SRS uz Šutanovca, naprednjaci uz Ponoša

Ко ј еу праву


  • Ukupno glasova
    26
  • Anketa je zatvorena .
Ministar odbrane Dragan Šutanovac dobio je apsolutnu, jedinstvenu podršku na jučerašnjoj sednici Vlade Srbije kada je razmatrano stanje u Vojsci Srbije. Otvaranje sukoba na liniji ministar odbrane - načelnik Generalštaba, prema saznanju „Blica”, strahovito je razjarilo predsednika Srbije Borisa Tadića i, prema tvrdnji naših izvora, epilog će najverovatnije biti smena načelnika Generalštaba Vojske Srbije generala Zdravka Ponoša.

Smena Ponoša predložena je još juče na četvoročasovnoj sednici Vlade Srbije, ali je sam Šutanovac rekao da u nadležnosti Vlade nije smenjivanje niti postavljanje načelnika Generalštaba i da se o tome ne može ni glasati ni odlučivati na tom nivou.

Šutanovac je članovima Vlade Srbije takođe rekao da je tačno da je reč o sukobu dve koncepcije, ali da je problem u poimanju civilnog društva i civilne kontrole nad Vojskom Srbije. On je naveo i da je lažno predstavljeno da postoji jedinstvo generala po pitanju nezadovoljstva u radu Ministarstva odbrane.
Šutanovac je govoreći o poslednjim dešavanjima na relaciji sa Ponošem rekao „da će oštro reagovati”, saznaje „Blic”. Prema tvrdnji našeg izvora, za reč posle njega javljali su se ministri Oliver Dulić, Ivica Dačić, Rasim Ljajić, Mlađan Dinkić, Milutin Mrkonjić. Oni su podržali Šutanovca i naveli da se ne mogu čuti „disonantni tonovi”.

A sta oce ona pedercina sto kad mu ocepljuju deo teritorije on ko ***** bezi u Rumuniju!! Nek ide bre u manekene!
 
Sale, mi's'im, nemo' da se ljutiš, al' tema je zaebalo vek!

Očekivala sam više od tebe po pitanju veoma interesantnog materijala. Nekako si gurnuo ovu temu u oblandu sukoba na relaciji radikali-naprednjaci...

I kad se ponadam da čujem mišljenje izdvojeno iz konteksta političkih floskula, dobijem citate iz dnevne štampe!

Neću glasati, ali ću izneti mišljenje. Naime, moja malenkost misli da gospoda Ponoš i Šutanovac imaju probleme koji nadmašuju lični sukob i personalne stvari.

Prvo, šta misliš kakvo je stanje u MO nasledio Šutanovac? Imaš li podatke? Dalje, general Ponoš je pokrenuo stvari sa mrtve tačke po pitanju sprovođenja reformskih procesa u Vojsci. Misliš da je to bilo lako posle svih nedaća koje je Vojska podnela radi ratova koje nismo vodili i sukoba u kojima nismo učestvovali?

Obojica imaju problem: država Srbija preko nadležnih institucija mora da obezbedi dovoljna novčana sredstva za finansiranje Vojske Srbije, te da se ozbiljno bavi strategijom odbrane, realizacijom reformi i odbrambenom moći zemlje. Nema više ono - ako zatreba, svi smo armija...prošla su vremena omladinke Mare i visokih jablana/partizana.

Dalje, nije reforma kadrovska problematika, to je najlakše - ljudi su tako zamenljivi....Jedan ode, drugi dodje-gotova reforma! To ne prolazi više.
Matematika je sledeća:
-političari treba da obezbede potrebne uslove za život i rad Vojske
-Vojska treba da radi svoj posao i da se drži podalje od politike.

Na žalost, i Vojska kao i sve u Srbiji, zavisi od politike i toga kako vlasti kapiraju potrebe i ulogu Vojske, a to je dobar razlog da,,struka popi*di,,.

A vi, drage kolege, koji ste veoma lako jednim klikom dali svoj glas, nadam se da ste pročitali Ustav Srbije, Zakon o odbrani, Zakon o Vojsci, Pravilo službe Vojske Srbije i Zakon o nadležnostima ministarstava. Ko zna, možda bi ste tada i izneli svoje mišljenje, a ne citat iz medija.

z:poz:
 
МА КРИВ ЈЕ ЗАСТАВНИК ЖИКА
Шта се догодило са дугом традицијом потпуне потчињености војске политичкој власти?

Баш као у филму о „добром и лошем полицајцу“, Војска Србије као да нема довољно унутрашњих проблема, па сада проблеме прави и главнокомандујућем, председнику Републике Борису Тадићу. Да ли је онда начелник Генералштаба генерал Здравко Понош, после Аписа, заправо и први бонапартиста на овим просторима? Шта се догодило са дугом традицијом потпуне потчињености војске политичкој власти, некада СКЈ, а после владајућим странкама? Је ли јавна полемика коју је покренуо генерал Понош знак велике кризе у оружаним снагама Србије, или је једина српска институција која је још увек у оперативном стању у искушењу које представља могућност ауторитарне реакције, да наметне ред друштву које је већ ушло у период који претходи хаосу? Колико најновији сукоб између начелника Генералштаба и министра одбране шири феномен распада, који је резултат опадања ауторитета државе и линије субординације у војсци?

