Šta radi glupi Office 2016

Људи су залуђени Мајкрософтовим канцеларијским пакетима (додуше и јесу орјентир осталим решењима) али није све тако добро... По појављивању Офиса 2010 имадох прилике да видим како на два рачунара у истом простору, на једном инсталиран Офис 2010 а на другом 2007 при чему је документ уређен у 2007. био унакажен по отварању на 2010. и ако је документ рађен у основном формату тј .docx.
У принципу могућност за настанак грешака је велика а често буде и банална - корисници не обраћају пажњу на маргине, језичка подешавања (често је документ на једном језику а форматира се у неком другом језику (енглески, руски...), има некад и до разлике у фонтовима, немамо сви инсталиране исте фонтове а без обзира што .docx формат документа памти кориштен фонт у самом документу опет може доћи до проблема.

Проблем покретача теме може да буде и до поставки маргина или формата у ком је израђен докумет односно како га чита програм у ком се отвара (често корисници не не обраћају пажњу на формат који користе а опет има и корисника који прво што ураде изврше подешавање програма и система на њима блиска подешавања. Нпр пребацивањем на српски језик и локална подешавања основни формат папира биће А4 и метрички мерни систем док код оних који на то не обраћају пажњу остаће енглеска подешавања тј британски или амерички мерни системи услед чега ће и форматирање документа бити другачије...
 
Word format za čuvanje dokumenta od 2007 do 2016 je docx tako kompatibiliti pek i ne treba već samo za sa starije verzije ofisa, kao i što kaže kada ponudi sa sačuva novi dokument, od 97-2003.

- - - - - - - - - -

Ja koristim ofis 2013 i radi bez greške i NIKADA se ne bih vraćao na starije verzije.

Шта имам од тога на шта бих се ја враћао, или ти. Овде имам практичан проблем, да је неко снимио Ворд фајл у верзији 2016 који ме зеза. И не познајем никога у БГ ко има верзију 16. Треба човеку да помогнем око прелома и лектуре а не могу.
 
Шта имам од тога на шта бих се ја враћао, или ти. Овде имам практичан проблем, да је неко снимио Ворд фајл у верзији 2016 који ме зеза. И не познајем никога у БГ ко има верзију 16. Треба човеку да помогнем око прелома и лектуре а не могу.

Да ли си проверио у ком формату је урђен документ (А4 или leter).
Иначе, нема никакве везе до верзије канцеларијског програма већ до подешавања истог, формат у ком се памти у Офису 2016 је .dockx а може и у .odt а исте формате читају и Офис 2010 и 2013 без проблема.
Ако имаш каквих недоумица што не испорбаш веб верзију офиса?
 
Да ли си проверио у ком формату је урaђен документ (А4 или leter).

o što su spojene reči rastureni redovi itd je do pismenosti a ne do Ofisa?

Е јбг с опроштењем.
написах лепо да радим преломе књига. И написах да је некомпатибилан Ворд фајл који је мој пријатељ снимио у 2016 не проверивиши компатибилност пре снимања.
И шта добих од овде?
Вређење.
Питање да ли знам за формат, А4, А5 Letter..чему то? Шта сам ја, имбецил?
Или питање да ли знам шта је doc. a шта docx фајл..
Пре свега, написах лепо да тај расути документ уместо 277 направио 297 страница. Па реци ми да сам био тако неписмен да га са А4 отворим у Letter зар не бих добио много више странице?
Уосталом, ако отвараш 2003 и 2007 међусобно, они ће отворити тачно у формату и маргинама како је у оригиналу.
*
тo što su spojene reči rastureni redovi itd je do pismenosti a ne do Ofisa

Не само редови, него понегде по 10 речи залепљено једна за другу. А у оригиналу све ОК. Мада, овде ниси вређао мене него аутора тог рукописа, а ко је он, не бих сад овде писао. Испада да човек не зна шта је размакница.
*
За озбиљне и добронамерне, да кажем и ово: Кад год имам неки пдф фајл, ако је куцан па снимљен у пдф формату, лако га конвертујем у Ворд. (Наравно, ако је скенирано, ту се појави проблем нечистоће, мрља и сл).
А овај фајл, урађен у верзији 2016, када конвертујем, промени и број страна и чак фонт. Иначе је текст рађен у фонту Sitka Small али ја имам тај фонт код себе, али при конвертовању добијем неки сасвим десети.

