STA JE LjUBAV

  • Začetnik teme LUDO ROMANTICAN
  • Datum pokretanja
@Senoviti
'dje si... ima to da sam gledala odlican filmic... MrBrooks... sve sam ga nesto odlagala, odlagala, veceras ga konacno pogledah i super je... solidno ocenjen na imdb 7.7 ako se dobro secam... ;-)

Znas li ti sta je ljubav, da nam objasnis? :confused:
Nisam ni rekla da su leptirici ljubav, vec sam rekla da neko moze pomisliti da ako nema leptirica da nema ni ljubavi... sto je pogresno...
Hehehehe... al stvarno me zanima tema... sve sam odgovore procitala... :-D
 
cLick - OR - Die:
heroJinu.. kokaJinu.. vazelinu.. hehe

Stari grci su razlikovali četiri vrste ljubavi:

* filija (φιλία)- prijateljska ljubav, koja drugome želi dobro, ljubav kojom drugome želimo pomoći, temelj svakog zajedništva. Filija podrazumeva jednakost (npr. dva prijatelja), vrlinu i poznanstvo. Motivi filije su praktični: jedna ili obe strane imaju korist od takvog odnosa. Koncept filije razvio je Aristotel.
* eros (ἔρως)- ljubav koja je obeležena senzualnom željom i čežnjom za onim što se ljubi. To je ljubav usmerena prema osetilnom svetu (vid, dodir, okus…). Prema Platonu, eros se može proširiti i na ljubav prema unutrašnjoj lepoti, pa i prema samoj ideji lepote.
* agape (ἀγάπη)- ideal ljubavi, uključuje milosrdnost, zauzimanje i brigu. Krajnji smisao te ljubavi je potpuno se posvetiti dobru drugih po cenu vlastitog života. Ova vrsta ljubavi nadilazi prijateljsku i erotičnu ljubav.
* storge (στοργή) - prirodna naklonjenost, npr. prema deci ili roditeljima.
* ksenija (ξενία) - ljubav prema stranom, gostoprimstvo, izuzetno važno u antičkoj Grčkoj. Gost i domaćin, koji bi pre gostovanja bili stranci obrazovali bi maltene ritualno prijateljstvo. Od gosta se jedino zahtevalo da bude zahvalan.


o ksenija, ksenija
gde si nestala...
a tek sam te zavoleooooo :lol:
 
moram da prokomentarishem...ljubav je kad dvoje starih se drze za ruke...kad je on poljubi nezno u vrh nosa...kad mu ona sklanja shishke...kad imash sa kim da pokisnesh na ulitzi dok lije...kad imash u chije krilo da se sakrijesh kada grmi...ova kisha me rastuzi skroz...ova tema tje morati na romantiku zajedno samnom
 
nepopravljiva:
moram da prokomentarishem...ljubav je kad dvoje starih se drze za ruke...kad je on poljubi nezno u vrh nosa...kad mu ona sklanja shishke...kad imash sa kim da pokisnesh na ulitzi dok lije...kad imash u chije krilo da se sakrijesh kada grmi...ova kisha me rastuzi skroz...ova tema tje morati na romantiku zajedno samnom


ebiga, radi sklekove :)
 
Razgolitio sam svoj zivot
pred ocima tvojim od kraja do kraja,
i nista nisam sakrio ni zadrzao.
Zato me ne poznajes.
Da je dragi kamen, mogao bih ga razbiti
u stotine zrnaca i nanizati ogrlicu tebi oko vrata.
Da je cvet, svez i malen i sladak,
otkino bih ga sa peteljke i udenuo tebi u kosu.
Ali to je srce moje, dragana.
Gde su obale njegove, a gde njegovo dno?
Ne poznajes medje toga kraljevstva
i ipak si njegova kraljica.
Da je samo trenutak radosti,
on bi procvetao u laki osmejak,
i ti bi ga mogla videti i citati u trenutku.
Da je samo bol, on bi se rastopio
u sjajne suze, u kojima bi se ogledala
njegova najdublja tajna,
tajna bez reci.
Ali to je ljubav, dragana moja.
Njena je radost i bol bez granica,
beskrajne su njene zelje
i njeno bogatstvo.
Ona ti je bliska kao zivot,
pa ipak je na mozes potpuno poznati.
 

Back
Top