Становиште Православне Цркве о човековом стању после смрти?

Шта се догађа после смрти?

  • Душа наставља да живи (рај/пакао), док је тело у земљи

  • Душа спава заједно са телом

  • Човек васкрсава у духовном телу - улази у Есхатон

  • Нешто четврто (описати)


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Mesija nije apsolutno preuzeo grehe tvoje, jer zasto bi Bog radio sledece:

Propovednik 12, 14 Jer će svako delo Bog izneti na sud i svaku tajnu, bila dobra ili zla.

- - - - - - - - - -



U cemu je problem :?:

Svakako suda ce biti ali mi smo dobili priliku da imamo zastupnika na tom sud. Ko zeli.
Gresi su apsolutno preuzeti sto ne znaci da ce se i svaki novi greh automatski opravdati, a da mi bezbrizno sedimo po strani bez zelje i truda da ove grehe okajemo.

Kako pravoslavlje vidi stanje duse posle smrti je lepo objasnjeno :) dusa je budna/svjesna ali bez tjela je pasivna.
Otprilike kao da odes u kino na neki dugodugodugometrazni film i prinudjen si da gledas ono sto si sam rezirao dok si bio u telu bez mogucnosti da menjas kanale daljinskim upravljacem /koji je daleko u grobu :)/
 
Svakako suda ce biti ali mi smo dobili priliku da imamo zastupnika na tom sud. Ko zeli.
Gresi su apsolutno preuzeti sto ne znaci da ce se i svaki novi greh automatski opravdati, a da mi bezbrizno sedimo po strani bez zelje i truda da ove grehe okajemo.

Kako pravoslavlje vidi stanje duse posle smrti je lepo objasnjeno :) dusa je budna/svjesna ali bez tjela je pasivna.
Otprilike kao da odes u kino na neki dugodugodugometrazni film i prinudjen si da gledas ono sto si sam rezirao dok si bio u telu bez mogucnosti da menjas kanale daljinskim upravljacem /koji je daleko u grobu :)/

Daljinski u grobu, a ti svesna? :eek:
Daljinski je onda neki deo tela?

Sve mi se pomešalo od ovoga što si napisala. Nikako sliku ne mogu da stvorim.
 
Daljinski u grobu, a ti svesna? :eek:
Daljinski je onda neki deo tela?

Sve mi se pomešalo od ovoga što si napisala. Nikako sliku ne mogu da stvorim.

sVesnice :tajna:
daljinski nije 'deo' nego kompletno telo
kada nastupi smrt dusa i telo se razdvoje /i svako svojim putem :)/ dok ne dodje momenat da dusa dobije novo odelo po meri
 
Kako pravoslavlje vidi stanje duse posle smrti je lepo objasnjeno :) dusa je budna/svjesna ali bez tjela je pasivna.
Otprilike kao da odes u kino na neki dugodugodugometrazni film i prinudjen si da gledas ono sto si sam rezirao dok si bio u telu bez mogucnosti da menjas kanale daljinskim upravljacem /koji je daleko u grobu :)/

тако верују Јевреји. у тој калкулацији Христос не постоји. зато тако хришћани не могу да верују.
 
A jesi li u kalkulaciju uracunao i odelo po meri.

наравно да јесам. два са два. то нам је свима одело по мери. гроб по мери. али тај гроб није пун смрти, него пун живота.

а сад ти мени реци где се загубио Христос у твојој рачуници?
 
наравно да јесам. два са два. то нам је свима одело по мери. гроб по мери. али тај гроб није пун смрти, него пун живота.

а сад ти мени реци где се загубио Христос у твојој рачуници?

nije se zagubio nego cekamo 'drugi' dolazak
 
nije se zagubio nego cekamo 'drugi' dolazak

па то чекају и мухамеданци. они исто верују у Страшни суд и васкрсење, кад ће Бог доћи да суди живима и мртвима. по чему је твоја вера различита од њихове?
 
наравно да јесам. два са два. то нам је свима одело по мери. гроб по мери. али тај гроб није пун смрти, него пун живота.

а сад ти мени реци где се загубио Христос у твојој рачуници?

zato bih volela da moje odelo dva sa dva bude u roze boji :lol:
 
Takođe sam zainteresovan za izvore, pošto u svom nekom dosadašnjem poznavanju Hrišćanstva (za koje uopšte ne pretendujem ni da je ogromno niti sveobuhvatno), nisam video ovakav pristup duhovni antropologiji

то је хиндуизам. ако се добро сећам, постији једно место у Багавад Гити где Кришна објашњава управо то што је колега парафразирао.
 
