Srušio se hrvatski mig: potvrdilo ministarstvo odbrane

Ne znam za Srbiju, ali u Hrvatskoj ekonomija očito može ispratiti nabavku i održavanje borbenih zrakoplova. Da nije tako, ne bi se nabavljali novi borbeni zrakoplovi i ratno zrakoplovstvo bi bilo ukinuto na način kako se to dogodilo u nekim drugim državama.
Ја разумем да је хрватска економија, чак не толико не економија колико животни стандард бољи од српског. Али није да сте баш Швајцарска. У преводу, ако би хтели да имате авијацију која прави разлику на том неком стратешком нивоу, не да мора да имате више ескадрила ловачке авијације, већ још више морати имати јуришну авијацију (бомбардере), транспортну авијацију, хеликоптерске ескадриле, тренажну авајацију и слично.

У преводу и ми можемо, као што свако други може, да набави једну ескадрилу, која неће чинити разлику и која ће бити само скупа играчка за air policing. Тек више ескадрила може да доведе до тога да авијација постане стратешка предност, какву рецимо има Израел у односу на окружење или чак и Грчка уочи неког потенцијалног сукоба са Турском. А што више авиона захтева већи број аередрома. Јер не желиш све авионе на једном аеродрому где би у случају сукоба одмах били лака мета. Захтева много додатне инфраструктуре (што ће свакако морати да се уради набавком потенцијалних рафала). И сваки нови авион додатно умножава цену одржавања.

Дакле можете да купите, можемо и ми овако голог.узи да купимо и да показуујемо на аеромитинзима. Али нема неку предност у војном сукобу, јер у односу на окружење премало, односно недовољно, а за више тешко да би било одрживо или чак и рационално. Јер за разлику од авиона који су прављени 70их и 80их година (у рангу Мигова 21 и 29), ПВО системи, пре свега из доба СССР и даље су прилично употребљиви, а за много мање пара могу да се надограде.
 
Za razliku od Srbije koja fantazira, kako si napisao, Hrvatska ne fantazira o eskadrili Rafala. Oni su kupljeni.
sure-thing-yes.gif
 
Kako bre po vama kad vi niste bili u ratu i nikad niste nikog napali? 🚜🌩️
Inače radi se o nenaoružanom školskom dvosjedu MiG-21UMD kupljenom od Poljske. Većina 21-ca je kupljena 2015. od Jemena za re
То су, колико се сећам, били прво Јордански па уступљени Јемену па су дошлиi у посед Хрватског РВ-a?
Интересује ме зашто носи ознаку D- дорађен? Шта је то дорађено на њима? (зато што je прилгођен НАТО-у?)
U - учебнији
M-Модернизованији
D - дорађени (да ли је ово интерна Хрватска ознака?)
 
Treba sve to u staro željezo. Mislim, letit u MiG-ovima 21. :fdlan: Pa to može samo onaj koji ima suicidalne sklonosti. :roll:
Да су то стари авиони јесу али морам да одам признање техничарима и механичарима који су их оволико дуго одржавали у животу поред толико сати налета. Пошто су набављени од арапа,а познато је како они одржавају своју технику, показали су своје техничко умеће и способност да овај авион до сада летео.
 
То су, колико се сећам, били прво Јордански па уступљени Јемену па су дошлиi у посед Хрватског РВ-a?
Интересује ме зашто носи ознаку D- дорађен? Шта је то дорађено на њима? (зато што je прилгођен НАТО-у?)
U - учебнији
M-Модернизованији
D - дорађени (да ли је ово интерна Хрватска ознака?)
5 komada bis su bili prvotno sklepani za Jemen od alžirskih i bugarskih dijelova (131, 132, 133, 134 i 135).
'D' je oznaka za raniju rumunjsku modernizaciju koju su dobili i ovi ukrajinski.
 
