STOICIZAM - Praktična filozofija

...nemojte tako, ljudi ... pristojno je dobro da nemate isto mišljenje i saznanja o jednoj te istoj temi ... toje zdrava osnova za dijalog i nova saznavanja ......pogledajte malo istoriju civilizacije ... zar vam se ne čini da saznanja koja je imalo čovečanstvo u tim vremenima , nekako danas ne štimaju .... " ničemu ne služe a uzto i ne rade" -- što bi rekao paja iz kamenog doba ..

 
Sta bi onom Nereju ljutom...Ha,Pink filozofija?Sta fali Pinku ha,ha!Dijalekticki;TEZA,ANTITEZA-SINTEZA...Nereju fali......PINK!Jesam li u pravu gospodo? Naravno da nisam-na elektronskim sam stranama Foruma Krstarice oblasti...
I sta bi sa stoicizmom?Dokle smo ono stigli?D a je prakticna filozofija,filozofija od koje ima vajde i to prakticne,koja stavlja razum ispred volje...Mislim da je Loncar rekao da zivotinje(a ja kazem i biljke)imaju volju a razum jok,dok covek i jedno i drugo!
A vidi! Covek s razumom i voljom,ma bio i stoik,sve njih NJAM,NJAM! I onda lamentira kao Seneka,pa najeden mesa lesheva ode u depresiju i pocne da mu se vrzma suicid po sivim s niskim nabojem visheg PH elektrolita emitovanih iz hipotalamusa...
A od Shopenhauera mi gotivniji Nice i njegov Also sprache Zaratustra...Neke njegove metafore jos uvek nisam pokapirao...Zaratustrine.O volji se takodje radi,ali brateeee...
Moguce da je stoicizam previse prisutan,a ezotericna metafizika koja se ne oslanja na nepouzdani i pogresni jezik vec na bolje metode i sredstva komunikacije skoro ni malo...Na moju ceznju...
 
:think::klap::klap:

...Zara može uvek snova da se čita i kapira -- bar ja tako mislim !

Naravno da moze,ali boli sto mi glupani tesko kapiramo neke metafore...Nice(ne onaj "Sloteru Nice-Srbija ti klice!)je kroz usta Zaratustre takve metafore izvaljivao++ da "to boli"...Ne znam nemacki i samo zbog Zaratustre mi zao sto ga nisam ucio...Na srpskom bih rekao da je nedorecen i moram da domisljam...
 
Naravno da moze,ali boli sto mi glupani tesko kapiramo neke metafore...Nice(ne onaj "Sloteru Nice-Srbija ti klice!)je kroz usta Zaratustre takve metafore izvaljivao++ da "to boli"...Ne znam nemacki i samo zbog Zaratustre mi zao sto ga nisam ucio...Na srpskom bih rekao da je nedorecen i moram da domisljam...

...svakako da nepoznavanje jezika autora uvek stvara probleme , pogotovo kad je tako važan kao Niče .... pored toga , stvara i populističko viđenje njegovih tekstova koje se ugrađuje u prevode .... meni smeta nerazumevanje njegove teze nadčoveka i njeno povezivanje sa populističkom nemačkom ili sa našom paralelom na tu temu kroz čovekovo oboženje / poboženje .... no , na kraju to je moj hendikep - štaću , moram stim u prašinu ( ono prah prahu ...... ) ...
 
...svakako da nepoznavanje jezika autora uvek stvara probleme , pogotovo kad je tako važan kao Niče .... pored toga , stvara i populističko viđenje njegovih tekstova koje se ugrađuje u prevode .... meni smeta nerazumevanje njegove teze nadčoveka i njeno povezivanje sa populističkom nemačkom ili sa našom paralelom na tu temu kroz čovekovo oboženje / poboženje .... no , na kraju to je moj hendikep - štaću , moram stim u prašinu ( ono prah prahu ...... ) ...

Vidi,nije bas tema Nice,ali njegov zahtev"Nemoj mi pricati o istini-pokazi mi je..."kvalifikuje ga i u stoike...Ma jedinstven je bar sa Zaratustrom...Populisticko shvatanje je inace masovni kretenizam-Sholevic trans,Hofini sindikati,Gospel trans...Mocni covek ne treba bogove...A onom na umoru ni Bog ne moze pomoci...
No to je malo neozbiljno i to su samo reci...Sta ovde ozbiljno reci?Ti vec i sam znas donekle (odnekle svi fuckamo),a ostali tek poneko...Stvarno,tuga...U srcu Bosna u glavi fosna...Mada volim bosance i druzim se s njima-nije to ozbiljno...
 
Vidi,nije bas tema Nice,ali njegov zahtev"Nemoj mi pricati o istini-pokazi mi je..."kvalifikuje ga i u stoike...Ma jedinstven je bar sa Zaratustrom...Populisticko shvatanje je inace masovni kretenizam-Sholevic trans,Hofini sindikati,Gospel trans...Mocni covek ne treba bogove...A onom na umoru ni Bog ne moze pomoci...
No to je malo neozbiljno i to su samo reci...Sta ovde ozbiljno reci?Ti vec i sam znas donekle (odnekle svi fuckamo),a ostali tek poneko...Stvarno,tuga...U srcu Bosna u glavi fosna...Mada volim bosance i druzim se s njima-nije to ozbiljno...

.... ali ostaje ono : ma bem ti čoveka , kome bosanac dođe kao neki zapadnjak ?
 

