Quantcast

Šta trenutno čitate - utisci i preporuke II

ghost in the shell

Ističe se
Poruka
2.962
Conan the Conqueror, Robert E. Howard
Време је за мач и магију! Ово је једино Хауардово дело о Конану дужине романа. Хауард је мајстор да дочара тај свет дизања из мртвих, чаробњака, демона и магијске авантуре. Књигу читам у електронском формату у оригиналу и у пуном опсегу осећам Хауардову магију. Још једном морам да изразим жаљење што се тако млад убио, колико би само још добрих прича могао да напише...:sad2:
Od gore pomenutog, moram reci vrsnog autora tj.pisca citao isto o Konanu zbirke-Dolazak Konana Simerijanca...Neverovatno kako dobro pise covek, toliko da je knjiga i skoro jedan vek posle objavljivanja, vlo aktuelna! P.C. I onda mi neko kaze''ne, ne znas SF je prolazan, klasika , ovo , ono..:))'' A kad eto evo argumenta za bas suprotno :)

Truman

Veoma poznat
Poruka
14.549
Повратак Конана Симеријанца је збирка његових најбољих прича. Има и још неке ван ње, као и овај роман. Такође, неки други аутори су развијали његове приче, писали романе итд. Ја лично не волим тај жанр толико ( зар није ЕФ, а не СФ? ), али Конан има неку магичну привлачност, укључујући и стрипове. Допада ми се његов мрачни свет и лутања по њему.

ghost in the shell

Ističe se
Poruka
2.962
Повратак Конана Симеријанца је збирка његових најбољих прича. Има и још неке ван ње, као и овај роман. Такође, неки други аутори су развијали његове приче, писали романе итд. Ја лично не волим тај жанр толико ( зар није ЕФ, а не СФ? ), али Конан има неку магичну привлачност, укључујући и стрипове. Допада ми се његов мрачни свет и лутања по њему.
Mislim da u samom predogvooru ima objasnjene neke stvari...Ince Hauward je ziveo od pisanja , i dugo je smisljao lik Konana i duboko se uneo u psihologiju lika.. i Konan zaista jeste specifican-one je ratnik, lopov, ali posten u smislu da nece prevariti onog ko mu ne zeli zlo, Simerijanac, varvarin , dviljak, sto i sam naglasava, ali iskreno i postuje tudje obicaje i verovanja..Covek koji se zivog stvorenja ne boji nijednog ali s ima iracionalni strah od misticnog, magijskog...Voli novac, pice i zene ali opet, nije im rob...I na kraju cak i postaje kralj ali shvata da mu to nije sudbina...Znaci lik koji je vise pozitivac nego negativac ali daleko od heroja...

ghost in the shell

Ističe se
Poruka
2.962
Највише објашњеног о Конановом свету имаш у предговору Дарквудових издања серијала Дивљи мач Симерије - ту имаш мапе, опис разних народа и држава...
Znam...To sam kupio jednu knjigu prosli Sajam knjiga...ideja je jednom sve...Inace postojali su i pisani romani Konan nekad davno, zaboravh ko je bio autor, mozda je bbas Hauard..?Znam da su bile bele korice...

Baudrillard

Buduća legenda
Moderator
Poruka
33.749
Vladan Matijević - R.C. Neminovno
U pitanju je drugi Matijevićev roman, objavljen 1997, ali ovo je izmenjena verzija iz 2017.
Roman prati život Radomana Civrića, sredovečnog opštinskog činovnika, koji ne vidi stvari onakvim
kakve jesu, već kako bi on želeo da budu. Uopšte ne primećuje da mu se kolege na poslu podsmevaju.
Matijević se, kao i u drugim svojim delima, i u ovom postmodernistički igra. Ko je čitao Pisac izdaleka,
zna kako te igrarije izgledaju.
Ako ne volite taj postmodernistički način pisanja, onda ovu knjigu slobodno zaobiđite.