Ја разумем да је хрватска економија, чак не толико не економија колико животни стандард бољи од српског. Али није да сте баш Швајцарска. У преводу, ако би хтели да имате авијацију која прави разлику на том неком стратешком нивоу, не да мора да имате више ескадрила ловачке авијације, већ још више морати имати јуришну авијацију (бомбардере), транспортну авијацију, хеликоптерске ескадриле, тренажну авајацију и слично.

У преводу и ми можемо, као што свако други може, да набави једну ескадрилу, која неће чинити разлику и која ће бити само скупа играчка за air policing. Тек више ескадрила може да доведе до тога да авијација постане стратешка предност, какву рецимо има Израел у односу на окружење или чак и Грчка уочи неког потенцијалног сукоба са Турском. А што више авиона захтева већи број аередрома. Јер не желиш све авионе на једном аеродрому где би у случају сукоба одмах били лака мета. Захтева много додатне инфраструктуре (што ће свакако морати да се уради набавком потенцијалних рафала). И сваки нови авион додатно умножава цену одржавања.

Дакле можете да купите, можемо и ми овако голог.узи да купимо и да показуујемо на аеромитинзима. Али нема неку предност у војном сукобу, јер у односу на окружење премало, односно недовољно, а за више тешко да би било одрживо или чак и рационално. Јер за разлику од авиона који су прављени 70их и 80их година (у рангу Мигова 21 и 29), ПВО системи, пре свега из доба СССР и даље су прилично употребљиви, а за много мање пара могу да се надограде.
Купити авионе је најлакше и најјефтиније, колико год то звучало чудно. Оно што је јако скупо је: утренираност пилота (један солидан пилот мора да има минимум 150-200 сати налета годишње а на савременим авионима то кошта 10000-15000$ сат. па х 200 сати х 12 авиона и ето цифре да се смрзнеш) . Онда је ту одржавање авиона - одржавање мотора, електронике, авионике кошта као сам ђаво. Па онда плате пилота (и оних резервних) и механичара и свог пратећег особља, па онда мораш да трошиш оружје на вежбање а то је много скупо. Па на сваких 10-ак година модернизација како би били у кораку са савременим борбеним средствима а то је 5-15 милиона $ по комаду.Зато пре него што се крене у набавку мора се добро размислити због кога ми то купујемо тј ко су нам непријатељи а ко пријатељи и чиме они располажу сада а чиме ће за 10-20-30 година па онда идемо у одлуку која врста па од кога.
 
Poslednja izmena:
Većina MiG-21bis i UM je nabavljena u Ukrajini 90-ih. Bila su i 3 preleta MiG-21bis iz JRV + 1 MiG-21R koji je sletio u Austriju.

Trenutno HRZ raspolaže s 4 MiG-21bis D (još 4 su prizemljena nakon ukrajinskog remonta) i 2 MiG-21UM (zeleno), 'Kockica' ne leti, a 164 je jučer pao.
164 - nabavljen u Poljskoj 2002.
165 - nabavljen u Poljskoj 2002.
166 - nabavljen u Poljskoj 2002.
167 - nabavljen u Poljskoj 2002.
 
један солидан пилот мора да има минимум 150-200 сати налета годишње

Nema nitko taj nalet ni u NATO, to je samo za 'combat ready'. Jučer im je izletilo na konferenciji da su ova dva imala samo po 70 i 80 sati naleta ovu godinu (jedan je instruktor, a drugi testni pilot). Nije ni u Srbiji bilo bajno dok nisu stigli MiG-29.

https://www.dnevnik.ba/vijesti/ruski-casopis-otkrio-najvecu-manu-srpskih-vojnih-pilota-2515289
 
Мени је МИГ-21 можда и најбољи млазни борбени авион икада. Мислим да ни један други није се производио у толико примерака и у толико варијанти. Нити је служио у толико ваздухопловстава и учествовао у толико сукоба и толико дуго се задржао у активној служби.
Као клинац сам пуно воле F-105 thunderchief F-4 и Phantom II. Такође сам волео и Mirage III што се западних тиче.
 

Back
Top