Šta je to duhovni razvoj?

Nije bilo rječ o tome vec o bescutnoj izjavi kako je priroda savrsena.
Vidjeti cete to savrsenstvo ...
Gledam svaki dan...zaista savrseno. :)
A kako se ponasamo prema prirodi, super nam je. Secam se poplava 2014., ljudi se malo trgli, ali kratko drzi, opet smeca na sve strane, niko nista ne radi-svaka jaca kisa, zacepljeni odvodi..."bice nam bolje, kad mi budemo bolji"...
Nista u ovom univerzumu nije svemoguce, besmtrno i nedodirljivo...
Tacno, nista.
(Osim Boga, pa kako ga ko zove...)
 
Mislio sam da o ovome pišem na temi o sejaču, pošto je reč o semenu koje je palo na plodno tlo, ali mislim da će i ovde da se dobro uklopi.

Naime, seme koje padne na plodno tlo je u mogućnosti da proizvede plod. Plod znači dovesti učenje o unutrašnjoj evoluciji do sazrevanja u samome sebi. Oni tako sami postaju plod putem sopstvene evolucije. Isti je slučaj sa mnogim stvarima u prirodi koje sazrevaju mehanički. Gusenica postaje leptir. Međutim, to se odvija mehanički. To se događa. Kada je reč o čoveku, njegova moguća evolucija na viši stepen se ne događa. On mora svesno da radi. Međutim, nalik gusenici, on sam je predmet eksperimenta u toj unutrašnjoj metamorfozi ili transformaciji na koju se u Bibliji toliko jasno ukazuje kao na istinski čovekov cilj.

Čovek, kakav jeste, jeste "Zemlja"; čovek, koji se podvrgao unutrašnjoj transformaciji, jeste "Nebo". Kada ljudi izgovaraju "Očenaš" i kažu: "…kako na nebu tako i na zemlji", oni se u stvari mole za najveće moguće ostvarenje svojih sopstvenih života, sebe samih. Međutim, Zemlja u čoveku poseduje različite kvalitete. Ona je u nekome zemljište kraj puta, u drugome kamenito tlo, u nekima je načičkana trnjem, a u nekima dobro tlo. Jer, da bi se promenio, čovek prvo mora da bude u stanju da primi ovo učenje o unutrašnjoj promeni na svom prirodnom nivou, na svojoj sopstvenoj "zemlji". Seme mora da pronađe pravo tlo, a tlo je vrsta čoveka. Kao što smo videli, u tom pogledu postoje različite vrste ljudi, ili različita tla. Istina, koja kao seme padne na čoveka, po sebi je nemoćna. Istina mora da pronađe pravo tlo. Ta istina, to znanje, to učenje o unutrašnjoj evoluciji, mora da se udruži sa dobrim da bi se razvijalo i raslo. To znači da čovek mora biti u stanju da vidi dobro istine koja se podučava, jer se u suprotnom ništa ne može dogoditi.

Biti u stanju da se vidi dobro bilo koje vrste znanja jeste nešto sasvim drugo nego od "biti dobar". Na neki način, to nema nikakve veze sa "biti dobar", već pre sa posedovanjem moći dobrog. Ako smo u stanju da vidimo vrednost neke stvari, to znači imati dobro - to jest, imati moć da vidimo njenu vrednost. To je dobrota. I to je osnovni koncept dobrog u Bibliji.
Svaka vrsta znanja, svaki oblik istine mora pronaći i ujediniti se sa odgovarajućim dobrom da bi postalo životna. Svaka istina ima svoje osobeno dobro i čovek je tačka na kojoj se oni mogu susresti i ujediniti se.

Dobro i istinito moraju da se ujedine da bi doneli plod. Kada čovek počne da vidi dobro nekog znanja/istine o kojoj je učio, tada ono što on zna i ono što jeste počinju da se ujedinjuju. To je zbog toga što čovek nije u stanju da oseti htenje prema nečemu osim ako ne oseti da je to dobro. Nije dovoljno da samo vidi da je neka stvar istinita. On mora hteti istinu i da bi to bilo moguće, on mora videti dobro te istine, dobro znanja o kome uči. Istina tada postaje iznutra povezana sa njime i tako oživljena. Jer, što više dobra on vidi u njoj, utoliko više će istina rasti i razvijati se; i što više istine on vidi, to će više rasti dobro koje vidi u njoj.

To je duhovni razvoj ili unutrašnja evolucija čoveka.
 
Mislio sam da o ovome pišem na temi o sejaču, pošto je reč o semenu koje je palo na plodno tlo, ali mislim da će i ovde da se dobro uklopi.

