Šta treba da znate kao novi Linux korisnici?

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
33.271
Upravo, Manjaro imam već god i po dana na laptopu. Ne razumem pola stvari na ovoj temi, ali meni je sistem skroz stabilan. Volim što se ne pokreću apdejti bilo čega doh ih ja ne pokrenem. Sistem se ceo diže za par sekundi. Odem u apdejt i vidim šta sve postoji novije od programa koji koristim. Za sad, samo vajber me zeza, nema notifikacije, ali možda nisam našla noviju verziju. Našla sam i zamenu za fotošop, ne idealno ali ok. A pošto se logujem na neke linux servere sasvim mi je dobro. Hoće nekad Teams za nastavu da zeza jer je majkrosoftov.. Ali retko. Ja zadovoljna.
viber mozes da instaliras iz AUR, ne moras direktno sa sajta. Imas vise programa za instalaciju iz AUR, pretpostavljam da koristis Manjarov GUI instaler?

Dr.Jackson

Domaćin
Moderator
Poruka
3.961
Pretpostavljam i kineske :P

Deepin Linux - одлична Линукс диструбуција за новог корисника и један од најлепших икад изгледа. Погледајте и после поново реците како су Windows и MacOS најлепши! :andjeo: Имате и Ubuntu DDE ако вам се свиђа овакав изглед а желите новије пакете пошто је Deepin базиран на Debian-у и неки програми су старији!

Било је приче још на почетку али од тога нема ништа.

Овде можете да преузмете са најближе локације. Скролујте скроз доле и пронађите земљу.
https://www.deepin.org/en/mirrors/releases/

И преузмите 20.6 stable или 23 testing.

Poslednja izmena:

Dr.Jackson

Domaćin
Moderator
Poruka
3.961
Pa da, ima ljudi kojima je važan izgled. No moj izbor ide funkcionalnosti. Generalno, cenim open source. To mi je dovoljno da koristim linux. A sve što mi bude problem, lepo što mogu pisati ovde 😏

Имаш Manjaro са DDE. Овде можеш да пронађеш упуство како да инсталираш различита.

https://wiki.manjaro.org/index.php/Install_Desktop_Environments

1657204697168.png

ljgww

Aktivan član
Poruka
1.734
Фора је у томе што код лиценце отвореног кода ти ће да сазнаш да постоји проблем а код лиценце затвореног кода не можеш да знаш осим на мајке ми. Разлоз зашто се није открила рањиховост није због корпорације већ због појединаца који тај проблем нису видели 12 година! Осим тога, ово је проблем код polkita и нема везе са рањиховст Линукса.

Што се тиче cross tracking код Линукса тај проблем се решева изолацијом браузера. Steam користиш као flatpak. Код других не можеш никако.
Nije bas da nije odredivo i na nivou zatvorenih sistema. Svaki sistem moze da se monitorise po sistemu 'ET calls home'. Vrlo se gleda koliki chatter neki sistem proizvodi kroz mrezu, i po tome moze da se klasifikuje koliki je potencijalni rizik od curenja informacija ili cak da li je sistem zaposednut necim dodatnim naknadno. Zna se da zatvoreni sistemi imaju neku dozu 'chattera'.

Potpuno druga prica je sa web-om. Web je zapravo platforma samo malo drugacija od OS platforme koja mu sluzi kao potpora. Igre gde je google otisao jako daleko u spijuniranju, pogotovo onda kad su izbacili svoj browser.

Ja se cesto salim i kazem da je google tag manager navjeca spijunska organizacija na svetu.

Dr.Jackson

Domaćin
Moderator
Poruka
3.961
Nije bas da nije odredivo i na nivou zatvorenih sistema. Svaki sistem moze da se monitorise po sistemu 'ET calls home'. Vrlo se gleda koliki chatter neki sistem proizvodi kroz mrezu, i po tome moze da se klasifikuje koliki je potencijalni rizik od curenja informacija ili cak da li je sistem zaposednut necim dodatnim naknadno. Zna se da zatvoreni sistemi imaju neku dozu 'chattera'.

Власнички софтвер ("затворен систем") није гаранција за приватност јер не постоји трећа страна која може да верификује код не знам како вам основна ствар из сигурност оперативог система нија јасна. Да би неки систем испуњавао услов да поштује приватност корисника мора да буде отвореног кода јер само тако може трећа страна да верификује колико је неки систем рањив, да ли ради нешто испод хаубе и слично...

