Srpski lekari u Nemačkoj

Drage kolege,

trenutno sam u potrazi za poslom i klinikom koja bi mi odgovarala i naravno, kojoj bih ja odgovarala :-)

U celoj ovoj prici, pisuci raznim klinikama dobila sam jedan interesantan mail, pa bi mi bilo o velikog znacaja, komentarisanje kolega koji su mozda dobijali slicne odgovore ili znaju sta to znaci.

Dakle, sa svojim CV-jem javila sam se klinici koja mi se dopala. Uskoro sam dobila mail(njihov odgovor) sa detaljnim informacijama o radu na klinici, o uslovima rada, njihovim ocekivanjima i istog trenutka od njih poziv za razgovor i istovremeno poziv na hospitaciju u trajanju od 14 dana. To znaci, da odem na razgovor i ostanem tamo na hospitaciji.

Ono sto mene brine jeste to sto mi je gospodja sa kojom sam razgovarala trazila da podnesem zahtev za vizu??? Pod kojom osnovom da trazim vizu od ambasade, kada sam dobila informaciju od ambasade Nemacke u Bg-u, da se viza ne izdaje na manje od 90 dana, a da bih trazila vizu, moram da imam potpisan ugovor za klinikom gde oni mene zaposljavaju???
Sama klinika je meni je meni poslala Antragsformular BE, gde u naslovu pise "Obrazac za podnosenje privremene dozvole za rad"?

Sta sve ovo znaci?

Imala bih jos jedno pitanje, procitala sam sve postove do sada i dosta se pisalo o Berufserlaubnis(ova pokrajina koja se meni javila je tako zove), kako se dobija Berufserlaubnis i kada? Sta se desava ako se u medjuvremenu dok tece npr. Berufserlaubnis promeni bracni status, jer u obrascu stoji da li vodimo nekoga sa sobom u inostranstvo, da li ce moci supruznik da mi se pridruzi ako ja u Berufserlaubnis konkurusem kao samac?

Meni su ova pitanja od velike vaznosti i zamolila bih za odgovore ako neko zna.

Pozdrav svima!
 
ivanas82,

Berufserlaubnis i viza se dobijaju tek kad potpises ugovor sa klinikom. Za Berufserlaubnis saljes dokumenta u pokrajini u kojoj ces dobiti posao, a za vizu apliciras u ambasadi u Beogradu i dobijas ih za 6 nedelja, a u mnogim slucajevima (kao u mom) se ceka mnogo duze. Za hospitaciju od 14 dana ti nije potrebna nikakva viza. Objasni ove cinjenice sekretarici.
Pozdrav
 
Kolege, pratim temu vec dugo, i sve pohvale za kolegijalnost. Ima li neko iskustva sa firmom za posredovanje panacea 4u? Kontaktirala sam ih i poslali su mi primerak ugovora koji treba da potpisem, a po kojem su samo oni zaduzeni za nalazenje posla, i da u slucaju da se sama ili neko treci angazuje u potrazi, da placam kaznu od 2000e zbog nepostovanja ugovora!
Imate li slicna iskustva, i mislite li da treba da prihvatim taj rizik?
Kolegenica mi je takodje dala preporuku za mediprofess, vidim da se i ona spominje na forumu. Moze li mi neko preporuciti druge agencije za posredovanje.
Puno hvala unapred i srdacni pozdravi.
 
Draga koleginice,

Berufserlaubnis bas nikakve veze nema sa bracnim statusom i u svakoj pokrajini se zove isto.:) To je ono sto dobijamo mi koji jos nemamo pravo na aprobaciju, sto je u sustinu isto sto i licenca u Srbiji. Dakle Berufserlaubnis je neka vrsta licence, sa ogranicenim trajanjem, a aprobacija trajna. Ja sam u identicnoj situaciji trenutno, isto sam konkurisala kao "ledig" a sad se situacija menja i kada budem imala vise informacija oko administrativnih procedura, javljam ti.:) Svakako ne moras da brines, naknadno pridruzivanje je moguce.
Za hospitaciju ti ne treba ni Berufserlaubnis ni viza, oni samo nisu dobro informisani a ocigledno su ozbiljni u nameri da te prime cim ti vec sve to sad traze.

Pozdrav!
 
