Srpski lekari u Nemačkoj

Poštovane kolege,

imao sam termin u ambasadi 16.8. i juce sam dobio mejl od njih. Traže mi od naknadne dokumentacije račune za struju ili račun iz banke ili ugovor sa vlasnikom stana da sam plaćao kiriju a ja nemam ništa od toga jer sam bio podstanar tako da računi nisu na moje ime. Napisali su da može i bilo šta drugo kako bih im dokazao da sam u poslednjih 6 mjeseci živio u Srbiji. Da li je neko imao sličnih problema i da li neko ima ideju šta bih mogao još da im dostavim.

Hvala!!
Jeste li u to vreme bili u radnom odnosu? Ako ne, da li mozete izvaditi potvrdu sa biroa? Jer ja ovo stvarno prvi put cujem...
 
u decembru 2017 sam predao dokumenta za FSP i Gleichwertigkeitsprüfung. U februaru sam polozio FSp i poceo da radim u maju .
sad sam konacno dobio odluku od gutachter i u odluci stoji u teoriji nema vecih razlika ali jedina razlika je u Praktisches Jahr i to u hirurgiji od 3 meseca
u Arztekammer u Münster sam dobio vremena da odgovorim do februara 2019 radio sam u Srbiji malo vise od 2 godne
ako bih radio u hirurgiji jos tri meseca ( trenutno sam na gerijatriji) da li bih mogao to da koristim , ako uzmem preporuku od sefa hirurgije , na kraju, u februaru kad se bude donosila konacna odluka ? da li ce se to racunati i da li moze da se racuna ? molim za bilo kakve informacije i usmeravanja
hvala unapred na svim informacijama
 
Da li kad se overavaju dokumenta u ambasadi moram njima da ostavim kopije toga sto overavam ,ili samo da ponesem ono sto hocu da overim? I ako treba da kopiram ,u koliko primeraka treba da kopiram? Da ne bih dosla u situaciju da dodjem na red ,a da to nisam znala.

samo napravite jednu kopiju svega sto zelite da vam overe i oni overe te kopije. I ponesete originale od kojih ste to kopirali (npr. u slucaju pasosa/Zusage to ce biti original pasosa/Zusage, a u slucaju diplome, posto nosite kopiju prevoda na nemacki, to ce biti taj original prevod na nemacki, ali i original na srpskom). Napravite 3 gomilice, sve naslozeno istim redom u svakoj gomili i to im date.

- - - - - - - - - -

Da li je neko skoro imao termin u ambasadi? Koleginica koja ima ugovor iz Mecklenburg-Vorpommerna je bila na terminu, ali su joj rekli da joj nece vizirati pasos dok ne bude polozila FSP. A problem je sto se FSP u MV ceka i po 7--8 meseci i ranije je u ambasadi bilo dovoljno da se ponese Zusicherung iz komore i oni su davali vize jer "nije do nas sto cekamo tako dugo ispit". Nekoliko kolega je tako proslo, ali su izgleda promenili pravilo. Zna li neko nesto o tome ili je bio skoro u slicnoj situaciji?
 
Pozdrav,ponavljam se, al jednostavno ne mogu da pronadjem info na krstarici,pa molim kolege koji su u Bavarskoj,odgovore na moj post,daju savet,sugestiju...slicno.Dobila sam poziv za hospitaciju od 10. do 14.septembra(Simbach am Inn)pre toga imala skype intervju sa njima.Ako sve prodje kako se ja nadam,i ako mi bude ponudjen ugovor Assistenarzta(zbog plave karte)na koji nacin i da li uopste mogu poceti da radim,jer nisam polozila FHSP,koji je u Bayernu uslov za Beruf??Molim Vas pisite,vreme mi istice,konfuzija,panika.....čemu se mogu nadati?
 
Zvanicno, koliko znam - nikako. Obicno se do polozenog FSP u radi hospitacija sa, u najboljem slucaju, nekim sitnim primanjima..

- - - - - - - - - -

Za plavu kartu za doktore, bar u BiH potrebna je dozvola za rad ili potvrda da ce ona u kratkom roku biti gotova, sto se ponovo ne moze dobiti bez FSP u Bayernu...Svi ljudi, za koje znam da su otisli, isli su preko vize za trazenje posla.
 
Ukoliko dobijete posao, morate podneti zahtev za BE, nakon sto vam utvrde da li su svi papiri tu ( a nikad nisu, jer uvek nesto zezaju ) dace vam termin za ispit. Do tad mozete da hospitirate u toj bolnici gde ste dobili posao. Osim sto postoji kvaka - ako bolnica ne nudi smestaj onda morate naci stan, sto bez Eu pasosa je igra bez granica. Pogotovo jer se ne mozete prijaviti, za to vam treba viza, a viza se ceka 5 meseci, i tako u krug.... konkretno ja sam prijavila u Oberbayern ispit, pise na netu da mi nisu potpuna dokumenta, mada mi ne odgovaraju sta fali?; i posto sam dobila posao u Oberfranken moram tamo da prebacim dokumenta jer BAJERN I PAPIROLOGIJA. Stan sam pronasla jer je muz EU, al ja nemam dovoljno dana ( od zadnjeg ulaska unazad 6 meseci vec sam potrosila 25 dana ) i tako...sve u krug....
 