Генералштаб Војске Србије је део Министарства одбране Србије. Министарство одбране је цивилна управа, а не цивилна контрола Генералштаба. Политику одбране Србије води Министарство одбране, а не Генералштаб, и када начелник Генералштаба не оде на састанак са командантом Кфора, а да то министар одбране нема појма, то није добро. Када начелник Генералштаба у Напуљу разговора са представницима НАТО-а о ревизији Кумановског споразума и око тога наступа у јавности, а да о томе министар одбране нема појма, то није добро, чак и када је идеја ревизије добра. Члан 18 Закона о војсци каже да министар одбране координира и спроводи утврђену одбрамбену политику и руководи целином система одбране укључујући и војску Србије. Јавља ли се Генералштаб као отуђени центар моћи? Није проблем што је генерал Понош наступио у јавности, он има овлашћење министра одбране да јавно наступа, али мислим да је проблем ипак требало да се решава много дискретније. Осим тога, начелник Генералштаба већ недељама не долази на колегијум министра одбране, нити шаље свог заменика. Да ли је ланац командовања нарушен? Генерал Понош тврди да није, јер он сматра да он одговара само врховном команданту, односно Борису Тадићу, а да је Министарство одбране само цивилна контрола. Закон у члану 18, када је мирнодопско време, каже другачије. У случају рата ствари стоје другачије, али сада није рат.

Податак о броју регрута који се одазивају позиву у војску министар одбране добио је управо од начелника Генералштаба, па је врло занимљиво како је онда тај податак „фарса“. Прича о око 400 милиона динара „изгубљених на курсним разликама“ има своју предисторију. Министарство одбране тражило је од Народне банке да купи одређену своту девиза и тако заштити свој новац, али то Народна банка није одобрила. Евро је од стране Министарства одбране био пројектован на 85 динара, али је неко време он био и 76 динара. Нико не говори и о томе.

Зашто Генералштаб ради на томе да обавештајно-извиђачка управа добије безбедносно-контраобавештајну функцију садашње ВБА? Финансијска питања, тендери? Министарство одбране је позвало буџетске ревизоре да испитају пословање у тој кући. Имамо ли политику одбране, да ли смо безбедни? У само пет дана чули смо различите одговоре.

„Хоће ли Србија бити безбедна 2015. или 2020. године“, запитао се генерал Понош. Да није мало претенциозно, јер таква дилема достојна је само маршала Тита: „Спремајмо се као да ће сутра бити рат“. А како смо се спремали протеклих година?

Војну кућу зидали смо од крова, не од подрума. Прво је „великом реформом“ одређен број војника, па тек онда задаци те војске. У свету је обрнут случај. Онда су линеарно пензионисани многи способни официри, научни институти су обезглављени, а нови корифеји војних реформи хтели су да угасе борбену авијацију и да ваздухопловство сведу на три транспортна хеликоптера и један транспортни авион. Који би пребацивали наших 1.000 понуђених војника у Ирак и Авганистан. Затим су погашене све војне традиције у копненој војсци и бригаде именоване од броја један, па надаље. Оклопне бригаде су разбијене и прешло се на енглеску формацију оклопних батаљона, при чему ми немамо ни самоходну артиљерију ни авијацију копнене војске која подржава такве енглеске оклопне батаљоне. Па смо онда у Војводини распоредили само једну бригаду чији су батаљони међусобно доста удаљени. Па су онда корифеји нове српске војне мисли рекли да рата на нашим просторима неће бити у следећих 50 година. Онда се Атлантски савет у Београду окомио да продаје војну имовину, откуд они одједном изникоше – нико не зна. Онда је складиште муниције у Параћину одлетело у ваздух, иако је Генералштаб био претходно упозорен да је барут у том складишту постао нестабилан. За катастрофу је оптужен заставник Жика. Затим су нам испадале и бомбе из камиончета, крив је био старији водник. У међувремену смо закључили да укупни броја војника мора бити већи, јер у Копненој зони безбедности морамо да користимо и припаднике Речне флотиле. У међувремену, први војници војске Србије рођени у касарнама, од родитеља војних лица који немају станове, одлазе на одслужење војног рока.

Из касарне у касарну. Време је да главнокомандујући каже своје...

Мирослав Лазански
[објављено: 27/12/2008]
 
Predsednik skupštinskog Odbora za bezbednost Dragan Todorović za danas u podne zakazao je sednicu ovog tela, na kojoj bi trebalo da se razmatra situacija nastala nakon “razlaza” između ministra odbrane Dragana Šutanovca i načelnika Generalštaba Zdravka Ponoša. Iako je danas zvanično neradni dan u parlamentu zbog Božića po gregorijanskom kalendaru, Todorović se za održavanje sednice odlučio iako u trenutku njenog zakazivanja nije imao zvaničnu potvrdu o tome ko će se od vojnih zvaničnika pojaviti pred poslanicima i da li će se pojaviti. Todrović je procenio da je “očigledno da je Vojska pod nečijom drugom kontrolom, a ne pod kontrolom ministarstva i parlamenta”.



To se ne može razrešiti drugačije osim smenom načelnika Generalštaba. To što je učinio Ponoš je neprimereno i u jednom trenutku možemo biti suočeni s tenkovima na ulici, da je Vojska preuzela vlast i suspendovala Ustav – upozorio je Todorović, osuđujući Ponoša zbog izjave u medijima.
Todorović je kazao da je posebno “interesantan frontalni napada na ministra odbrane”, posebno što su “protiv njega krenule i neke nevladine organizacije, a najveći broj njih osnovale su strane obaveštajne službe i pod kontrolom su inostranih ambasada”.

http://www.dnevnik.co.yu/modules.php?name=News&file=article&sid=48766

Podsetimo se kako su Tadikali pre dve godine spasavali vladu DS i Šutanovca od vojske!
 

Back
Top