Srpski lekari u Nemačkoj

sakam da prasam nekade sum pri kraj so A1 nivo i sakam da odam germanija na usovrsuvanje na germanskiot jazik na medicinsko pole.ke pocnuvam iz pocetka.sta mislite dali mogu za 3 mjeseci sa osnovno poznavanje od A1 da stignam do B2 i da zemam sertifikata.odam vo maj pa ajde sto mislite vie za toa i sakam tamu odma da baram rabota za stomatoloze i kazete mi dali mislite da traze dosta stomatoloze ajde ve molam pisete pozdra do site na forumov

Kolega, s obzirom da svaki nivo intezivnog kursa traje 2 meseca, a tebi trebaju još dva nivoa do cilja...Možeš do B2 za 3 meseca ako zapneš. Što da ne.
Koliko sam ja videla na portalima za lekare, upadne tu i tamo neki oglas za stomatologe. Ali neka na to ipak odgovori neko drugi. Sigurno postoji neki specijalizovan sajt za vas.
Pozdrav
 
Da li je neko od vas na forumu imao iskustva sa razlikom u polozenim ispitima u Srbiji i ispitima koje nemci smatraju validnim? Tu se u stvari radi o razlici u nazivu predmeta koje smo mi u Srbiji polozili i koje polazu studenti medicine u Nemackoj a tamo se oslovljavaju drugacije. U mom slucaju dobila sam zahtev od nemackog ministarstva da moram priloziti potvrdu iz svoje zemlje da na mom fakultetu u Srbiji ne postoji predmet Opsta medicina vec je to u okviru Interne kao i prakse i staza koji je trajao po zavrsetku fakulteta. Takodje moram dokazati da sam predmete ortopedija, anestezija i reanimacija i urologija imala u okviru predmeta hirurgija. Predmet Hitna medicina, tj urgentna medicina bio je u okviru hirurgije, interne i staza. Razlika je dakle u nazivu predmeta koje smo mi u Srbiji imali u okviru ovih velikih grana medicine a kod njih se isti vode kao posebni predmeti na fakultetu. Aprobacija se polaze naknadno i to se ne dovodi u pitanje ali analogija nasih studija medicine i njihovih je sada u pitanju. Ne znam kojoj instituciji u Srbiji da se obratim ne bih li dobio potvrdu o gore navedenoj situaciji. Da li neko od vas ima neka detaljinija saznanja? Hvala unapred.
Moja drugarica, u pitanju je istocna Nemacka, .Ona je uzela od sefova katedri sa njihovim potpisom na memorandumu faxa bukvalno potvrdu sta je ispit sadrzao tj koji delovi su se slusali i polagali u okviru hirurgije, bio je problem sa hemijom i biohemijom kao i psihijatrijom ali su joj na kraju priznali diplomu bez polaganja bilo kakvog ispita jer je imala visak casova, za nju je bio nadlezan univerzitet u Lajpcigu.
 
To što niste opterećeni specijalizacijom je pametno. Bitno je da se uđe ovde. Kasnije će doći i specijalizacija i opredeljenje za neku granu.
Oprezno birajte pokrajinu zbog zakona koji su različiti (Berufserlaubnis i Aprobacija). Naravno birajte pokrajine gde su uslovi naj povoljniji.
Ovo da vas prime oboje to je po meni u praksi nemoguće. Mislim da to ne treba da vas opterećuje. Za početak je dovoljno da jedan od vas dobije posao, kasnije kada dođete ovde ovaj drugi će lagano bez opterećenja sigurno naći posao. To je moje mišljenje i savet, što ne mora da znači da je i najbolje rešenje.
Pozdrav iz Oberbayern-a

Hvala na savetima! Oprezni smo po pitanju pokrajine. Po onome sto ja znam, nepovoljne pokrajine su:
Hessen, Thüringen, Nordrhein (polovina pokrajine Nordrhein Westfallen), Rheinland Pfalz, Saarland i Baden Württenberg. U prve tri je ukinut Berufserlaubnis, u preostale tri se ne moze poceti sa radom pre polozenog PKT-a. Ostale pokrajine su ok. Neka me neko ispravi ako gresim.

Ukoliko bismo pristali na opciju da u pocetku posao dobije samo jedno, da li bi onda ovo drugo moglo da dobije pravo da zivi u Nemackoj ako bismo se vencali? Znam da kolege koje dobiju aprobaciju i plavu kartu automatski sticu pravo da dovedu supruznika, ali da li postoji ta mogusnost i dok se radi pod berufserlaubnisom?

Hvala unapred i veliki pozdrav!
 
