Quantcast

Srpski srednjovekovni novac !

dilce

Zainteresovan član
Poruka
194
Na stranici https://www.facebook.com/?sk=lf#!/pages/Srednjovjekovna-numizmatika/222681087807411 Postavljene su slike 6 primjeraka sa težinama. Pozivam sve poznavaoce i sve zainteresovane da se uključe u diskusiju u cilju precizne identifikacije ovih primjeraka sa pozivom na Jovanovićev ili Dimitrijevićev katalog. Nadam se da ćemo na ovaj način ovu izuzetno zanimljivu nauku približiti većem krugu zainteresovanih a usput i sami nešto naučiti.
Zar ovde, na ovom forumu, nema mesta za slike vaših šest primeraka?

Salelavita

Početnik
Poruka
5
Neka ovo bude mali virtuelni katalog srpskog srednjevekovnog novca.
Treca vrsta je kovana sa inicijalima Majke Bozije, natpis: IC XC EMANUEL, prevod: Isus Hristos Mladenac.
Emanuel je reč hebrejskog porekla i bukvalno znači: S nama Bog; A pojavljuje se u Knjizi proroka Isaije:"I začeće devojka i rodiće sina, kome će ime biti Emanuil, što znači: S nama Bog". Proročanstvo o rodjenju Hristovom.

porucnik3

Zainteresovan član
Poruka
329
Imam jedan problem i nadam se da mi neko od vas može pomoći. Kupio sam knjigu "Novčarstvo srednjovekovne Srbije" Vujadina Ivaniševića i otkrio da nedostaju stranice od 16-33. Jednostavno ih nema poslije stranice 16 dolazi 33. Da li bi neko ko ima pomenutu knjigu mogao da odskenira ove stranice i da mi pošalje. Hvala unaprijed

HanibalBarka666

Primećen član
Poruka
939

Да ли може неко помоћи око одгонетања ове кованице?

Извор:

Унапред хвала :)
Slika je dosta losa ali lici na predstavu dvoglavog orla sa mozda nekim natpisom okolo. Postoji nas srednjovekovni novac sa dvoglavim orlom koji su kovali despot Stefan, despot Djuradj, despot Jovan Ugljesa i despot Jovan Oliver mada novcic sa slike, bar meni, ne lici ni na jednu varijantu koju su kovali ovi despoti.
Pozdrav

HanibalBarka666

Primećen član
Poruka
939
Ni prvi ni poslednji put da neko pukne, skidam kapu coveku za ideju kako da zaradi pare, ima mašte ali pravnički gledano, klasična prevara.

Da je pravi i da postoji njegov srebrni novac vredeo bi vise od 25000 dinara, jedno 50 puta više :)
Pa pravi i jeste od srebra. Po Jovanovicevom katalogu ima ih manje od 5 sacuvanih
Videh i ja da se izrada ne poklapa pa sam mislio mozda je drugi kalup ali izgleda da su ovi svi iz istog kalupa.

HanibalBarka666

Primećen član
Poruka
939
Njegov srebrni novac ( ovog tipa ), bio sam neodredjen, pardon. Ima jos jedan tip kog nema u Jovanoviću i to je to, za sad.
Kod Jovanovića i kod Ivaniševića (Ljubića nisam proveravao ali cenim da je on zastareo) ovaj tip je srebrni i ima još tri koji su od bakra i to je to. Znaš li možda gde mogu da pročitam o tom drugom srebrnom tipu ili imaš slike?

numizmatiks

Početnik
Poruka
1
Jedini poznati srebrni novčić Kralja Radoslava koji je u Narodnom muzeju u Beogradu i isti primerak u Jovanovićevoj knjizi je ovaj sa rupom dostupan na internetu:

http://www.narodnimuzej.rs/zbirke/zbirke-narodnog-muzeja/srednji-vek/zbirka-vizantijskog-srpskog-i-evropskog-srednjovekovnog-novca/?lng=lat

http://www.ubs-asb.com/Portals/0/Casopis/2010/1_2/B01-02-2010-Novac.pdf

Jovanovićeva knjiga Beograd 2002 izdanje stranica 12:

[/url][/IMG]

Ako neko ima slike drugih srebrnih primeraka molim vas pošaljite.

Prema nekim izjavama u svetu postoje samo četiri srebrna novčića Kralja Radoslava a u Narodnom muzeju u Beogradu se čuvaju 2 primerka.

Kralj Radoslav je bio sin i kasnije muž Vizantijskih princeza pa se kao rezultat tog uticaja ugledao na Vizantiju i njihov novac. Njegov novac dosta liči na novac njegovog tasta Solunskog Cara Teodora Anđela. Toliko je sličan Vizantijskom da se sve dok se nisu ostaci kovnice u Rasu pronašli verovalo da je kovan u Solunu. Moguće je da je Kralj Radoslav koristio kovnice u Solunu i u Rasu.

Poznati primerak je više ravan ali svi bakreni primerci su čankastog oblika kao i Vizantijski novac. Tako da nije ništa neobično da je ovaj primerak više čankast nego ravan.

Novčić sa Limunda:

[/url][/IMG]
[/url][/IMG]

Ovaj primerak je čankastog oblika i srebrni sa jako dobrim detaljima. Ako bi neko pravio falsifikate ovog retkog i izuzetno vrednog primerka onda zašto nije isti kao poznati primerak, zašto nije više ravan? Logično bi bilo ako bi neko uložio toliki trud da prevari da napravi falsifikat identičan poznatom primerku is Narodnog Muzeja i Jovanovićeve knjige?
Ako je neko napravio kalup i uspeo da kopira ovaj primerak onda bismo trebali da vidimo još primeraka na prodaji zar ne?