*
Шта се још десило, чудновато?
На једном месту, човек убацио вињету, скицу неке књиге, рађено грубе контуре, тушем. Хоћеш да кликнеш Ентер пре те сличице, да је одмакнеш од претходног текста, комп се закочи пар минута, па изађе пун екран неких мини-прозорчића са Ctrl. Када се откочи, нешто показује у вези веб страна.
Када фајл донесем код себе, исто се деси, само што ми изађе обавештење да не може да се отвори та веб страница. Каква сад Веб страница?
Снимим ту вињету, одем на претрагу Гугл према слици и дођем до открића да је човек снимио ту сличицу са неког сајта. Али очигледно није као JPEG него вероватно као хиперлинк. А када укључиш онај Nonprintng Sign нигде не показује да има хиперлинк. После се сетим: Вероватно је човек први пут снимајући ту сличицу пропустио да доле на дну прозорчета одреди да хоће ЈПЕГ па први пут снимио као HTML па видео да не ваља и обрисао, па после снимио ЈПЕГ, али негде унутра остао тај запис о HTML. Неки траг, колачић. шта ли је...
Кажем, сретао сам доста збуњујућих ствари, али ово... да ни овако ни са оним Nonprintng Sign не показује да нешто има пре те сличице..,
Шта сам урадио када сам то открио? Обрисао сам је, и простор иза и испред ње, пошто ме је већ мој комп послао на ту веб страну, уз помоћ феноменалног Fast Stone Capture сам снимио део екрана, само ту вињету као JPEG и више нема проблема.
*
ЗЕЗАЊЕ И СА САДРЖАЈЕМ
А шта ми тај фајл ради са Table of Cntents то је тек ревија... Убаци ми неке поднаслове који су форматирани као НОРМАЛ и цео један текст од 10.ак страница, који је такође у стилу Nоrmal, али га добијем у Садржају, . Наиме. човек није нигде ни стављао стилове, све је у Normal. А ја неколико првих наслова урадио у стилу Heading 1 па велим да проверим Садржај, кад оно...

Иначе, то је неки рукопис, нека врста дневника који је човек почео да куца пре 20 година )можда и више) изгледа још пре Виндоуса, па га после само пребацивао како су стизали нови ОС и нови Офиси, и допуњавао. Па можда остали неки трагови...
*
РЕЗИМЕ, мада сам већ писао: Када се тај пријатељ врати, завршићемо прелом код њега. За следеће случајеве, пре снимања ће проверити компатибилност. Али, шта ће се дешавати са осталима који буду набављали 2016 верзију? Сваки пут иста прича.

Не знам написах ли да сам скинуо тај Compatibility pack за верзију 2007, зове се Format conevertor али не помаже.
 
Poslednja izmena:
"А овај фајл, урађен у верзији 2016, када конвертујем, промени и број страна и чак фонт. Иначе је текст рађен у фонту Sitka Small али ја имам тај фонт код себе, али при конвертовању добијем неки сасвим десети"

Dobronamerno pitam u šta konvertuješ Word fajl 2016 ( i kako).

"Не знам написах ли да сам скинуо тај Compatibility pack за верзију 2007, зове се Format conevertor али не помаже".

Docx u docx ????:dontunderstand:
 
Poslednja izmena:
У почетку сам га само отворио у мојој седмици и добио 20 страна више.
После сам мало гуглао, мало питао и испало да постоји компатибилити пакет који помаже да се 16 отвори у ранијим верзијама без тумбања.

