ŠTA URADITI SA ROMSKIM FAVELAMA?

Ja ću ovde izneti iskustvo iz Češke koja je početkom 80-tih počela sprovoditi program integracije Roma u društvo. Svaka romska porodica je dobila stan, nameštaj i ponuđen im je posao. Stanove su prihvatili i devastirali ali raditi nisu hteli, tako da su živeli od socijalne pomoći koja je u tadašnjoj Češkoj za ostalo stanovništvo bila nedostupna, posla je bilo i nerad se kažnjavao. U društvo se donekle integrisalo jedno 25 % Roma. Jedino gde je zabeležen uspeh je opismenjavanje, tako da danas u Češkoj ne postoji ni jedan Rom mlađi od 50 godina koji je nepismen. Situacija je i danas slična, Romi neće da rade, bave se kriminalom, švercom i žive od socijalne pomoći , stalno se žale EU na diskriminaciju i Češka za to dobija packe . Zbog svega toga ih Česi ne vole.


Pa moguće je da se i mi nađemo u istoj situaciji.
Kako nekoga integrisati u društvo i "nametnuti mu" pravila koja nisu deo njegove kulture i tradicije?
 
Romske favele bi najbolje bilo ukloniti munjevitom akcijom i raseliti ih na pripremljene lokacije, tako da razne NVO i ostali dusebriznici ne bi stigli da odreaguju i da ih nahuskaju da spavaju na sinama i sl. I ja sam za to da nasele poluprazna sela po Srbiji i da rade na zemlji i od toga i zive. Ali problem je u tome sto oni nece da rade. Lakse im je da prosjace i razvlace smece nego da rade. I da pri tom kukaju kako su jadni. Eno oni sto ih smestise u kontejnere u Mirijevu kazu jeste bolje, ali od cega ce sad da zive, daleko im :evil:. A meni nije 17 km od Mirijeva do Zemuna gde radim. Zao mi je ali Terazije su prenaseljene. Ono sto mene zanima jeste kako su ziveli pre dvadesetak i vise godina oni ili njihovi roditelji. U kartonkama sigurno nisu. Inace kad su popisani pre par godina Romi ispod Gazele, utvrdjeno je da je vecina poreklom sa juga. E sad zasto bi oni bili problem samo Beograda i zasto bi se njima moralo obezbediti nesto. Kako to da one silne izbeglice nisu pravile karton naselja na najboljim lokacijama, vec su ih slali u razne kolektivne smestaje po celoj Srbiji? A ovi bi samo u Beograd (da nisu slucajno preplanuli Crnogorci, nece da rade, a vole u Beograd :lol:)

Ali kako stvari stoje ovde ce veca prava uskoro imati sve te manjinske grupacije: Romi, homoseksualci i sl. a mi ostali u misje rupe, da trpimo, cutimo i radimo za njih. :roll:
 
Ja se s njima ne kačim... Strah me da me ne pljunu, ozbiljno, bojim se da im kažem bilo šta :lol:
Sećaš se da su oni na trgu mali cigančići što prose imali taj trip da te pljunu i zapale brzinom svetlosti?

mene cige nisu nikad zapljunule...samo kažu ''daj teto neki dinar'' i kad ima dam 20 kinti oni kažu ''jao teto što si dobra kao lepa brena'' :lol:
tema - sva nehigijenska naselja treba sravniti sa zemljom, a ljude smestiti u civilizovane uslove, pri tome im dati obavezu šta smeju a šta ne smeju da rade...redovno kontrolisti zdravlje ljudi i dece, uvesti ih u sistem (škola, zdravstvene legitimacije, lične karte)....polako...i, ko se ne bude ponašao kako treba, gubi pravo da živi ovde...eto.
 