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
33.271
Власнички софтвер ("затворен систем") није гаранција за приватност јер не постоји трећа страна која може да верификује код не знам како вам основна ствар из сигурност оперативог система нија јасна. Да би неки систем испуњавао услов да поштује приватност корисника мора да буде отвореног кода јер само тако може трећа страна да верификује колико је неки систем рањив, да ли ради нешто испод хаубе и слично...
Pa nije baš tako. Kad pokreneš neki OS možeš da pratiš šta sve kontaktira. Otvoren sistem takođe može imati sve i svašta, baš kao
i zatvoreni, i to zavisi kolko imaš poverenja u one koji ti drže root, a to su distro maintaineri...

Dr.Jackson

Domaćin
Moderator
Poruka
3.961
Pa nije baš tako. Kad pokreneš neki OS možeš da pratiš šta sve kontaktira. Otvoren sistem takođe može imati sve i svašta, baš kao
i zatvoreni, i to zavisi kolko imaš poverenja u one koji ti drže root, a to su distro maintaineri...

Не постоји отворени систем. Постоји слободан софтвер и постоји власнички софтвер. Безбедност слободног софтвера није само верификована од стране пар људи већ и од стране и оних људи који га не одржавају. Власнички софтвер неретко има тендицију да намерно прави пропусте како би зарадио новац, слободан софтвер нема тих проблема. Не знам колико морам да ти објашњавам основе рачунарске безбедности а то је да је да би неки софтвер био безбедан он мора да буде отвореног кода.

Разлог зашто људи користе Линукс управо зато што је слободан софтвер/отвореног кода који пружа већу сигурност и приватност система од власничког софтвера који је малвер сам по себи. Самим тим што неко не жели да отовори код значи да друга стране не може да верификује бездедност кода. Но већа безбедност је само један од тачака слободног софтвера друга је наравно слободна употреба без "сва права задржана" од стране компаније.

Овде треба едукација људим о слободном софтверу јер видим да нисте уопште едукавани шта он значи и због чега људи треба да пређу Линукс а не да се прави баук од тога како је он тежак а људи заборављају да се нико није научен родио. Напросто људи морају да схвате да сваки пут када користите Линукс ви заправо као крајњи корисници повратии вашу слободу над рачунаром.

Poslednja izmena:

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
33.271
Не постоји отворени систем. Постоји слободан софтвер и постоји власнички софтвер. Безбедност слободног софтвера није само верификована од стране пар људи већ и од стране и оних људи који га не одржавају. Власнички софтвер неретко има тендицију да намерно прави пропусте како би зарадио новац, слободан софтвер нема тих проблема. Не знам колико морам да ти објашњавам основе рачунарске безбедности а то је да је да би неки софтвер био безбедан он мора да буде отвореног кода.

Разлог зашто људи користе Линукс управо зато што је слободан софтвер/отвореног кода који пружа већу сигурност и приватност система од власничког софтвера који је малвер сам по себи. Самим тим што неко не жели да отовори код значи да друга стране не може да верификује бездедност кода. Но већа безбедност је само један од тачака слободног софтвера друга је наравно слободна употреба без "сва права задржана" од стране компаније.

Овде треба едукација људим о слободном софтверу јер видим да нисте уопште едукавани шта он значи и због чега људи треба да пређу Линукс а не да се прави баук од тога како је он тежак а људи заборављају да се нико није научен родио. Напросто људи морају да схвате да сваки пут када користите Линукс ви заправо као крајњи корисници повратии вашу слободу над рачунаром.
Ne znam zašto toliko mantraš, jer bezbednost sistema nema nikakve veze sa time da li je kod otvoren ili nije. Više sam video probušenih Linux
servera, nego što ćeš ti ikad u životu ČP

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
33.271
Ја сам рекао сигурност и приватност. Безбедно је и у затвору, само кажем... :whistling:
A šta misliš što ženi ne dam da pristupi banci osim sa Linux-a? Rajfajzen je davno upozoravao da ne pristupaju sa Windows-a ČP
Za macOS nisam siguran, ali jednog amera koji je koristio macOS izbušili sa keylogerom i probili nam tako u servere...

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.