Srpski lekari u Nemačkoj

Cao svima prvi put sam na ovom forumu,Potrebna mi je informacija. Zena i ja smo lekari ,samo sto ona ima hrvatski pasos. Hrvatska ce biti clanica eu od 1 jula. Hteo sam da pitam koliko ce to olaksati odlazak u nemacku. Cinjenica da ona ima pasos eu ,trebalo bi da ona lakse nadje posao nego mi , tj da ima prodju kao francuzi ,italijani ili spanci u nemackoj. Dal je to tacno?
 
Verovatno hr pasos moze da olaksa posao ali ne verujem da ce odmah da ima prodju kao francuzi, spanci...
Mislim da treba da prodje godinu-dve pre nego sto stanovnici novih zemalja clanica EU imaju prava
da se slobodno krecu po pitanju zaposljavanja.
 
evo sad sam sam nasao u vecernjem listu u vezi hrvata. Nemacka ce blokirati dobijanje radnih dozvola i do 7 godina ,osim za sezonske radnike i akademski obrazovane gradjane(tu spadaju i lekari) Tako po ovome mojoj zeli je jedini uslov jezik ,ne mora da trazi radnu dozvolu
 
Gleichwertigkeitsprüfung!!
Drage kolege, ukoliko neko ima info o polaganju ispita u Ulmu, bio bih do neba zahvalan (npr. Prüfungsprotokolle, iskustva, etc)!
Hvala i pozdrav!
mihi700 (at) yahoo.de
(naravno, i ja cu posle ispita ovde podeliti svoja iskustva)
 
Poslednja izmena:
jedno pitanje...dobio sam poziv od agencije i ponudu za posao na klinici u Kulmbachu, ovaj iz agencije navodi da bi bruto platu mogao imati od 4000 do 6000 eura, i to da mi ne bi priznali specijalizaciju iz interne medicine - kardiologija, nego da bi kroz tri godine to morao odraditi i dobiti njemacku diplomu...interesuje me koliko je neto od ovog iznosa jer to nigdje ne mogu da nadem i valja li ovo mjesto a pripada bavarskoj...hvala :)
 
Postovana,

procitao sam Vas ili tvoj, nadam se da mozemo biti na Ti...naime, ja sam takodje stomatolog i prakticno sam se danas uclanio na krstaricu procitavsi tvoje pismo slucajno ovde..zanima me kako si dosla do posla u Nemackoj? Da li mi mozes ukratko napisati redosled postupaka? Imam odredjeno znanje nemackog, nisam se testirao jos, rodjen sam inace u Nemackoj, ali zivim u Srbiji od vrtica, imam i hrvatski pasos..

Bio bi vrlo zahvalan kad bi mi pojasnila redosled postupaka, da li neke stavke iz moje biografije bi mi olaksale odlazak?

Unapred hvala!

Pozdrav!
 
Drage kolege,

imam jednu nedoumicu pa bih zelela da se konsultujem sa vama.

Potencijalni poslodavac me je nazvao i trazio mi prevod diplome na nemacki jezik. Samo je rekao da to treba profesionalno da bude uradjeno. U Sudu su me pitali da li mi treba Apostila prilikom overe jer navodno to ne trazi svaka klinika u Nemackoj. Sada ja ne znam sta da radim, jer mi potencijalni poslodavac nije odgovorio na to pitanje, samo je rekao da bude profesonalno.

Kakva su vasa iskustva, da li treba Apostila ili ne prilikom prevoda diplome?

Pozdrav :-)
 
Hvala Bayernm puno, trebalo bi da za par dana posaljem klinici prevod moje diplome sa fakulteta na nemackom jeziku.

U Sudu kazu da slanje dokumenta u inostranstvo treba da ima Apostil. Takodje kazu da Apostil moze da se stavi i na kopiju, sto je povoljnije.
Takodje kazu da to ne mora biti obavezno ako prvi put saljem dokument u inostranstvo, tj. na tu kliniku ali ce mi trebati u slucaju da dobijem posao.