Docx u docx ????
Ни Doch-ови нису што су некад били.... Није исто docx са десетке и са шеснеске.

Ја могу да видим само да ли је компатибилно са 2003, али не знам које опције излазе када се снима са 2016. Наиме, тај пријатељ који има 2016 не живи у Београду и док не дође, не знам које опције има.

priprema.jpg


Priprema 2.jpg


Иначе, штета што је од 2011 године неактиван сајт PRAKTIKUM.RS ту има доста добрих објашњења. Ту су ми појаснили укрштене референсе (мада ми и не требају) као и садржаје поглавља, мада ту нешто не штима како су рекли.
Али, може да се на некој копији уради цео Садржај, па после копираш по поглављима припадајуће делове садржаја.

Такође, објашњење како да табовима у заглављу рецимо назив дела буде у средини а пагинација на ћошковима (непарне десно парне лево) мада су табови ту врло непослушни и тврдоглави...
 
Poslednja izmena:
Tvoj problem je verovatno vezan sa stilom obrasca. To se dešava zato što Word ima specijalno svojstvo za ažuriranje svih stilova nekog obrasca i njihovo ponovno uspostavljanje, pri svakom ponovnom otvaranju dokumenta. To mora da se isključi u postavkama stila ili da se napravi isti stil na kojem je rađeno u tom dokumentu na izvornom računaru (odnosno u Wordu 2016).
 
Кажем, човек почео тај дневник још пре појаве Виндоуса. Па кансије додавао и пребацивао.
Све куцао фонтом Sitka Small величине 9,5 и све Нормал стил, нормалан проред. Једино што није радио прелом страница него куцао док не пређе на следећу страну (проза је у питању) а где заврши неко поглавље, није ишао на прелом стране нити прелом секције, него притискао Ентер док не пређе. Али, зашто се залепило по неколико речи, без размакнице?

Постоје неке ствари у вез стилова које баш и нисам савладао, јер користим 2 врсте наслова, што ми је довољно, неколико тема испод ове сам постављао питања. Али кажем, у овом 2016 фајлу је све Нормал.

Иначе, на још пар места, рачунар такође растури те странице код људи који имају десетке.
 
Poslednja izmena:
Pošto ti je rad u Ofisu poznat zašto ne probaš da taj tekst ubaciš u Pablišer..Iipak je to ozbiljniji program za izdavaštvo.

Имају 2 разлога:
Прво, као што рекох, тај човек није у БГ, када дође одрадићемо брзо шта је остало, добар део прелома је већ завршен. И ово сам писао да стекнем искуство када се појави неко нови са шеснеском, јер у наредним годинама ће их бити.

Публишер? Хоћеш искрен одговор? Не знам. Не могу тај програм да ухватим ни за главу ни за реп. Како год окренем, испадне да је само за каталоге и "флајере" (leaflets) до 4 стране. Нисам успео да у њега импортујем Ворд фајл са више страна. Ако има начина, јави. ја признајем да нисам успео, џаба ми знање енглеског.

Уз то, за књиге где је доминантан текст а не графика, Ворд је сасвим довољан. После снимиш у ПДФ. Један издавач, ту око 10-места у Србији по годишњој продукцији све ради у Ворду, . Има и неких капиталних дела по 500 страна чак са доста неких слика... И све у Ворду. И то, нећете веровати, у 2003

Био сам пристојно овладао Индизајном али сам схватио да је непотребан за текстуалне књиге.
Уз то, Индизајн не поштује Вордове Page break него трпа текст докле има места.
Једино, наново кад почнеш књигу, одмах је укуцавати у њега.

Значи, радим преломе књига у Ворду, сасвим пристојни испадне. Не кажем да много знам али нешто знам што ме буни признам и питам. Питао сам у вези ситлова, има пост.
Зато ме изненадила она питања за тешке почетнике, у смислу: Да ли си одредио формат, А4, А5 и сл..? Да ли је портрет или "ландскејп" и слична питања...
 