то је отприлике оно у шта Виларет (anajade) верује. имамо стварање света (почетак времена) и имамо крај света (Страшни суд). унутар тог временског тока постоје људи, који живе и умиру, очекујући Други долазак Христов, кад ће их Господ васкрснути из мртвих. и то је сав домострој спасења у очима већине православних хришћана. спасење без Христа. зато овај графикон има један фундаментални недостатак. на њему није приказан најепохалнији догађај у историји творевине, чудеснији и од самог стварања света- Оваплоћење Бога у Телу, тренутак кад је вечност ушла у време. и нису приказани Васкрсење и Вазнесење Христово, кад је у Христу (Христом) творевина победила смрт, и кад је узнета у вечност. тога нема. зато графикон није добар.

(уз још једну опаску- вечност и време се не додирују у почетку стварања, јер је свет створен из ничег, а не из вечности.)

међутим, овде се за нас (у реалности наше садашњости) постављају два суштинска питања:
- да ли је вечност присутна у времену? и ако јесте, на који начин?
- да ли је творевина присутна у вечности? ако јесте, на који начин?

nije tema o bozijem carstvu koje je zapocelo na zemlji sa hristom i crkvom..tema je o covekovom stanju posle smrti..napravi cvorovicu temu o pricescu :mrgreen:
ovo cvorovicu vracam ti villaret tante za kikiriki..judo.:mrgreen:
 
nije tema o bozijem carstvu koje je zapocelo na zemlji sa hristom i crkvom..tema je o covekovom stanju posle smrti..napravi cvorovicu temu o pricescu :mrgreen:
ovo cvorovicu vracam ti villaret tante za kikiriki..judo.:mrgreen:

па какво је то Царство Божије у ком је Бог сам самцат? сам себи и господ(ар) и слуга, и цар и поданик. зар је Христос ради себе самог основао Цркву? јер ако је Црква заједница светих (а јесте), и ако је Тело Христово (а јесте), и ако је Брод Спасења (а јесте), ко се онда у њој спасава- Христос или хришћани? и ако смо у њој спасени, како онда умиремо? јер чега смо то спасени ако нисмо спасени смрти.
 
па какво је то Царство Божије у ком је Бог сам самцат? сам себи и господ(ар) и слуга, и цар и поданик. зар је Христос ради себе самог основао Цркву? јер ако је Црква заједница светих (а јесте), и ако је Тело Христово (а јесте), и ако је Брод Спасења (а јесте), ко се онда у њој спасава- Христос или хришћани? и ако смо у њој спасени, како онда умиремо? јер чега смо то спасени ако нисмо спасени смрти.

hristos je vaskrso i u hristu je vaskrslo celo covecanstvo koje jos uvek zivi smrtnim zivotom adama ali postoji jedna unutrasnja veza postoji nerazrusivo jedinstvo sina covecijeg sa ljudskim rodom prema obecanju...ja sam svama do svrsetka veka..on zivi u pojedinacnom coveku i deluje u njemu dajuci mu snagu..ko se njega odrice znas ono cuo si prazan covek verovatno ce da vaskrsne al ne za zivot nego za pakao...
 
hristos je vaskrso i u hristu je vaskrslo celo covecanstvo koje jos uvek zivi smrtnim zivotom adama

како је васкрсло цело човечанство ако је још увек у ропству смрти? па зашто је онда Христос страдао и васкрсао? јер по твом схватању то је била само показна вежба и ништа друго.

ali postoji jedna unutrasnja veza postoji nerazrusivo jedinstvo sina covecijeg sa ljudskim rodom prema obecanju...ja sam svama do svrsetka veka..on zivi u pojedinacnom coveku i deluje u njemu dajuci mu snagu..ko se njega odrice znas ono cuo si prazan covek verovatno ce da vaskrsne al ne za zivot nego za pakao...

то је тачно. Христос живи у нама, и ми смо живи у Њему.

ипак, вратимо се Другом Доласку, кад ће сви мртви васкрснути. васкрснуће не само хришћани, него и нехришћани, агностици, атеисти. па чак и сатанисти. праведни ће устати у васкрсење живота, а грешници у васкрсење суда. што значи да ће тад и неки незнабошци наћи спасење, јер и они су деца Адамова. шта онда хришћане чини специфичним? по чему смо то ми другачији? јер и нама ће се судити по делима нашим, као и свим осталим. по тој логици сасвим је свеједно да ли си у Цркви или ниси. а то је, сложићеш се, страшна помисао.
 
како је васкрсло цело човечанство ако је још увек у ропству смрти? па зашто је онда Христос страдао и васкрсао? јер по твом схватању то је била само показна вежба и ништа друго.



то је тачно. Христос живи у нама, и ми смо живи у Њему.