Drage kolege, odusevljena sam informacijama koje ste podelili, stvarno sjajno posebno koleginici astanisic da se zahvalim na odlicnim linkovima za strucnu literaturu koja ce nam i te kako trebati...
Moj slucaj, mozda nekome i da pojasnjenja oko procedura koje su neophodne oko dolaska u Nemacku...
Zavrsavam B2 nivo jezika , uskoro cu i na polaganje..nije ni malo lako..moja prica je malo obilaznog toka :) jer sam po zavrsetku studija u Beogradu, dobila ponudu od jedne bolnice u Sloveniji i tako uradla postupak nostrifkikacije. Da li neko od kolega ima informaciju da li se nostrifikacija iz drugih zemalja EU priznaje u smislu da se ne mora polagati aprobacioni ispit?
 
Administrator teba da odobri poruke pa da ih selektivno i napisem.... :)
Dok sam ja boravila u Sloveniji, moj tada momak, a sada suprug polozio je B2 i poceo sa poslom u Nemackoj ( nije bilo ni malo lako da nadje ponudu za posao,cekao je nekoliko meseci, posebno sto zaista Nemci , kolege iz EU imaju veliku prednost) . Cekao je 4 meseca najmanje..Koleginice neprilagodjena123 da li ste kontaktirali ( pisalo je u ranijim postovima kolegu Aleksandra Kuzmina? ) On je mnogima pomogao i nase iskustvo je krajnje pozitivno u saradnji sa njim...
 
I da nastavim.... :)
Suprug je odmah po stupanju na snagu zakona o plavoj karti istu i dobio u pokrajini u kojoj i radi. Ja sam mu se pridruzila, spajanje porodice .
Olaksavajuce kad imate plavu kartu- suprug ili supruga NE MORA DA DOKAZUJE POZNAVANJE NEMACKOG JEZIKA ODREDJENOG NIVOA, kao sto je u slucaju sa ranijim spajanjem porodice velika razlika ( suprug ili supruga morali su imati sretifikat o najmanje polozenom A1 nivou ) .
Mi smo vencanje obavili u konzulatu R. Srbije u Nemackoj ( imaju ista ovlascenja, zahtevaju identicna dokumenta kao i opstinsko vencanje u Srbiji).
Ukoliko neko bude imao istu zelju moze na ovom linku da vidi za koju pokrajinu u Nemackoj je zaduzen koji konzulat http://www.konzulati-rs.de/
Ja sam se naravno zbog dobijanja vize vratila u Srbiju...meni je viza zaista brzo stigla...nakon 3 nedelje, bili smo iznenadjeni!! Napomenucu da su me u ambasadi Nemacke u Beogradu, iako nisam morala imati sertifikat poznavanja jezika, pitali nekoliko stvari na nemackom ( ja sam vec pocela sa ucenjem pa nije bio problem da odgovorim).
Mi smo odusevljeni severom Nemacke, dosta predrasuda koje smo imali su otisli u zaborav...Ja sam vec 4 meseca ovde..mogu samo da kazem kolegama da puno ne biraju, jako je vazno da udjete u sistem, a kasnije ukoliko vam se ne svidi nije problem , da nakon dobijanja aprobacije i promenite specijalizaciju...Dolazi puno kolega iz Rumunije , Bugarske, kolege iz Makedonije koje zavrsnu god fakulteta odrade u Bugarskoj i automatski dobiju aprobaciju..SVI SU U PREDNOSTI..pa ako ste zaista resili ucite, JEZIK ponajvise, nije lako ni da se naviknete na razlicite dijalekte...
Ako neko od kolega ima iskustva sa polaganjem Telc testa ,volela bi da mi napise, kao i iskustva sa razgovorima za posao ( da li su agenti isli sa vama ili ste sami odlazili)...
Hvala svima, ako bude nekih pitanja rado cu vam pomoci, naravno ukoliko znam.
Pozdrav svima i vetar u jedra!!! Ne odustajte!
 
Drage kolege,
Nakon 100-ak mail-ova,ja sam uspela da dobijem posao :).Sada imam jedan problem.Naime ja bih trebala da otpocnem sa radom 2.maja( tako je naznaceno u ugovoru),ali mi jos uvek nije stigla radna viza(zahtev sam predala pre nekih mesec dana ).Sada ne znam sta da radim.Da li je neko imao slicna iskustva ili ima neki savet???
Veliko hvala!!!
 
Postovane kolege,

Nakon 100-ak mail-ova uspela sam da dobijem posao! :)Sada imam jedan problem.Naime kako je naznaceno u ugovoru,sa radom trebam da pocnem 2.maja,ali mi rana viza jos uvek nije stigla (zahtev sam predala pre 25 dana).Sada ne znam sta da radim.Da li je neko imao slicna iskustva ili ima neki savet???
 