Mislim da ne moraš da se za* sa Publisherom ako je u pitanju većinski tekst. Kao što si rekao, dovoljan je Word za to.

Možda bi mogao da probaš sledeće: otvori dokument, selektuj sve i u baci u neki obični tekst editor (ne baš obični kao Notepad, veća malo bolji kao Notepad++, PSPad ili komercijalni UltraEdit, mada preporučujem Notepad++) i vidi kako će izgledati tekst kao - običan tekst. Da li će biti spojenih reči, duplih razmaka, ostalih stvari koje ti se pojavljuju. Ako ih u tekstu (običnom) nema, otvori novi dokument, prebaci sav tekst i onda ga formatiraj kako ti odgovara.
Možda deluje bezveze da prebacuješ dva puta tekst, ali bar ćeš videti gde te za*****va.
 
Možda deluje bezveze da prebacuješ dva puta tekst, ali bar ćeš videti gde te za*****va.

Ко зна, преко прече-наоколо ближе... У овом случају не би вредело, 277 страна, наслови и поднаслови, ко би то после форматирао.

Него, док сам био на 2003 па однесем некоме ко има седмицу, било је понегде мало недоследности, рецимо око згунутости текста, пада је у формату пасуса све било исто. Али, тај однос Ворд 2001-Ворд 2007 решава се лако: снимањем у rich text format он им је изглед азаједнички. Код шеснеске не може.
 
Nema veze, selektuj par strana... Čisto da vidiš kako se ponaša.

A što se formatiranja tiče: reče da koristiš dva-tri stila naslova, ostalo je normal. Ako tekst nije u haosu, onda je najveći posao da nađeš, selektuješ i promeniš naslove, ostatak teksta ti ostaje u normal, znači ipak nije preveliki posao bez obzira na broj strana, a svakako zvuči kao mnogo manji posao od onoga kad se pojave problemi iz tvog prvog posta.
 
Skinite LibreOffice koji čuva po deafult-u u ODF, a onda taj fajl prebacite na koju god verziju teksta želite i koju god verziju MSoffice-a hoćete.

Шалиш се, па видиш да је њему проблем да провери банално форматирање странице (и ако су његови проблеми често везани баш за ту "баналност"). Још му само фали да се заглави са Либреофисом и проблемима који се јављају при отварању .docx формата (додуше можда чак и блажој форми у односу на различите верзије Мајкрософтових канцеларијских пакета). Ипак гомила могућности која су могућа у новијим МС канцеларијским пакетима нису могућа у Либреофису те би на тај начин само додано био збуњен...
Тек је проблематично памћење документа у МС форматима поотово кад има доста сличица и табела.

И ако лично користим Либреофис код куће и на послу (као додатак МС офису 2003 који морам да имам инсталиран) у овом случају не бих препоручио играње са Либреофисом већ да се @Trandaifiko отвори и купи лиценцу за МС Офис 2016. а не само да се жали на јадни МС.... :rtfm:
 
већ да се @Trandaifiko отвори и купи лиценцу за МС Офис 2016. а не само да се жали на јадни МС....

јес, па да после ја будем тај који је некомпатибилан са својом околином. Не пада ми на памет док већина познаника не пређе на 2016. Нудио тај пријатељ да ме части са 2016 али нећу. Као кад би ми купио Поршеа да возим по макадаму. када стигне асфалт...
 