Naime, seme koje padne na plodno tlo je u mogućnosti da proiz...............................
Evo priznajem - sve sam procitao. z:lol:

Komentar nije moguc. Upotrebljavaju se nedefinisani pojmovi, istina i dobro.

A moglo se i u par recenica sve napisati.
 
Trenutno može delovati i meditacija i molitva i neke tehnike disanja.
Uglavnom nam je cilj da se oslobodimo stresa i to što brze. Da
nekako postanemo neosetljivi na životne okolnosti koje nas uznemiravaju.
Pa se stalno setim jedne učesnice Velikog brata, mada je davno to bilo,
koja je pričala kako su svi njeno ogledalo i da mora da nađe uzrok sukoba
u sebi. I sve što je ona pričala je bilo tačno, al je ona na kraju ispala
najluđa od svih tamo. Neprestano je šizela.
Izazov se pojavi da bi bio rešen. Da bi na njega svesno odgovorili i
primenili znanje. Za tako nešto, treba biti prisutan u trenutku kada se
dešava. Bilo šta drugo, samo prekriva probem i potiskuje negativne
emocije koje će kad tad da eksplodiraju.
 
Komentar nije moguc. Upotrebljavaju se nedefinisani pojmovi, istina i dobro.
Nisi pažljivo čitao jer ti pojmovi su jasno definisani u tekstu.
Istina je u tekstu navedena kao znanje o unutrašnjoj evoluciji i ta istina mora da se udruži sa dobrim.
A moć dobrog je mogućnost da osetiš vrednost neke stvari, u ovom slučaju vrednost znanja koje se transformisalo u razumevanje.
U jednoj drugoj biblijskoj paraboli to je opisano kao pretvaranje vode u vino.
 
Nisi pažljivo čitao jer ti pojmovi su jasno definisani u tekstu.
Istina je u tekstu navedena kao znanje o unutrašnjoj evoluciji i ta istina mora da se udruži sa dobrim.
A moć dobrog je mogućnost da osetiš vrednost neke stvari, u ovom slučaju vrednost znanja koje se transformisalo u razumevanje.
U jednoj drugoj biblijskoj paraboli to je opisano kao pretvaranje vode u vino.
Kada pojam definises preko necega sto takodje nije definisano ili nejasno ili nerazumljivo ili neodredjeno ili....... to ne znaci da si taj pojam definisan.
"Znanje o unutrasnjoj evolliciji" potpuno neodredjeno, nejasno......i nije jednoznacno.
"Moc dobrog" nije definicija "dobrog". Osetiti vrednost neke stvari - ne mogu ni da pojmim na sta mislis.
 
Duhovni razvoj je razvoj našeg duha.
Razvoj našeg duha je usavršavanje našeg duha.
Usavršavanje je napredak kao približavanje i usaglašavanje sa savršenim duhom.
Savršeni duh je Duh Sveti.
Duh Sveti je (ko ne zna) treće Lice Božje. Sam Bog je Duh Sveti.
Čovek je tako pozvan na put duhovnog razvoja s ciljem da bude kao On, Bog.
To je duhovni razvoj.
 
Duhovni razvoj je razvoj našeg duha.
Razvoj našeg duha je usavršavanje našeg duha.
Usavršavanje je napredak kao približavanje i usaglašavanje sa savršenim duhom.
Savršeni duh je Duh Sveti.
Duh Sveti je (ko ne zna) treće Lice Božje. Sam Bog je Duh Sveti.
Čovek je tako pozvan na put duhovnog razvoja s ciljem da bude kao On, Bog.
To je duhovni razvoj.
Duh je nesto sto svako od nas dozivljava y svim.iskustvu.Nit je prividjenje nit
je to iluzija.Razlika samo postoji u tome sto sto jedan duhovna stanja dozivljhava s radosnim.zadovoljstvom a drugi sa odbojnoscu ili cak sa zlobom.Kad primi istinu u njegovu svest on se ne odaziva se .ugleda svetlost on zna da je to svetlost ali nema rad osnog sjaja ove svetlosti i on ravnodysan.Duha ima al.ne ime da vlada tim svojim.vlasnistvom.Ne ume da ceni to bogatstvo.Ti bi bio prvi korak samo ulazak prvi zaak izlazeceg sunca kad se govori o duhovnosti ili duhu.
 
Cesto ovo pises.
Nikako da pohvatam sta ti to znaci.
Sta je to duhovni razvoj? U cemu se ogleda?
постоји само физички развој, а људи су онда умислили да мора да постоји и духовни
Vrlo zanimljiva tema.

Šta je uopšte to duhovni razvoj?