Moglo bi se, grubo,uprostiti i reči da je Niče bio stoik...
Ali,Niče je bio i lingvista i u finalu svog filozofskog života i idealista ...
Ipak,za razliku i od idealista i od stoika je jasno pokazivao da je ljudska svest ta koja determinira i da
ta determinacija van njega ne postoji...
Van ljudske svesti huje haotićno eoni nikome i ničemu!
Putanja Zemlje je kao nasumićni hitac kom samo ljudski um "vidi" eliptićnu putanju oko Sunca!
Po takvim,lingvističkim razumevanjima je kritičar i stoicizma i idealizma...
 
U pitanju je metafora o slepom lovcu koji ispali stotinak hitaca i jednim pogodi prepelicu,ali u kojoj je njegovoj knjizi...
Biće da je u "Also sprache...",ali iako mi je na dohvat,mrzi me da tražim...Sad bi me onaj neumni Nerej "pritisnuo" za
pravilan citat umesto parafraze...:mrgreen:
 
Сократ је говорио:
"Шта више волите? Да имате душе разумних или неразумних људи?"
- "Разумних."
"А каквих разумних? Здравих или рђавих?"
- "Здравих."
"Па зашто такве душе онда не тражите?"
- "Зато што их већ имамо."
"Ако их имате, зашто се онда свађате и препирете међу собом?"

Цитирао Марко Аурелије у делу "Самом себи"

Ово би требао свако да се запита у оним ситуацијама када његов "здрав" разум уступи место вољи.
 
Svuda, od najniže do najviše vrste organskog sveta, svuda je jedan isti veliki napor. Ali, najčešće, se ovaj napor zaustavi naglo, čas paralisan oprečnim silama, čas rasejan onim što čini za ono što mora da čini, čas zanet oblikom koji hoće da proizvede, hipnotisan njim kao nekim ogledalom. On je na milosti i nemilosti materijalnosti koju je sebi morao da da, baš i onda kad izgleda da je trijumfovao, sve do svojih najviših dela, nad otporima spoljnim kao i svojim sopstvenim.
To je ono o čemu se svaki od nas može uveriti na samome sebi. Naša sloboda, samim pokretima kojima se potvrđuje, začinje navike koje bi je ugušile kada se ne bi obnavljala jednim stalnim naporom: automatizam je vreba. Naša najživlja misao mrzne se u formuli koja je izražava. Reč se okreće protiv ideje. Slovo ubija duh. I naše najvatrenije oduševljenje, kada prelazi u akciju, steže se katkad tako prirodno u hladnu računicu interesa i sujete.

Bergson iz Stvaralacke evolucije

У овим Бергсоновим речима исказана је суштина која нас спречава да остварујемо било какву практичну филозофију, или да контролишемо свој живот онако како нам диктира разум. Јер аутоматизам нас вреба!

Како опет на другом месту у "Материји и меморији" каже Бергсон:
Почео сам са стањем у коме сам разликовао само моју перцепцију; завршавам стањем у коме сам само свестан мог аутоматизма.
Разум опази мотив. Опажање покрене вољу. Воља створи механизам, и то је то. Од тада па надаље заробљеници смо тог механизма и разум може само да сведочи његовом јављању на присутне мотиве, не и да га мења. То је наш усуд.
Писао сам о томе на блогу о "Лисици и роди"
https://forum.krstarica.com/threads/elan-vital-lisica-i-roda.848945/
Рода не може променити свој кљун, нити лисица своје чељусти. Те животиње су заробљене својим обликом, телесним механизмима које је створила њихова воља, али којима оне могу само сведочити, не и мењати их.
Исто је и са нама. Рецимо, хладно је и осећам хладноћу. То је један телесни механизам који је креирала моја сопствена воља, али који ја не могу мењати, само му могу сведочити. Могу трпети хладноћу, не могу је уклонити. Разум нема снагу за то.

Али ту заправо не би било много штете када би постојали само урођени механизми који су прошли испит еволуције и који помажу нашем опстанку, већ нажалост, постоје и они несрећни стечени механизми, пре свега у детињству, а који нам загорчавају живот. Разум ни пред њима нема никакву снагу. Наступа мотив, телесни механизам реагује, а разум ту само констатује без икакве снаге да ишта промени.
Толико о "практичној филозофији". О вођењу кроз живот разумом.
 
У овим Бергсоновим речима исказана је суштина која нас спречава да остварујемо било какву практичну филозофију, или да контролишемо свој живот онако како нам диктира разум. Јер аутоматизам нас вреба!

Како опет на другом месту у "Материји и меморији" каже Бергсон:

Разум опази мотив. Опажање покрене вољу. Воља створи механизам, и то је то. Од тада па надаље заробљеници смо тог механизма и разум може само да сведочи његовом јављању на присутне мотиве, не и да га мења. То је наш усуд.
Писао сам о томе на блогу о "Лисици и роди"
https://forum.krstarica.com/threads/elan-vital-lisica-i-roda.848945/
Рода не може променити свој кљун, нити лисица своје чељусти. Те животиње су заробљене својим обликом, телесним механизмима које је створила њихова воља, али којима оне могу само сведочити, не и мењати их.
Исто је и са нама. Рецимо, хладно је и осећам хладноћу. То је један телесни механизам који је креирала моја сопствена воља, али који ја не могу мењати, само му могу сведочити. Могу трпети хладноћу, не могу је уклонити. Разум нема снагу за то.

Али ту заправо не би било много штете када би постојали само урођени механизми који су прошли испит еволуције и који помажу нашем опстанку, већ нажалост, постоје и они несрећни стечени механизми, пре свега у детињству, а који нам загорчавају живот. Разум ни пред њима нема никакву снагу. Наступа мотив, телесни механизам реагује, а разум ту само констатује без икакве снаге да ишта промени.
Толико о "практичној филозофији". О вођењу кроз живот разумом.

IMG_20210130_165623.jpg
 

Back
Top