Јутрос добијем неки фајл куцан на десетки, и ту слепљена слова понегде. Фајл ми је послат од неке копирнице, тако да не могу њих да питам како су га "сејвирали".
*
И један јутрошњи проблем, невезан за 2016, али да не постављам нову тему:

Јутрос ми се десило (по други пут) нешто невероватно: Нешто мало мењам у Ворд фајлу од око 200 страница, (и стављам размакнице где су слепљена слова, пошто је послато са компа који има десетку)све ћирилица осим редних бројева.
намештено на ћирилицу. Почнем да куцам - латиница. Променим у ћирилицу, откуцам једну реч, како кликнем размакницу или одем на неку дургу страницу- опет латиница. и тако на десетине пута.
одем на Сетинг, подесим да подразумевано писмо буде ћирилица.
Такође, на Language setting па српску латиницу и english померим надоле.
Џаба. цело јутро ми намеће латиницу.
Онда ја одем на Контрол панел, језички сетинг, и уклоним обе латинице. Кад оно... Изгуби ми се са "таск бара" језичка иконица, и онда имам само латиницу. Иако сам уклонио све латинице. (Можда зато што је лаптоп прављен за страно тржиште и тастатура му је енглеска).

Одем на интернет, на Yahoo не могу да се улогујем, јер тамо имам само ћирилицу. А тако је сипало случајно, када сам подешавао да ми ради провера куцања и правописа на Емаилу и Фб када куцам поруке.
Вратим се на Ворд, где имам само латиницу, откуцам шифру па је прекопирам и улогујем се.
Да пошаљем Емаил, али опет само ћирилица,

Oдморим, па наново Кoнтрол панел и Language settingи и сада је ОК. привремено или стално - видећу.
 
Шалиш се, па видиш да је њему проблем да провери банално форматирање странице (и ако су његови проблеми често везани баш за ту "баналност"). Још му само фали да се заглави са Либреофисом и проблемима који се јављају при отварању .docx формата (додуше можда чак и блажој форми у односу на различите верзије Мајкрософтових канцеларијских пакета). Ипак гомила могућности која су могућа у новијим МС канцеларијским пакетима нису могућа у Либреофису те би на тај начин само додано био збуњен...
Тек је проблематично памћење документа у МС форматима поотово кад има доста сличица и табела.

И ако лично користим Либреофис код куће и на послу (као додатак МС офису 2003 који морам да имам инсталиран) у овом случају не бих препоручио играње са Либреофисом већ да се @Trandaifiko отвори и купи лиценцу за МС Офис 2016. а не само да се жали на јадни МС.... :rtfm:

Pa nek' se uči.

Docx može da konvertuje online, najmanji problem. :lol:
 
Шалиш се, па видиш да је њему проблем да провери банално форматирање странице (и ако су његови проблеми често везани баш за ту "баналност"). Још му само фали да се заглави са Либреофисом и проблемима који се јављају при отварању .docx формата (додуше можда чак и блажој форми у односу на различите верзије Мајкрософтових канцеларијских пакета). Ипак гомила могућности која су могућа у новијим МС канцеларијским пакетима нису могућа у Либреофису те би на тај начин само додано био збуњен...
Тек је проблематично памћење документа у МС форматима поотово кад има доста сличица и табела.

И ако лично користим Либреофис код куће и на послу (као додатак МС офису 2003 који морам да имам инсталиран) у овом случају не бих препоручио играње са Либреофисом већ да се @Trandaifiko отвори и купи лиценцу за МС Офис 2016. а не само да се жали на јадни МС.... :rtfm:
Zar ti se ne čini da si sam pomenuo problem? Znači da ipak ima i do MS, a ne samo do korisnika. Sa svakom novom verzijom dođe neka promena koja pravi problem sa kompatibilnošću i treba vremena dok se ne sredi.
Za nas koji možda povremeno odradimo nešto, ni po jada, ali ako nekome posao zavisi od toga, dao je pare za licencu i onda mu jedan običan (i legalan) update napravi problem?

I eto, kupi on licencu za 2016, pojavi se update na 2018 (kad se pojavi), on (zbog sigurnosti, kako stalno preporučuju) odradi, i onda se opet cima sa istim problemima? A nije jedini...
 