Ako ce mi u svakom slucaju trebati kasnije , zasto ne bih odmah uradila sa Apostilom?? To je moje razmisljanje.

Da li jos nekoj klinici mogu da posaljem kopiju prevoda ili uvek mora original da se salje?

Koja je razlika izmedju stavljanje Apostila na original diplomi ili na kopiji?

Kako da se uradi prevod a da bude vazeci, da mi ne bi vracali dokumenta?

Nadam se da ima odgovora na moja pitanja :-(

Pozdrav :-)
 
Pozdrav svima, evo listao malo forum, pa resih da podelim svoja iskustva :) Zavrsio sam medicinu u junu prosle godine, staz, drzavni, mali problem, ili veliki, videcemo, je sto sam zavrsio kao prva generacija po bolonji, pa mi jos nije izdata diploma i pitanje je kad ce i biti, pa sam primoran da za Berufserlaubnis saljem nase uverenje o diplomiranju, koje moguce nije priznato u Nemackoj.... Bio sam nestrpljiv, krenuo da se javljam na oglase, preporucujem jobborse.de, kao sto neki kazu bilo je puno odbijanja, ali me je prijatno iznenadila jedna agencija i povezala me sa klinikom na jugu Baden Wurttemberga, platili su mi troskove za intervju, bio sam 3 dana smesten u gostinjskom apartmanu pored bolnice, upravo sam se vratio. Iskustva su mi vise nego pozitivna, ljudi su preljubazni, nesto sto mi i ne ocekujemo od Nemaca, pitanja su ko sto vec pise uopstena, dobio sam posao, od juna bi trebalo da krenem sa radom, do tad moram da sredim dokumenta, sto me sad ceka i pomalo plasi, posle toga 6 meseci probnog rada sa pola plate do aprobacije, a onda normalno assistenzarzt mesto, plata je ok 4000e bruto. Javicu se dalje kako sve bude teklo, neko rece da ocne cuvaju za Nemce, meni su se javili sa jedne ocne klinike i bili vrlo voljni da odem na intervju, ali sam se ipak odlucio za neurolosku kliniku gde sam i primljen. Presudila je izmedju ostalog i povoljnija lokacija :D

Pozdrav i cestitke na novom radnom mjestu!

Takodjer namjeravam da pokrenem potragu za zaposlenjem i treba mi primjer odnosno forma koju bih poslao na eventualnog poslodavca.
Zamolio bih te, ukoliko je moguce, da mi posaljes tvoj "bewerbung" koji si koristio prilikom apliciranja.
Tvoj podloga bi bila idelna zato sto je bila uspjesna :) naravno bez tvojih licnih podataka.

link2see@gmail.com

Unaprijed hvala!
 
Hvala Bayernm puno, trebalo bi da za par dana posaljem klinici prevod moje diplome sa fakulteta na nemackom jeziku.

U Sudu kazu da slanje dokumenta u inostranstvo treba da ima Apostil. Takodje kazu da Apostil moze da se stavi i na kopiju, sto je povoljnije.
Takodje kazu da to ne mora biti obavezno ako prvi put saljem dokument u inostranstvo, tj. na tu kliniku ali ce mi trebati u slucaju da dobijem posao.

Ako ce mi u svakom slucaju trebati kasnije , zasto ne bih odmah uradila sa Apostilom?? To je moje razmisljanje.

Da li jos nekoj klinici mogu da posaljem kopiju prevoda ili uvek mora original da se salje?

Koja je razlika izmedju stavljanje Apostila na original diplomi ili na kopiji?

Kako da se uradi prevod a da bude vazeci, da mi ne bi vracali dokumenta?