Poslednja izmena:
Romske favele bi najbolje bilo ukloniti munjevitom akcijom i raseliti ih na pripremljene lokacije, tako da razne NVO i ostali dusebriznici ne bi stigli da odreaguju i da ih nahuskaju da spavaju na sinama i sl. I ja sam za to da nasele poluprazna sela po Srbiji i da rade na zemlji i od toga i zive. Ali problem je u tome sto oni nece da rade. Lakse im je da prosjace i razvlace smece nego da rade. I da pri tom kukaju kako su jadni. Eno oni sto ih smestise u kontejnere u Mirijevu kazu jeste bolje, ali od cega ce sad da zive, daleko im :evil:. A meni nije 17 km od Mirijeva do Zemuna gde radim. Zao mi je ali Terazije su prenaseljene. Ono sto mene zanima jeste kako su ziveli pre dvadesetak i vise godina oni ili njihovi roditelji. U kartonkama sigurno nisu. Inace kad su popisani pre par godina Romi ispod Gazele, utvrdjeno je da je vecina poreklom sa juga. E sad zasto bi oni bili problem samo Beograda i zasto bi se njima moralo obezbediti nesto. Kako to da one silne izbeglice nisu pravile karton naselja na najboljim lokacijama, vec su ih slali u razne kolektivne smestaje po celoj Srbiji? A ovi bi samo u Beograd (da nisu slucajno preplanuli Crnogorci, nece da rade, a vole u Beograd :lol:)

Ali kako stvari stoje ovde ce veca prava uskoro imati sve te manjinske grupacije: Romi, homoseksualci i sl. a mi ostali u misje rupe, da trpimo, cutimo i radimo za njih. :roll:

Da u pravu si za jug Srbije, meni je pričao jedan prijatelj koji ima kontakte sa muzičarima Romima koji žive u Vranju u ciganmali da su se neke porodice koje su tamo imali prave kuće sa strujom, vodom i kanalizacijom iselile u Beograd ispod Gazele pošto su čuli da će se most sanirati i svi koji stanuju ispod njega , dobiti stanove u Beogradu
 
Ali kako stvari stoje ovde ce veca prava uskoro imati sve te manjinske grupacije: Romi, homoseksualci i sl. a mi ostali u misje rupe, da trpimo, cutimo i radimo za njih. :roll:
Greska.
Sve manjine vec imaju veca prava od vecina. To je popularno nazvano "pozitivna diskriminacija" ili u prevodu na naski "ima da vam razbucamo zemlju na finjaka, da se Vlasi ne dosete...". Potenciranje da se bilo kojoj manjini, pa i ciganskoj, dodele neka "posebna" prava je u stvari odraz nastojanja i onih tamo i ovih ovde da budemo veci katolici od pape.
Jedno od mogucih resenja je da se oformi komisija, tri clana, proseta po evropskim gradovima i vidi kako se u njima organizuje geto. Posto realno, svaki veliki i glavni grad u evropi ima svoj geto. Da li su u njemu Alzirci, Crnci, Kinezi ili Cigani, nebitno je.
Lepo "mi bili, videli kako to vi, pa eto i mi tako" sa sve onim satro glupim izrazom na licu kao kada pokusavas od seljaka da dobijes neku informaciju ali si mu sumnjiv pa te voza letnji dan do podne po sistemu "razumem ja tebe al` dokazi ti da te ja razumem ako mozes..."
P.S. ovaj drugi deo je adresiran na te nvo i muskarce u ljubicastom...
 
Prema zvaničnim izveštajima skoro 80% njih nema lična dokumenta, samim tim nemaju ni stalno mesto prebivališta.
Gde ih vratiti kada nemaš pojma odakle su?
pitam se...:think:
dal bi ja,ili bilo ko drugi bio krivično gonjen u slučaju neposedovanja lične dokumentacije:roll:.
koliko njih ima saobraćajnu dozvolu :hahaha:?
dal su one improvizacije koje voze prošle teh.pregled :hahaha:?
dal su registrovane :hahaha:?
oni su još i povlašćena vrsta.smatram da treba svi da se vrate tamo odakle su i došli (sigurno nisu pali s marsa pa još nigde drugo no u beograd:per:)
 
u mojoj masti to ovako izgleda:
na nekoj velikoj cistini daleko od bg napraviti za njih neki bilo kakav smestaj i sve ih preseliti tamo. dati im licne karte, drnde mrnde, ovo ono, znaci sve sto svaki civilizovan covek mora da ima od dokumenata. tu neka oru, seju, rade sta znaju i umeju. obezbediti im minimalne uslove za zivot pa dalje neka se snalaze sami. i svaki dan da se zahvaljuju drzavi sto im je dala besplatne uslove za zivot. neka rade bre i zarade ako hoce da opstanu a ne da zive na tudjoj grbaci od udeljenih para i kradje. e onda, uhvate li ih bez dokumenata, u prosjacenju i ostalom, ako nemaju da plate kaznu, pravac - cuza ili prinudan rad, sto bi bilo jos bolje. i oni su ljudi, zar ne, i razlikujemo se samo po boji koze? e pa ako mi, beli, placamo debelo za svoje greske, onda zakon treba tako da se odnosi i prema njima. jednakost za sve najzad :)
 