ипак, вратимо се Другом Доласку, кад ће сви мртви васкрснути. васкрснуће не само хришћани, него и нехришћани, агностици, атеисти. па чак и сатанисти. праведни ће устати у васкрсење живота, а грешници у васкрсење суда. што значи да ће тад и неки незнабошци наћи спасење, јер и они су деца Адамова. шта онда хришћане чини специфичним? по чему смо то ми другачији? јер и нама ће се судити по делима нашим, као и свим осталим. по тој логици сасвим је свеједно да ли си у Цркви или ниси. а то је, сложићеш се, страшна помисао.

a kako moze onaj koji veruje u zivoga boga koji u njemu zivi da napravi lose delo.i kaze tamo u bibliju prvo hristovi vaskrsavaju pa ostali ali ne zato sto su hriscani elita..borba je u pitanju i podvig dramatika boriti se za zivot vecni..dobra borba vere kao poziva bozijeg i naseg odziva da ucestvujemo na svadbi jagnjetovoj..muhamedovci na primer da nema kurana ne bi imali ni alaha...na papiru boza,, i njesra na sve strane..iako i svi ljudi imaju sanse da u poslednjem trenutku se trgnu i da se spasu pokajanjem..
glava me boli od tebe a od onog tvog druga srce..:D
 
sVesnice :tajna:
daljinski nije 'deo' nego kompletno telo
kada nastupi smrt dusa i telo se razdvoje /i svako svojim putem :)/ dok ne dodje momenat da dusa dobije novo odelo po meri

Zagledam se tako nekad u film i paf, neko promeni kanal. Taman se u to zagledam,
neko opet promeni. I ne mogu daljinski da nađem. Ko da je u grob neki zapao.
A živom se činim. I telo je tu. Samo se kanali ne menjaju po mojoj volji.

Opisala si stanje usnulog, živog čoveka, a ne stanje nakon sloma tela.
 
a kako moze onaj koji veruje u zivoga boga koji u njemu zivi da napravi lose delo.i kaze tamo u bibliju prvo hristovi vaskrsavaju pa ostali ali ne zato sto su hriscani elita..borba je u pitanju i podvig dramatika boriti se za zivot vecni..dobra borba vere kao poziva bozijeg i naseg odziva da ucestvujemo na svadbi jagnjetovoj..muhamedovci na primer da nema kurana ne bi imali ni alaha...na papiru boza,, i njesra na sve strane..iako i svi ljudi imaju sanse da u poslednjem trenutku se trgnu i da se spasu pokajanjem..
glava me boli od tebe a od onog tvog druga srce..:D

и треба да те боли, јер у њој је све помућено. ти просто немаш одговор на питање чему уопште хришћанство? чему Христова Жртва? чему Црква? по теби то је ето лепо, пријатно и изазовно је бити хришћанин. као, Христос ће нас потапшати по рамену, намигнуће можда.. и то је то.
 
и треба да те боли, јер у њој је све помућено. ти просто немаш одговор на питање чему уопште хришћанство? чему Христова Жртва? чему Црква? по теби то је ето лепо, пријатно и изазовно је бити хришћанин. као, Христос ће нас потапшати по рамену, намигнуће можда.. и то је то.

kad ti nisam ja jasna daj ti svoj odgovor al u dve tri u vrh glave recenice..
 
Zagledam se tako nekad u film i paf, neko promeni kanal. Taman se u to zagledam,
neko opet promeni. I ne mogu daljinski da nađem. Ko da je u grob neki zapao.
A živom se činim. I telo je tu. Samo se kanali ne menjaju po mojoj volji.

Opisala si stanje usnulog, živog čoveka, a ne stanje nakon sloma tela.

a kad spavas jel znas gde ti dusa..:D
 
da se vratimo ovim svetima što su vaskrsli u trenutku Hristove smrti.
Objašnjenje da je to izolovana grupa ljudi, koja je vaskrsla, te da ostali idu na spavanje* (ovo za "spavanje" sam ti već pomenuo da je i to saglasno pravoslavnom učenju i važi za vreme do Hrista), meni ne pije vodu.

Njihovo vaskrsenje je vrlo čudan, tačnije čudesan događaj.
Zašto?
Prvo, Matej ne navodi imena tih svetih, a znamo da Sveto Pismo nije baš tako brljavo kada je reč o imenima bitnih ljudi. U tom smislu, zanimljivo je izostavljanje imena tih vaskrslih svetih. Biće da je taj događaj deo mnogo šire realnosti, zapravo samo mali deo nove stvarnosti koja se uspostavila Hristovom smrću, a koja je prikazana ljudima.

Drugo, vrlo bi bilo čudno da su u vaskrsenje ušli samo neimenovani sveti, dok bi, recimo, apostoli Petar, Jakov, Jovan, Pavle, Jovan Krstitelj, Marta, Marija, a posebno Marija, majka Isusova ostali da "spavaju"....
Zamisli tek, koliko je "spavanje" nesaglasno onome što vidi arhiđakon i prvomučenik Stefan, neposredno pre nego što ga kamenuju.
A on, pun Duha Svetoga, pogleda na nebo i vidje slavu Božiju i Isusa gdje stoji s desne strane Bogu,
I reče: Evo vidim nebesa otvorena i Sina Čovječijega gdje stoji s desne strane Bogu.

On vidi nebesa otvorena, vidi samog Isusa...
I onda da ode da "spava", a neki neimenovani sveti vakrsli pre njega...
Ne ide to...
 
Poslednja izmena:

Back
Top