Da li je neko od vas na forumu imao iskustva sa razlikom u polozenim ispitima u Srbiji i ispitima koje nemci smatraju validnim? Tu se u stvari radi o razlici u nazivu predmeta koje smo mi u Srbiji polozili i koje polazu studenti medicine u Nemackoj a tamo se oslovljavaju drugacije. U mom slucaju dobila sam zahtev od nemackog ministarstva da moram priloziti potvrdu iz svoje zemlje da na mom fakultetu u Srbiji ne postoji predmet Opsta medicina vec je to u okviru Interne kao i prakse i staza koji je trajao po zavrsetku fakulteta. Takodje moram dokazati da sam predmete ortopedija, anestezija i reanimacija i urologija imala u okviru predmeta hirurgija. Predmet Hitna medicina, tj urgentna medicina bio je u okviru hirurgije, interne i staza. Razlika je dakle u nazivu predmeta koje smo mi u Srbiji imali u okviru ovih velikih grana medicine a kod njih se isti vode kao posebni predmeti na fakultetu. Aprobacija se polaze naknadno i to se ne dovodi u pitanje ali analogija nasih studija medicine i njihovih je sada u pitanju. Ne znam kojoj instituciji u Srbiji da se obratim ne bih li dobio potvrdu o gore navedenoj situaciji. Da li neko od vas ima neka detaljinija saznanja? Hvala unapred.

Koleginice, u kojoj si pokrajini? Prema saveznom zakonu bi svakako morali da ti daju Berufserlaubnis ako ga tvoja pokrajina izdaje, a te uslove ti verovatno postavljaju da ti odmah dodele aprobaciju. Ja znam da su neke kolege sa naseg faksa (Bg) nabavile na fakultetu kod cuvene g-dje Branislave plan nastave hirurgije i interne i dobile odmah aprobaciju. Jedna se koleginica javila i ovde na forumu. Raspitaj se da li tako nesto moze na tvom faksu (Kg?) da se dobije ili posalji fakultetu pismeni zahtev.
Veliki pozdrav i srecno!
 
Hvala na savetima! Oprezni smo po pitanju pokrajine. Po onome sto ja znam, nepovoljne pokrajine su:
Hessen, Thüringen, Nordrhein (polovina pokrajine Nordrhein Westfallen), Rheinland Pfalz, Saarland i Baden Württenberg. U prve tri je ukinut Berufserlaubnis, u preostale tri se ne moze poceti sa radom pre polozenog PKT-a. Ostale pokrajine su ok. Neka me neko ispravi ako gresim.

Ukoliko bismo pristali na opciju da u pocetku posao dobije samo jedno, da li bi onda ovo drugo moglo da dobije pravo da zivi u Nemackoj ako bismo se vencali? Znam da kolege koje dobiju aprobaciju i plavu kartu automatski sticu pravo da dovedu supruznika, ali da li postoji ta mogusnost i dok se radi pod berufserlaubnisom?

Hvala unapred i veliki pozdrav!

Kolega, poznajem ljude koji su odmah dobili plavu kartu. Sa prvim ugovorom, bez aprobacije. Radi se o Bayernu. Tako da po tome ne vidim zašto ne bi odmah i suprug/a dobila dozvolu za rad.
Dakle, venčajte se što pre. ;) Veće šanse su da jedan dobije posao, a na tom osnovu će lako i drugi.
 
Kolega, poznajem ljude koji su odmah dobili plavu kartu. Sa prvim ugovorom, bez aprobacije. Radi se o Bayernu. Tako da po tome ne vidim zašto ne bi odmah i suprug/a dobila dozvolu za rad.
Dakle, venčajte se što pre. ;) Veće šanse su da jedan dobije posao, a na tom osnovu će lako i drugi.

I još javno da se zahvalim kolegi na nesebičnom gestu. Jedini je odgovorio na moju molbu da mi neko pošalje primer inicijalnog bewerbunga.
 
Koliko sam ja čitala na ovom forumu, OSD je jedan od sertifikata koji se priznaju.
Kolege, da li je moguće zatražiti bilo gde aprobaciju, bez radnog ugovora? Često srećem agente i profesore koji tvrde da bez aprobacije ne mogu uopšte da radim. A nije Hessen u pitanju. A koliko sam shvatila, ne mogu ni da se prijavim za aprobaciju, ako nemam poslodavca, čime je određeno i u čijoj sam nadležnosti za aprobaciju. I onda mu to dođe začaran krug :-(
 
Ogice nemoj da te plaše razni agenti i ljudi sa poluinformacijama. Pogledaj na sajtovima regionalnih komora šta je od dokumenata potrebno za Berufserlaubnis, a šta za Approbation.
Prvo radni ugovor, pa BE, a za Approbation prodaješ ista dokumenta + 1.dokaz o profesionalnoj aktivnosti (dakle bez rada nema App) 2. Berufserlaubnis (opet bez ugovora nema BE)
Nemoj nikoga da slušaš, to ti je moj sestrinski savet. Samo će te uplašiti. Izgleda je došlo vreme da je ljudima sport da ne priušte nikome ništa. Čitaj i skupljaj samo zvanične info. Nemci su i takvi i onakvi, ali jedno im priznajem. Kad god sam imala neku nedoumicu, napisala sam ili mail ili pozvala telefonom i vrlo su mi strpljivo sve objašnjavali.
Zato samo hrabro, obrni smajlić! Nisi sama, ima nas još puno u istoj situaciji traženja posla.
Puno pozdrava ;)
 
sakam pak da prasam nesto za stomatoloze razumeo sam da treba prvo rabotu da nadjem.Ajde neka mi kaze nekoj kakva je pobaruvacka za stomatoloze traze li mnogo stomatoloze kako je i kade je najdobro da baram zasto su mi neki rekli da treba na nekakve klinike da baram ajde nekoj koj e po uputjen pozdrav