Шалиш се, па видиш да је њему проблем да провери банално форматирање странице (и ако су његови проблеми често везани баш за ту "баналност"). Ј

@Trandaifiko отвори и купи лиценцу за МС Офис 2016. а не само да се жали на јадни МС.... :rtfm:[/QUO

Драгане, хвала на овим увредама, Вероватно си много велики у властитим очима. Написах да сам положио ЕЦДЛ пре 15 година а тамо је прва лекција Page Setup
И написах да сам пречешљао сајт практикум.рс
и да радим преломе књига,
и сада испада да не знам формат стране, са прве лекције курса ЕЦДЛ у једној веро-.метрополи.
Скидам ти капу.
 
Јутрос добијем неки фајл куцан на десетки, и ту слепљена слова понегде. Фајл ми је послат од неке копирнице, тако да не могу њих да питам како су га "сејвирали".
*
И један јутрошњи проблем, невезан за 2016, али да не постављам нову тему:

Јутрос ми се десило (по други пут) нешто невероватно: Нешто мало мењам у Ворд фајлу од око 200 страница, (и стављам размакнице где су слепљена слова, пошто је послато са компа који има десетку)све ћирилица осим редних бројева.
намештено на ћирилицу. Почнем да куцам - латиница. Променим у ћирилицу, откуцам једну реч, како кликнем размакницу или одем на неку дургу страницу- опет латиница. и тако на десетине пута.
одем на Сетинг, подесим да подразумевано писмо буде ћирилица.
Такође, на Language setting па српску латиницу и english померим надоле.
Џаба. цело јутро ми намеће латиницу.
Онда ја одем на Контрол панел, језички сетинг, и уклоним обе латинице. Кад оно... Изгуби ми се са "таск бара" језичка иконица, и онда имам само латиницу. Иако сам уклонио све латинице. (Можда зато што је лаптоп прављен за страно тржиште и тастатура му је енглеска).

Одем на интернет, на Yahoo не могу да се улогујем, јер тамо имам само ћирилицу. А тако је сипало случајно, када сам подешавао да ми ради провера куцања и правописа на Емаилу и Фб када куцам поруке.
Вратим се на Ворд, где имам само латиницу, откуцам шифру па је прекопирам и улогујем се.
Да пошаљем Емаил, али опет само ћирилица,

Oдморим, па наново Кoнтрол панел и Language settingи и сада је ОК. привремено или стално - видећу.

Ипак преузми и Либреофис и инсталирај на српском (због наших подешавања) ако ништа барем због контроле да ли је проблем до програма или до самог форматирања текста.

- - - - - - - - - -

Zar ti se ne čini da si sam pomenuo problem? Znači da ipak ima i do MS, a ne samo do korisnika. Sa svakom novom verzijom dođe neka promena koja pravi problem sa kompatibilnošću i treba vremena dok se ne sredi.
Za nas koji možda povremeno odradimo nešto, ni po jada, ali ako nekome posao zavisi od toga, dao je pare za licencu i onda mu jedan običan (i legalan) update napravi problem?

I eto, kupi on licencu za 2016, pojavi se update na 2018 (kad se pojavi), on (zbog sigurnosti, kako stalno preporučuju) odradi, i onda se opet cima sa istim problemima? A nije jedini...

Наравно да је проблем до МС и његовог офиса и до формата који ја на превару уведен у међународни стандард а да при том само МС има спецификацију тог формата (а да би био међународни стандард мора да буде отворен за све заинтересоване).

- - - - - - - - - -

Шалиш се, па видиш да је њему проблем да провери банално форматирање странице (и ако су његови проблеми често везани баш за ту "баналност"). Ј

@Trandaifiko отвори и купи лиценцу за МС Офис 2016. а не само да се жали на јадни МС.... :rtfm:[/QUO

Драгане, хвала на овим увредама, Вероватно си много велики у властитим очима. Написах да сам положио ЕЦДЛ пре 15 година а тамо је прва лекција Page Setup
И написах да сам пречешљао сајт практикум.рс
и да радим преломе књига,
и сада испада да не знам формат стране, са прве лекције курса ЕЦДЛ у једној веро-.метрополи.
Скидам ти капу.

