neke ovakve ambicije ranije pa neznam sta
tacno da trazim, nisam nimalo upucen po ovom pitanju.
Iako bi voleo da idem na postdiplomski u ameriku (opet neznam da li to mogu preko Megatrenda) , moja glavna zelja je
da krenem da se skolujem u americi pre toga, da zapocnem dalje skolovanje tamo.


Izvinjavam na bloku teksta i stvarno se nadam da cete mi pomoci oko moje zelje i otvoriti oci.

Najlepse hvala.

gamzi91@yahoo.com
 
@Redsonia

Zdravo, zovem se Marko i jako sam zainteresovan da nastavim skolovanje na nekom americkom univerzitetu/koledzu.
Video sam ovaj thread na krstarici i kapiram da mozete da mi pomognete po ovom pitanju.
Inace zavrsio sam srednju skolu pre par nedelja, smer "elektrotehnicar racunara", sa programiranjem jednim od
bitnijih predmeta. Nazalost nisam do sada imao neke ambicije sto se tice skolovanja u inostranstvu pa sam stalno
mislio "diploma je diploma" tj. nije mi previse bitan prosek, tako da nisam ulozio onoliko truda koliko sam mogao.
Inace, zanima me vase misljenje i preporuke sta bi mogao da uradim po tom pitanju, tj. koje su mi opcije sto se tice
nastavka skolovanja u americi u otprilike istoj oblasti kao moj smer iz srednje skole( ili cak malo drugaciji nije problem).
Da li mi je veliki minus ako upisem privatni univerzitet poput Megatrenda za koj sam konkurisao, iako je akreditovan.
Sad krecem da citam ceo thread ali , kao sto rekoh, nisam imao neke ovakve ambicije ranije pa neznam sta
tacno da trazim, nisam nimalo upucen po ovom pitanju.
Iako bi voleo da idem na postdiplomski u ameriku (opet neznam da li to mogu preko Megatrenda) , moja glavna zelja je
da krenem da se skolujem u americi pre toga, da zapocnem dalje skolovanje tamo.
...

Nije mi bas jasno koje je tvoje pitanje ovde... ali u svakom slucaju, ako je Univerzitet akreditovan, onda je diploma priznata.
Znanje koje ces imati nakon zavrsetka studija - zavisi od tebe i tvoje angazovanosti. Svaki Univerzitet ce ti ponuditi neku teoriju i neko osnovno znanje koje je dovoljno za polaganje ispita, a sve ostalo ce zavisiti od tebe i tvoje angazovanosti. To "dodatno" sto sam budes radio ce te izdvojiti iz mase ostalih studenata.
Uopsteno, nase diplome nisu priznate u US, tj. mora da se polazu neki dodatni ispiti da bi mogao nastaviti studije; isto vazi i za US diplome kod nas. Na ovoj temi nekoliko puta sam objasnila kako ide taj postupak priznavanja ispita/diplome, pa da ne ponavljam. Retko se desi da student moze samo da nastavi studije u inostranstvu (ili iz inostranstva u Srbiji) bez polaganja dodatnih ispita.

Najbitnije je da ti skontas sta hoces. Da li hoces u inostranstvo na redovne ili postdiplomske studije... i sta hoces iz svega toga da "izvuces". Kad to resis, onda kreni sa gledanjem koju skolu/smer hoces da upises.
Upisivanje studija u inostranstvu nije problem, ako imas finansije.
 
za redsoniu
koliko je tebe godisnje kostalo skolovanje?
jesi imala stipendiju i koliko je ona troskova pokrivala?

Za program koji sam ja zavrsila cena nije godisnje, nego je za ceo program. Koliku stipendiju sam ja imala? Ta informacija tebi ne moze pomoci... pogledaj info o ceni i finansijskoj pomoci za program koji sam ja zavrsila na: http://mscs.mum.edu/financial-aid-intl.html.
 
Znam ja da se diploma ne priznaje..nije to problem..već se pitam dal se može s njom raditi kao pomoćnik pravnika,paralegal..?! znači ne pravnik već da ju uvaže za nešto kao njihov a.a stupanj?!ima li neko kakvu informaciju..nije valjda da neće uvažiti baš ništa od pet godina studija prava :eek:

Ja studiram jezike , tako da nemam dodirnih tacaka sa pravom ...Nama je jedna profesorica pricala da sa diplomom filoloskog fakulteta mozes raditi ili nastaviti studije gdje god hoces , dok sa recimo diplomom pravnog fakulteta ne mozes... Britanski , Americki i Australijski (uopsteno zemalja Komonvelta) pravni sistem zasniva na drugacijim zakonima... Mislim na obicajnom pravu (koliko se secam Britanske istorije )
 
Znam ja da se diploma ne priznaje..nije to problem..već se pitam dal se može s njom raditi kao pomoćnik pravnika,paralegal..?! znači ne pravnik već da ju uvaže za nešto kao njihov a.a stupanj?!ima li neko kakvu informaciju..nije valjda da neće uvažiti baš ništa od pet godina studija prava :eek:

Da li ti je diploma sa pravnog potrebna da bi radio kao pomocnik, paralegal? Ako jeste - onda ne mozes raditi sa nasom diplomom bez nostrifikacije.
Zakoni su drugaciji, tako da ti diploma naseg pravnog fakulteta ne vazi u drugim zemljama - kao da je nemas.
 
a znaš li može li se kakav postdiplomski naći..znam da za ekonomiju i slično može,a pravo?!

Zavisi od Univerziteta gde hoces da se prijavis - oni donose odluku koliko ce ti ispita priznati. Ali nemoj se nadati da ce ti priznati studije: studirao si zakone u Srbiji, a hoces da nastavis studije zakona u US. Nisu isti, tako da su male sanse da ce ti priznati studije.
 

Back
Top