Poslednja izmena:

Opsednuta vedrina

Primećen član
Poruka
967
Dušan Kovačević: Dvadeset srpskih podela

Izuzetna knjiga! Čovek je prevazišao samog sebe. Ne zna se koja je priča potresnija, koja podela besmislenija, a opet tako intenzivno gajena. Ko želi da razume mentalitet i usud srpskog bića - ovo je TA knjiga. Ona je i autobiografska i istorijska, i fikcija i dokument. Poenta knjige, apsurd i kvintesencija srpskog bića opisani su u dvadesetoj podeli: "Srbin podeljen na samog sebe". Lajt moto svake priče i podele je plasiran u "post scriptum" (dakle, ponavlja se na kraju svake priče) i glasi:

"Podle će nam, verovatno, doći glave i (ovo malo) preostale zemlje.
Kad bi, recimo,ova podela bila "tolerantnija" - bez mržnje, gorčine, predinfarktnog besa,život bismo "trošili" na praktičnije, korisnije i pametnije poslove, ako nam je (već) suđeno da se svađamo, sekiramo, i, do bola, nerviramo."

ghost in the shell

Ističe se
Poruka
2.962
Dušan Kovačević: Dvadeset srpskih podela

Izuzetna knjiga! Čovek je prevazišao samog sebe. Ne zna se koja je priča potresnija, koja podela besmislenija, a opet tako intenzivno gajena. Ko želi da razume mentalitet i usud srpskog bića - ovo je TA knjiga. Ona je i autobiografska i istorijska, i fikcija i dokument. Poenta knjige, apsurd i kvintesencija srpskog bića opisani su u dvadesetoj podeli: "Srbin podeljen na samog sebe". Lajt moto svake priče i podele je plasiran u "post scriptum" (dakle, ponavlja se na kraju svake priče) i glasi:

"Podle će nam, verovatno, doći glave i (ovo malo) preostale zemlje.
Kad bi, recimo,ova podela bila "tolerantnija" - bez mržnje, gorčine, predinfarktnog besa,život bismo "trošili" na praktičnije, korisnije i pametnije poslove, ako nam je (već) suđeno da se svađamo, sekiramo, i, do bola, nerviramo."
Eto vidis u ovoj recenici se vidi nepismeniost-sekirati se ustvari znaci nervirati se-staviti ta dva jedno pored drugog nije gramaticki ispravno..Prakticno i korisno, takodje...

Opsednuta vedrina

Primećen član
Poruka
967
Eto vidis u ovoj recenici se vidi nepismeniost-sekirati se ustvari znaci nervirati se-staviti ta dva jedno pored drugog nije gramaticki ispravno..Prakticno i korisno, takodje...
Nije u pitanju nepismenost, niti gramatička nekorektnost. U pitanju bi mogao biti eventualno pleonazam, koji nije gramatička greška, već stilsko preterivanje ili naglašavanje. Uz to, 'sekirati se' znači brinuti, a 'nervirati se' nema istovetno značenje, mada može uključivati i brigu.. Takođe, praktično ne mora biti i korisno. Korisno je pozitivna evaluacija neke praktične radnje.

Srećni praznici i svako dobro! :)

Poslednja izmena:

ghost in the shell

Ističe se
Poruka
2.962
Nije u pitanju nepismenost, niti gramatička nekorektnost. U pitanju bi mogao biti eventualno pleonazam, koji nije gramatička greška, već stilsko preterivanje ili naglašavanje. Uz to, 'sekirati se' znači brinuti, a 'nervirati se' nema istovetno značenje, mada može uključivati i brigu.. Takođe, praktično ne mora biti i korisno. Korisno je pozitivna evaluacija neke praktične radnje.

Srećni praznici i svako dobro! :)
Nemoj da se sekiraš :) OK ŠTA sam ti upravo rekao..? Objasni mi molim te razliku...jer sekiracija i nerviranje JESU sinonimi..Praktično i korisno-u rečenici u kakvoj su ove predstavljeni-JESU jedno te isto! U istoj rečenici im NEMA mesta zajedno..
https://sr.wiktionary.org/wiki/sekirati_se

Poslednja izmena:

Baudrillard

Buduća legenda
Moderator
Poruka
33.749
Amin Maluf - Fotelja na Seni (Četiri veka Francuske istorije)
U ovoj knjizi Maluf, koji od 2011 zauzima 29. fotelju Francuske akademije, piše o svojim
prethodnicima koji su bili na njegovom mestu. Pošto bi bilo dosadno kad bi pisao samo
o uglavnom, prosečnom čitaocu, nepoznatim "besmrtnicima", on priču začinjava i istorijom
Francuske.
Meni su najzanimljivija poglavlja bila o Anri de Monterlanu i Klodu Levi-Strosu.

Urvan Hroboatos

Iskusan
Poruka
5.220
Ne da baš čitam, nego prelistavam stvari koje sam prije čitao, a novije nešto slabije u zadnje vrijeme..