Ukratko. Duhovni razvoj je razvoj čoveka iznutra. Njegov rast iz
suštine. Mi smo toliko okrenuti spoljašnjem, da nam je teško da
razumemo šta to uopšte znači.
јер ни не постоји
zasto bi se iz sustine raslo? valjda iz sustine nastaju razlicite forme, bogatstvo, ali ljudi opet razmisljaju u materijalnim kategorijama, pa bi da im sve raste, i razvija se - time zaokupljeni, samo se sve vise udaljavaju od sustine, i onda imamo problem
 
Duhovni razvoj je razvoj našeg duha.
Razvoj našeg duha je usavršavanje našeg duha.
Usavršavanje je napredak kao približavanje i usaglašavanje sa savršenim duhom.
Savršeni duh je Duh Sveti.
Duh Sveti je (ko ne zna) treće Lice Božje. Sam Bog je Duh Sveti.
Čovek je tako pozvan na put duhovnog razvoja s ciljem da bude kao On, Bog.
To je duhovni razvoj.
ma, to je sada igra reci... ali lepo kaze: budite savrseni kao sto je Otac vas nebeski, a ne kaze usavrsavajte se duhovno, razvijajte se dok ne postanete savrseni, jer je to nemoguce

covek mora da ima ciljnu ambiciju - KAO BOG DA BUDE, a ne da raste, razvija se, pa dokle stigne, i u tome je sustina moje opaske, moramo da budemo precizni kod definisanja, i sta se od nas trazi, ili za sta mi imamo ambiciju, .... da ne bude posle, tako blizu, a tako daleko, jer rece ostanite u meni, i ja u vama, tako da nema vece bliskosti, zapravo poistovecivanja

mislim, ja se sa tobom apsolutno slazem, samo sam opazio da nam terminilogija nije ista, ali ti si u pravu kada kazes:
Čovek je tako pozvan na put duhovnog razvoja s ciljem da bude kao On, Bog.

samo sto meni smeta rec "razvoj", zloupotrebljavaju je ovi dalekoistocnjaci koji se "razvijaju" odbacujuci Hrista, a zapravo lazu sami sebe, nista se oni duhovno nisu razvili; ja sam prosao, zapravo dosegao i nirvanu i buda sam glavom i bradom, sve mogu da demistifikujem
 
Poslednja izmena:
ma, to je sada igra reci... ali lepo kaze: budite savrseni kao sto je Otac vas nebeski, a ne kaze usavrsavajte se duhovno, razvijajte se dok ne postanete savrseni, jer je to nemoguce

covek mora da ima ciljnu ambiciju - KAO BOG DA BUDE, a ne da raste, razvija se, pa dokle stigne, i u tome je sustina moje opaske, moramo da budemo precizni kod definisanja, i sta se od nas trazi, ili za sta mi imamo ambiciju, .... da ne bude posle, tako blizu, a tako daleko, jer rece ostanite u meni, i ja u vama, tako da nema vece bliskosti, zapravo poistovecivanja

mislim, ja se sa tobom apsolutno slazem, samo sam opazio da nam terminilogija nije ista, ali ti si u pravu kada kazes:
Čovek je tako pozvan na put duhovnog razvoja s ciljem da bude kao On, Bog.

samo sto meni smeta rec "razvoj", zloupotrebljavaju je ovi dalekoistocnjaci koji se "razvijaju" odbacujuci Hrista, a zapravo lazu sami sebe, nista se oni duhovno nisu razvili; ja sam prosao, zapravo dosegao i nirvanu i buda sam glavom i bradom, sve mogu da demistifikujem
Kao krenes zelis duhovno da rastes .Cuo negde to je kul pa aj ocu i ja tog dyha u meni.haha
 
duhovno iznad svega,po potrebi i realnosti,pokušava da izgradi odnose,zakone,smisao,institucije,medije,koji mogu da zadovolje materijalnu potrebu koja traži rešenja svojih suštinskih problema i nelogičnosti u podržavanju ispunjenog postojanja u telesnom i materijalnom postojanju
tragika je da materijalno stremi ka duhovnom spasu,a spas može da izvrši samo duhovno :zcepanje: :hahaha:
odnosno u neizgrađenom duhovnom okruženju,materijalno pati,jer postoji ogromna nemogućnost spasenja
kako doći do duhovnog iz materijalnog,još nije poznato nauci i religijama,jer duhovno ne dopire samo po sebi do materijalnog,zbog potpuno različitog doživljaja realnosti
bukvalno ono što je dobro za materijalno,ne određuje materijalno samo,nego u potpunosti zavisi od duhovnog:lol:🤷‍♀️
 

Back
Top