Srpski lekari u Nemačkoj

Zdravo kolege, interesuje me da li je moguce hospitirati bez vize,bez prijave u Ausländerbehörde, do 3 meseca naravno.

Vec je vise puta pisano na tu temu, ali da ponovimo (za vise detalja preilstajte Forum). Za hospitaciju nije potrebna nikakva viza, ni prijava u Ausländerbehörde, osim u slucaju da vas bolnica placa za to vreme.

Pozdrav kolege! Da li bi mi neko mogao pojasniti proceduru priznavanja nasih specijalizacija, da li nakon dobijanja Aprobacije mozemo raditi na nekoj klinici i istovremeno zatraziti priznavanje specijalizacije ili je drugacije???
Hvala unaprijed!

Za tacnu proceduru se morate raspitati u svojoj pokrajini gde radite. Pojednostavljeno to funkcionise na sledeci nacin. Po dobijanju aprobacije podnosite zahtev za priznavanje specijalizacije nadleznoj instituciji (obicno komora, mada moze biti i lokalni Regierung). Dok procedura traje vi naravno mozete raditi ali u svojstvu Assistenzarzta pocetnika. Specijalizacija se ne priznaje u celosti vec ce vam priznati par godina, dok ostatak morate odraditi u Nemackoj i ponovo polagati specijalisticki ispit. Kad vam priiznaju taj deo specijalizacije on ce odmah biti uracunat u staz u Nemackoj u smislu da ce vas prebaciti u odgovarajuci nivo specijalizacije i time cete dobiti i vecu platu (za penziju se ne racuna). Ova procedura vazi i ako nemate specijalizaciju u Srbiji ali imate radno iskustvo koje mozete da dokumentujete (potvrda ustanove gde ste radili), tako da to iskustvo takodje mozete unovciti u smislu da vas prebace na veci platni stepen. Naravno koliko ce vam priznati, zavisi od nadlezne institucije.
 
Zavrsila sam srednju medicinsku skolu, prvu godinu fakultetu u medjuvremenu sestra je pocela da radi u Nemackoj u starackom domu i nasla je i meni posao. Potpisala sam ugovor, takodje je poslodavac dao i potvrdu da sam kod njega zavrsila probni rad i sve sto ide uz to, sada mene intresuje koliko se ceka na termim u ambasadi? Hvala unapred.
Pozdrav, nedavno sam dobila informaciju od ambasade da se termin za NOKS 3-5 čeka 13 meseci, a za NOKS 6-8 tj. lekare oko 2 meseca.
 
Pozdrav kolege! Može li mi neko bliže objasniti proceduru za Defizitbescheid, da li je za istu potreban Zertifikat B2 ili ne? Da li je neophodan Defizitbescheid pre traženja poslodavca?
Takođe me zanima da li je tačno da su u Bavarskoj priznati sudski tumači samo iz EU, tj. da treba tamo da prevedem dokumenta?!Hvala.
 
[QUOTE="nesaformat, post: 37816848, member: 363315"
Za tacnu proceduru se morate raspitati u svojoj pokrajini gde radite. Pojednostavljeno to funkcionise na sledeci nacin. Po dobijanju aprobacije podnosite zahtev za priznavanje specijalizacije nadleznoj instituciji (obicno komora, mada moze biti i lokalni Regierung). Dok procedura traje vi naravno mozete raditi ali u svojstvu Assistenzarzta pocetnika. Specijalizacija se ne priznaje u celosti vec ce vam priznati par godina, dok ostatak morate odraditi u Nemackoj i ponovo polagati specijalisticki ispit. Kad vam priiznaju taj deo specijalizacije on ce odmah biti uracunat u staz u Nemackoj u smislu da ce vas prebaciti u odgovarajuci nivo specijalizacije i time cete dobiti i vecu platu (za penziju se ne racuna). Ova procedura vazi i ako nemate specijalizaciju u Srbiji ali imate radno iskustvo koje mozete da dokumentujete (potvrda ustanove gde ste radili), tako da to iskustvo takodje mozete unovciti u smislu da vas prebace na veci platni stepen. Naravno koliko ce vam priznati, zavisi od nadlezne institucije.
[/QUOTE]


Kolega, znate li sta treba biti navedeno u toj potvrdi ?
 
Kolega, znate li sta treba biti navedeno u toj potvrdi ?

Uglavnom vreme koje ste proveli na nekom radnom mestu i procedure i zadaci koje ste tamo obavljali, pozeljno sa navedenom brojkom, tipa 500 endoskopija ili 250 ultrazvucnih pregleda itd. Pozeljno je da uzmete za primer tzv. Logbuch (evidencija svega sto jedan lekar na specijalizaciji radi i treba da uradi u Nemackoj) za granu Medicine gde ste radili. I onda tu vidite sta se racuna i na osnovu toga vam neko napise potvrdu (obicno morate da napisete sami pa vam samo lupe pecat i potpisu, nazalost mrzi ih da pisu). Logbuch mozete obicno da nadjete na sajtu nadlezne lekarske komore. I ne preterujte sa ciframa :)
 
Poslednja izmena:
Uglavnom vreme koje ste proveli na nekom radnom mestu i procedure i zadaci koje ste tamo obavljali, pozeljno sa navedenom brojkom, tipa 500 endoskopija ili 250 ultrazvucnih pregleda itd. Pozeljno je da uzmete za primer tzv. Logbuch (evidencija svega sto jedan lekar na specijalizaciji radi i treba da uradi u Nemackoj) za granu Medicine gde ste radili. I onda tu vidite sta se racuna i na osnovu toga vam neko napise potvrdu (obicno morate da napisete sami pa vam samo lupe pecat i potpisu, nazalost mrzi ih da pisu). Logbuch mozete obicno da nadjete na sajtu nadlezne lekarske komore. I ne preterujte sa ciframa :)
Hvala Vam na odgovoru!
 
Vec je vise puta pisano na tu temu, ali da ponovimo (za vise detalja preilstajte Forum). Za hospitaciju nije potrebna nikakva viza, ni prijava u Ausländerbehörde, osim u slucaju da vas bolnica placa za to vreme.



Za tacnu proceduru se morate raspitati u svojoj pokrajini gde radite. Pojednostavljeno to funkcionise na sledeci nacin. Po dobijanju aprobacije podnosite zahtev za priznavanje specijalizacije nadleznoj instituciji (obicno komora, mada moze biti i lokalni Regierung). Dok procedura traje vi naravno mozete raditi ali u svojstvu Assistenzarzta pocetnika. Specijalizacija se ne priznaje u celosti vec ce vam priznati par godina, dok ostatak morate odraditi u Nemackoj i ponovo polagati specijalisticki ispit. Kad vam priiznaju taj deo specijalizacije on ce odmah biti uracunat u staz u Nemackoj u smislu da ce vas prebaciti u odgovarajuci nivo specijalizacije i time cete dobiti i vecu platu (za penziju se ne racuna). Ova procedura vazi i ako nemate specijalizaciju u Srbiji ali imate radno iskustvo koje mozete da dokumentujete (potvrda ustanove gde ste radili), tako da to iskustvo takodje mozete unovciti u smislu da vas prebace na veci platni stepen. Naravno koliko ce vam priznati, zavisi od nadlezne institucije.
Hvala mnogo!!!
 
Ne znam koliko ti tu mogu pomoci posto sam direktno priznanje diplome odbila..Na kraju mi je iz vlade stigao sljedeci racun za
Kenntnisprüfung 553, 95 eur
Gebühr 300 eur
papir za aprobaciju 2.5 eur :D
Znaci sveukupno 856, 45 eura.
Sorry, ne stigoh ranije da ti odgovorim! Hvala na informaciji, meni su rekli da je to preskupo ali dobila sam racun prije nekoliko dana ( 330 eura ). Hvala ti.
 
Kolege da li neko od doktora aplicirao za Sprachvisum? Da li je neko otvarao Sperrkonto zbog vize? (za Sprachvisum je neophodno) S obzirom da postoji mogućnost da neko iz Nemačke garantuje za vas ili da dokazete da u Srbiji raspolazete sredstvima za finansiranje, mozda je neko od vas upućen u to, a verujem da bi još nekima značile informacije, pa ako mozete da podelite sa nama. Hvala
 
Pozdrav Kolege!:) Moze li neko preporuciti dobru kliniku u Wiesbadenu, interna medicina je u pitanju. Radno iskustvo dve godine u Nemackoj, nemacki medicinski c1 i Aprobacija.Svaki savet i preporuka bi mi puno znacili! Puno hvala unapred i puno srece onima koji su u procesu dokumentacije i zaposlenja u Nemackoj!
 
Poštovane kolege, trebala bi mi pomoć.. Da li se neko prijavljivaoo za BE u pokrajini Sachsen -Anhalt? Nedoumica mi je sledeća: na sajtu komore je navedeno da kada predajem dokumenta (diploma i sl) moram predati original pevoda vezan za overenu kopiju srpskog dokumenta. Meni je , naime , prevodilac spajao prevod za neoverenu kopiju, rekao je da mogu to posle da overim. Bila sam nedavno u DE , rekli su mii da samo mogu sve da kopiraju (i prevod) i tako overe . A koliko sam informisana na isti način su i druge kolege radile overu i tako radi i ambasada u BG. Da li je neko slao dokumenta u SA? Da li je imao overene kopije povezane za original ili ne? Da li bi mi možda uvažili da pošaljem to što mi je notar overio plus original prevoda vezan za neoveren dokument? Malo konfuzno :namcor: Nadam se da je ipak moguće razumeti.. I koliko se čeka na termin za FSP? Hvala unapred. Baš bi mi značilo da rešim ovu dilemu, pa ako moram da pljunem još evrića da pljunem al da znam da sam onda najzad s tom birokratijom fertig.
 
Postovane kolege, da li mi uopste mozemo raditi kao Assistentarzt mit Approbation kod nekog Hausarzt-a ili moramo u kliniku??? Svi koje sam pitala rekli su "da" a moj Hausarzt kaze "ne"....tek nakon zavrsene spec ili ako je specijalizacija u toku. Ako neko moze da mi odgovori bila bih veoma zahvalna!
 
Postovane kolege, da li mi uopste mozemo raditi kao Assistentarzt mit Approbation kod nekog Hausarzt-a ili moramo u kliniku??? Svi koje sam pitala rekli su "da" a moj Hausarzt kaze "ne"....tek nakon zavrsene spec ili ako je specijalizacija u toku. Ako neko moze da mi odgovori bila bih veoma zahvalna!
Tvoj Hausart je u pravu i nije. Posto kad radis negde automatski ti ide specijalizacija, onda mozes kod njega da radis. E sad za specijalizaciju za Hausarzta je neophodno, pored rada u ordinaciji, odredjeno vreme provesti u bolnici na hirirgiji i internoj. Da li je sad redosled bitan gde ces prvo, da li u ordinaciju ili u bolnicu to moras sa nadleznom komorom da vidis. Takodje Hausarzt koji te primi dobija subvencije od drzave, pa njega ne kosta nista, ali to on verovatno zna.
 

Back
Top