Quantcast

Sta vi smatrate za CAST?

simply

Početnik
Poruka
14
livija:
jaoj, latice, pa ko josh stavlja vishu vrednost ispred svog interesa???
samo oni koji se plashe posledice.... a to opet nije iskreno.....
ljudi po svojoj prirodi nisu DOBRI......
Pre, ne više od stotinak godina, govorilo se "odlikovan" nečim...a kao sinonim upotrebljavao izraz "počastvovan" nečim.
Šta je danas čast? Po diskusijama sudeći, nešto u šta se veruje ili ne, dakle nešto što ne postoji i u čije se postojanje ne možemo uveriti.
Čast sam uvek razumevala na ličnom, pojedinačnom nivou.
Ne može institucija ili ustanova imati čast. To može samo osoba. Ne smatram da je to problem stavljanja opšteg ispred ličnog interesa, već skup ličnih osobina koja nekog uzdižu iznad trivijalnih i običnih stvari. A pitanje je mogu li to biti i "loše" osobine? Ima onih koji govore o časti kriminalaca...

livija

Veoma poznat
Poruka
12.261
simply:
Pre, ne više od stotinak godina, govorilo se "odlikovan" nečim...a kao sinonim upotrebljavao izraz "počastvovan" nečim.
Šta je danas čast? Po diskusijama sudeći, nešto u šta se veruje ili ne, dakle nešto što ne postoji i u čije se postojanje ne možemo uveriti.
Čast sam uvek razumevala na ličnom, pojedinačnom nivou.
Ne može institucija ili ustanova imati čast. To može samo osoba. Ne smatram da je to problem stavljanja opšteg ispred ličnog interesa, već skup ličnih osobina koja nekog uzdižu iznad trivijalnih i običnih stvari. A pitanje je mogu li to biti i "loše" osobine? Ima onih koji govore o časti kriminalaca...
chashcju nazivamo ono neshto special (u moralnom pogledu) shto izdvaja pojedinca iz grupe.... ali, chinjenica da je neko dobar i da chini sve da pomogne drugima, ne mora nuzhno da znachi da je motiv uzvishen.... motiv je uvek lichne prirode.... ljudi ne pomazhu jedni drugima zato shto je nekome pomocj potrebna, vecj da bi se (lichno) osetili boljima nego shto zapravo jesu.... nema apsolutno nicheg uzvishenog u tome... ok.... to je i dalje bolji izbor nego ne pomocji uopshte.....
chast je relativan pojam..... ti cjesh nekoga smatrati chasnim zato shto je, ne znam, vratio novac nadjen na ulici (loopam sad, primer je krajnje banalan).... ali razlog te osobe za takav chin sumnjam da cje biti
iskrena briga za drugog, vecj pre savast.... :arrow: tj, strah kazne, stah da se ne pogreshi.... ili prosto ubedjivanje sebe da smo dobri.....
sorry, ja generalno ne verujem u ljudsq dobrotu.... iz mnooogo razloga, isti su zasnovani na isqstvu..... svi mi tezhimo da se predstavimo dobrima, mnoge pre nego da to zaista i budemo....

jastuk

Aktivan član
Poruka
1.425
livija:
[font=Comic Sans MS chinjenica da je neko dobar i da chini sve da pomogne drugima, ne mora nuzhno da znachi da je motiv uzvishen....[SIZE=3] motiv je uvek lichne prirode.... [/SIZE] ljudi ne pomazhu jedni drugima zato shto je nekome pomocj[/font] potrebna, vecj da bi se (lichno) osetili boljima nego shto zapravo jesu.... nema apsolutno nicheg uzvishenog u tome... ok.... to je i dalje bolji izbor nego ne pomocji uopshte.....
........
sorry, ja generalno ne verujem u ljudsq dobrotu.... iz mnooogo razloga, isti su zasnovani na isqstvu.....
slazem se,
jedino mi nije jasno ovo plavo obzirom da si rekla - ...bolje nego ne pomoci uopshte ....

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.249
Za Liviju,

Da si ti jedna uzrok mog komentara, ne bih rekao.
Pogledaj samo koliko tumačenja i značenja i demagoških interpolacija značenja reči čast.
Posle tolike džungle , jasno je da nekima čast kao reč ima ogromnu vrednost, a da su drugi ne znajuči šta je to uopšte stvorili svoju verziju dogadjaja.
Idealno za manipulaciju i demagoško napucavanje , ali nevredno kao reč.
Zato ja izbacujem reč čast iz svog rečnika.
Jednoznačnija je reč luk.

A šta da se postavilo pitanje koja je razlika izmedju časti i poštenja?

simply

Početnik
Poruka
14
Tuzni_patak:
Posle ovoga ne upotrebljavam reč čast.
Slažem se. Takođe...

BTW, jeste li primetili da pojam "čast" nije objašnjen u Vujakliji iz '54. :confused:

U Prosvetinoj enciklopediji doslovce " pobliže teško odrediv subjektivan osećaj ljudskog dostojanstva, zasnovan na na svesti o vlastitoj moralnoj vrednosti...". :? a krivični zakon poznaje kategoriju uvrede časti.
Šta sada?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.249
E vidiš ja sam uveo tu razliku posle gledanja jedne dramske predstave na TV koja govori ili o staroj grčkoj ili o rimu...

Reči postoje da označe pojmove , kao i gradaciju u pojmovima.

Da ne bi ukinuli mogućnost realnog postojanja i onoga što svakodnevno vidjamo ili smo vidjali, ostavio sam značenje poštenja za upravo to.
Znači maksimalno koliko okolnosti dopuštaju fer i odnos po principu "ne čini drugome što ne bi voleo da drugi čine tebi".

Medjutim čast sam ostavio za ono što ne trpi izvinjenja tipa , saobraćaj, drugi me izneverili i ostala "morao sam" objašnjenja.
Znači čast sam koristio kao viši oblik poštenja kod koga nema "koliko okolnosti dopuste" već se svojom egzistencijom garantuje ispunjenje onoga što je obećano i rečeno.Ovo egzistencijom sam preterano naglasio, ali je u pitanju ugrožavanje svojih egzistencijalnih potencija (novac,vreme, odnosi, položaj) radi ispunjenja onoga što vam obećanje ili vaš unutrašnji stav (ne impuls,ne bes, ne moranje, ne pakt, ne zaduženje) nalaže.

jastuk

Aktivan član
Poruka
1.425
pa meni je sva gradacija u reci moral - ovakav -onakav moral ili shvatanje morala ... a ovde samo iskoristih priliku da se slozim s Livijom , tj. istaknem taj stav koji je ovde napisan , jer sam primetila da neki ljudi ne veruju u tu tezu da se sve na kraju radi zbog sebe ....

gost 16798

Elita
Poruka
15.821
Tuzni_patak:
E vidiš ja sam uveo tu razliku posle gledanja jedne dramske predstave na TV koja govori ili o staroj grčkoj ili o rimu...

Reči postoje da označe pojmove , kao i gradaciju u pojmovima.

Da ne bi ukinuli mogućnost realnog postojanja i onoga što svakodnevno vidjamo ili smo vidjali, ostavio sam značenje poštenja za upravo to.
Znači maksimalno koliko okolnosti dopuštaju fer i odnos po principu "ne čini drugome što ne bi voleo da drugi čine tebi".

Medjutim čast sam ostavio za ono što ne trpi izvinjenja tipa , saobraćaj, drugi me izneverili i ostala "morao sam" objašnjenja.
Znači čast sam koristio kao viši oblik poštenja kod koga nema "koliko okolnosti dopuste" već se svojom egzistencijom garantuje ispunjenje onoga što je obećano i rečeno.Ovo egzistencijom sam preterano naglasio, ali je u pitanju ugrožavanje svojih egzistencijalnih potencija (novac,vreme, odnosi, položaj) radi ispunjenja onoga što vam obećanje ili vaš unutrašnji stav (ne impuls,ne bes, ne moranje, ne pakt, ne zaduženje) nalaže.
...po tebi casan covek se vise trudi od postenog...a koja je onda razlika izmedju "casnog posla" i postenog posla"

livija

Veoma poznat
Poruka
12.261
Tuzni_patak:
Za Liviju,

Da si ti jedna uzrok mog komentara, ne bih rekao.
Pogledaj samo koliko tumačenja i značenja i demagoških interpolacija značenja reči čast.
Posle tolike džungle , jasno je da nekima čast kao reč ima ogromnu vrednost, a da su drugi ne znajuči šta je to uopšte stvorili svoju verziju dogadjaja.
Idealno za manipulaciju i demagoško napucavanje , ali nevredno kao reč.
Zato ja izbacujem reč čast iz svog rečnika.
Jednoznačnija je reč luk.

A šta da se postavilo pitanje koja je razlika izmedju časti i poštenja?
treba li sad da se nadjem prozvanom???
ja u osnovi ne verujem da su ljudi DOBRI..... sebichni (kako ja mislim da jesmo), ne verujem da smo u mogucjnosti da ISKRENO mislimo ili osecjamo o/tj. prema drugima.... shto znachi da za mene lichno sve to nema vrednost.....

latica

Ističe se
Poruka
2.095
Hm ako bih mogla nesto da lupim, ali za mene je to ocigledan primer casti. Znaci ko je gledao film Troju, lik Hector. Covek postoje svog oca, postuje svoju zemlju, svoju zenu i dete, visi oblik postenja kada je maksimalno fer i prema neprijatelju a opet nije pi*** vec jedan od najhrabrijih i najboljih junaka. Kada ne razmisljas da li ces da izadjes na dvojboj i ne daj Boze pogines nego to ni ne dovodis u pitanje jer time branis svoju cast, cast svoga oca i svoje zemlje. Ko je razume shvatice :)

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.249
Ako već treba pomenuti film na kojem ćete videti najbolje razliku izmedju časti i poštenja, kao i šta sve čast donosi i odnosi je makedonski film "OSVETA" koji je bio par puta na studio B i na još nekim televizijama .

Po meni nema jasnijeg filma koji obradjuje čast i razliku časti i poštenja, i nema veze sa fer plejom na filmski način.....

Nećete se pokajati ako ga pogledate, nagledao sam se filmova i izdavao sam jedno vreme , pa sam živeo od dobrih preporuka....jer filmova je 50 novih svake nedelje, a nemaju svi vremena da dangube.

alex_cool

Aktivan član
Poruka
1.083
latica:
Hm ako bih mogla nesto da lupim, ali za mene je to ocigledan primer casti. Znaci ko je gledao film Troju, lik Hector. Covek postoje svog oca, postuje svoju zemlju, svoju zenu i dete, visi oblik postenja kada je maksimalno fer i prema neprijatelju a opet nije pi*** vec jedan od najhrabrijih i najboljih junaka. Kada ne razmisljas da li ces da izadjes na dvojboj i ne daj Boze pogines nego to ni ne dovodis u pitanje jer time branis svoju cast, cast svoga oca i svoje zemlje. Ko je razume shvatice :)
Hektor je sreo ahila, a ahil mu je preuredio torzo kopljem.
nema casti u tome.
*ebes cast, samo jos jedno mesto gde mozes biti udaren da boli.
Hektor ce morati razmisliti o sebi u mraku limboa osvetljenim plamenom sopstvene pogrebne lomace

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.