Da li znaes za lingualink skola za germanski vo Skopje i ako sakas da mi kazas tvoje mislenje. Kaj niv ima neki intenziven kurs, pa sum zainteresirana. Pozdrav
 
Drage kolegice i kolege. Nisam bila na ovom forumu duže vrijeme. Na kraju sam završila u Austriji, i mislim da će mi tamo biti odličo. Imala sam razgovore u Njemačkoj, i onda je upalo ovo. Mislim da mi je to bolje varijanta, anisam joj se niti nadala. Oni traže specijalste, ljude sa iskustvom. Mislim da ta kategorija ima smisla aplicirati u Austriji. Ja toga iskreno, uopće nisam bila svjesna.
 
Drage kolegice i kolege. Nisam bila na ovom forumu duže vrijeme. Na kraju sam završila u Austriji, i mislim da će mi tamo biti odličo. Imala sam razgovore u Njemačkoj, i onda je upalo ovo. Mislim da mi je to bolje varijanta, anisam joj se niti nadala. Oni traže specijalste, ljude sa iskustvom. Mislim da ta kategorija ima smisla aplicirati u Austriji. Ja toga iskreno, uopće nisam bila svjesna.


A mi ''obicni'', je l imamo sanse? Koji su uslovi?
 
Maja377 hvala puno, i po onome što ja znam tako je, ali sam se malo smorila što mi već nekoliko ljudi kojima sam se obratila govori kako ne mogu da radim bez aprobacije. Agentu sam poslala zakon koji sam našla da čita, ali nekom Chefaztu ne mogu baš tako da odgovorim. Ništa, idemo dalje... Očigledno su se i oni izbezobrazili ;-)
 
Kolege, da li može da se dobije Aufenthaltserlaubnis i Berufserlaubnis i sa ugovorom na 50% (Teilzeit)? I da li je moguća Aprobacija?

Mislim da ne, jer ti treba odredjena Bruto suma za plavu kartu, a sa Teilzeit to nemas. Mada mozda i imas, zavisi od broja sati. Ali ja samo nagadjam, sigurnu informaciju nemam.
Sta bi sa onih tvojih 4 intervjua, jel se niko nije javio? Jel si ti zvala da vidis sta je bilo?
 
Mislim da ne, jer ti treba odredjena Bruto suma za plavu kartu, a sa Teilzeit to nemas. Mada mozda i imas, zavisi od broja sati. Ali ja samo nagadjam, sigurnu informaciju nemam.
Sta bi sa onih tvojih 4 intervjua, jel se niko nije javio? Jel si ti zvala da vidis sta je bilo?

Znam da ne može plava karta ali obična dozvola za rad...? Pojma nemam kako to ide.
Zvala sam ja njih, ove za koje sam najviše zainteresovana. Odnosno pisala sam im. Onda su me još dve nedelje molili za strpljenje. I jutros me odbili. Onda sam im napisala da im se zahvaljujem na svemu ali da ih molim da mi kažu razlog kako bi mi to pomoglo u daljem procesu traženja posla. I malo pre me zove profesor lično. Da su navodno na to mesto morali da prime koleginicu sa više iskustva ali da sledeće nedelje neka koleginica ide na trudničkom i da me zato zove, da pita da li sam zainteresovana za 50% i da kasnije postoji mogućnost povećavanja.
Odgovorila sam potvrdno, ne znajući uopšte da li ću uspeti da dobijem vizu na osnovu toga. No, videćemo sledeće nedelje idem na dogovor.
To je trenutno najbolje što mi se nudi.
 
Drage kolegice i kolege. Nisam bila na ovom forumu duže vrijeme. Na kraju sam završila u Austriji, i mislim da će mi tamo biti odličo. Imala sam razgovore u Njemačkoj, i onda je upalo ovo. Mislim da mi je to bolje varijanta, anisam joj se niti nadala. Oni traže specijalste, ljude sa iskustvom. Mislim da ta kategorija ima smisla aplicirati u Austriji. Ja toga iskreno, uopće nisam bila svjesna.

Draga koleginice, konačno da se neko javi sa pozitivnim iskustvom za specijaliste. Možete li nam pobliže objasniti Vaš put i tako učiniti neizmjerno zahvalnim sigurno veliki broj zainteresovanih..
 

Back
Top