Quantcast

Šta čitate?

Poruka
7.338
A bre hoću li više završiti sa Kamijem? :neutral:
Mislim ok...apsurd...jasno mi je...al malo je...smor.
A još planiram da pročitam nakon toga:

:arrow: Alber Kami - Kuga
:arrow: Alber Kami - Pobunjeni čovek

Zgadiće mi se i apsurd i egzistencijalizam. :dash:
Izvršiću samoubistvo.I to filozofijsko.
Juu, ovo sam tek sad pročitala.
Ja zaista volim egzistencijalizam, ali više volim da ga spoznajem, ovako u životu. Ide mi.
Pa to ti je. Kada konstantno čitaš dela iste vrste, mora jednom da dođe do prezasićenja.

Pitam se da li si pročitao "Usta puna zemlje" Branimira Šćepanovića?

- - - - - - -

Iskusan
Banovan
Poruka
5.797
Slušao sam neke ljude koji su govorili o Ničeu,međuostalom i o egzistencijalizmu,i pravo da ti kažem zgadila mi se njihova interpretacija,njihovo jednoumlje - taština nad taštinama.
Ne razumeju da to što je napisano - "ne nameće pouke i ne povlači sudove: ono je samo crtež,predstavlja samo jedan stil života".

Ali sam danas,dok sam pravio pauzu od sviranja klavira,završio "Mit o Sizifu" i ponovo se zainteresovao. :D

Što se tiče Ščepanovića,nisam čitao "Usta puna zemlje",ali mislim da je najbolje da ne čitam sada.Nakon čitanja Kišove analize knjige "Smrt gospodina Goluže",mislim da ga ne bih ozbiljno shvatio. :D

Nego :

:arrow: Alber Kami - Stranac
:arrow: Alber Kami - Mit o Sizifu
:arrow: Alber Kami - Kuga

(upravo uzeh).

: )

Poruka
7.338
@Nadrealista

Intrerpretacija je zaista krajnje subjektivan ali i podmukao proces.

Od Šćepanovića sam pročitala samo navedeno delo Usta puna zemlje i stoga ne mogu da govorim o njemu kao lošem ili pak dobrom piscu.
Mada ta knjižica mi se baš svidela. Originalna je. Ne kažem da je jedna od najboljih koje sam pročitala. Ali solidna je. A možda mi je samo legla u pravom trenutku.
Preporučujem ti je kada apsolviraš Kamija. :)
Pa upravo to. Velikan zaseni druge. (to ti je odgovor na deo o Kišovoj analizi)
Ja se pak trudim da izbegavam analize i interpretacije. Upravo zato (i zbog pomenutog jednoumlja). Prepustim se sopstvenoj analizi.

Kami je bio, što bi se u žargonu reklo, faca.
Kugu sam čitala na francuskom. Zaključak: ponovo pročitati na srpskom. :)
Pravo da ti kažem... Jedva čekam da stignem na studijama do egzistencijalizma... Ali i realizma, možda zato što ga uvek izbegavam...
Za sada me čeka književnost renesanse.

p.s. prošla :kafa: faza :)

Sibil Vejn

Iskusan
Poruka
6.943
Pocela sam ''Majstora i Margariitu'',ali nisam pisala beleske ,tako da moram od pocetka.

Zatim zelim ''Bracu Karamazove'',a ako uspem,i ''Idiota".

I posle ''Na Drini cuprija''

SVe to moram uz beleske,sto mi ometa koncentraciju,al sta cu.

Bojim se da sam utopista:neutral:

911s [SK]

Poznat
Poruka
9.267
Na Drini mos' sam pročitao jedno pet puta. Čitao sam je na svake dve godine, prvi put kad sam bio treći razred.
Uopšte sam oduvek voleo domaće knjige, pogotovo period realizma. Strane i to još ove moderne su mi bile krajne bezveze. Valjda je to zato što nisam nikad čitao da bih čisto ubio vreme, već uvek sa razlogom. Nisam nikad hvatao beleške, smatram da je to jako glupo. Nije mi bitno da li se strina muške tetke glavnog junaka zove onako ili ovako, bitna mi je uvek bila suština.
Do pre dve godine sam intezivno čitao, ali sada zbog silnih obaveza i drugih interesovanja ne stižem nikako. Lektiru nikad nisam smatrao kao neku tešku obavezu.
I sada ponosno tvrdim da mi je Dušan Baranin i dalje omiljeni pisac. :cool:

Poruka
7.338
Pa jeste bitna suština, ali kada spremaš neku knjigu za školu ili pak studije naravno da su profesorima (onim frustriranim) bitni ti u suštini nebitni detalji..
Npr. kojim sve krznenim životinjicama je Gargantua obrisao [da prostite na izrazu ali tako se izrazio i sam Rable (koji je inače bio mason)] čmar.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.