Šta je - patetika ?

Patetika podrazmeva pojam grčkog porekla, potekao od grčke reči pathetikos, što u bukvalnom prevodu znači – osećajan, strastan, sklon uzbuđenjima, dirljiv, onaj koji se lako potrese, uznemiri i slično. U engleskom jeziku, pak, pridev “pathetic” ima donekle suprotno značenje, odnosno znači – jadno, bedno. Generalno gledano, izraz “patetičan”, u kolokvijalnom govoru, pretežno ima pozitivnu konotaciju i ne svrstava se u negativne osobine.


Patetika je kao ponašanje jedne osobe, veoma diskutabilno. Naime, ono što je za nekoga patetično ponašanje, za drugoga je sasvim prihvatljivo i normalno. Patetika se u svakodnevnom govoru uglavnom vezuje za ljubavne veze i partnerske odnose, odnosno način komunikacije između partnera.

U iznošenju patetike, smatra se da uglavnom prednjače ženske osobem, ali i suprotan pol može biti patetičan . One svoja osećanja iznose u komunikaciji, kroz deminutive, tepanja, prenemaganja, kako se u narodu zna reći – “njanjavo ponašanje”.

E tako...znači , dva značenja . pa svako može da prihvati ono koje mu više odgovara....
 
Patetika podrazmeva pojam grčkog porekla, potekao od grčke reči pathetikos, što u bukvalnom prevodu znači – osećajan, strastan, sklon uzbuđenjima, dirljiv, onaj koji se lako potrese, uznemiri i slično. U engleskom jeziku, pak, pridev “pathetic” ima donekle suprotno značenje, odnosno znači – jadno, bedno. Generalno gledano, izraz “patetičan”, u kolokvijalnom govoru, pretežno ima pozitivnu konotaciju i ne svrstava se u negativne osobine.


Patetika je kao ponašanje jedne osobe, veoma diskutabilno. Naime, ono što je za nekoga patetično ponašanje, za drugoga je sasvim prihvatljivo i normalno. Patetika se u svakodnevnom govoru uglavnom vezuje za ljubavne veze i partnerske odnose, odnosno način komunikacije između partnera.

U iznošenju patetike, smatra se da uglavnom prednjače ženske osobem, ali i suprotan pol može biti patetičan . One svoja osećanja iznose u komunikaciji, kroz deminutive, tepanja, prenemaganja, kako se u narodu zna reći – “njanjavo ponašanje”.

E tako...znači , dva značenja . pa svako može da prihvati ono koje mu više odgovara....

ako sam ti dao sad 'srce' u reakciji na tvoj post, da li je to patetika ?
 
patetika je prenaglašena nežnost, plastično cveće u vazi ili iskrenost emocija u trenutku ?
Može biti prenaglašena nežnost , odnosno osećajnost , što ne bih ubrajala u neke osobine koje bi mnogi nazvali "njanjavim" i lošim....
E sada , ukoliko to pređe u neki bolesniji oblik koji guši i sputava osobe u okruženju , valjalo bi porazgovarati o tome.

Plastično cveće u vazi bih stavila na listu -lošeg ukusa ..samo to...
 
Može biti prenaglašena nežnost , odnosno osećajnost , što ne bih ubrajala u neke osobine koje bi mnogi nazvali "njanjavim" i lošim....
E sada , ukoliko to pređe u neki bolesniji oblik koji guši i sputava osobe u okruženju , valjalo bi porazgovarati o tome.

Plastično cveće u vazi bih stavila na listu -lošeg ukusa ..samo to...

sve što si rekla do sad bilo je u tvom kontekstu ličnosti
imaš li neko pitanje za mene lično...volim da budem parlamentaran ?
 
Pa sentimentalnost

Razlikuje se od zdrave emocionalnosti, kao kapaciteta da se drže sve emocije u obliku u kom se pojavljuju, ne prenaglašene, ne umanjene

Sentimentalnost je prenaglašenost emocija ili njihovo pogrešno smeštanje, npr osoba ne ume da detektuje šta je stvarno muči pa smešta problem u neki drugi sektor svog života

Npr ljudi koji ne umeju ni osnovno da detektuju bazične izvore svog nezadovoljstva pa govore: fali mi para, pare bi rešile sve, ili fali mi ljubavi, nemam sreće u ljubavi, i tako neka opšta mesta, a nije ni jedno ni drugo, nego su potpuno neformirane zakržljale ličnosti sa nultom sposobnošću introspekcije, a o spiritualnosti da ne govorim, i sve što ostaje je sentimentalnost, lažna melanholija, lažna patnja
 
Teatralno izazivanje osećanja u drugima kroz preterivanje u zanosu i drugim emocijama. Uglavnom se prepoznaje po osećaju neprijatnosti i nelagodnosti koje izaziva kod slušalaca i gledalaca. Ko je gledao nastupe i predavanja Dragoslava Bokana mogao je to da oseti.

 
patetika je tesna patika sa viskom TA

Vladanka je okacila tacnu definiciju koju sam i ja nasao jer nisam mogao da priznam sebi da nisam 100%
sta znaci rec.

Patetican sam ja kada ulazim u rasprave sa kojekakvima a znam da je ishod "nereseno"
osoba A ima svoj stav osoba B (citaj krompir) svoj i bum tras tuf puf cangr bljuc prd grrrrr bleeee plez ... nista
ispiskaramo se polivamo a stanje u Madjarskom BDP nepromenjen, u Svici krave i dalje daju mediternskomleko ii zemlja se i dalje vrti...

patetika = smor :D
 
...i koliko ste skloni patetičnosti ?

kada je ona potrebna ?

navedite primere...pisano ili slikovno...obrazložite

--------

Blagodarim !
Nimalo!
Patetika je stanje duha.Grozim se takvih ljudi.Emituju negativnu energiju najpre sebi, zatim je onako nakupljenu u sebi "šire" dalje.
P. S. Meni se dešava nekad, ali je to hormonskog karaktera, napr. kad ulazim u PMS fazu. Srećom, pa ne traje dugo, samo je prilično "jezivo"!
 

Back
Top