Nadam se da ima odgovora na moja pitanja :-(

Pozdrav :-)

Zdravo , jas sam iz Makedonije i nadam se da cemo se dobro razumeti:)

Kad je trebamo moj suprug da salje dokumente u Nemackoj naravno prevod, trazi li su isto tako to da je profesionalan i saznali smo da jedini prevod koji Nemci prznaju je prevod od sudskog tumaca ali da bude provjeren i u Nemackoj Ambasadi u Skopju ili kod vas to bi bilo Beograd, tako da oni su samo relevantni za Nemci, naravno i Apostil koj takoge potvrdjuje Ambasada/ To smo uradili i nemali smo nikakve probleme/

Pozdrav iz Ddorf
 
Zdravo , jas sam iz Makedonije i nadam se da cemo se dobro razumeti:)

Kad je trebamo moj suprug da salje dokumente u Nemackoj naravno prevod, trazi li su isto tako to da je profesionalan i saznali smo da jedini prevod koji Nemci prznaju je prevod od sudskog tumaca ali da bude provjeren i u Nemackoj Ambasadi u Skopju ili kod vas to bi bilo Beograd, tako da oni su samo relevantni za Nemci, naravno i Apostil koj takoge potvrdjuje Ambasada/ To smo uradili i nemali smo nikakve probleme/

Pozdrav iz Ddorf


Hvala puno na informaciji, definitivno treba sa Apostilom, ako se jos neko dvoumi, ovo je najtacnija informcija.

Pozdrav svima :-)
 
Sto se tice plavu kartu, u Ddorfu nisu hteli dati mome muzu zato sto je on na specijalizaciju, rekli su da je to pravilo, ali mislim da nije tako svuda i bas bi htela da znam ako neko ima neko drugo iskustvo. I jos nesto zamolila bi neko da mi kaze bilo kakvu informaciju za stomatologe( to je moja profesija) ali ne poznajem niko iz Makedonije ili Srbija sto ovde radi, pa bila bi veoma zahvalna ako ima neko ko zeli da mi pomogne. Znam da za zubare traze B2 i da procedura je slicna ( samo sto zubare i ne fale toliko) ali ipak nije nemoguce. Pozdrav svima:)
 
Naravno da mozes da angazujes vise agencija, ja sam to uradila i nijedna mi nije nasla ni jednu jedinu ponudu za cetiri meseca! Moj savet je da sami trazite ponude ili guglate bolnice.
Meni dugo niko nije odgovarao ili su sve bili negativni odgovori, a onda odjednom gomila poziva.

Ono sto sa sigurnoscu mogu da kazem je da svako treba da gradi svoj put i pokusa kako misli da treba, kad odete tamo mnoge stvari su moguce.

Ja sam npr.imala super iskustvo na nekim razgovorima, slicno kao sto su kolege ovde opisivale, negde su me pozvali cisto da me vide, a na jednom ne znam ni sto su me zvali s obzirom da su me nagrdili (negativni komentari za moje ocene,jezik i godine). Cak mi se na jednom desilo da je sekretarica zaboravila da upise u svesku termina sefu,pa me nisu ni ocekivali. Tako da sam u par dana - jedni su tvrdili da odlicno govorim, a na jednom razgovoru su me nagrdili, vecina je tvrdila da moje iskustvo (3god) mnogo vredi, a ovaj da ne vredi (ista specijalizacija) i sl. i na kraju mi je rekao da bi trebalo da ostanem 2-3 dana da vidi sta znam. Pa, sto mi to ranije nisu rekli,da mogu da uzmem odsustvo sa posla i da ostnem??? Na nekoliko mesta su ocekivali da ostanem tu dan/ dva, kao da se to podrazumevalo. Inace posle razgovora sam uglavnom isla u obilazak bolnice sa sefom i ostajala na odeljenju sa nekim Assistentarzt-om. Imali su dota razumevanja, tako da sam uspela da iskoristim da svo vreme provedem u bolnicama i osetim atmosveru i vidim kako se i sta radi. Svugde je razlicito iako su iste speciajlizacije, a da ne pominjem da je skroz drugacije nego u Srbiji.

Na srecu bilo je mnogo vise pozitivnih razgovora gde si cenili i moje znanje i trud. To je moje iskustvo, i pozitivno i negativno, ne znaci da ce biti i vase, ali sve je moguce.