u mojoj masti to ovako izgleda:
na nekoj velikoj cistini daleko od bg napraviti za njih neki bilo kakav smestaj i sve ih preseliti tamo. dati im licne karte, drnde mrnde, ovo ono, znaci sve sto svaki civilizovan covek mora da ima od dokumenata. tu neka oru, seju, rade sta znaju i umeju. obezbediti im minimalne uslove za zivot pa dalje neka se snalaze sami. i svaki dan da se zahvaljuju drzavi sto im je dala besplatne uslove za zivot. neka rade bre i zarade ako hoce da opstanu a ne da zive na tudjoj grbaci od udeljenih para i kradje. e onda, uhvate li ih bez dokumenata, u prosjacenju i ostalom, ako nemaju da plate kaznu, pravac - cuza ili prinudan rad, sto bi bilo jos bolje. i oni su ljudi, zar ne, i razlikujemo se samo po boji koze? e pa ako mi, beli, placamo debelo za svoje greske, onda zakon treba tako da se odnosi i prema njima. jednakost za sve najzad :)


Amam pa oni nisu zemljoradnici.
Kako bre Fibi?
 
pa sta me boli sto nisu ovo ili nisu ono
a sta su uopste oni?
lencuge lenje jer im se moze, jer zakon okrece glavu od njih i zmuri.
ma kad bi im zazvizdao stomak i te kako bi naucili da obradjuju zemlju ili nesto drugo da bi preziveli.
meni ridza napisao kaznu jednom zato sto sam zaboravila povlasticu kod kuce, a pored citave cerge u busu je samo prosao. ma nemoj, zar to tako sme i moze? a ja moram da radim i zaradim da bih platila tu kaznu. to je samo jedan mali primer nepravde i koliko su oni u stvari povlasceni.
i boli me uvo za ovaj novi zakon o diskriminaciji, muka mi je od njih.
 
i da se razumemo, nemam ja lose misljenje o svim ciganima. o onima koji imaju zaposlenje i koji su koliko toliko kulturni i cisti nemam nista protiv. naprotiv, njima skidam kapu i cenim ih vise od "belih" ljudi jer su malobrojni i ko zna s koliko su se muke izdigli iz blata.
 
i da se razumemo, nemam ja lose misljenje o svim ciganima. o onima koji imaju zaposlenje i koji su koliko toliko kulturni i cisti nemam nista protiv. naprotiv, njima skidam kapu i cenim ih vise od "belih" ljudi jer su malobrojni i ko zna s koliko su se muke izdigli iz blata.


To je sasvim tačno, zamisli koliko im je truda i rada bilo potrebno da bi se na neki način dokazali.
A predrasude su čudo.
 
mislim da nemam predrasude, nego sami cigani stvaraju lošu sliku o sebi...bokte, pa dajem pare jednoj (koja je sama došla na vrata) da mi čisti hodnik jednom nedeljno. i?
uredno dođe po pare svakog prvog utorka u mesecu, a očisti kad joj prdne na pamet.....kad joj kažem da nije očistila, kaže ''jesam, nego vi niste bili kod kuće pa niste videli''...kao da se ne vidi kad je čisto, a kad nije.
dakle, pošto me mrzi da se ubeđujem sa njom za moje pare, onda sama čistim hodnika kad mi se prdne.
eto.
 
Mogu ja, mogu ja?
Odrala bih svaku opštonu ponaosob jer njihove komunalne službe ne rade svoj posao... naselje se ne pravi za jedan dan! Da je neko reagovao kad su na livadi živele 2 porodice ne bi dolazili iz p.materine i naseljavali centar grada. Onda bih od tih para izgradila naselje, platila dokvalifikacije ili prekvalifikacije itd. mada im je to besplatno, i strogo bih kontrolisala njihovu inkluziju i radila i sa njima i sa komšilukom, moraju jedni druge da prihvate... Može?
 

Back
Top