Prema izjavi prodavca ovaj je primerak iskopan u blizini Novog Pazara i on ga je kupio od kolekcionara iz Novog Pazara koji ga je pronašao i čuvao godinama a sam ga je čuvao desetak godina dok se nije odlučio da ga proda na Limundu. Prema Vikipediji I prema istraživanjima dr Marka Popovića lokacija Ras grada I kovnice je utvrđenje Gradina sa Podgrađem na Pazarištu koja se nalazi na 11 km zapadno od Novog Pazara u blizini manastira Sopoćani.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Stari_Ras

Uporedba poznatog primerka iz Narodnog muzeja u Beogradu I primerka prodatog na Limundu:

[/url][/IMG]
[/url][/IMG]

Molim stručnjake da se jave i da iznesu njihovo mišljene i specifične razloge njihovih zaključaka.

Veliki pozdrav i poštovanje

HanibalBarka666

Primećen član
Poruka
939
Jedini poznati srebrni novčić Kralja Radoslava koji je u Narodnom muzeju u Beogradu i isti primerak u Jovanovićevoj knjizi je ovaj sa rupom dostupan na internetu:

http://www.narodnimuzej.rs/zbirke/zbirke-narodnog-muzeja/srednji-vek/zbirka-vizantijskog-srpskog-i-evropskog-srednjovekovnog-novca/?lng=lat

http://www.ubs-asb.com/Portals/0/Casopis/2010/1_2/B01-02-2010-Novac.pdf

Jovanovićeva knjiga Beograd 2002 izdanje stranica 12:

[/url][/IMG]

Ako neko ima slike drugih srebrnih primeraka molim vas pošaljite.

Prema nekim izjavama u svetu postoje samo četiri srebrna novčića Kralja Radoslava a u Narodnom muzeju u Beogradu se čuvaju 2 primerka.

Kralj Radoslav je bio sin i kasnije muž Vizantijskih princeza pa se kao rezultat tog uticaja ugledao na Vizantiju i njihov novac. Njegov novac dosta liči na novac njegovog tasta Solunskog Cara Teodora Anđela. Toliko je sličan Vizantijskom da se sve dok se nisu ostaci kovnice u Rasu pronašli verovalo da je kovan u Solunu. Moguće je da je Kralj Radoslav koristio kovnice u Solunu i u Rasu.

Poznati primerak je više ravan ali svi bakreni primerci su čankastog oblika kao i Vizantijski novac. Tako da nije ništa neobično da je ovaj primerak više čankast nego ravan.

Novčić sa Limunda:

[/url][/IMG]
[/url][/IMG]

Ovaj primerak je čankastog oblika i srebrni sa jako dobrim detaljima. Ako bi neko pravio falsifikate ovog retkog i izuzetno vrednog primerka onda zašto nije isti kao poznati primerak, zašto nije više ravan? Logično bi bilo ako bi neko uložio toliki trud da prevari da napravi falsifikat identičan poznatom primerku is Narodnog Muzeja i Jovanovićeve knjige?
Ako je neko napravio kalup i uspeo da kopira ovaj primerak onda bismo trebali da vidimo još primeraka na prodaji zar ne?

Prema izjavi prodavca ovaj je primerak iskopan u blizini Novog Pazara i on ga je kupio od kolekcionara iz Novog Pazara koji ga je pronašao i čuvao godinama a sam ga je čuvao desetak godina dok se nije odlučio da ga proda na Limundu. Prema Vikipediji I prema istraživanjima dr Marka Popovića lokacija Ras grada I kovnice je utvrđenje Gradina sa Podgrađem na Pazarištu koja se nalazi na 11 km zapadno od Novog Pazara u blizini manastira Sopoćani.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Stari_Ras

Uporedba poznatog primerka iz Narodnog muzeja u Beogradu I primerka prodatog na Limundu:

[/url][/IMG]
[/url][/IMG]

Molim stručnjake da se jave i da iznesu njihovo mišljene i specifične razloge njihovih zaključaka.

Veliki pozdrav i poštovanje
Ja nisam ni tvrdio da je 100% falš ali da pogledamo činjenice:
1. Prodavac je svakako iskusan i zna o kom novčiću se radi i koliko je redak
2. I samim tim zna da moze mnogo više da dobije za njega na pravoj aukciji čak i sa visokom provizijom
3. On se ipak odlučuje za limundo i stavlja napomenu da ne garantuje originalnost novčića
4. Na pravoj aukiciji falsifikat ne bi mogao da proda

Prema izjavi prodavca ovaj je primerak iskopan u blizini Novog Pazara i on ga je kupio od kolekcionara iz Novog Pazara koji ga je pronašao i čuvao godinama a sam ga je čuvao desetak godina dok se nije odlučio da ga proda na Limundu.
Izjava prodavca ne znači mnogo osim ako ga lično dobro ne poznajete pa čak i onda nikad se ne zna.

Dakle sve upućuje na to da prodavac uzima najbolju opciju za prodaju novčića onakvog kakav jeste.

Drugih slika ovog novčića nema osim onog u Jovanovićevom katalogu (isti i kod Ivaniševića 2001), a Dimitrijevicev katalog nemam.
Kao što sam ranije primetio, a to se vidi i na uporednim slikama koje ste postavili, novčići se razlikuju u nekoliko manjih detalja (oblik slova, veličina tačkica na haljini, rub haljine, veličina globusa u Rados. ruci... ). Razlike obično upućuju na drugi kalup, ali ovde ih ima malo što može da upućuje na to da je neko pokušao da kopira kalup i to opet može biti savremeni falsifikat iz vremena kralja Radoslava.

Ipak samo na osnovu postupka prodavca više naginjem tome da je reč o falsifikatu, ali kao što rekoh nisam 100% siguran

Poslednja izmena: