Srpski lekari u Nemačkoj

Ovako, ja sam u pokrajini Saarland i mislim da ovde moze.Sa mojim muzem je u novembru aprobaciju polagao neki Iranac koji nije nigde radio.Ovde stvarno nije tako tesko, bar nije bilo u tom roku kad smo nas dvoje polagali.Interna, hirurgija i nesto trece.Meni su bili interventni kardiolog, opsti i vaskularni hirurg u komisiji.Prvo sto pitaju je na kom odeljenju radis i uglavnom postavljaju pitanja vezana za tvoju spec.Drugima nije bilo bas tako,ali niko nije pao.Cak ni ljudi za koje su rekli da su stvarno bili bas losi.Mora da se uci naravno, ali nekkao je veci problem meni bar bio ceo dan pricati na nemackom. A ispitivaci su bili korektni.Svesni da oni na stranom jeziku to nikad ne bi mogli da urade ( Sami su to rekli).
 
ja imam jedno pitanje vezano za prevodjenje kod sudskog tumaca. Naime moj kaze da se na prevod mora zakaciti ili original dokument (sto se nikada ne radi jer ti naravno original treba) ili overena fotokopija dokumenta koji se prevodio (overena kod nas u Srbiji). e sada da li je neko tako odradjene prevode kopirao i ponovo overavao sve zajedno u ambasadi, jer meni tamo u BW priznaju samo overe iz ambasade? pre par godina sam prevodio nesto kod sudskog tumaca i on je kacio samo obicnu kopiju originalnog doku na srpskom jeziku za svoj prevod?
 
ja imam jedno pitanje vezano za prevodjenje kod sudskog tumaca. Naime moj kaze da se na prevod mora zakaciti ili original dokument (sto se nikada ne radi jer ti naravno original treba) ili overena fotokopija dokumenta koji se prevodio (overena kod nas u Srbiji). e sada da li je neko tako odradjene prevode kopirao i ponovo overavao sve zajedno u ambasadi, jer meni tamo u BW priznaju samo overe iz ambasade? pre par godina sam prevodio nesto kod sudskog tumaca i on je kacio samo obicnu kopiju originalnog doku na srpskom jeziku za svoj prevod?

Dragi kolega,
meni je sudski tumac rekao da mu mogu poslati skenirane originale, on ih je odstampao i na prevodu napisao da je prevedeno sa originala. Ja sam onda prevod fotokopirala(dakle samo prevod ne i taj koji je on prikacio, to se za overu u ambasadi mora razdvojiti samo je bitno da se i pozadi vidi pecat) i fotokopirala sam srpske originale. Za ambasadu original od tumaca i fotokopija, original srpski i fotokopija. Moj suprug je prvo napravio fotokopije srpskih dokumenta, overio u opstini i onda je covek samo jos i taj pecat preveo. U sustini je svejedno. Samo nema smisla davati svoja originalna dokumenta. Naravno sve to treba lepo sloziti za gospodju u ambasadi:), ona spoji sve te fotokopije i overi. Ako imate jos neko pitanje stojim na raspolaganju.:)
Ako nekom treba kontakt od tumaca, mogu poslati. Covek radi u Nemackoj, vrlo je povoljan, a ja sam dokumenta dobila za par dana.

- - - - - - - - - -

Na broj se ceka oko 8 nedelja, ako imas srece. Nista ne vredi, na tel. se ne javljaju, mejlove ne citaju.

- - - - - - - - - -

Kolega da li je ovo neko skorije iskustvo? Suprug je krajem prosle godine dobio broj za dve nedelje, a obrada dokumenta je traajala 8 nedelja. ja sam predala pre nedelju dana i ostavila adresu u Nemackoj, sada cekam.
 
Kolege koje vec rade sa BE a pocele su Weiterbildung pre zakona po kojem ne moze da se pocne specijalizacija bez aprobacije, da li vam se priznaje odradjeni deo specijalizacije?

Cao, kakav sad novi zakon, i koja pokrajina? Ja sam polozio FSP u Aprilu, od 1. Maja krenuo da radim sa BE u Niedersachsen-u, i evo pre nedelju dana mi stigao od lekarske komore plan i program specijalizacije za prvu godinu, i oni "stikeri" za Fortbildung.
 
Ukoliko neko ima pasos Eu drzave, a zavrsen fakultet u Srbiji, Kakav mu je tok sa papirima? Da li sam pravilan redosled shvatio? Dobijem ugovor i nista nemam ovde sa ambasadom. Odem u Nemacku i tamo podnesem zahtev za Berufserlaubnis? I u isto vreme i zahtev za spajanje porodice?
 
skoriije iskustvo, nego sta. Postaje smesno...Zahtev je predat 1.2. broj dobijen 23.3, tada su trazili dopunu dokumenata i jos nema odgovora...

- - - - - - - - - -

Tako je, nemate nista sa ambasadom. Ako imate vise od 3 godina radnog iskustva u EU, tada aplicirate direktno za Aprobaciju.
 
Procitao sam ceo forum, ali nisam primetio da je neko pisao kako je prosao sa Eu pasosem, a da je ovde studirao i radio. Da li neko zna kakve su olaksice? Imam osecaj da osim zaobilazenja ambasade vise nikakve. Poslao sam 50ak prijava do sada i imao jedan poziv. Kao da visegodisnje iskustvo i Eu pasos nemaju nikakvu ulogu u laksem nalazenju posla. Sta mislite?
 

Back
Top