Iz mog iskustva trenutno ne treba slati tamo gde nemaju otvoreno mesto jer se moze desiti da im se svidite a nemaju sta da vam ponude. Isto tako smatram da ne treba slati u velike gradove jer je konkurencija velika i oni vam daju sansu, pozovu vas, ne znam zasto kad ukoliko se prijavi kandidat iz EU oni su u obavezi da njemu prvo daju mesto, cak iako im se svidjate. To se cesto desava.

Ono sto sam primetila je da je situacija razlicita, vecina sefova nema pojma kako ide procedura i kakva je situacija sa lekarima uopste. Njima treba doktor koji ce da im bude koristan. Cak mi se desilo da me na jednoj klinici pitaju da li bih radila pola radnog vremena za pola plate, jer nemaju otvoreno mesto.

Sve u svemu, svako pre ili kasnije, lakse ili teze nadje svoje mesto pod suncem :)

I dalje ucite nemacki, to je stvarno vazno, ako ne i najvaznije :)
 
Pozdrav svim kolegama, nova sam na forumu i odusevljena sam kolicinom informacija koje delite!
Ucim nemacki, i uskoro izlazim na B2, ali bih volela da znam da li je moguce sa tim nivoom konkurisati u Svajcarskoj za posao? Hvala puno unapred i puno pozdrava.

Sa istim nivoom je moguce konkurisati i u Svajcarskoj. Mesto je teze naci nego u Nemackoj ali ne nemoguce. Ali moja preporuka ti je da se ipak zaputis u Nemacku.:) Plate u Svajcarskoj su samo malo vece nego u Nemackoj, pogotovo kada se uzme u obzir da je tamo sve i dosta skuplje. A druga po meni najvaznija stvar koja je u mom slucaju prelomilo da ipak odaberem Nemacku jer sam imala i tamo jednu ponudu je to sto je zvanicno, zakonsko radno vreme lekara u Svajcarskoj 50 sati nedeljno!!! dok je to svuda 40. To ne znaci da u Nemackoj neces mozda raditi istih tih 50 (ako se uracunaju i dezurstva), ali se onda to racuna kao prekovremeni rad koji je i placen dodatno za razliku od Svajcarske. A dezursta u Nemackoj ne moras da prihvatis ako ti ne odgovara previse rada, jer se zakonom ne podrazumeva nego se potpisuje dodatni sporazum izmedju lekara i poslodavca koji niko ne moze da te natera da potpises i mnogi ga ne potpisuju.

Pozdrav i srecno na ispitu
 
Drage kolege,

Imam jednu nedoumicu oko toga kada podneti zahtev za Blue Card, da li istovremeno sa zahtevom za radnu vizu u ambasadi ili kasnije? Hvala

Ja sam dobila Blue Card cim sam dosla u Nemacku, a jedini zahtev koji sam podnela je za vizu u ambasadi. Dakle nikakav zahtev za Blue Card nisam podnosila. Aufenhaltnistitel koji se dobija nakon odobrene vize a po dolasku u Nemackoj je izjednacen sa Blue Card za one koji imaju pravo na nju, bar je tako u Sachen-Anhalt gde sam ja. Ja o ovome nikakvu informaciju nisam imala dok mi jednostavno, na moje iznenadjenje,nisu postom javili da mogu da dodjem da preuzmem Blue Card. Ja sam isto na specijalizaciji i to nigde nisam nasla kao ogranicenje kada sam trazila informacije o uslovima za podnosenje zahteva. Jedino sto sam mislila da ne moze da se dobije pre polaganja ispita za izjednacavanje i dobijanja aprobacije. Inace se ti Blue Card izdaje kancelarija za strance Ausländerbehörde u mestu u koje ides, pa pretpostavljam da ako ih nazoves mozes dobiti precizne informacije za tu pokrajinu. A ovo je i zvanicni sajt sa informacijama http://www.bluecard-eu.de/

Pozdrav
 

Back
Top