Aleksandr Hercen: Prošlost i razmišljanja

Remek djelo i jedno od vrhunaca književnosti 19. st., po mom mišljenju, veće i važnije od niza klasika koji se uče u školi. Zbog niza izvanknjiževnih razloga, nikad neće polučiti status koji zavrjeđuje. Inače, tu je i skrivena intrigantna tema o ženskoj prirodi- zašto je Natalija prevarila Hercena s takvim šljamom kao što je bio Herwegh? Nema odgovora, a to je na crti mojih pesimističnih nazora o problemu slobodne volje....

Richard Precht: Tko sam ja?

Sjajno. Ne volim popularnu filozofiju, no ovo je iznimka. Autor nas vodi kroz eminentno filozofska pitanja preko eksperimentalnih rezultata znanosti (istraživanje mozga, genetika, kognitivna psihologija,...). Obilje spoznaja, novoga..... Ne znam ima li srp. prijevod, no imate ju na njemačkom izvorniku i ostalim prijevodima.

Ajatolah Homeini: Mala zelena knjiga

Iz ovoga možete doznati što da radite u dilemama ako sklopite privremeni brak na 24 sata s djevojčicom, ili koje ritualne radnje trebate poduzeti ako nekim slučajem poševite vlastitoga strica.... Nije loše za perverznjake, nek se nađe...

Theodore Zeldin: Intimna povijest čovječanstva

Ne znam zašto čovječanstva, kad se radi uglavnom o Francuskoj. Autor je stručnjak za sve francusko, i knjiga je mozaik intervjua, razmišljanja i opasaka o modernom životu, uglavnom Francuskinja. Tu su lijevi i desni, radnička klasa i birokrati visokoga ranga, sve i sva.... Moj muški zaključak bi bio: za veliku većinu- ne sve- žena, nema sreće prez pravog njezinog čoeka.

Poslednja izmena od moderatora:

Urvan Hroboatos

Iskusan
Poruka
5.220
Talmud, priredio Eugen Werber

Ovo hrv. izdanje (Verbum) je zapravo isto kao i srp. izdanja, a sva je priredio hebraist i judaist Eugen Werber (oko 650 str.). To je zapravo ekstrakt cijele knjiženice koja je nastajala od 2. do 6. st., a kodificirala je židovski način života. U izvorniku veći, babilonski Talmud je kojih 3 puta opsežniji od jeruzalemskoga, te autoritativniji.Ima na hebr. i dijelom aramejskom oko 6500 velikih folio stranica, a u engleskom Soncino prijevodu oko 15.000 stranica (dakle, oko 15 Biblija).

Tu ima svega i svačega.

Ono što je još čitko je mudrosni dio, Izreke otaca, te tu i tamo još nešto, no mislim da nije vrijedno truda. Talmud je na lošem glasu u kršćanstvu jer ima 10-20 lajavih i rugačkih dijelova o Isusu, a općenito je prožet duhom židovskoga nacionalizma i suprematizma. Većina su pravni propisi, ima dosta praznovjerja, astrologije, gatanja, propisa o poljoprivredi, zatim nešto narodne medicine i sl.

Eng. izdanja sam površno nešto prelistao, no mislim da je to ili za vjernike, ili za specijaliste. To je mješavina književnosti, pučke mudrosti, egzegeze na nespretni način i mnoštva starinskoga prava. Kao literatura nije razine aforističke velike književnosti Konfucija ili Marka Aurelija, ali se nađu dobri dijelovi.

Preporuka- prelistati.

Наутилус

Domaćin
Poruka
3.406
Aleksandr Hercen: Prošlost i razmišljanja

Remek djelo i jedno od vrhunaca književnosti 19. st., po mom mišljenju, veće i važnije od niza klasika koji se uče u školi. Zbog niza izvanknjiževnih razloga, nikad neće polučiti status koji zavrjeđuje. Inače, tu je i skrivena intrigantna tema o ženskoj prirodi- zašto je Natalija prevarila Hercena s takvim šljamom kao što je bio Herwegh? Nema odgovora, a to je na crti mojih pesimističnih nazora o problemu slobodne volje....
Хервег је био егоиста, а жене изгледа воле егоисте. Ево шта каже његова жена:

Мој је Георг страшан егоист и размажен, говорила је она [њ. жена Ема ] – али тко има више права да буде размажен? Сви су велики пјесници били увијек хировита дјеца, сви су их мазили... Неки дан ми је купио дивну камелију: код куће му је било жао да је дарује, штавише није ми је ни показао, већ сакрио у свој ормар, па је држао тамо док није сасвим увенула.
:hahaha:
(Прошлост и размишљања)