Kolege, imam jedno pitanje: da li je za dobijanje vize neophodan polozen FSP (pokrajina Niedersachsen)? Naime, ja sam ugovor od klinike dobio, prijavio se za termin u ambasadi, sva dokumenta koja su informatoru posedujem, ali sam čuo da je potreban Berufserlaubnis (koji se valjda dobija nakon položenog FSP) da bi se dobila viza... Hvala svima unapred na odgovorima i eventualnim konstruktuivnim rešenjima :)
 
Kolege, imam jedno pitanje: da li je za dobijanje vize neophodan polozen FSP (pokrajina Niedersachsen)? Naime, ja sam ugovor od klinike dobio, prijavio se za termin u ambasadi, sva dokumenta koja su informatoru posedujem, ali sam čuo da je potreban Berufserlaubnis (koji se valjda dobija nakon položenog FSP) da bi se dobila viza... Hvala svima unapred na odgovorima i eventualnim konstruktuivnim rešenjima :)

Da, tako je. FSP je neophodan kako bi dobili BE, bez kog ne mozete dobiti vizu.
 
Da li je neko skoro imao termin u ambasadi? Koleginica koja ima ugovor iz Mecklenburg-Vorpommerna je bila na terminu, ali su joj rekli da joj nece vizirati pasos dok ne bude polozila FSP. A problem je sto se FSP u MV ceka i po 7--8 meseci i ranije je u ambasadi bilo dovoljno da se ponese Zusicherung iz komore i oni su davali vize jer "nije do nas sto cekamo tako dugo ispit". Nekoliko kolega je tako proslo, ali su izgleda promenili pravilo. Zna li neko nesto o tome ili je bio skoro u slicnoj situaciji?

Ja sam bila juce i isto to su mi rekli. Rekli su da iako imam potvrdu da ce mi biti izdata BE, zvace me kad je viza gotova, ali ne mogu da je podignem dok ne donesem BE. A da bi mi izdali BE, treba mi Amtliche Meldebestatigung... A za to mi treba viza... I mat pozicija..
Jel ima neko neku ideju, sta cete da radite?
 
Kolege, imam jedno pitanje: da li je za dobijanje vize neophodan polozen FSP (pokrajina Niedersachsen)? Naime, ja sam ugovor od klinike dobio, prijavio se za termin u ambasadi, sva dokumenta koja su informatoru posedujem, ali sam čuo da je potreban Berufserlaubnis (koji se valjda dobija nakon položenog FSP) da bi se dobila viza... Hvala svima unapred na odgovorima i eventualnim konstruktuivnim rešenjima :)
Meni su juce iskljucivo trazili BE, iako sam imala polozen FSP i potvrdu da ce mi biti izdata BE, ali ne moze vise tako. Na preuzimanju vize moram imati BE.
 
Meni su juce iskljucivo trazili BE, iako sam imala polozen FSP i potvrdu da ce mi biti izdata BE, ali ne moze vise tako. Na preuzimanju vize moram imati BE.

Hvala puno na odgovorima. Samo mi je to totalno cudno, jer se termin za FSP ceka i do pola godine... Znaci iako mi je termin u ambasadi za 10 dana, ja moram sedeti u Srbiji i cekati jos pola godine da mi iz Hanovera jave da dodjem na FSP? :think: Ili da odem da hospitiram na turisticku vizu, iako vec imam ugovor? Ima li neko da je u slicnoj situaciji i neki savet ili predlog da mi da? Srdacno hvala svima unapred na odgovoru.
 
Hvala puno na odgovorima. Samo mi je to totalno cudno, jer se termin za FSP ceka i do pola godine... Znaci iako mi je termin u ambasadi za 10 dana, ja moram sedeti u Srbiji i cekati jos pola godine da mi iz Hanovera jave da dodjem na FSP? :think: Ili da odem da hospitiram na turisticku vizu, iako vec imam ugovor? Ima li neko da je u slicnoj situaciji i neki savet ili predlog da mi da? Srdacno hvala svima unapred na odgovoru.
Ja sam isto na terminu saznala da mi treba jos BE... A na FSP sam svakako cekala 7 meseci...
Odi na termin, pa vidi... Kad si vec zapoceo, sta da kazem.. Glupo je sad da storniras, pa ponovo kasnije da se registrujes..
 
Prosto ne verujem sta citam danas.....prica se o tolikoj potrebi za lekarima u Nemackoj,a uslov za vizu Beruf,jednostavno zacarani krug,mat pozicija sto neko napisa.Dakle mi kao gradjani NON Eu jurimo termin za Fhsp,čekamo,docekamo,polozimo,predamo za BE i onda idemo u ambasadu po vizu,a za svo to vreme,poslodavac(Nemac)kulira i čeka mene iz Srbije cirka 5-6 meseci????
 
Ja sam isto na terminu saznala da mi treba jos BE... A na FSP sam svakako cekala 7 meseci...
Odi na termin, pa vidi... Kad si vec zapoceo, sta da kazem.. Glupo je sad da storniras, pa ponovo kasnije da se registrujes..

Pa realno, ponecu sada sve ostalo od dokumenata sta je potrebno, osim te BE i famoznog zdravstvenog osiguranja... Vec sam poslao i dokumenta u Nemacku (NiZzA), sad u avgustu, samo sto je taj proces bas dugotrajan i nekako mi izgleda bas tesko da se ucenjem u Srbiji covek spremi za polaganje FSP... Samo mi nije jasno sto u ambasadi pise na onom Antragsformularu da za dopunu dokumenata cekaju max 3 meseca, a do Beruferlaubnisa mogu doci u najboljem slucaju 4-5 meseci nakon termina :dash: Sta si ti uradila i kako si uspela da to uskladis? Hvala puno tebi na izdvojenom vremenu, a i svim ostalim kolegama koje se u diskusiju ukljuce i pomognu svojim savetima ili licnim iskustvima.
 

Back
Top