Опусти се имао сам сличних проблема и некако су се решавали баш кроз промену формата странице и маргина услед различитих подешавања изворног документа и програма у ком сам га ја отварао и уређивао.
И да често људи не обраћају пажњу и свије писаније раде у leter уместо у А4 и онда уме да се десе твоји проблеми.
 
Ипак преузми и Либреофис и инсталирај на српском (због наших подешавања) ако ништа барем због контроле да ли је проблем до програма или до самог форматирања текста.

- - - - - - - - - -



Наравно да је проблем до МС и његовог офиса и до формата који ја на превару уведен у међународни стандард а да при том само МС има спецификацију тог формата (а да би био међународни стандард мора да буде отворен за све заинтересоване).

- - - - - - - - - -

Опусти се имао сам сличних проблема и некако су се решавали баш кроз промену формата странице и маргина услед различитих подешавања изворног документа и програма у ком сам га ја отварао и уређивао.
И да често људи не обраћају пажњу и свије писаније раде у leter уместо у А4 и онда уме да се десе твоји проблеми.

Написах да су сви фајлови о којима причах, заправо рукописи књига, где је давно одређен
формат (А5) маргине,
чак и "гутер" који је по мени супер ствар, заледим се када видим књигу којој је унутрашња маргина мања од спољне,
заглавља, подножја,
пагинација,
садржај.
И да су нек отваране десетину пута на 2003 и слате на пробну штампу у копирнице где су била десетке. Без и најмањег проблема. А сад, ја на седмици, копирнице на десетки и ето ти белаја. А о шеснески сам отворио засебну тему..

П.С.
Ево сада отворих један фајл давно давно почет на 2003, мењан, онда ја нешто радио на седмици, па после неко на не знам којој верзији, али га сада добих са десетке. Само отворих да проверим маргине, не дирам ништа, и при затварању ме пита хоћу ли да сачувам измене. Па које црне измене глупа справо?.
 
Poslednja izmena:
Ипак преузми и Либреофис и инсталирај на српском (због наших подешавања) ако ништа барем због контроле да ли је проблем до програма или до самог форматирања текста.

- - - - - - - - - -



Наравно да је проблем до МС и његовог офиса и до формата који ја на превару уведен у међународни стандард а да при том само МС има спецификацију тог формата (а да би био међународни стандард мора да буде отворен за све заинтересоване).

- - - - - - - - - -



Написах да су сви фајлови о којима причах, заправо рукописи књига, где је давно одређен
формат (А5) маргине,
чак и "гутер" који је по мени супер ствар, заледим се када видим књигу којој је унутрашња маргина мања од спољне,
заглавља, подножја,
пагинација,
садржај.
И да су нек отваране десетину пута на 2003 и слате на пробну штампу у копирнице где су била десетке. Без и најмањег проблема. А сад, ја на седмици, копирнице на десетки и ето ти белаја. А о шеснески сам отворио засебну тему..

П.С.
Ево сада отворих један фајл давно давно почет на 2003, мењан, онда ја нешто радио на седмици, па после неко на не знам којој верзији, али га сада добих са десетке. Само отворих да проверим маргине, не дирам ништа, и при затварању ме пита хоћу ли да сачувам измене. Па које црне измене глупа справо?.

У ком Офису си га отворио?
Ако је у питању .doc формат а ти га отворио са Офис 2007 и новијим нормално је да ће да те пита да ли желиш да запамтиш измене пошто је новијим МС Офис пакетима основни формат .docx док се старији формат води као небезбедан и нешто што треба искључивати из употребе...
 

Back
Top