Drage kolege, bayernm i Deutschland,

hvala puno na odgovorima, puno mi znace. Jako je vazno u ovom trenutku biti dobro informisan. Razumela sam da ste vi ovu fazu u kojoj sam ja sada prosli, i puno vam se zahvaljujem na kolegijalnosti i odvojenom vremenu.

Deutschland, bicemo u kontaktu, ako i ja saznam nesto interesantno javljam ti.

neprilagodjena123, saljem ti pp :-)

Pozdrav svima :-)
 
Drage kolege, da li neko ima iskustvo u zaposljavanju u pokrajni Nordrhein-Westfalen?
Ako sam dobro razumela sekretaricu ja treba licno da predam svoja dokumenta komori u toj pokrajni, pa sa dozvolom koju od njih dobijem idem u ambasadu u Bg-u, pa sa savim tim u kancelariju za strance u tom gradu gde cu da radim? Da li mi za praktikum koji bi obavljala dok ovo sve ne obavim treba neka dozvola ili zahtev?
Koliko vremenski od tenutka predavanja papira za Berufserlaubins to moze da traje?
Da li neko moze da mi objasni pojamAnerkennungsjahr?
Hvala :)
 
Drage kolege,

drago mi je sto mogu da primetim da je dosta ljudi uspelo da dodje do posla u Nemackoj i sto se ovde na forumu polako sire jako lepe vesti :-)

Time ovaj forum a naravno i sama tema dobijaju na znacaju.

S obzirom da bih i ja sama trebala da idem na dvonedeljnu hospitaciju za par nedelja, bila bih zahvalna kolegama koju si mozda vec imali to iskustvo da podele koji savet i sta se od nas ocekuje na samoj hospitaciji i koja zaduzenja imamo. Jezik je sigurna sam, najbitnija stvar ali sem toga volela bih da cujem vasa iskustva.Verovatno se stvari razlikuju i od oblasti do oblasti.

Ja cu svakako podeliti svoje iskustvo nakon hospitacije, samo da je docekam :-)

Uvek zahvalna,
pozdrav svima!
 
Kolege, pratim temu vec dugo, i sve pohvale za kolegijalnost. Ima li neko iskustva sa firmom za posredovanje panacea 4u? Kontaktirala sam ih i poslali su mi primerak ugovora koji treba da potpisem, a po kojem su samo oni zaduzeni za nalazenje posla, i da u slucaju da se sama ili neko treci angazuje u potrazi, da placam kaznu od 2000e zbog nepostovanja ugovora!
Imate li slicna iskustva, i mislite li da treba da prihvatim taj rizik?
Kolegenica mi je takodje dala preporuku za mediprofess, vidim da se i ona spominje na forumu. Moze li mi neko preporuciti druge agencije za posredovanje.
Puno hvala unapred i srdacni pozdravi.
Moj savet ti je da ne potpisujes nikakav ugovor sa agencijama i da ovu agenciju zaobidjes.
Deutschland je preporucila agenciju MEDIPROFESS, a za istu mogu i ja reci da je na prvi pogled savrsena. Poslao sam bezbroj poruka i prijava (i agencijama i bolnicama direktno), ali su oni ostavili najbolji utisak na mene. Prvo traze sve prevedene papire-skenirane (diploma, drzavni, diploma nemackog, licenca,... ), a zatim salju upitnik (zasto Nemacka, zasto medicina, zasto bas ta specijalizacija,...). Nakon toga dogovore vreme razgovora (radi provere znanje jezika odnosno snalazenje u toku razgovora), gde pitaju vecinom stvari iz upitnika (koji vec posaljes pre toga) i jos ponesto. Ako to sve prodje kako treba obecavaju da ce kada nadju par bolnica po meri (3 najmanje), uputiti poziv za dolazak u Nemacku na razgovor. Na razgovore idu zajedno sa lekarima i pripremaju ih za isti...
 
Pitanje za missensei ili Deutschland
(ili ako jos neko zna)
uskoro treba da polazem ispit za aprobaciju (Gleichwertigkeitsprüfung/Anerkennungsprüfung) u Baden-Württembergu (Ulm). Zvanicne info o ispitu imam (komisija, 4 oblasti, trebalo bi da traje oko jedan sat itd), medjutim zanima me kakv je ispit ako neko ima licno iskustvo (npr. u poredjenju sa nasim usmenim ispitima iz interne ili hirurgije), na netu ima veoma malo takvih informacija, tek par; u Ärzteblattu stoji da je postotak padanja na ispitu 50 -70% u BW :eek:
Isto tako ne postoji jedinstvena preporuka za knjige iz kojih se ispit sprema.
Dakle, olaksajte moje teske muke i podelite svoja iskustva... hvala.
mihi700@yahoo.com

za Passinger.de:
Ja sam polagao Telc B1 (nevezano za zaposljavanje) ovde u Nemackoj i bio mi je veoma lak. Cini mi se da su kriterijumi za padanje veoma niski... ja, npr. ne poznajem nikoga da je pao taj ispit. Ja nemam iskustava sa agentima, moje misljenje je da agenti nisu potrebni za Nemacku.
 
Missve, obavestavaj nas sta si napravila, kako ide? Ja verujem da me ceka ista situacija, od prvog jula mi krece ugovor, juce sam poslao dokumenta u Stuttgart, pa dok oni to obrade, pitanje je kad ce stici Berufserlaubnis, a onda ambasada koja je sve ovo vreme bila neljubazna i nevoljna da daje informacije, pravo cudo ce biti ako se ova agonija zvana birokratija zavrsi za 2 meseca, mislim da je to i najgori deo u celoj ovoj prici oko dobijanja posla. Missensei, Annerkenungsjahr je godina u kojoj radis sa pola plate kao praktikant do dobijanja aprobacije, moze da traje 6 meseci kao u Baden Wurttembergu, do 2 godine u ostalim pokrajinama, na kraju polazes par ispita, vec je pisano o tome. Tvoja pokrajna trazi da licno nosis dokumenta? To je malo nezgodno, ja sam ih poslao DHLom. Sto se trajanja tice, to je individualno, kazu oko 3 meseca, ja se nadam 2, jer sam u takvoj situaciji. Pozdrav
 
Basslance, potpuno si u pravu za ambasadu i papirologiju. Ocigledno da ova sekretarica iz bolnice ne zna nista o zaposljavanju lekara van EU jer mi je prvo rekla da mi treba C1, pa da moram licno da predam dokumenta, pa je pominjala taj Annerkenungsjahr, za koji sam je shvatila da traje dok ne dobijem Berufserlaubins, kao i da ce da proveravaju moje znanje jezika kad budem podizala Berufserlaubins...moracu da pitam sve to u komori...Na sajtu komore pise da mogu da posaljem postom overene kopije, zna li neko overene gde?
Koliko sam ja razumela cim dobijes dozvolu u ostalim pokrajnama radis za punu platu, mislim da i meni stoji u pozivnom pismu da ugovor dobijam po dobijanju dozvole/aprobacije i primam platu u skladu sa zakonom, onim njihovim nach Entgeltgruppe I, Anlage 30 AVR, koji se valjda odnosi na nas. Zato mi sad nije jesno to oko Annerkenungsjahr.
Zna li neko kolike su okvirno takse za Berufserlaubins, na sajtu komore pise 100-1000e???
Toliko peripetija komplikacija, dal cemo vec jednom da pocnemo da radimo...
Cestitam svima na zaposlenju, drago mi je da nas je sve vise :)
 
I meni nije sve najjasnije, neko rece da su Berufserlaubnis i Approbation sinonimi, mada ja mislim da ima neke razlike, ja sam dobio ugovor od 1.7.2013, a ne mogu da radim bez Berufserlaubnisa, za koji sam poslao dokumenta u Landesgesudheitsamt u Stuttgart, kada mi to posalju, nadam se polovinom maja, nosim sa ugovorom u ambasadu da dobijem radnu vizu, onda mogu da krenem da radim po ugovoru, pod nadzorom, sa pola plate 6 meseci, onda nakon toga se polaze 4 ispita i nemacki u medicini i dobija aprobacija, tj. licenca, izjednacavanje sa nemackim lekarima. Birokratija je svuda spora, videcemo sta ce biti. Kopije sam overavao u sudu, moze i u opstini, angazovao prevodioca, u svom mestu uzeo zdravstveno, jer se ambasada pravila luda, rekla da nemaju lekare od poverenja, otkud mi ta ideja. Nadam se da ce ovi u Stuttgartu biti zadovoljni dokumentima, inace ce se ovo produziti ko zna do kad. Super je sto nas je sve vise :)
 
treba doci dotle..a oni tek tako lako daju platu..samo cekaju bas srpske lekare..zaboravio sam da napomenem i proces nostrifikacije..

Pa cekaju! Cekaju zato jer domaci lekari beze u inostranstvo npr. Norvesku gde su primerno placeni i gde imaju normalno radno vreme. U Nemackoj lekari rade i akord. To prelazi u normalnost - i za iste pare. Premoreni hirurzi operisu u akordu ... bas sam gledala dokumentacije - pre odpr. god. dana je bio zato strajk medicinskog osoblja ...
 
Poslednja izmena:

Back
Top